Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 25 Απρ 2013 02:38 #4033

  • arti_21
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arti_21
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
σκεφτηκα να απευθυνθω σε ατομα που βιωνουν αυτο που εμαθα κ εγω προσφατα οτι ειναι η διπολικη διαταραχη μηπως παρω μια απαντηση οσον αφορα την κοπελα μου..λοιπον ειμαστε μαζι αρκετο καιρο και ολα ειναι μια χαρα.συχνα εδειχνε κατι σημαδια που φανερωνουν οτι κατι "δν παει καλα" αλλα δεν εδινα σημασια..ετσι κ αλλιως ολοι βαραμε τις φρικες μας που κ που.τελος παντων τους τελεταιους 4 μηνες διαγνωστηκε διπολικη διαταραχη και απο τοτε ολα αλλαξαν προς το χειροτερο.αυτη εχει χασει τη διαθεση της για ζωη,τα χαπια την κανουν "φυτο",αλλαζει την αποψη της για τα παντα μερα παρα μερα κ εμενα με κραταει κοντα της σαν να με το πιο σημαντικο πραγμα στη ζωη της κ μετα με διωχνει,με χωριζει κ μου φερεται με το χειροτερο τροπο.σε σημειο που να μη ξρω πια αν οντως μ αγαπαει η αν απλα ολα προκαλουνται απ την παθηση της..δεν ξερω αν αυτη η συμπεριφορα δικαιολογειται στα πλαισια της διπολικης και αν αξιζει να μεινω διπλα της κ να τη στηριξω περιμενωντας τις καλυτερες μερες...να σημειωσω οτι η ηλικια της ειναι 20 χρονων,κ ολη αυτη η φαση με τα χαπια εμενα μου φαινεται υπερβολικη κ φοβαμαι οτι θα την καταστρεψει..αυτα.. ευχαριστω πολυ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 25 Απρ 2013 05:27 #4035

  • Byronc22
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Byronc22
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
φίλε arti καλησπέρα...! το πρώτο πράγμα που χρειαζεται αυτη την στιγμη ειναι να γίνεις το στήριγμα της... μην δίνεις σημασία στις αντιδράσεις τόσο! τα φάρμακα ειναι που δουλεύουν...αν βλέπεις ότι δεν την βοηθούν και χειροτερεύει, παρότρυνε την να μιλήσει με το γιατρο της μήπως τα φάρμακα αυτα δεν της ταιριάζουν.. απο μονη της ισως και να μην το κανει αν βρισκεται σε καταθλιπτικη φαση!! εφόσον είστε πολυ καιρο μαζι γνωρίζεις ότι δεν ήταν έτσι...! δεν πρέπει να την αφήσεις γι'αυτο τον λόγο επίσης... θα την οδηγήσει σε πολυ άσχημη ψυχολογική κατασταση με άγνωστες συνέπειες...

μπορείς να διαβάσεις πολλα για την διπολικη απο το site του ΜΑΖΙ και το διαδίκτυο. όση περισσότερη γνώση έχεις (κι έχουν όσοι άνθρωποι ειναι κοντα της) τόσο πιο εύκολο θα ειναι και για εκείνη να το ξεπεράσει! :) πάσχω κ εγω απο διπολικη.. καποιες φορές σε *** αλλα και καποιες άλλες φορές είσαι μια χαρα! δεν ειναι αρρώστια, δεν ειναι προβλημα, ειναι μια ιδιαιτερότητα που πρέπει να αντιμετωπίζεται με αγαπη,υπομονη και προσοχη.. οι γραμμές ειναι πολυ λεπτές μεταξύ κατάθλιψης και μανίας που μπορούν να σπάσουν απο την μια στιγμη στην άλλη αν υπάρξουν απροσεκτες κινήσεις... θέλει τεράστια υπομονη αλλα να ξέρεις ότι ο πραγματικός εαυτός της ειναι αυτός που αφησες να μπει στην καρδια σου!

καλο θα ήταν να διαβάσεις ιστορίες και βιώματα πασχόντων της διπολικης. θα βοηθήσει πολυ κ εσένα και την κοπέλα σου! ξέρω ειναι λίγο πανικός, μόλις σκάσει η βομβα, ότι αυτη η (μη την πω) χημική σύσταση των νευρωνων επηρεάζει και τους ανθρώπους που αγαπάνε αυτο το πρόσωπο. γι αυτο και πρέπει να σε βλέπει όπως παλια. με τον καιρο θα δεις ότι και η ίδια θα το ελέγχει σε πολυ μεγάλο βαθμό... υπομονη φίλε μου και ολα θα πανε καλα!! πολεμιεται...αυτο στο λέω με σιγουριά... έχουν υπάρξει στιγμές που σκέφτομαι επι ωρες πως θα τελειώσω την ζωη μου αλλα οι γύρω μου άνθρωποι με βοηθήσανε να ελαχιστοποιησουν αυτές τις σκέψεις...! ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arti_21

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 25 Απρ 2013 17:54 #4036

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
φιλε ειναι αρχη ακομα θελει ομωσ χρονο για να συνελθει πρεπει να καταλαβει οτι δεν αλλαξε τιποτα τα προβληματα τησ ειναι τα ιδια κ οτι τα χαπια ειναι για επιπλεον βοηθεια
τεσπα αυτα για να τα καταλαβει θελει κανενα χρονο κ καλυτερα να ειναι μονη τησ γιατι αν τα περασει μαζι σου δε θα καταλαβει την πραγματικη τησ δυναμη κ θα εξαρτηθει σπο σενα
κ αυτο μετα δε γιατρευεται εγω λεω να τη στηριξεισ οσο μπορεισ κ οποτε δεν αντεχεισ αλλο φυγε κ θα την βρει την ακρη τησ μπορει να σου ακουγεται μαλακια αυτο που λεω αλλα εγω νομιζω ειναι το καλυτερο για εκεινη κ για σενα
φιλικα
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arti_21

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 25 Απρ 2013 20:45 #4038

  • McHouse
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της McHouse
geia sou, to na pareis diagnwsi einai traumatiki empiria gia kapoious gia allous mia apokalipsi pou psaxnan gia kairo. thelei xrono na tin syneiditopoiiseis kai na katalaveis pws tha allaksei i zwi sou apo ekeini tin stigmi kai meta. egw ithela na xwrisw kai na ksanarxisw na zw apo tin arxi, alloi denonte akoma perissotero me tin sxesi tous kai to pairnane mazi. enimerwsou apo oso perissotera mesa mporeis alla ase tin na sou pei auti pws to viwnei giati kathe enas mas einai arketa diaforetikos... ta side effects apo ta xapia tha fygoun siga siga- tha miwthoun toulaxistn. yparxei ena vivlio dn kserw an to exei sta ellinika logika tha yparxei www.amazon.com/Loving-Someone-Bipolar-Di...anding/dp/1452655510 auta pou leei mesa gia kapoious douleuoun alla se allous auti i ypostiriktiki symperifora einai asfiktiki... opote to ksanalew oti o monos tropos na deis ti mporei na ginei einai me tin kouventa metaksy sas. i isws an milouses me ton giatro tis... me tin adia tis fysika.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 25 Απρ 2013 23:34 #4039

  • arti_21
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arti_21
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
εχω κανει πολυ υπομονη.μπορω να κανω κ περισσοτερη αλλα κολλαω στο οτι δεν ξερω πια τι ειναι πραγματικο αναμεσα μας κ τι προερχεται απ την ολη φαση κ τα χαπια. σημερα ειναι ερωτευμενη μαζι μου κ κανει ονειρα..αυριο θα μαι αυτο που την πιεζει,την χαλαει κ θα μου λεει οτι δν νιωθει τιποτα για μενα.χωρις εγω να κανω κατι που να της προκαλεσει ολα τα παρααπανω..με πληγωνει κ με ταλαιπωρει.θα μπορουσα να μαι διπλα της κ να τη στηριζω σ ολο αυτο αλλα με διωχνει κ με τραβαει πισω κ εχει καταντησει παραλογισμος ολο αυτο..ποσο μπορει ενας ανθρωπος με διπολικη να αλλαξει σχεδον ολο του το ειναι μεσα σε 3,4 μηνες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 25 Απρ 2013 23:41 #4040

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
εγω λεω να το παμε αλλιωσ διαβασε για τη διπολικη απο το ιντερνετ προσπαθησε να κατανοησεισ απο την κοπελα σου ποια ειναι τα συμπτωματα κ αμεσωσ θα ξεκαθαρισει το τοπιο μπροστα σου γιατι θα ξερεισ ποτε ειναι συμπτωμα κ ποτε οχι αυτο αμα το κανεισ θα σε βοηθησει με ολεσ τισ κοπελεσ που θα χεισ γενικα στη ζωη σου να τησ καταλαβαινεισ καλυτερα
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα