Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου

ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 03 Φεβ 2012 00:23 #2467

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Στο τελευταίο ραντεβού που θα ορίσω με την ψυχολόγο μου, θα της εκθέσω τους λόγους για τους οποίους μάλλον θα σταματήσω τη θεραπευτική συνεργασία μας, τους οποίους θα ήθελα να μοιραστώ και μαζί σας.

1)επειδή η μέθοδος που ακολουθει με φέρνει αντιμέτωπη με το μέσα μου και αυτό με πονάει πάρα πολύ.

2)επειδή τα οφέλη της ψυχοθεραπείας, επισκιάζονται από το αγοραφοβικό άγχος μου μέχρι να φτάσω στο γραφείο της (της πρότεινα να έρχεται στο σπίτι μου αλλά δεν δέχτηκε)

3)επειδή την επέλεξα λαμβάνοντας υπόψιν μου, πολύ συγκεκριμένους ορους και άλλοι οροι πρoεκυψαν στην πορεία (ήταν υπέρ του δέοντος δοτική, με ενθάρρυνε να την παίρνω συχνά τηλεφωνα, ορίζαμε τα ραντεβού μας την ώρα και τη μέρα που ήθελα εγώ κ.α.)

4)επειδή χρειάζομαι περισσότερο έναν ιδιώτη ψυχίατρο παρά ψυχολόγο (αυτό μου το πρότεινε ακόμα και ο ίδιος ο ψυχίατρος του δημοσίου που με βλέπει μια φορά το μήνα)

5)επειδή αν και όταν ξεπεράσω την αγοραφοβία μου, θα ήταν ίσως καλύτερο να ενταxθώ σε κάποιο γκρουπ, γιατι κατ’αυτόν τον τρόπο δεν θα ενισχύονται οι εξαρτητικες μου τάσεις επειδή δεν θα έχω την αποκλειστικότητα.

Πως βρίσκετε τους συλλογισμούς μου?
Τελευταία διόρθωση: 05 Φεβ 2012 00:02 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 03 Φεβ 2012 14:54 #2471

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Αμελί καλημέρα. Αναμφισβήτητα αυτό που προκύπτει από τα γραφόμενα σου είναι η ρήξη της σχέσης εμπιστοσύνης με την ψυχολόγο σου. Το συγκεκριμένο αποτελεί τη βάση σε τέτοιες περιπτώσεις και χωρίς αυτή δεν υπάρχει ουσία συνέχισης των συναντήσεων.Οι αποφάσεις όμως είναι δικές σου. Follow your hurt!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 03 Φεβ 2012 15:13 #2473

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
αμελι, οπως σου ειπα κ σε μεταξυ μας κουβεντα
ναι θα ηταν καλυτερα να αλλαξεις ψυχοθεραπευτρια γιατι εχεις πολλα παραπονα απο αυτη.
εγω αλλαξα αρκετους μεχρι να καταληξω ωστε να ειμαι ευχαριστημενη κ αν κ οι συνεδριες που εκανα ηταν λιγες πηρα πραγματα.
πρεπει ομως να νιωσεις πως δενεις με τον ειδικο.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 03 Φεβ 2012 17:03 #2475

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
Θαναση και Αρκτε μου, ειναι γεγονος οτι πρεπει να αλλαξω ψυχοθεραπευτρια.
το μονο που αποτελει ανασταλτικο παραγοντα ως προς αυτη την αποφαση μου, ειναι το γεγονος οτι εχω εξαρτηθει ψυχολογικα πολυ μαζι της και θα ειναι αρκετα επωδυνος ο αποχωρισμος.
χθες που ειχα παει στο γραφειο ενος νεου ψυχιατρου(ο οποιος ασχετο αλλα μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις) και περασα μπροστα απο το γραφειο της με επιασαν τα κλαματα.
παντως αν τελικα την αφησω, το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βρω ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη και οχι ψυχολογο.
εχω ανοιξει σχετικο θεμα με τιτλο "αναζητηση ψυχιατρου".
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)
Τελευταία διόρθωση: 04 Φεβ 2012 18:12 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 04 Φεβ 2012 23:01 #2492

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
γενικα παντωσ απο την εμπειρια μου το καλυτερο ειναι ψυχιατροσ ψυχοθεραπευτησ γνωριζει το αντικειμενο πιο σφαιρικα νομιζω
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": amelie

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 05 Φεβ 2012 00:00 #2494

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
pad μου εχεις απολυτο δικιο.
αφενος ειχα αρχισει να στραβωνω ασχημα με την ψυχολογο μου για τους λογους που προανεφερα και αφετερου αυτο που χρειαζομαι οπως λες ειναι ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτης/τρια.
δηλαδη συντρεχουν δυο λογοι για να διακοψω την συνεργασια μου μαζι της.
σε λιγο εχω το τελευταιο "αποχαιρετιστηριο" ραντεβου.
δεν μου ειναι και τοσο ευκολο βεβαια, γιατι συνεργαστηκαμε εναν ολοκληρο χρονο και στην αρχη (μεχρι τον Σεπτεμβρη περιπου) μου ειχε προσφερει παρα πολλα...ωστοσο νομιζω πως πρεπει να σφιξω τα δοντια, να βαλω στην ακρη συναισθηματισμους και να δωσω τελος σε αυτη την θεραπευτικη σχεση απο την στιγμη που εχει "καει"...
αλλα δεν σου κρυβω πως ειμαι πολυ συναισθηματικα φορτισμενη...
οπως και να χει το βραδακι θα σας ενημερωσω για την εκβαση της συνεδριας.
Τελευταία διόρθωση: 05 Φεβ 2012 22:20 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 05 Φεβ 2012 08:43 #2498

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
μετά την σημερινή συνεδρία με την ψυχοθεραπεύτρια μου, ανατράπηκαν κάποια δεδομένα.
της μίλησα για το αγοραφοβικό μου άγχος, το οποίο επισκιάζει τα οφέλη της ψυχοθεραπείας και της πρότεινα εγώ η ίδια να έρχεται σπίτι μου προκειμένου να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας.
δέχτηκε με τον όρο ότι θα παίρνει 60 ευρώ.
της έκανα παζάρια και το κατέβασε στα 50 ευρώ.

επίσης της μίλησα για το πόσο με ενόχλησε το ότι μου χρέωνε τα τηλέφωνα και μου είπε πως δεν πρόκειται να μου τα χρεώνει στο εξής με την συμφωνία ότι θα της τηλεφωνώ μόνο όταν είναι απόλυτη ανάγκη (η αλήθεια είναι ότι την είχα πρήξει στα τηλ )
Είπαμε και άλλα πολύ βοηθητικά πράγματα και κατέληξα μετά από πολύ σκέψη στο συμπέρασμα πως τελικά δεν θέλω να την χάσω :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 05 Φεβ 2012 16:30 #2499

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
μου έβαλε όμως και τον όρο από τα 50 ευρώ τα 15 να τα βάζω από την τσέπη μου και οι γονείς να δίνουν τα 35,έτσι ώστε να δίνω στην ψυχοθεραπεία μου, μεγαλύτερη αξία.
αυτός πάλι ο όρος πως σας φαίνεται? :unsure:
Τελευταία διόρθωση: 05 Φεβ 2012 16:31 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 06 Φεβ 2012 03:40 #2502

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
amelie έγραψε:
μου έβαλε όμως και τον όρο από τα 50 ευρώ τα 15 να τα βάζω από την τσέπη μου και οι γονείς να δίνουν τα 35,έτσι ώστε να δίνω στην ψυχοθεραπεία μου, μεγαλύτερη αξία.
αυτός πάλι ο όρος πως σας φαίνεται? :unsure:
κοιτα αυτα τα βαζουν για να ενεργοποιησε μην τα παιρνεισ στραβα κι εμενα δεν θα μ αρεσε αλλα αυτοσ ειναι ο στοχοσ νομιζω !!!
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": amelie

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 06 Φεβ 2012 03:46 #2503

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ναι παντ μου και γω αυτο νομιζω :)
πως το εκανε για να παιρνω στα σοβαρα τη θεραπεια.
μου το ειπε αλλωστε...
Τελευταία διόρθωση: 06 Φεβ 2012 03:58 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 06 Φεβ 2012 03:52 #2504

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
no names please!!!!
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 06 Φεβ 2012 03:58 #2505

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ουπς το διορθωνω!
χιλια σορρυ!!!!
done ;)
Τελευταία διόρθωση: 06 Φεβ 2012 03:59 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 07 Φεβ 2012 01:13 #2511

  • linda
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της linda
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ameli μου, ελπίζω να είσαι καλά

Έχω παρακολουθήσει τα μηνύματά σου σχετικά και με την ψυχολόγο σου και με την ανάγκη σου για νέο γιατρό , και από λεπυομέρειες που παραθέτεις γνώμη μου είναι ότι η ψυχολόγος σου κάνει άριστα τη δουλειά της. Προσπαθεί να σε βοηθήσει και σου δίνει ερεθίσματα να αναλάβεις κάποιες μικρές στην αρχή ευθύνες, όπως είναι τα 15 ευρώ ώστε και τη σπουδαιότητα της ψυχανάλυσης να εκτιμήσεις αλλά και πρακτική να είσαι. Σε ότι αφορά την απομάκρυνσή της και τους όρους της, όσο απαράδεκτοι κι αν ήταν , σκέψου πόσο καλή γιατρός θα ήταν για σένα αν έβλεπε ότι σου γινόταν ένα είδος εξάρτησης η ψυχανάλυση μαζί της, που θα προστίθεντο στις κρίσεις πανικού, και δεν έκανε κάτι γι' αυτό?
Επειδή όμως δεν είμαι γνώστης λεπτομερειών, εννοείται ότι εκφράζω προσωπικές απόψεις με βάση μόνο όσα διάβασα.
Σε ότι αφορά το κομμάτι των σχέσεων με την οικογένεια σου, καταλαβαίνω ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα θέμα, στις περιπτώσεις μας όμως θα συμφωνείς ότι μπορούν να επισπεύσουν ή να επιβραδύνουν την ανάρρωσή μας. Με ποιούς τρόπους έχεις αντιμετωπίσει την οικογένεια σου? Δεν υπάρχει η δυνατότητα μετακόμισης? Συγκατοίκησης με άλλο άτομο?
Δυστυχώς είμαι απ'αυτούς που δεν πιστεύουν στην αλλαγή προσωπικότητας, όσο κι αν θέλω να σου δώσω κουράγιο.Αυτές οι δύσκολες καταστάσεις έχουν επιπτώσεις στον ψυχισμό μας και εμείς ερχόμαστε αντιμέτωποι.
Κάτι που βοήθησε εμένα Ameli μου, ήταν ότι αντιμετώπισα τους χειρότερους φόβους μου.Έχει πολύ πόνο αλλά είναι λυτρωτικό. Πήγαινε στο γιατρό σου και δώσε έμφαση στη θεραπεία σου και στις οδηγίες του και σιγά σιγά ψάξε τον εαυτό σου και αντιμετώπισε οποιονδήποτε φόβο. Κανένας μας δεν το κατορθώνει ποτέ απόλυτα. Κάνοντας το όμως μπορούμε να βάλουμε τη ζωή μας σε στέρεες και υγιής βάσεις.
Ακόμα κι αν παίρνουμε χάπια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 07 Φεβ 2012 02:16 #2514

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
linda μου,το θεμα ειναι οτι τον γιατρο μου τον βλεπω μονο μια φορα το μηνα στα εξωτερικα ιατρεια του νοσοκομειου γι' αυτο και προβληματιστηκα σχετικα με το αν πρεπει να συνεχισω με την ψυχολογο μου(η οποια δεν ειναι γιατρος-ειναι ψυχολογος/ψυχοθεραπευτρια) ή να βρω κάποιον ιδιώτη ψυχιατρο.
τα οικονομικα μας εχουν στενεψει και δεν εχω την πολυτελεια να πηγαινω ιδιωτικα και σε ψυχιατρο και σε ψυχολογο.
μεθαυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο του νοσοκομειου, ο οποιος ειναι πολυ φειδωλος στα φαρμακα που μου χορηγει με αποτελεσμα να ειμαι σε μια διαρκη εσωτερικη αναστατωση.
απο το μεθαυριανο ραντεβου και τα φαρμακα που θα μου συνταγογραφησει θα κριθει το αν θα ψαξω για ιδιωτη ψυχιατρο.
παντως η ψυχολογος μου ειναι φοβερη.
σε αυτο εχεις απολυτο δικιο :)
Τελευταία διόρθωση: 07 Φεβ 2012 02:18 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ενδεχόμενη διακοπή συνεργασίας με την ψυχολόγο μου 08 Φεβ 2012 19:39 #2529

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
τελικα τα πραγματα πηγαν καλα με τον γιατρο του ΕΣΥ οποτε δεν συντρεχει λογος αναζητησης νεου ψυχιατρου.
το πιθανοτερο ειναι οτι θα συνεχισω με την παληα μου ψυχολογο ειτε κατ' οικον ειτε στο γραφειο της.
αν ερχεται στο σπιτι μου, θα εχω το πλεονεκτημα οτι θα ειμαι πιο ηρεμη με αποτελεσμα να ειμαι πιο συγκεντρωμενη στη θεραπεια.
αν παλι πηγαινω στο γραφειο της, θα ειναι μια αφορμη να βγαινω εξω, αλλα το μειονεκτημα θα ειναι οτι θα μπαινω στον πειρασμο να πιω αλκοολ ειτε πριν τη συνεδρια ειτε μετα (μεσα στο σπιτι το αλκοολ απαγορευεται δια ροπαλου :dry: )
Τελευταία διόρθωση: 08 Φεβ 2012 22:12 από amelie.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα