Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πώς να τον βοηθήσω;;!!

Πώς να τον βοηθήσω;;!! 28 Μαρ 2014 16:22 #5611

  • evap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της evap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα!!!
Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας και κάνω την πρακτική μου σε ένα ξενώνα. Εκεί γνώρισα ένα νέο παιδί, ηλικίας τώρα 22 ετών, που έχει διαγνωστεί με διπολική διαταραχή. Μαθαίνω από τους εργαζόμενους του ξενώνα πως όταν πρωτοήρθε, πριν απο 7-8 μήνες δηλαδή, μετά από 2μηνη νοσηλεία στο Δαφνί, ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και πήγαινε μια χαρά (περιποιόταν τον εαυτό του, την υγιεινή του κτλ).
Ωστόσο, στην παρούσα φάση είναι αρκετά παραιτημένος και δεν παρακινείται, παρά τις συνεχείς προσπάθειές μου, ούτε καν να συζητησούμε για περισσότερο από 15 λεπτά. Αναφέρομαι σε γενική κουβέντα, όχι ψυχοθεραπεία. Φυσικά, αρνείται γενικά να πάμε έστω μια βόλτα στη γύρω περιοχή, παρά το ότι αρχικά είχε εκφράσει την επιθυμία "να πάμε και για κανά καφέ". Περνάει όλη του τη μέρα στον ξενώνα, χωρίς να κάνει κάτι.Επιπλέον, κάνει χρήση χασίς και για το λόγο αυτό, μετά την 4η σύσταση που του έγινε, μεταφέρθηκε για λίγες ημέρες στο Δαφνί.
Αυτό που θα ήθελα είναι να μάθω, όταν επιστρέψει,πώς θα μπορούσα εγώ να τον βοηθήσω να ενεργοποιηθεί λίγο, να αλλάξει η διάθεσή του. Με απασχολεί πάρα πολύ, ουσιαστικά πολλές ώρες εκτός πρακτικής! Στύβω το κεφάλι μου και ό,τι έχω προτείνει, το απορρίπτει, λέγοντας "βαριέμαι"!! Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι μου λένε ότι τού αρέσει ο χόρος, αλλά ενώ ξεκίνησε να πηγαίνει σε μια ομάδα, το σταμάτησε.
Δεν θέλω να κάνω θαύματα, αλλά αισθάνομαι πραγματικά ότι θα μπορούσα να τον βοηθήσω, απλά να νιώσει καλύτερα και πιο ενεργοποιημένος, ομως έχει κολλήσει το μυαλό μου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς να τον βοηθήσω;;!! 29 Μαρ 2014 01:30 #5613

  • jullie.sun12
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της jullie.sun12
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Δε ξέρω αν είμαι η καταλληλότερη να πω μια γνώμη, αλλά θα κάνω κάποιες προτάσεις. Είχα τη μητέρα μου με διπολική διαταρραχή επί 25 χρόνια και δυστυχώς στα πρώτα χρόνια της ασθένειας, δε δέχτηκε σωστή αντιμετώπιση. Ίσως και ποτέ.

Καταρχήν θ'αναφερθώ στη βιοχημική κατάσταση του νεαρού. Δε ξέρω πόσο συχνή χρήση χασίς κάνει, αλλά οι αντιδράσεις που περιγράφεις παραπάνω μου θυμίζουν οργανική κατάθλιψη. Ίσως η χρήση χασίς να μη διευκολύνει την θετική επίδραση της φαρμ.αγωγής.

Απ'την άλλη, μπορεί κι η φαρμακευτική αγωγή να μην είναι η κατάλληλη γι'αυτόν και γι'αυτό καταφεύγει ανακουφιστικά στο χασίς. Θα πρέπει να διερευνηθεί αν είναι συνεπής κι ανοιχτός στις συνεδρίες του με τον ψυχίατρο (ώστε να του δίνει σαφή εικόνα) ή ακόμα κι αν ο ψυχίατρος είναι σωστός και σοβαρός επαγγελματίας που ασχολείται αρκετή ώρα με τον ασθενή πριν συνταγογραφήσει (επειδή είμαι νοσηλεύτρια και μια κι η μητέρα μου έμενε 14 χρόνια σε ξενώνες, δυστυχώς έχουν δει διάφορα τα μάτια μου).

Η γνώμη μου είναι πως αν δεν αντιμετωπιστεί κατα βάση το θέμα της χρήσης χασίς σε συνάρτηση με μια κατάλληλη γι'αυτόν φαρμ.αγωγή, ότι και να κάνεις εσύ θα'ναι μάταιο. Μόνο όταν επανέλθει σε καλύτερη κατάσταση τότε θα είναι και πιο δεκτικός να τον βοηθήσεις. Και τότε η βοήθεια σου θα'ναι καθοριστικής σημασίας. Αν τον βάλεις σε πρόγραμμα συνεχούς ψυχοεκπαίδευσης σχετικά με την ασθένεια του και τη χρήση εθιστικών ουσιών, τότε θα'χει μεγάλες πιθανότητες για μεγάλα διαστήματα νορμοθυμίας.

Είναι νέος ακόμα και θέλω να ελπίζω ότι με μια σωστή αντιμετώπιση είναι αρκετά δυνατό ν'αποκτήσει έναν αξιοπρεπές τρόπο διαβίωσης.

Καλή επιτυχία! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πώς να τον βοηθήσω;;!! 29 Μαρ 2014 12:23 #5614

  • evap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της evap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Γεγονός είναι ότι δεν έχει ενταχθεί σε ένα σταθερό πρόγραμμα ψυχοθεραπείας, γεγονός που με προβληματίζει. Δηλαδή δεν κάνει συνεδρίες με κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Υπάρχει μια ψυχολόγος στον ξενώνα και γενικός υπεύθυνος-προϊστάμενος των επιμέρους δομών, μεταξύ των οποίων και ο ξενώνας, είναι ένας ψυχίατρος, ο οποίος έχει παρακολουθήσει το παιδί αυτό και γενικά είναι αντίθετος στο να στέλνονται πάλι πίσω στο Δαφνί, έστω και για μικρό διάστημα, οι άνθρωποι που έχουν μεταβεί σε κοινοτικές δομές. Αυτό ομολογώ πως μου έκανε θετική εντύπωση. Είπε μάλιστα ότι "τον έχουν απορρίψει η μάνα κι ο πατέρας του, πρέπει να τον απορρίψουμε κι εμείς τωρα, ξαναστέλνοντας τον για βραχεία νοσηλεία, πίσω στο Δαφνί;" Δείχνει ενδιαφέρον, με άλλα λόγια. Τώρα αν εχει συνταγογραφήσει τη σωστή αγωγή δυστυχώς δεν το ξέρω..

Αλλά καταλαβαίνω ότι ο συνδυασμός της όποιας αγωγής με το χασίς δεν μπορεί να είναι καλός και λογικό μου φαίνεται να δυσχεραίνει την θεραπεία του.

Θα ήθελα πολύ να τον παρακινήσω να συμμετάσχει σε μια ομάδα ψυχοεκπαίδευσης, αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ κλειστός, δεν μιλάει για πιο προσωπικά θέματα, φυσικά ουτε για την ασθένειά του, οι συζητήσεις μας είναι πολύ σύντομες και περιορίζονται σε επιφανειακά ζητήματα και δεν ξέρω πώς μπορώ να του ανοίξω μια τέτοια συζήτηση κι αν θα του κάνει καλό. Δεν ξέρω καν αν έχει εναισθησία, αν γνωρίζει ότι έχει μια ψυχική ασθένεια ή αν θεωρεί ότι είναι καλά και αδίκως βρίσκεται στον ξενώνα.

Ελπίζω, μετά την επιστροφή του, να έχω να σας πω καλύτερα νέα!!

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα