Αρχική Forum ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι;
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι;

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 26 Ιουν 2011 21:18 #993

  • efilatifi
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της efilatifi
Γεια σου τρύπα ! Μπράβο και σε σένα ,που μας φέρνεις επί του θέματος πιο άμεσα αν και από μένα δεν υπάρχει διάθεση ούτε επίθεσης ούτε άμυνας ούτε δικαιολόγησης με τον τρόπο που το θέτεις.Όταν όμως έχεις μια απόψη και θέτεις ένα θέμα πρέπει να το στηρίζεις, και αν θέλεις να έχεις μεγαλύτερη πειθώ, να το στηρίζεις με την προσωπική σου στάση, αλλιώς μιλάς περί ανέμων και υδάτων, αυτή είναι η γνώμη μου πάντα. Εσύ δεν μας είπες, πιστεύεις οτι υπάρχει στίγμα ή μονοι μας αυτοστιγματιζόμαστε και πώς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 28 Ιουν 2011 22:59 #999

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
στίγμα σημαίνει να μη μπορείς να πεις ότι έχεις ραντεβού με ψυχίατρο ή ψυχολόγο και να ψάχνεις να βρεις δικαιολογία για το που πας.
στίγμα σημαίνει να λες στους άλλους πως έχεις μια ψυχική ασθένεια και να μη σε πιστεύουν.
στίγμα σημαίνει ότι πιστεύεται όλα είναι στο μυαλό.
αυτοστιγματισμός σημαίνει να νομίζεις πως η ψυχική ασθένεια φαίνεται.
αυτοστιγματισμός σημαίνει να χρησιμοποιείς τη ψυχική σου ασθένεια ως δικαιολογία για τον χαρακτήρα σου και να μην αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου.
αυτοστιγματισμός σημαίνει να νομίζεις πως είσαι ξεχωριστός επειδή έχεις μια ψυχική ασθένεια.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 29 Ιουν 2011 00:42 #1002

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Βασίλης έγραψε:
αυτοστιγματισμός σημαίνει να νομίζεις πως η ψυχική ασθένεια φαίνεται.
αυτοστιγματισμός σημαίνει να χρησιμοποιείς τη ψυχική σου ασθένεια ως δικαιολογία για τον χαρακτήρα σου και να μην αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου.
αυτοστιγματισμός σημαίνει να νομίζεις πως είσαι ξεχωριστός επειδή έχεις μια ψυχική ασθένεια.

ωχ! απο τα τρια χαρακτηριστικα που ανεφερες,εχω και τα τρια.:(
τα δυο τελευταια χαρακτηριστικα,δεν τα εχω σε τοσο μεγαλο βαθμο,αλλα το πρωτο φουλ!!!:(
ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΥΤΟΣΤΙΓΜΑΤΙΖΟΜΕΝΗ ΔΛΔ:dry:
προσπαθω ομως να βελτιωνομαι:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 29 Ιουν 2011 23:12 #1007

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Επανέρχομαι στο θέμα όπως το έθεσε η τρύπα περί φωτογραφιών και απλά αναφέρω ότι πριν λίγους μήνες έκανα μία ανοιχτή πρόσκληση σε όσους από το φόρουμ ήθελαν να έρθουν σε μια βραδιά σε ρεμπετάδικο (είναι γραμμένο το ποστ μου στο ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ). Επειδή όμως θα ήταν μαζί και άτομα που δεν γνώριζαν για την κατάστασή μου, απλά ζήτησα να μην αναφέρουν όσοι έρθουν από το ΜΑΖΙ περί της δικής μου φάσης. Τότε δέχτηκα μαζικές διαμαρτυρίες από διάφορους. Στην περίπτωση αυτή μόνο 2 τινά μπορούν να συμβαίνουν μ'αυτούς: ή κάνουν μόνο παρέα με ομοιοπαθείς και φίλους διπολικών ή απλά έχουν καταφέρει να αντιμετωπίσουν το στίγμα. Κι επειδή το πρώτο είναι μάλλον αδύνατο γιατί στη ζωή του κανείς (πχ στον εργασιακό χώρο) δε μπορεί να συναντά μόνο άτομα με ανάλογη κατανόηση, σημαίνει ότι κι ένας τέτοιος διπολικός είτε αναγκαστικά αποφεύγει ν'ανακοινώνει σε όλο τον κόσμο τι του συμβαίνει είτε το ανακοινώνει και αναλαμβάνει τις συνέπειες, όποιες κι αν είναι αυτές. Με δεδομένη λοιπόν την τωρινή σου εξομολόγηση τρύπα ότι "ναι, σκέφτομαι κι εγώ το στίγμα γιατί εδώ είναι Ελλάδα" δεν το βρίσκεις αυτό αντιφατικό σε σχέση με τότε που δυσανασχετούσες όταν ζήτησα σε όσους θέλουν να έρθουν να μην αναφερθούν στην ασθένειά μου;;;; και η ερώτηση αυτή απευθύνεται και σε ολους εκεινους που ειχαν επισης δυσανασχετησει μ'αυτο που ειχα γραψει, οι δηλωσεις και τα ψευδωνυμα τους φαινονται αλλωστε. Αρα, ή όντως δε μας νοιαζει το στιγμα και δε δισταζουμε να εμφανισουμε τα προσωπα και τα ονοματα μας ή μας νοιάζει, αλλά τότε το παραδεχόμαστε και δεν το παίζουμε υπεράνω όταν ο άλλος έχει την ειλικρίνεια να το δηλώνει για τον εαυτό του.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2011 23:25 από vstrap.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 29 Ιουν 2011 23:21 #1008

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Με αυτά που γράφω πιο πάνω ασφαλώς δεν αναιρώ το δικαίωμα από κάποιον που δεν σκέπτεται το στιγματισμό, να μη θέλει και πάλι να έχει φωτό στο προφίλ του. Απλά δε διάβασα ακόμα κάποια πειστική απάντηση γιατί να αποφεύγει κάτι τέτοιο αφού δε φοβάται, όπως τουλάχιστον έδειξαν όλοι όσοι ήταν τότε καυστικοί μαζί μου στη δική μου έκκληση να μην κάνουν "ανακοινώσεις" για την κατάστασή μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 30 Ιουν 2011 08:17 #1013

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Πότε είπα εγώ ότι "ναί, σκέφτομαι κι εγώ το στίγμα";
Είπα ότι άλλοι μπορεί να το σκέφτονται περισσότερο από ότι στην Αμερική, επειδή εκεί είναι αλλιώς η νοοτροπία, εγώ δεν είμαι απ'αυτούς, αντίθετα δηλώνω ανοιχτά την πάθησή μου προσπαθώντας να εξοικειώσω όσο περισσότερο κόσμο γίνεται με αυτή, είναι κι αυτό κατά τη γνώμη μου ένα βήμα για την εξάλειψή του...
Δεν έχω απαντήσει καν σχετικά με το τί είναι στίγμα και τί αυτοστιγματισμός επειδή δεν το έχω σκεφτεί καν, δε με απασχολεί!
Λέω πάντα ποιά είμαι και τί είμαι και σε όποιον δεν αρέσει πρόβλημά του, να πάει αλλού, χέστηκα, δε θα κρυφτώ από κανέναν.
Όσο για το θέμα με τη συνάντηση, ποτέ δεν έφερα αντίρρηση στο να μην αναφέρω από τί πάσχει ο καθένας, δικό του θέμα και προσωπικό δεδομένο άλλωστε, δεν είμαι εγώ η κστίνα που θα διαδίδει τις διαγνώσεις των άλλων, αλλά αν θυμάμαι καλά, αυτό που είχεςζητήσει ήταν να μην αναφερθούμε γενικά στο θέμα της διπολικής διαταραχής- εκεί είχα αντίρρηση γιατί αν εγώ θέλω να πώ ότι έχω διπολική διαταραχή, δε θα δεχτώ να με λογοκρίνει κανένας τρίτος...
Αυτό που εννοούσα περί φωτογραφίας και μάλλον δε φάνηκε, είναι ότι δε συνδέω την έλλειψη φωτογραφίας με το στίγμα, απλά δε θέλω να φαίνεται η φάτσα μου στο ιντερνετ, δεν έχω φωτογραφία ούτε στο facebook και δεν είναι και απαραίτητο, όποιος θέλει βάζει, όποιος θέλει δε βάζει, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό;
Όσο το αν κάνουμε παρέα μόνο με ομοιοπαθείς ή φίλους διπολικών... θα απαντήσω για τον εαυτό μου: είμαι διπολική, άρα οι φίλοι μου είναι φίλοι μιας διπολικής (του εαυτού μου δηλαδή). Αν δεν είναι φίλοι διπολικών, δεν είναι φίλοι μου και φυσικά δεν κάνω παρέα με άτομα που δε γουστάρω- δε γουστάρω καθόλου τα άτομα που δε γουστάρουν τους διπολικούς... Ακόμα και όταν γνωρίζω καινούρια άτομα, είναι από τα πρώτα πράγματα που θα αναφέρω-όχι σκόπιμα, συνήθως προκύπτει στη συζήτηση, και δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα ή να απομακρύνθηκε κάποιος από κοντά μου, το αντίθετο, ακούω σχόλια όπως "Α! και η αδερφή του κολλητού μου έχει διπολική", ή "έχω συγγενή με διπολική διαταραχή", γενικά νορμάλ αντιδράσεις...
Εσύ θέλεις να πείς ότι κάνεις παρέα και με άτομα που δεν αποδέχονται τους διπολικούς; Πώς τα καταφέρνεις; Δε θέλεις να ξεράσεις στα μούτρα τους και να τους βάλεις να φάνε τα σκατά σου;
Συγγνώμη για το λεξιλόγιο, μάλλον είμαι λίγο ευέξαπτη σήμερα, κατέβηκα Σύνταγμα, έπαθα κρίση πανικού, εισέπνευσα κι ένα κάρο χημικά και είμαι λίγο αλλού πατάω αλλού βρίσκομαι, άλλα σκέφτομαι κι άλλα γράφω- εννοώ, μ'έχεις δεί κι από κοντά, σε συμπαθώ, δεν ξέρω γιατί στο γραπτό μου βγαίνει τέτοια επιθετικότητα αλλά δεν αντικατοπτρίζει τα αληθινά μου συναισθήματα- δέου το, μπορώ να έχω διαφορετική άποψη από εσένα χωρίς να σε αντιπαθώ, απλά έχω λάθος τρόπο έκφρασης...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 30 Ιουν 2011 16:14 #1015

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
δηλαδή εσένα τρύπα το ξέρουν όλοι όσοι συναναστρέφεσαι ότι έχεις διπολική; και δεν έχεις αποφύγει ποτέ π.χ. να απαντήσεις στο "που πας;" σε κάποιο ραντεβού σου με ψυχίατρο;
όσο για τις νορμάλ αντιδράσεις του τύπου ότι όλοι έχουν στο κοντινό τους περιβάλλον κάποιον με διπολική νομίζω πως υπερβάλλεις... φυσικά και δεν έχουν όλοι, φυσικά και οι περισσότεροι δεν έχουν ακούσει καν τον όρο διπολική διαταραχή...
τέλος, οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε παρέα ή γνωρίζουμε και ανθρώπους που έχουν λαθεμένες απόψεις όσον αφορά τη ψυχική νόσο και μας στιγματίζουν είτε από επιλογή είτε από ανάγκη. δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα και αν πέσεις σ' έναν τέτοιο δάσκαλο, σ' έναν εργοδότη, σε έναν πατέρα, σε μια πεθερά και σε χίλια δυο άλλα θα πρέπει να τα υποστείς και να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι αυτός ο κόσμος δεν είναι όπως θα 'θελες.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 30 Ιουν 2011 21:00 #1017

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Ναί, εμένα το ξέρουν όλοι όσοι συναναστρέφομαι και πολλοί άλλοι με τους οποίους δεν συναναστρέφομαι...
Εννοείται ότι δεν έχω αποφύγει ποτέ να πώ την αλήθεια σχετικά με το ότι πάω στον ψυχίατρο, μάλιστα είναι καλύτερο άλλοθι από οποιδήποτε άλλο- όταν πείς ότι έχεις κανονίσει με φίλους, ας πούμε, μπορεί κάποιος να σου ζητήσει να το αναβάλλεις ή να πας αργότερα, ενώ όταν έχεις ραντεβού με τον ψυχίατρό σου, δε νομίζω να έχει κανείς την απαίτηση να μην πας για να κάνεις κάτι άλλο...
Δεν ξέρω σε ποιούς συμβαίνει να μην έχουν κανέναν στο κοντινό τους περιβάλλον με διπολική, στο δικό μου κοντινό περιβάλλον όλοι έχουν κάποιον- εμένα! Δεν είμαι φυσικά αντιπροσωπευτικό δείγμα, αλλά υπάρχουμε κι εμείς, οι εξαιρέσεις, και νομίζω και μ'εσένα το ίδιο ισχύει, όλοι στο κοντινό σου περιβάλλον έχουν κάποιον με διπολική διαταραχή... έτσι δεν είναι;
Αυτό το όλοι κάνουμε παρέα με τέτοιους ανθρώπους είτε από επιλογή είτε από ανάγκη... τί να σου πώ, τέτοιες επιλογές δεν κάνω, θέλω τα άτομα που είναι δίπλα μου να τα εκτιμάω και να με εκτιμάνε, αν δεν υπάρχει αυτό, καλύτερα μόνη μου- κι όμως, δεν είμαι μόνη μου!
Όσοι κάνουν τέτοιες επιλογές, να κάνουν παρέα με μίζερα, κομπλεξικά, ανώριμα ανθρωπάκια... ας λουστούν τις επιλογές τους, αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω, δε θα έκανα ποτέ παρέα με κάποιον που τον βλέπω και μου γυρνάνε τα άντερα! Λογικό δεν είναι;
Όσο για το "από ανάγκη", μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Οκ, το καταλαβαίνω να μου τύχει ένας εργοδότης, και; Δε θα κάνω παρέα με τον εργοδότη μου ούτε θα αναλύσουμε τα προσωπικά μας, τη δουλειά μου θα πάω να κάνω, όχι κοινωνικές συναναστροφές!
Δάσκαλος; Αν είναι τόσο ακατάλληλος, τον αλλάζω, αλλάζω τάξη, αλλάζω σχολείο, δεν αφήνω ένα μαλάκα να μου γαμάει καθημερινά την ψυχολογία- πάντως, δε μου έχει τύχει ποτέ δάσκαλος να αναπαράγει στερεότυπα για την ψυχική ασθένεια, αυτό πρέπει να το παραδεχτώ.
Πατέρας; Πεθερά; Τί λες τώρα; Επειδή είναι συγγενείς, σαφώς και αυτό δε σημαίνει ότι θα έχουμε τις ίδιες απόψεις, όπως και δε σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνουμε και παρέα- απλά τους αγνοείς...
Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, φυσικά και θα υποστώ άτομα των οποίων οι απόψεις με ενοχλούν/εξοργίζουν, θα τα υποστώ επειδή είναι αναγκαίο, είναι ο οδηγός του λεωφορείου ας πούμε ή η γιαγιά στο διπλανό κάθισμα ή δεν ξέρω κι εγώ ποιος- θα τα υποστώ, θα τα ανεχτώ ΑΛΛΑ δεν θα κάνω και παρέα μαζί τους, καταλαβαίνεις τη διαφορά;
Δεν ξέρω αν με αυτό τον τρόπο στιγματίζω όσους με στιγματίζουν, σίγουρα τους εξοστρακίζω από τον κύκλο μου, πραγματικά προτιμώ να έχω δίπλα μου δύο, τρία άτομα που ξέρω ότι αξίζουν, παρά εκατό απλά για να υπάρχει μπούγιο... και αυτό που λέω δεν αναφέρεται μόνο στις απόψεις περί διπολικής, αλλά γενικότερα, ας πούμε ούτε με ένα φασίστα/χρυσαυγίτη θα έκανα ποτέ παρέα, κι ας μην είχε κανένα πρόβλημα με τη διπολική ή με τους διπολικούς!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τι σημαίνει στίγμα και τι αυτοστιγματίζομαι; 01 Ιουλ 2011 02:23 #1019

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Επειδή επανέφερα εγώ το θέμα περί αποκάλυψης ή μη της διπολικότητας κάποιου λόγω του στίγματος, στην περίπτωση του ρεμπετάδικου είχαμε μαζευτεί καμιά 30αριά άτομα, φίλοι που γνωρίζουν για μένα, αλλά και φίλοι φίλων, άτομα που πολύ λίγο γνώριζα ή και θα έβλεπα για πρώτη φορά, κάτι σαν πάρτι ας πούμε αλλά με ρεμπέτικη μουσική. Στις περιπτώσεις αυτές δε μπορεί να είναι όλοι κολλητοί σου και σ'αυτούς που τους γνωρίζεις για πρώτη φορά, αν σκέφτεσαι το στίγμα, αποφεύγεις να τους "ενημερώσεις" αμέσως αν δεν εξακριβώσεις πρώτα ότι είναι άτομα ανοιχτόμυαλα και καλοπροαίρετα. Αυτό ζήτησα κι εγώ: να μην έχουμε "ανακοινώσεις" για τη δική μου περρίπτωση.

Με τα παραπάνω δε σημαίνει ότι με όλους τους ανθρώπους αυτούς κάνω παρέα (και μάλιστα αναγκαστικά) για να μην είμαι μόνη, για μια βραδιά γλεντιού επρόκειτο. Κάποιοι από σας εδωπέρα έχουν γνωρίσει και μερικούς προσωπικούς μου φίλους εκτός ΜΑΖΙ και ένας απ'αυτούς είχε έρθει και στην εκδρομή στα Τρίκαλα.

Όσο για το θέμα των υπόλοιπων που μπορεί να ήθελαν να έρθουν τότε στο ρεμπετάδικο από το γκρουπ του ΜΑΖΙ έγραψα:"Οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι διπολικοί για τους εαυτούς τους μπορούν να δηλώσουν ό,τι θέλουν, δεν θα παίξω εγώ τον big brother σε κανέναν, αρκεί οι δηλώσεις τους να μην περιλαμβάνουν κι εμένα!"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα