Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ – ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ Πως να ελέγξετε καλλίτερα τη διπολική διαταραχή
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πως να ελέγξετε καλλίτερα τη διπολική διαταραχή

Πως να ελέγξετε καλλίτερα τη διπολική διαταραχή 12 Ιαν 2011 09:49 #268

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Η διπολική διαταραχή, γνωστή και ως μανιοκατάθλιψη, αποτελεί ψυχική νόσο η οποία ενδεχομένως προκαλείται από χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο.

Ενώ η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει στον έλεγχο της διπολικής διαταραχής, η Αμερικανική Εταιρία Οικογενειακών Ιατρών προσφέρει τις παρακάτω επιπρόσθετες συμβουλές:

* Αναζητήστε πληροφορίες σχετικά με την πάθηση και μοιραστείτε τες με τα μέλη της οικογένειάς σας.
* Καθορίστε ένα καθημερινό πρόγραμμα για ύπνο και αφύπνιση, φαγητό και άσκηση.
* Να ακολουθείτε πάντα την αγωγή, όπως έχει συνταγογραφηθεί από τον γιατρό σας.
* Αποφύγετε την καφεΐνη και τα φάρμακα για το κρυολόγημα, τις αλλεργίες και τον πόνο.
* Πάντα να μιλάτε στον γιατρό σας πριν καταναλώσετε αλκοόλ ή πάρετε κάποιο άλλο φάρμακο.
* Περιορίστε το στρες.
* Μιλήστε στον γιατρό σας όταν αρχίζετε να προσέχετε αλλαγές στη συμπεριφορά σας ή συμπώματα της διπολικής διαταραχής.
* Βρείτε μια ομάδα στήριξης.

Πηγές: Αμερικανική Εταιρία Οικογενειακών Ιατρών

www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=6604
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιαν 2011 06:14 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως να ελέγξετε καλλίτερα τη διπολική διαταραχή 13 Ιαν 2011 06:38 #271

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
1. μέσω του διαδικτύου πλέον είναι πάρα πολύ εύκολο να ενημερωθεί κανείς. πλέον όμως αρχίζουν και μεταφράζονται βιβλία. παρακαλουθείστε ταινίες που έχουν να κάνουν με τη διπολική διαταραχή. συν τω χρόνω, θα αναρτάται υλικό στο σάιτ. η εμπειρία μου μού λέει πως οι περισσότερες οικογένειες είναι προβληματικές τουλάχιστον στο κομμάτι της επικοινωνίας αλλά δοκιμάστε να τους προσεγγίσετε με έντυπο υλικό.
2. αυτήν την περίοδο δεν έχω πρόγραμμα κι άρα μπορώ να κοιμηθώ όσο και όποτε θέλω κι έτσι έχω αρχίσει να βάζω ξυπνητήρι. έχω αναπτύξει διατροφικές συνήθειες στο παρελθόν κατά διαστήματα και έχω ασκηθεί συστηματικά αλλά με τόσο ξενύχτι που ρίχνω το τελευταίο διάστημα έχω αφήσει τον εαυτό μου. προτεραιότητα παραμένει ο ύπνος. και υπ' όψιν μη ξεκινάτε διατροφή και άσκηση ταυτόχρονα! η άσκηση αυξάνει τον μεταβολισμό και αυτό την όρεξη άρα δυσκολεύετε τη ζωή σας!
3. πειραματισμοί με την αγωγή οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε επεισόδιο. συζητήστε με τον γιατρό σας αν νοιώθετε πως κουράζεστε από την αγωγή, αν σας προβληματίζουν οι παρενέργειες, συζητήτήστε οτιδήποτε... σε καμμία περίπτωση μην κάνετε του κεφαλιού σας! αν ο γιατρός σας δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη ή δεν σας κάνει να νοιώθετε άνετα ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα υπάρχει τότε μάλλον ήρθε η ώρα να τον αλλάξετε.
4. δεν έχω γνωρίσει διπολικό που να πίνει συστηματικά και να είναι καλά.
5. no stress, no bipolar disorder.
6. το παν είναι η γνώση της ασθένειας. να μάθεις να διακρίνεις τα συμπτώματα. όταν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο πολλαπλασιάζεις τις πιθανότητες να σταθεροποιηθείς.
7. λίαν συντόμως θα δημιουργηθεί η πρώτη ομάδα αυτοβοήθειας ΜΑΖΙ. εσύ θα μείνεις χώρια;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pumpa, christos18
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα