Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ 14 Απρ 2015 15:32 #5859

  • GIANNAKI
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της GIANNAKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα.Είμαι 28 χρονών,μανούλα ενός υπέρχοχου κοριτσιού 10 μηνών...
Με τον άντρα μου είμαστε μαζί 12 χρόνια και με στηρίζει πάντα...
Ήθελα να σας πω ότι γενικά είμαι πολύ αγχώηδς άνθρωπος και αγχώνομαι με το παραμικρό.
Το μεγάλο μου πρόβλημα ξεκινησε αφοτου γεννησα(και στην εγκυμοσυνη μου ειχα αγχος,συνεχεια εκανα υπερηχους)...Τελικώς κυριεύτηκα με ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ,ΦΟΒΙΕΣ μη πάθει κατι το παιδάκι μου,στη συνεχεια απεκτησα ΣΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ και όλα τα συναφή τα οποια αρχισαν να με φοβιζουν μη παθω κατι εγω(μεσα σε 3 μηνες εκανα 2 triplex).Οι αρνητικες σκεψεις αρχισαν να με κατακλυζουν και τελικως εγιναν εμμονες...Εδώ και 2,5 μηνες περιπου ξεκινησα φαρμακευτικη αγωγη και ψυχοθεραπειες.Η διαγνωση της ψυχιατρου μου ηταν οτι πασχω απο ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.Το θεμα ειναι οτι βιωνω ακομα υπερβολικο και εντονο ΑΓΧΟΣ ,συνεχιζω να εχω ΦΟΒΙΕΣ και γενικα η καθημερινοτητα μου εχει γινει εφιαλτης.Η ψυχιατρος μου μου εχει δωσει αντικαταθλιπτικο και το αγχολυτικο το αποφευγει.Οταν ομως παιρνω αγχολυτικο νιωθω αλλος ανθρωπος...Ισως το χρειαζομαι για λιγο καιρο να ηρεμησω και να δω τα πραγματα διαφορετικα ετσι ωστε ολες οι φοβιες μου να αρχισουν να υποχωρουν.Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω.Καθε μερα σκεφτομαι οτι το ΑΓΧΟΣ μου θα με σκοτωσει και αυτο με κανει ακομα περισσοτερο να αγχωνομαι.ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ δλδ. Ωστοσο και η δουλεια μου δημιουργει αγχος αλλα δεν μπορω να φυγω γιατι δε θα τα βγαζουμε περα με τον αντρα μου.Τι να κανω???Βοηθηστε με!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ 15 Απρ 2015 09:25 #5860

  • GIANNAKI
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της GIANNAKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Κανεις δεν εχει καποια συμβουλη βρε παιδια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ 17 Απρ 2015 21:18 #5861

  • alxp
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της alxp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Δεν μπορω να πω οτι εχω λυση στο προβλημα σου αλλα θα σου δωσω μια απαντηση εστω για εμψυχωση γιατι ειναι σημαντικο στο forum που ειμαστε να βοηθαει ο ενας τον αλλον.Λοιπον πασχω και γω απο κρισεις πανικου και καταθλιψη.Ολα ξεκινησαν απο μια κριση πανικου που επαθα καλοκαιρι του 12.Ηταν πολυ σοβαρη πραγματικα,δε χρειαζεται να σου περιγραψω ακριβως τωρα τι ακριβως συνεβη αλλα ηταν οτι χειροτερο μου εχει συμβει μεχρι τωρα.Και μετα απο ενα εξαμηνο ξεκινησε η καταθλιψη.Αντικαταθλιπτικα πηρα αμεσως και με βοηθησαν πραγματικα.Αγχολυτικα δε μου εδωσε η γιατρος μου αμεσως παρα μονο μετα απο αρκετο διαστημα.Και αυτο εγω προσωπικα το θεωρω λαθος.Για μενα το πρωτο φαρμακο που πρεπει να παρει κανεις σε κρισεις πανικου ειναι το αγχολυτικο.Σε περιοδους εντονου αγχους και κρισεων πανικου πλεον παιρνω οπωσδηποτε ηρεμιστικα,μπορει και 3 την ημερα των 0,50 mg.Τις περισσοτερες φορες ενα καθε φορα που ειμαι αγχωμενη.Και μολις επανερχομαι τα σταματαω.Δεν ειναι καθολου επικυνδινα για εξαρτηση.Τα θεωρω απαραιτητα ομως για να ηρεμησει ο οργανισμος.Επισης και τα ladose τα αντικαταθλιπτικα που παιρνω βοηθανε στο αγχος απο οτι μου ειχε πει και η γιατρος.Το αλλο που θελω να σου πω ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις δεν πρεπει να επιβαρυνομαστε με εξτρα αγχος.Δε θελει πολυ δουλεια.Εγω ειχα την τυχη να μην δουλεψω πολυ 2-3 χρονια ετσι ωστε μετα απο αυτο το διαστημα να ηρεμησω καπως και να μπορω να επανερχομαι σιγα σιγα.Αλλα αυτο καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο στους καιρους που ζουμε.Ελπιζω πραγματικα να σε βοηθησα εστω και λιγο.Θα χαρω να μαθω οτι βελτιωνεσαι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ 18 Απρ 2015 02:12 #5862

  • axl100
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της axl100
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα Γιαννακι,
Μηπως λεω, αν μπορουσες να βιωσεις πιο ποιοτηκα την σχεση σου - επικεντρονοντας την προσοχη σου στον συντροφο σου και οχι στον εαυτο σου - θα σε εκανε να σπασεις τον κυκλο ;)
Τελευταία διόρθωση: 18 Απρ 2015 11:36 από axl100.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.045 δευτερόλεπτα