Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Μέχρι πότε...;

Απ: Μέχρι πότε...; 20 Νοε 2011 05:41 #1889

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
να θυμάσαι πως αυτές οι γραμμές υποστήριξης είναι ανώνυμες και οι άνθρωποι στην άλλη άκρη της γραμμής είναι εκεί για να σε βοηθήσουν να διαχειριστείς τρέχοντα και επείγοντα ζητήματα. μη φοβάσαι να ανοιχτείς λοιπόν και να εκθέσεις οτιδήποτε σε απασχολεί!

κατά τα άλλα είμαστε ΜΑΖΙ σου όποτε χρειαστείς να μιλήσεις σε εμάς! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Χριστίνα Σπ.

Απ: Μέχρι πότε...; 24 Νοε 2011 06:21 #1935

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Ξέρεις τι, με ρώτησε το όνομά μου και την ηλικία μου και κόλλησα λίγο, δε ξέρω γιατί.
Δεν ξέρω αν θα ξαναπαρω, προς το παρόν πρέπει να πάω επιτέλους να δω κάποιον ψυχολόγο, συνέχεια το αναβάλλω..:dry:

Εξελιξεις:

Εδώ και λίγα 24ωρα είμαι στη πόλη που σπουδάζω, μιλάω με τη μητέρα μου στο τηλεφωνο κανονικά. Σήμερα που μιλήσαμε, είχε φοβίες κι άγχη που ήταν παράλογα, υπερβολικά βασικά. Από ένα σημείο και μετά με έπιασαν τα κλάματα στο τηλεφωνο, και μονο στην ιδέα ότι μπορεί να ξαναπέσει σε υποτροπη, φρικάρω απιστευτα...:(

Σκέφτηκα να εκτυπωσω και να της δώσω το λινκ του κόμικ για τη διπολική που έχεις ποστάρει στη προηγουμενη σελίδα του νήματος Βασιλη. Είναι καλή ιδέα λες;
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Τελευταία διόρθωση: 24 Νοε 2011 06:46 από Kitty.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μέχρι πότε...; 24 Νοε 2011 15:12 #1945

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Κitty οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατάσταση της είναι καλό να την έχει ,πρέπει όχι μόνο οι συγγενείς αλλά και οι ίδιοι οι ασθενείς να γνωρίζουν τα πρόδρομα συμπτώματα τόσο της μανίας όσο και της κατάθλιψης ώστε να μάθουν να τα αναγνωρίζουν στον εαυτό τους .Ψάξε βρες υλικό στο διαδίκτυο τύπωσε το και δώσε της ότι πληροφορία συλλέξεις .Χρειάζεται όμως να κάνεις και μια σχετική συζήτηση μαζί της πάνω σε αυτό το υλικό ,αφού προηγουμένως το μελετήσεις και εσύ ,ώστε να βοηθηθεί να δει καθαρά τι της συμβαίνει .Στην αντιμετώπιση της δ/δ εκτός από τα φάρμακα βασική προϋπόθεση θεραπείας είναι η ψυχοπροφύλαξη που διδάσκεται στον ασθενή τόσο κατά την επαφή του με τον γιατρό ,όσο και με συζητήσεις με το οικογενειακό περιβάλλον.Εκτός από αυτά το κυριότερο είναι να εσύ έχεις γαλήνη και ηρεμία ,να είσαι εσύ καλά ,ώστε να μπορείς να την βοηθάς αποτελεσματικότερα γιαυτό αναζήτησε βοήθεια όσο τον δυνατόν γρηγορότερα από ψυχολόγο.Ετσι κι αλλιώς πάντα οι σχέσεις είναι αμφίδρομες ,πόσο μάλλον στην δ/δ ,όπου η ευαισθησία του ασθενή χτυπάει κόκκινο.Επομένως η δική μας ισορροπία τους βοηθά να ισορροπήσουν κι αυτοί .
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μέχρι πότε...; 24 Νοε 2011 16:02 #1948

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Αχ χρυσό μου κοριτσάκι τι τράβηξες κιεσύ από μικρό παιδάκι .Μη καθυστερείς να ζητήσεις στήριξη ,αν και διακρίνω μεγάλη δύναμη μέσα σου ,φρόντισε όμως την ψυχούλα σου μην την ταλαιπωρείς.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μέχρι πότε...; 05 Δεκ 2011 06:50 #2019

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
γεια σου kitty!
το μικρό σου όνομα μπορεί να το ζήτησε για να δημιουργηθεί ένα κλίμα οικειότητας...:) αν δεν νοιώθεις άνετα να το δώσεις όμως, σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ψευδώνυμο! :)
γιατί πιστεύεις ότι αναβάλλεις συνέχεια να δεις ψυχολόγο; φοβάσαι κάποια πιθανή διάγνωση; δεν είναι ντροπή να ζητάμε υποστήριξη όταν δεν στεκόμαστε και πολύ καλά στα πόδια μας! :)

το κόμικ νομίζω πως είναι "φιλικό προς τον χρήστη" οπότε και μπορείς να της δώσεις να το διαβάσει! :)

και τον νου σου ε; είμαστε εδώ για να τα λέμε! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kitty

Απ: Μέχρι πότε...; 13 Δεκ 2011 01:59 #2100

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Δε νομίζω να ξαναπάρω σε τέτοιες γραμμές, κόλλησα τόσο πολύ όταν είχα πάρει που δε νομίζω ότι θα τα καταφέρω να μιλήσω ποτέ τηλεφωνικώς για αυτά τα θέματα. Το να μιλήσω σε κάποιον ψυχολόγο/ειδικό face to face μου φαίνεται πιο ευκολο.

Προφανώς και δεν είναι ντροπή να ζητάμε βοήθεια κι υποστήριξη όταν δεν είμαστε καλά, ποτέ δεν σκέφτηκα το αντίθετο. Τουναντίον, κάθε γιατρός είναι για κάτι, κι οι ψυχολόγοι είναι για τη "ψυχή". :)

Το γιατί το αναβάλλω συνέχεια... Δε ξέρω. Δεν είχα σκεφτεί καν το ενδεχόμενο να κάνει κάποια "διάγνωση", απλά περιμενω πως ίσως με βοηθήσει να δω πράγματα που δε βλέπω ή να λύσω προβλήματα που έχω με τον εαυτό μου. Ίσως δεν έχω πάρει ακόμα επειδή πρέπει να πάρω πρωί τηλέφωνο αλλά κάθε πρωί είμαι καλύτερα απ'ό,τι το προηγούμενο βράδυ κι έτσι ίσως να μη το βρίσκω και τόσο απαραίτητο :dry: ό,τι να ναι δηλαδή :pinch:
και τον νου σου ε; είμαστε εδώ για να τα λέμε!

Χαίρομαι πολύ :)
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μέχρι πότε...; 19 Δεκ 2011 03:43 #2131

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
δεν είναι απαραίτητο να είσαι χάλια για να κλείσεις κάποιο ραντεβού...
σκέψου πως αν είσαι χάλια το πιο πιθανό είναι να μην πας στο ραντεβού!!
ούτε είναι απαραίτητο να είσαι συνέχεια χάλια για να κλείσεις κάποιο ραντεβού...
το "χάλια" περνάει, το θέμα είναι τι κάνουμε για να το προλάβουμε!! ;)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μέχρι πότε...; 11 Ιουλ 2012 07:00 #2963

  • jullie.sun12
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της jullie.sun12
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Kitty ελπίζω να βρήκες άκρη με το θέμα της μαμάς σου. Κι εμένα πάσχει η δική μου απο διπολική εδώ και 25 χρόνια και τα τελευταία χρόνια το βάρος το σηκώνω μόνο εγώ. Ευτυχώς που, σαν κι εσένα, με στηρίζει ο σύντροφος μου. Το θέμα πάντως είναι να καταλάβουν οι ασθενείς που πάσχουν κι έχουν άρνηση, ότι δε γίνεται να συνεχίσουν άλλο έτσι. Δυστυχώς η μητέρα μου παρόλο που παρακολουθείται στενά απο ειδικούς σε πρόγραμμα ξενώνα την τελευταία δεκαετία, η μη συνεργάσιμη στάση της δυσχεραίνει ακόμα την κατάσταση. Εκεί είναι που μπαίνουν τα όρια κι αυτό σκοπεύω να κάνω. Δε γίνεται αλλιώς. Βάλε κι εσύ, σκλήρυνε λίγο τη στάση σου, όσο δύσκολο κι αν είναι (κι εγώ το παλεύω πολύ) αλλιώς μας βλέπω να κάνουμε παρεούλα με τις μαμάδες μας στο ψυχιατρείο. Καλό κουράγιο κι ελπίζω να μου απαντήσεις κάποια στιγμή (θετικά κατα προτίμηση) :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μέχρι πότε...; 11 Ιουλ 2012 19:58 #2964

  • mare
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mare
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Είστε πολυ τυχερές που σας στηρίζουν οι σύντροφοι σας.Αντιμετωπίζω και γω το ίδιο θέμα με τη μητέρα μου αλλά μόλις το είπα στο φίλο μου επενέβη η αδερφή του και του είπε να τελειώσει μαζί μου.Είμαι πολύ δυστυχισμένη γιατι πίστευα οτι με αγαπούσε.Κάναμε σχέδια για το μέλλον και ξαφνικά όλα άλλαξαν.είμαι ανεπιθύμητη επειδή η μαμα μου είναι άρρωστη.Έχω χάσει 8 κιλά σε ένα μήνα,κλαίω συνέχεια,είναι σαν να με έχουν σκοτώσει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα