Αρχική Forum ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Παράκληση για συμβουλή
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Παράκληση για συμβουλή

Παράκληση για συμβουλή 19 Νοε 2014 21:48 #5777

  • Alexa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alexa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα! Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια ή τη συμβουλή σας. Ο αδερφός μου είναι 30 χρονών και από όσο αντιλαμβάνομαι εγώ νιώθει άσχημα για τον εαυτό του. Αυτό αποδεικνύεται με το ότι λέει διαρκώς ψέματα ακόμα και για τα ποιο απλά πράγματα μόνο και μόνο για να αποδείξει ότι είναι ανώτερος και καλύτερος όλων. Στη δουλειά του κατηγορεί τους πάντες ότι είναι άχρηστοι και δεν γίνεται τίποτα χωρίς εκείνον, οτιδήποτε σωστό κάνει κάποιος το παρουσιάζει σαν δικό του ενώ σαμποτάρει τη δουλειά των υπολοίπων για να αποδείξει ότι είναι άχρηστοι. Λέει ψέματα για την προσωπική του ζωή... Στην πραγματικότητα δεν είναι καλός στη δουλειά του, κάνει επανειλημμένως λάθη τα οποία δεν παραδέχεται, έχει πάντα μια δικαιολογία για όλα και ΠΑΝΤΑ φταίνε όλοι οι άλλοι. Όσες φορές κι αν προσπάθησα να του μιλήσω οι συζητήσεις μας κατέληγαν σε καβγά γι'αυτό και το τελευταίο διάστημα δεν επιδιώκω κάποια συζήτηση γιατί πιστεύω ότι οι εντάσεις χειροτερεύουν την κατάσταση.
Προσωπικά πιστεύω ότι νιώθει άσχημα για τον εαυτό του και για να προστατευτεί έχει δημιουργήσει μια δική του πραγματικότητα και ζει μέσα σε αυτή. Όσο περνάει ο καιρός όμως η συμπεριφορά του χειροτερεύει γι'αυτό και ανησυχώ. Το ιδανικό θα ήταν να επισκεφτεί κάποιον ψυχολόγο αλλά εφόσον δεν αντιλαμβάνεται το πρόβλημά του κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου δώσετε συμβουλές με ποιο τρόπο μπορώ εγώ να τον βοηθήσω... Πώς θα πρέπει να τον αντιμετωπίσω;

Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Παράκληση για συμβουλή 20 Νοε 2014 00:47 #5778

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Καλησπέρα Αλέξα.
Καταρχήν να σε ευχαριστήσω που μας εμπιστεύεσαι για να μοιραστείς τόσο προσωπικές σου σκέψεις... Κατανοώ απόλυτα την αγωνία σου για το τόσο σημαντικό θέμα που σε απασχολεί, επειδή κι εγώ το έχω αντιμετωπίσει σε περιπτώσεις γνωστών αλλά και δικών μου ανθρώπων. Θα σου πω λοιπόν τα εξής. Αν κάποιος δεν είναι έτοιμος να αποδεχτεί την αλήθεια, ότι και να του πεις για να επισκεφθεί κάποιον ειδικό, θα πέσει στο κενό. Όμως κάποια στιγμή, όταν θα βρεθεί στο πλήρες αδιέξοδο, πίστεψέ με, δε θα έχει άλλη επιλογή.
Τι θα έλεγες λοιπόν να κάνεις μία ήρεμη συζήτηση μαζί του, θα κρίνεις εσύ την κατάλληλη στιγμή και χωρίς φωνές και εντάσεις, να του εξηγήσεις ανθρώπινα και ειλικρινά, την ανησυχία σου για την υγεία του και γενικότερα τις επιπτώσεις της συμπεριφοράς του στη ζωή του. Χωρίς να αναφέρεις αυτή τη φορά την πρότασή σου για ψυχολόγο. Απλά να του "σπείρεις" με έξυπνο τρόπο την αμφιβολία για το κατά πόσο "φυσιολογικά" είναι όλα αυτά... Μην τον πιέσεις, επειδή η δράση φέρνει αντίδραση ως γνωστόν, απλά πες του ότι τον αγαπάς και θα είσαι εκεί δίπλα του. Αυτό άλλωστε είναι κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα σε όλο το κείμενό σου, ότι νοιάζεσαι γιαυτόν αλλιώς δε θα ασχολιόσουν καν...
Επίσης, τι θα έλεγες, να πας εσύ σε κάποιον ψυχολόγο, ώστε εκείνος που είναι πιο ειδικός από εμάς, να σε καθοδηγήσει και να σε υποστηρίξει στο πώς μπορείς να το διαχειριστείς. Επειδή σίγουρα, αυτό που συμβαίνει, επηρεάζει και το δικό σου ψυχισμό.
Ελπίζω να σε βοήθησα, έστω και λίγο και θα χαρώ να μάθω νέα σου σύντομα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα