Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ επιστρέφοντας από συνεδρία...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: επιστρέφοντας από συνεδρία...

επιστρέφοντας από συνεδρία... 15 Φεβ 2011 07:17 #516

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
συζητήσαμε με τον ψυχίατρο για τις τάσεις αυτοκτονίας που έχω.
μου είπε πως όταν κάποιος έχει σχεδιάσει την απόπειρα είναι πιο επικίνδυνη από άποψη επιτυχίας.
στην δική μου περίπτωση είναι παρορμητικές λόγω της προσωπικότητας μου.
μου είπε χαρακτηριστικά πως το πιο δύσκολο με μένα δν είναι το πως θα διαχειριστώ τη διπολική, αλλά την ασθένεια σε σχέση με την τόσο δρμαματική παρορμητικότητά μου.
πρώτη φορά με ρώτησε γιατρός : πως θα σε βοηθήσω εσένα?
η απάντηση μου βέβαια ήταν : εμένα ρωτάτε?

ένιωσα...χαμένη κ αβοήθητη...

μου ζήτησε το τηλ της ψυχολόγου για να βρίσκονται σε συνεχή επικοινωνία.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστρέφοντας από συνεδρία... 15 Φεβ 2011 08:46 #517

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Ε, μην τα παίρνεις και όλα κυριολεκτικά!
Το "πώς θα σε βοηθήσω εσένα;" φαντάζομαι το είπε αστειευόμενος, έτσι;
Ήταν η πρώτη σας συνάντηση;
Καλό αυτό που ζήτησε το τηλέφωνο της ψυχολόγου, δείχνει ότι θέλει να συνεργαστεί- πολλοί ψυχίατροι θεωρούν τους ψυχολόγους ακατάλληλους για σοβαρές ψυχικές παθήσεις όπως η διπολική διαταραχή- κι εγώ το ίδιο, αν και δεν είμαι ψυχίατρος!
Να τονίσω ότι αυτό είναι απλά γνώμη μου, δεν έχω τίποτα εναντίον των ψυχολόγων, απλά θεωρώ ότι είναι εκπαιδευμένοι για να βοηθάνε ψυχικά υγιείς να λύσουν κάποια "θεματάκια" που τους απασχολούν, και δεν έχουν καμμία εκπαίδευση ή εμπειρία πάνω στους ψυχικά ασθενείς- εκτός αν είναι κλινικοί ψυχολόγοι, κατά προτίμηση με μεταπτυχιακό, διδακτορικό και δε συμμαζεύεται, δηλαδή... εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιστρέφοντας από συνεδρία... 15 Φεβ 2011 15:39 #518

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
trypa έγραψε:
Ε, μην τα παίρνεις και όλα κυριολεκτικά!
Το "πώς θα σε βοηθήσω εσένα;" φαντάζομαι το είπε αστειευόμενος, έτσι;
Ήταν η πρώτη σας συνάντηση;
Καλό αυτό που ζήτησε το τηλέφωνο της ψυχολόγου, δείχνει ότι θέλει να συνεργαστεί- πολλοί ψυχίατροι θεωρούν τους ψυχολόγους ακατάλληλους για σοβαρές ψυχικές παθήσεις όπως η διπολική διαταραχή- κι εγώ το ίδιο, αν και δεν είμαι ψυχίατρος!
Να τονίσω ότι αυτό είναι απλά γνώμη μου, δεν έχω τίποτα εναντίον των ψυχολόγων, απλά θεωρώ ότι είναι εκπαιδευμένοι για να βοηθάνε ψυχικά υγιείς να λύσουν κάποια "θεματάκια" που τους απασχολούν, και δεν έχουν καμμία εκπαίδευση ή εμπειρία πάνω στους ψυχικά ασθενείς- εκτός αν είναι κλινικοί ψυχολόγοι, κατά προτίμηση με μεταπτυχιακό, διδακτορικό και δε συμμαζεύεται, δηλαδή... εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα!

όχι δν αστειευόταν.
μου είπε πως είμαι από τις δύσκολες περιπτώσεις.
όταν ο ψυχίατρος δν κάνει ο ίδιος ψυχοθεραπεία, δν θα σου συστήσει να πας σε ψυχολόγο.
εγώ πιστεύω πως είναι απαραίτητη.
η ψυχολόγος που επισκέπτομαι είναι κλινική ψυχολόγος κ με έχει βοηθήσει, αν κ έχω κάνει λίγες συνεδρίες.
εσύ δν κάνεις ψυχοθεραπεία?
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα