Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Καποιες σκέψεις...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Καποιες σκέψεις...

Καποιες σκέψεις... 13 Μαρ 2013 09:22 #3848

  • philipk
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της philipk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Γεία σας.Είμαι 21 χρονών. Μέχρι να βρώ αυτό το site νόμιζα οτι αυτό που μου συμβαίνει δεν το περνάει κανένας άλλος.Μια ζωή ένιωθα να με "πνίγει" το άγχος μου.Είτε στο σχολείο ,είτε σε κάποιο άθλημα που θα έκανα είτε στο τιμόνι του αυτοκινήτου είτε σε παρέες φίλων.Στο σχολείο δεν είχα ποτέ καλούς βαθμούς και θεωρώ οτι δεν μπορούσα ποτε να συγκεντρωθώ πάνω απο το βιβλίο για περισσότερα απο 15 λεπτα χωρίς να πάει το βλέμμα μου κάπου αλλού.Με το αμαξι μόλις πήρα το δίπλωμα δεν οδηγούσα για 2 χρόνια λογο φοβίας και υπερβολικού άγχους.Τωρα πάλι ειμαι σε φάση που το παλεύω στον συγκεκριμένο τομέα.Με τις γυναίκες επίσης ποτε δεν τα πήγα καλα καθώς φοβόμουν να κάνω την οποιαδήποτε κίνηση με αποτέλεσμα να μην κάνω τίποτα σοβαρό και ολοκληρωμένο (σχέση,σέξ κλπ).Γενικότερα δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και τον τελευταίο καιρό νιώθω οτι τίποτα δεν μπορει να με κάνει να χαρώ.Οι γονείς μου το ρίχνανε πάντοτε στο οτι είμαι τεμπέλης και εγώ έτσι νόμιζα αλλα μάλλον πρέπει να είναι κατάθλιψη.Εσείς τι θα λέγατε? Τί θα με έκανε να νιώσω καλύτερα, γιατι εχω αρχίσει να εισπράττω γκρίνιες απο το περιβάλλον μου (φίλους,γονείς)....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καποιες σκέψεις... 13 Μαρ 2013 18:48 #3850

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Γειά σου Philipk και καλώς μας όρισες για αρχή.
Χαίρομαι επειδή νιώθεις ότι εδώ είναι ένα μέρος που σε βοηθάει στο να ξεπεράσεις την ιδέα ότι είσαι "προβληματικός", διαφορετικός και ότι μόνο εσύ το περνάς. Αυτός ήταν άλλωστε και ο σκοπός δημιουργίας του ΜΑΖΙ. Να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον, επειδή είμαστε αρκετοί τελικά αλλά σκόρπιοι!!! ;)

Κατά πρώτον θα ήθελα να σε ρωτήσω που ζεις και αν έχεις επισκεφθεί κάποιον ειδικό ώστε να τον συμβουλευτείς. Εαν ναι, τι ακριβώς σου είπε. Και σιγά σιγά θα ξετυλίξουμε το μπερδεμένο κουβάρι των αποριών σου.

Μη φοβάσαι να ρωτήσεις το οτιδήποτε εδώ. Και σε όσα μπορούμε θα σου απαντήσουμε, αλλά το σίγουρο είναι ότι ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ και αυτό από μόνο του είναι υποστηρικτικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καποιες σκέψεις... 13 Μαρ 2013 19:05 #3851

  • philipk
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της philipk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα! Ζω στην Αθήνα.Όχι δεν έχω πάει ποτε σε κάποιο ειδικό απλα σκεφτόμουνα μήπως μπορώ να κάνω κάτι πρίν καταφύγω σε αυτή τη λύση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καποιες σκέψεις... 13 Μαρ 2013 19:26 #3852

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Καλησπέρα!!! Το θέμα με τον ειδικό το ανέφερα, επειδή βασική αρχή του forum είναι να μη βγάζουμε διαγνώσεις και να μην το "παίζουμε" ειδικοί. Το αν έχεις απλά μία αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη και σε ποιό επίπεδο είναι μόνο θέμα ιατρικό και εμείς είναι επικίνδυνο να σε οδηγήσουμε σε λάθος σκέψεις. Άλλωστε εφόσον λες ότι το έχεις πολύ καιρό και δεν έχεις βρει τρόπο να το διαχειριστείς ώστε να το ξεπεράσεις, μήπως το να ζητήσεις βοήθεια σε κάποιον που μπορεί να στη δώσει, να είναι το πιο σωστό;

Άλλωστε καλό είναι να ξέρεις ότι όσο πιο άμεσα το αντιμετωπίσεις με το σωστό τρόπο, δλδ απευθυνόμενος σε ψυχολόγο για αρχή ας πούμε, τόσο πιο άμεσα θα βρεις και τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Επίσης δεν είναι ότι καλύτερο να παίρνεις ως "διαγνώσεις" την κριτική των δικών σου ανθρώπων. Τα γνωστά σε όλους μας εδώ μέσα: "ξεκόλλα και βγες έξω και θα σου περάσει", ή "αμάν πια με την αδυναμία του χαρακτήρα σου" και τόοοοοοοσα πολλά άλλα που θα ακούσεις, δε βοήθησαν ΚΑΝΕΝΑΝ γενικά να το αντιμετωπίσει και να το διαχειριστεί.

Χρειάζεται να κάνεις ένα "εσωτερικό" ταξίδι, για να καταλάβεις ποιός, τι σου προκαλεί τόσο άγχος. Μήπως για παράδειγμα παραείσαι "καλό" παιδί και δεν έχεις το όχι πολύ εύκαιρο στη ζωή σου; Μήπως κάποιοι άλλοι αποφασίζουν για σένα πριν και χωρίς εσένα; Όταν βρεις αυτά που είναι συνήθως οι κυριότερες αιτίες αυτών των διαταραχών, τότε θα έχεις αρχίσει να κάνεις τη σωστή δουλειά που θα τα κάνει να υποχωρήσουν. ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΕΙΣ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΣΟΥ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και περιμένω νέα σου. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καποιες σκέψεις... 13 Μαρ 2013 19:58 #3853

  • philipk
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της philipk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ κραταιά για το χρόνο σου, διοτι θεωρώ οτι είναι πολύ σημαντικό το οτι λέω κάποια πράγματα και βρίσκω κάποιον άνθρωπο που με καταλαβαίνει.Μάλλον παραήμουνα "καλό παιδί" γενικότερα εχεις δίκιο.Πιστεύω οτι είναι καταστάσεις πολλών χρόνων που μαζεύτηκαν μέσα μου και τώρα ο εαυτός μου ξεσπάει με αυτόν τον τρόπο (με το εσωτερικό κλείσιμο και την άρνηση σε όλα).Τι θα ήταν καλύτερο? Να απευθυνθώ σε κάποιο ψυχολόγο απευθείας ή σε ένα Κέντρο Ψυχικής Υγείας? Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καποιες σκέψεις... 15 Μαρ 2013 04:17 #3861

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση, αλλά ήμουν ξάπλα λόγω μέσης από χτες. Κατά πρώτον αυτό που μας βοηθάει όλους που περνάμε μία ανάλογη φάση είναι να μπορούμε να μιλήσουμε σε κάποιον που δεν μας κρίνει και δεν μας "μειώνει" ώστε να μας δημιουργεί περισσότερο πρόβλημα απ ότι ήδη έχουμε. Οπότε εδώ είσαι όντως στο κατάλληλο μέρος. Κάπως έτσι αισθανθήκαμε όλοι, όταν πρωτομπήκαμε. Και αυτό μας έκανε καλό.
Τώρα όσον αφορά στον ιδιωτικό ψυχολόγο ή στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας, αυτό έχει να κάνει μόνο με τα οικονομικά σου. Αν έχεις τη δυνατότητα για ιδιωτικό είναι προτιμότερο, επειδή απλά θα βρεις πιο άμεσα ραντεβού και θα είναι και πιο συχνή η επαφή σας. Επειδή απ ότι γνωρίζω στα Κέντρα υπάρχει αφενός αυξημένη ζήτηση λόγω της "κρίσης" και αφετέρου έχουν γίνει και περικοπές.

Πες μου ότι άλλο θες και θα σε βοηθήσω με τις λεπτομέρειες στα πρακτικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.047 δευτερόλεπτα