Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993

Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 03 Αυγ 2011 01:12 #1160

  • erebusangel
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της erebusangel
Γειά σας και απο μένα, είμαι άνδρας 42 ετών, είμαι καινούργιο μέλος και πάσχω από διπολική διαταραχή. Το πρώτο καταθλιπτικό μου επεισόδιο ήταν το 1993, το δεύτερο το 1996. Το 1997 ακολούθησε ένα μανιακό επεισόδιο και αμέσως μετά ένα καταθλιπτικό. Οι φάσεις κατάθλιψης διαρκούσαν 3,4,5 μήνες ενώ το μανιακό επεισόδιο είχε διαρκέσει 1 μήνα περίπου. Όλα αυτά τα επεισόδια είχαν σαν αποτέλεσμα να αλλάξω 3-4 δουλειές και να χάσω μεγάλο κομμάτι του κοινωνικού μου κύκλου. Παράλληλα άλλαζα ερωτικές συντρόφους αρκετά συχνά. Μέχρι το 1997 δεν είχε γίνει καμιά διάγνωση και δεν είχα καμιά ιατρική βοήθεια. Από το 1998 μέχρι και το 2007 ήμουν απόλυτα καλά έχοντας μια μόνιμη δουλειά αλλά έκανα χρήση αλκοόλ και χασίς πολύ συχνά και διατηρούσα μια ερωτική σχέση που δεν "πήγαινε". Το καλοκαίρι του 2007 ήρθε το δεύτερο μεγάλο ΜΠΑΜ(μανιακό επεισόδιο) που είχε σαν αποτέλεσμα να κατασπαταλήσω 45.000 ευρώ σε κάρτες και δάνεια, να πέρνω τηλέφωνα τους πάντες και να τους απειλώ/βρίζω, να κυκλοφορώ με μαχαίρια, να μαλώνω με άγνωστους ανθρώπους στο δρόμο και σε μπαρ... Μετά από δύο μήνες οι γονείς μου κατάφεραν να με βρούνε(έμενα σε ξενοδοχεία) και να με κλείσουν σε δημόσια αρχικά και μετά σε ιδιωτική ψυχιατρική κλινική για περίπου 1 μήνα. Έτσι στα τέλη του 2007 βγαίνοντας από την κλινική είχα την πρώτη μου διάγνωση ότι πάσχω από διπολική διαταραχή. Κατάφερα παρά την κατάθλιψη που ακολούθησε να επιστρέψω στην εργασία μου, ακολουθώντας αρχικά την φαρμακευτική αγωγή καθώς και τις επισκέψεις στο ψυχίατρό μου. Το 2010 σταμάτησα τα φάρμακα και τις επισκέψεις στο ψυχίατρό μου. Τον Μάρτιο του 2011 είχα το τρίτο επεισόδιο μανίας αλλά αυτή τη φορά σχετικά γρήγορα χωρίς να προκαλέσω πολλά προβλήματα με βάλανε και πάλι στην ψυχιατρική κλινική για ένα μήνα περίπου και βγήκα με αναρρωτική άδεια από τη δουλειά μου. Τώρα είμαι σε κανονική άδεια και σε φάση κατάθλιψης. Μετά από όλα αυτά τα επεισόδια το μόνο που μου έχει απομείνει είναι η οικογένειά μου, ένας φίλος ουσιαστικά(και 2-3 γνωστοί) και η δουλειά μου. Έχω καταστρέψει την οικονομική, κοινωνική και ερωτική ζωή μου, έχω κάποια δικαστήρια που εκκρεμούν, αν βάλεις και τη φάση κατάθλιψης που περνάω μπορώ να πω ότι τον τελευταίο καιρό ζω μια ΚΟΛΑΣΗ. Το μόνο που μένει είναι συνεχίσω να βαδίζω μέσα στην κολασή μου... Τα προηγούμενα καταθλιπτικά επεισόδια μου δίνουν δύναμη να αντιμετωπίσω πιο ψύχραιμα(όσο γίνεται) το τωρινό καταθλιπτικό επεισόδιο. Ξέρω ότι πλέον δεν γίνεται να σταματήσω τα φάρμακα και τις επισκέψεις στον γιατρό μου... Ξέρω ότι πάσχω από διπολική διαταραχή.
Βρήκα αυτό το forum μέσα στις ατέλειωτες ώρες που κάθομαι μπροστά στον υπολογιστή χωρίς να κάνω ουσιαστικά τίποτε άλλο από το να σκέφτομαι τα προβλήματά μου και θέλω να ευχαριστήσω όσους δουλέψανε, προσπαθούν και γράφουν σε αυτό το forum.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 03 Αυγ 2011 01:54 #1161

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
γεια σου erebusangel, καλώς μας βρήκες κ σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες ΜΑΖΙ μας την εμπειρία σου αλλά και για τα καλά σου λόγια. :)
λες πως μέχρι το 1997 δεν είχε διάγνωση και αφήνεις να εννοηθεί πως τότε σου έγινε η διάγνωση αλλά μετά λες πως η πρώτη διάγνωση έγινε το 2007. αυτό είναι το σημείο που με μπέρδεψε στην ιστορία σου.
το να κόβεις μαχαίρι τα φάρμακα και να μην πηγαίνεις στον γιατρό σου δεν είναι και ότι πιο συνετό. το έχεις συνειδητοποιήσει άλλωστε.
θα ήθελα να σου πω πως δεν είσαι μόνος. θα ήθελα να σου πω πως όσα βιώνεις είναι φυσιολογικά για έναν διπολικό. και θα ήθελα να σου πω πως ότι κατεβαίνει, ανεβαίνει. πιάσου από τα πράγματα που έχεις και σιγά σιγά αναδύσου... σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 04 Αυγ 2011 00:50 #1164

  • erebusangel
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της erebusangel
Βασίλη ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τις ευχές σου. Να σου διευκρινήσω το σημείο που σε μπέρδεψε η μη σωστή έκφρασή μου μάλλον. Το 1997 είχα ένα αρκετά σοβαρό επεισόδιο μανίας που το ακολούθησε το 1998 ένα επίσης αρκετά σοβαρό επεισόδιο κατάθλιψης. Και στις δύο περιπτώσεις όμως δεν νοσηλεύτηκα κάπου και έτσι δεν έγινε καμιά διάγνωση. Μέχρις εδώ θεωρούσα απλά ότι πρόκειται για φυσιολογικά(; ) και κάπως υπερβολικά πάνω-κάτω της διάθεσής μου, στην ουσία όμως δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα. Το 2007 που νοσηλεύτηκα έγινε για πρώτη φορά διάγνωση της ασθένειάς μου από ειδικό ψυχίατρο και εκ των υστέρων χαρακτηρίζω τα επεισόδια του 1993-1998 ως εκφάνσεις της ασθένειάς μου.
Τα φάρμακα τα σταμάτησα ουσιαστικά για έναν, απλό και ανόητο λόγο:
Δεν ήθελα και πάλι να παραδεχτώ ότι είμαι διπολικός παρ' όλο που είχα νοσηλευτεί και είχε γίνει διάγνωση. Μετά απ' αυτό το crash test που οδήγησε ξανά σε εγκλεισμό το 2011 σε ψυχιατρική κλινική έχω πλέον πεισθεί ότι πρέπει να συνεργάζομαι με τον ψυχίατρό μου και να ακολουθώ την φαρμακευτική αγωγή που μου δίνει. Πιστεύω ότι είναι καλός επαγγελματίας και δεν υπάρχει λόγος να αμφισβητώ αυτά που μου λέει.
Τελευταία διόρθωση: 04 Αυγ 2011 02:32 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 04 Αυγ 2011 02:40 #1166

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Καλώς ήλθες στην παρέα Erebusangel !.Είναι πολύ αισιόδοξο το μήνυμα σου ,γιατί αν και πλήρωσες ακριβά το crash test , μας δίνεις την αίσθηση ότι τώρα έχεις την κατάσταση στα χέρια σου και δεν θα αφήσεις να σου ξανασυμβεί ποτέ πιά.Είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει τελευταία ,αν συνεχίσεις έτσι είμαι σίγουρη ότι θα πας καλά.Η σωστή συνεργασία με τον ψυχίατρο ,οι υποδείξεις του και η συνέπεια στην φαρμακευτική αγωγή είναι αυτά που πρέπει να ακολουθούν όλοι.Και εσυ το έχεις συνειδητοποιήσει πολύ καλά !Μπράβο!σου εύχομαι καλή συνέχεια !
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erebusangel

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 05 Αυγ 2011 02:01 #1171

  • erebusangel
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της erebusangel
Ολυμπία σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για τα καλά σου λόγια. Όντως έχω συνειδητοποιήσει ότι η σωστή συνεργασία με τον γιατρό μου είναι πλέον μονόδρομος για μένα όσον αφορά το πρόβλημα υγείας μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 05 Αυγ 2011 06:12 #1173

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
erebusangel, καλώς ήρθες κ απο μενα!

στο πρωτο ποστ σου γραφεις πως στενοχωριέσαι για τα μεγάλα ποσά που ξοδεψες
σε φάσεις μανίας.
να το αφήσεις πισω αυτό.
το ξερω πως ειναι δύσκολο, αλλα αυτα έγιναν.
το ίδιο έχω κανει.
το ζητουμενο ειναι να προστατεύουμε πια τον ευατό μας κ
να είμαστε πάντα σε επιφυλακή για τυχόν νεο επεισόδιο.

ελπίζω να τα πουμε κ απο κοντα κάποια στιγμή ( αν μένεις αθήνα )
στις συναντήσεις που κανουμε.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 05 Αυγ 2011 16:22 #1175

  • erebusangel
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της erebusangel
Γεια σου arktos σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, μένω Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να ξέρω αν γίνονται κάποιες συναντήσεις στη Θεσσαλονίκη και ποιά είναι η διαδικασία για να συμμετέχω και εγώ. Τώρα είμαι σε φάση κατάθλιψης και προσπαθώ να την ξεπεράσω αλλά όπως ξέρετε μου είναι δύσκολο να σηκωθώ ακόμη και από το κρεβάτι. Θέλω να κάνω μια προσπάθεια κοινωνικοποίησης γνωρίζοντας ανθρώπους με το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πάσχω από διπολική διαταραχή... από το 1993 05 Αυγ 2011 18:41 #1176

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
γεια σου και πάλι erebusangel, γίνονται και στη θεσσαλονίκη συναντήσεις και θα 'ταν χαρά μας να σε δούμε και από κοντά! :)
σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για να ανταλλάξουμε τηλέφωνα!
αναμφισβήτητα, είναι πολύ δύσκολη η φάση που περνάς. όποτε αισθανθείς λίγο καλλίτερα, θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erebusangel
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα