Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Οικογενειακη Κριση

Οικογενειακη Κριση 20 Μαρ 2014 02:24 #5596

  • Θηρεσία
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Θηρεσία
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Η οικογενεια μου αποτελειται απο τη μητερα μου(48 ετων), την αδερφη μου(21 ετων) και εμενα(17 ετων). Τα τελευταια δυο χρονια ειχαμε πολλα προβληματα επικοινωνιας στην οικογενεια μου αντιμετωπισιμα παρ'ολα αυτα. Τον τελευταιο χρονο ομως η κατασταση εχει βγει εκτος ελεγχου!! Η μητερα μου δουλευει πανω απο 13 ωρες καθημερινα και εχουμε σημαντικό οικονομικο προβλημα με αποτελεσμα να αδιαφορει για το σπιτι καθως κ για τις σχεσεις μεταξυ μας θεωροντας πιο σημαντικό να ξεοεραστει το οικονομικο κομματι. Απο την αλλη η αδερφη μου δουλευει 4-7 ωρες 5-6 μερες την εβδομαδα αναλογα το προγραμμα της. Οποτε ο ελευθερος της χρονος ειναι επαρκης ωστε να φροντιζει το σπιτι, πραγμα το οποιο αρνειται να κανει. Ως αποτελεσμα το 70% της καθαριοτητας του σπιτιου πεφτει σε εμενα! Γεγονος το οποιο με πιεζει δεδομενου οτι σε ενα χρονο δινω πανελληνιες και το διαβασμα, το σχολειο και το φροντηστηριο κου δε μου αφηνουν πανω απο 2-5 κενες ωρες αναλογως τη μερα της εβδομσδας. Εδω και 4 μηνες στα προβληματα μας προστεθηκαν και οι ευθυνες ενος λυκοσκυλου, το οποιο εξασθενημένο με ακολουθησε μεχρι το σπιτι και αποφασισαμε να το κρατησουμε με την προυποθεση οτι ολοι θα συμβαλουμε στις υποχρεωσεις του. Μετα απο 2 μηνες ομως το βαρος αυτο σε συνδιασμο με τις δουλειες του σπιτιου μου φανηκε ασηκωτο θελωντας να ανταπεξελθω στα μαθηματα μου. Οι προσπαθειες μου να κινητοποιηθεί η αδερφη μου ηταν ακαρπες εφοσον μενει απαθης σε οτιδηποτε της πω. Εχω μια εντυπωση οτι εχει μια μορφη καταθλιψης διοτι δεν περιποιείται καθολου τον εαυτο της, η προσωπικη της υγιεινή ειναι μετρια και η νευρικοτητα της συνεχως συξανόμενη κσθως δεν συμμετεχει σχεδόν σε καμια υποχρέωση που της αναλογε! Εχω προσοαθησει επανηλλημένως να συζητησω μαζι τους αλλα βρισκω τοιχο και απο τις 2 πλευρες. Η μητερα μου δηλωνει οτι δε μπορει κσι δε θελει να ασχοληθει με αυτο και η αδερφη μου οποτε της το αναφερω εκνευριζεται κ αλλαζει θεμα η καταληγουμε σε εντονους τσακωμους! Η υπομονη μου εχει εξαντληθεί πληρως και θα ηθελα καποια βοήθεια διοτι δε ξερω πως να το χειριστω μονη μου! :(
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαρ 2014 02:51 από Θηρεσία . Αιτία: λαθος κατηγορία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα