Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Πάσχει από Διπολική διαταραχή ή είμαι υπερβολική?
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πάσχει από Διπολική διαταραχή ή είμαι υπερβολική?

Πάσχει από Διπολική διαταραχή ή είμαι υπερβολική? 30 Απρ 2013 16:42 #4080

  • karamichanna
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της karamichanna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα,
η ανησυχία και ο προβληματισμός για το τι βασανίζει τον αρραβωνιαστικό μου με οδήγησαν σε αυτό το forum.
Σκέφτηκα πως ίσως μόνο εσείς μπορέσετε να με βοηθήσετε στον προβληματισμό μου.
Με τον αρραβωνιαστικό μου είμαστε μαζί 6 χρόνια. Πάντα ήταν υπερβολικά ευαίσθητος, υπερβολικά ανασφαλής, υπερβολικά προστατευτικός, υπερβολικά ... γενικά σε όλες τις εκβάσεις και τις φάσεις της ζωής του ήταν σε υπερβολικό βαθμό. Και για τα καλά και για τα άσχημα.
Πίστευα πως έφταιγε ο τρόπος που μεγάλωσε και το γεγονός οτι οι γονείς του ( και ώς μοναχοπαίδι) ήταν πέραν του δέοντος υπερπροστατευτικοί σε βαθμό ανησυχίας!
Εγώ αντίθετα μεγάλωσα με αυστηρότητα και πειθαρχία, με αποτέλεσμα να είμαι σκληρή και ανθεκτική στις αντιξοότητες.
Το τελευταίο διάστημα ετοιμαζόμαστε για τον γάμο και έχουμε έρθει πίο κοντά από ποτέ. Η συμπεριφορά του είναι πλέον πολύ περίεργη.Δεν ξέρω αν πάντα ήταν έτσι και δεν το έβλεπα ... Έχει τρομερή επαγγελματική ανασφάλεια (πέραν του δέοντος), φοβίες για τα πάντα, οτι θα του επιτεθούν στον δρόμο, οτι θα διαρρήξουν το σπίτι... φοβίες ότι θα πεθάνουν οι γονείς του, ο σκύλος του, ο ίδιος ... Τελευταία νιώθει και έντονους σωματικούς πόνους σε διάφορα σημεία κάθε φορά. Μιά ζάλη, μία πόνος στο στομάχι, μία μούδιασμα ... Έχει κάνει όλες τις εξετάσεις, έχει πάει σε όλες τις ειδικότητες και όλοι τον βρήκαν απόλυτα υγειή.
Επιπλέον και μόνο με ένα ποτηράκι ποτό γίνεται χάλια! Πολύ Επιθετικός, γελάει χωρίς λόγο και με το τίποτα, προσβάλλει όποιον δεί μπροστά του ...
Σκέφτηκα πως ίσως φταίει ο γάμος ή η συμβίωση , εκείνος όπως μου διαβεβαίωσε πως είναι κάτι που θέλει και περιμένει.
Δέν ξέρω τι να σκεφτώ και πως να χειριστώ την κατάσταση...
Οι γονείς του είναι συνεχώς πάνω από κεφάλι του υπερπροστατευτικοί και υπομονετικοί. Εμένα με κατηγορεί οτι δεν είμαι ροματική , δεν είμαι τρυφερή , είμαι πολύ σκληρή και δεν καταλαβαίνω τι νιώθει.
Εγώ προσπαθώ να είμαι δίπλα του και να βοηθάω στις ανασφάλειες που έχει.
Όμως η ζωή είναι γεμάτη από προβλήματα , υποχρεώσεις και δυσκολίες ... Μέχρι τώρα πίστευα πως είναι ίσως καλομαθημένος αλλά τελευταία σκέφτομαι την διπολική διαταραχή.
Φοβάμαι πως αν του κάνω συζήτηση για την διπολική διαταραχή αυτό θα τον καταρρακώσει και θα τον ρίξει περισσότερο!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πάσχει από Διπολική διαταραχή ή είμαι υπερβολική? 01 Μαϊ 2013 19:39 #4083

  • McHouse
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της McHouse
katarxin kalws irthes. kanenas dn mporei na kanei diagnosi edw mesa, mporoume na so poume kapoia simadia na koitakseis... kai siggekrimena egw mporw na sou pw pws i diki mou dipoliki diataraxei eixe ekfrasi stin zwi mou.

kata periodous ypomanias... megali spatali xrimatwn, hypersexualikotita, elaxistes wres ypnou, grandios ideasmoi(oti einai poly simantikos kai monadikos) oti mporei na kataferei ta panta, megali katanalwsi alkool i allwn ousiwn,

ston antipoda... polles wres ypnou, paranoikes idees katadiwksis, mikri oreksi gia zwi, isws autoktonikes idees, self-harm, tromeres anasfalies, psyxiki adynamia...

elpizw na prosthesoun ki alloi se autin tin lista.

genika stin dipoliki diataraxi yparxei diakriti diafora metaksy tis up phase kai tis down, paratirises kati tetoio?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πάσχει από Διπολική διαταραχή ή είμαι υπερβολική? 03 Μαϊ 2013 22:34 #4090

  • dimitra
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dimitra
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 2
γεια κι από μένα. αναρωτιέμαι αφού ήταν πάντα υπερβολικά κάπως, τι το ιδιαίτερα διαφορετικό εντοπίζεις τώρα? τα σωματικά ενοχλήματα? μπορεί να είναι περισσότερο στρεσαρισμένος επειδή θα κάνει ένα μεγάλο βήμα στη ζωή του (συμβίωση) και έχουν επιδεινωθεί οι φοβίες του?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα