Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Κατάθλιψη και μητρότητα
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Κατάθλιψη και μητρότητα

Κατάθλιψη και μητρότητα 07 Ιαν 2016 19:11 #6123

  • klosti
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της klosti
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι μια καταθλιπτική με κρίσης πανικού και ΙΔΨ απο το καλοκαίρι του 2007. Εκείνο το μεσημέρι του Αυγούστου που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ηταν η πρώτη κρίση πανικού που το μυαλό μου νόμιζα πως είχε φύγει, θυμάμαι πως ήμουν ξαπλωμένη σε ένα καναπέ και γύρισα και είπα στην αδερφή μου "πάει εγώ ξόφλισα". Πήγα σε ψυχίατρο και με την βοήθεια της φαρμακευτικής αγωγής ξανάσταθικα στα πόδια μου, έκανα μεγάλη υπομονή κι ενώ άλλαξα θεραπείες μέχρι και πριν ένα χρόνο έπινα ένα ladose και xanax όποτε δεν ένοιωθα καλά, κυρίως σε μεγάλα αγχωτικά γεγονότα. Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια εκείνες οι σκέψεις, " οι κακές" δεν ξαναγύρισαν, ψυχοσωματικά όμως πολλά, δύσπνοια, ταχυκαρδία, και τι έχω και πονάω εδώ και τι έκει και όλα αυτά, Πριν ένα χρόνο αποφάσισα με τον καλό μου να μείνουμε μαζί και μέσα σε όλα αυτά να κάνουμε ένα παιδάκι. Έτσι σιγά σιγά προσπάθησα να μην πίνω xanax και το ladose άρχισα να το κόβω. Ήμουν καλά, ζούσα την ευτυχία μου κι έμεινα έγκυος, ατυχής εγκυμοσύνη όμως γιατί στις 4 εβδομάδες απέβαλα. Σίγουρα όλα αυτά μαζί με το ότι δεν έκανα σωστά την θεραπεία μου συνέλαβαν στο να επιστρέψω σε "εκείνο το καλοκαίρι¨. Όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη πήρα αμέσως την γιατρό μου και μου είπε πως δεν έχω πρόβλημα με τα φάρμακα. Εγώ όμως "η έξυπνη" και επειδή ένοιωθα πολύ καλά είπα ας μην τα πάρω και του κάνω κακό. Πριν ένα μήνα περίπου έπαθα κρίση πανικού στην δουλειά, που είχα χρόνια να το πάθω σε αυτή την ένταση και εδώ και δύο εβδομάδες με βασανίζουν πάλι οι σκέψεις, η κατάθλιψη, τα ερωτήματα τι είναι ο άνθρωπος και γιατί όλα αυτά; Και πως θα τα αντιμετωπίσω. Ενα παιδάκι θέλω να κάνω και δεν θέλω να τα παίρνω αυτά τα ριμάδια. Τι θα γίνει όμως που δεν μπορώ τελικά να τα βγάλω πέρα. Εννοείται πως μετά την κρίση πανικού αμέσως ξεκίνησα πάλι την αγωγή μου αλλά αυτό πρόλαβε και με έχει κάνει πάλι χάλια. Δεν έχω όρεξη για τίποτα, ούτε για φαί, ούτε για νερό, Τ Ι Π Ο Τ Α και μου κολάνε στο μυαλό ιδέες διάφορες. Αυτά ήθελα να πω σε κάποιους που με καταλαβαίνουν και καταλαβαίνουν τη λέξη "βασανίζομαι"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθλιψη και μητρότητα 09 Ιαν 2016 13:52 #6124

  • Anasta
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Anasta
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
καλη χρονια, με δύναμη και με αισιοδοξια εύχομαι σε ολους!

δεν ειμαι ειδικός, αλλα εχω περάσει ενα μεγαλος μέρος της ζωής μου με κατάθλιψη, αλλά πλέον έχω καταφέρει να το ξεπεράσω σε ένα μεγάλο βαθμό. αυτό που θα ήθελα να σου πω klosti είναι ότι ειδικά αν το αγαπάς και θες να γίνεις μάνα, θα πρέπει να προσπαθησεις ακομα περισσότερο για το καλό του παιδιού σου. Εγώ δεν τα κατάφερα πριν δυο χρονια, δεν προσπαθησα αρκετα και με το σωστο τροπο - δηλαδή να επισκεφτώ τον ειδικό να το συζητησουμε, να ακολουθησω τις συμβουλες ή οτι αλλο θα μου έλεγε, για να ξεπερασω τα προβληματα που ειχα. Αυτο ειχε ως αποτέλεσμα να αποβάλλω κι εκτοτε από το ψυχολογικό μου προβλημα να μην μπορω να μεινω καν εγκυος (σύμφωνα με τους γιατρους). Επίσης είχε ως αποτέλεσμα να πέσω πάλι σε κατάθλιψη, από την οποία τωρα ξανασυνερχομαι σιγα σιγα. Σου εύχομαι να μπορεσεις να εστιασεις στην ομορφια της εγκυμονησης, του να περιμενεις ένα παιδάκι, και γρήγορα να μπορεσεις να ξεπερασεις τις δυσκολιες που αναφερεις! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": altnik
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα