Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ;
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ;

Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ; 07 Ιουν 2014 15:52 #5673

  • jullie.sun12
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της jullie.sun12
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Η μητέρα μου, 27 χρόνια διπολική, ζούσε μια κατάσταση πολύ δύσκολη. Είχε κάνει στο παρελθόν κι άλλες απόπειρες αλλά και κρίσεις μανίας. Τα τελευταία 18 χρόνια νοσηλευόταν ανα 2 χρόνια. Την τελευταία δεκαετία την παρακολουθούσε ομάδα θεραπευτών του πρόγραμμα "Ψυχαργώς" κι έμενε σε προστατευόμενο διαμέρισμα. Προσπαθούσα κι εγώ να τη βοηθήσω, αλλά το συναίσθημα μου δε με άφηνε. Θύμωνα κάποιες φορές μαζί της γιατί διέκοπτε κρυφά την αγωγή, δε με άφηνε να την καταλάβω ψυχολογικά και να τη βοηθήσω. Στις κρίσεις μανίας τη φοβόμουν. Φοβόμουν μην κάνει καμια τρέλα πάλι που θα με ντροπιάσει κι ένιωθα ότι δεν είχα προοπτική να φτιάξω τη ζωή μου, εξαιτίας της όλης κατάστασης. Παράλληλα, φοβόμουν να την πιέσω, μην τυχόν ξανακάνει απόπειρα.

Ο τελευταίος μου φόβος επιβεβαιώθηκε. Στην τελευταία της μακρά νοσηλεία κι αφού μου χιλιοϋποσχέθηκε ότι θα είναι συνεπής στην αγωγή, αργότερα έκανε πάλι τα ίδια. Νιώθωντας αγανακτισμένη και προδομένη, αποφάσισα να γίνω σκληρή απέναντι της. Στο τελευταίο της τηλεφώνημα της φώναξα "να βάλει μυαλό" κι έκτοτε δεν της μίλησα για 3 μήνες. Μόνο επικοινωνούσα με τους υπεύθυνους του ξενώνα για να μαθαίνω νέα της. Πίστευα ότι έτσι θα έπαιρνε ένα καλό μάθημα, γιατί είμαι το μοναχοπαίδι της κι είχε μόνο εμένα να τη φροντίζει.

Μια μέρα μετά απο 3 μήνες είδα μια κλήση της. Ήμουν έτοιμη να της μιλήσω ξανά αλλά ήθελα λίγο να σκεφτώ τι θα της πω και θα την έπαιρνα την επομένη.
Ήταν αργά. Μια ώρα μετά απ'την κλήση της, πήγε κι έπεσε απο μια ψηλή πολυκατοικία.
Δε ξέρω τι ήθελε να μου πει σ'εκείνο το τηλεφώνημα. Δε ξέρω αν είχε πάρει τις αποφάσεις της κι απλά ήθελε να μ'αποχαιρετήσει. Δε ξέρω αν ήταν αβέβαιη για την σκέψη της κι ήθελε να μ'ακούσει για να κρατηθεί στη ζωή...

Τώρα, παλεύω σχεδόν ένα χρόνο να κατασταλάξω στο τι θα κάνω. Παίρνω αντικαταθλιπτική αγωγή κι έχω δίπλα μου τον αρραβωνιαστικό μου που μου στέκεται με αγάπη και κατανόηση.
Γι'αυτόν προσπαθώ κι ίσως και για τη μητέρα μου, αλλά... συχνά στριφογυρνάει η σκέψη στο μυαλό μου: "έχω δικαίωμα να συνεχίσω τη ζωή μου; τι έκανα για τη μητέρα μου έτσι ώστε να ζω αμέριμνη; Μήπως θα'ταν καλύτερα και για την ίδια να βρεθώ κοντά της;"

Η ηθική μου και το συναίσθημα μου δε μου αφήνουν περιθώρια να προχωρήσω... Απ'την άλλη δε θα'θελα να δώσω στον πατέρα μου και στον αρραβωνιαστικό μου τον πόνο που νιώθω τώρα εγώ.

Αυτό το δίλημμα με καίει μήνες τώρα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ; 08 Ιουν 2014 00:42 #5676

  • Θεα
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Θεα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • καταθλιπτικη
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕΣ ΚΑΙ ΖΕΙΣ
ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ
ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΤΥΠΟΥ 2
ΠΑΙΡΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΕΝΑ ΑΠΟΠΕΙΡΑ
ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΤΗΣ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΩ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΛΙΚΗ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ
ΟΜΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ
ΠΑΝΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΣΩ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑΝ
Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΚΕΙ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ
ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ Σ ΑΓΑΠΑΝΕ
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ
ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ ΜΕ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jullie.sun12

Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ; 08 Ιουν 2014 18:03 #5678

  • jullie.sun12
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της jullie.sun12
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ θεά!
Τελικά αποφάσισα να προσπαθήσω να κάνω πράγματα που η μητέρα μου θα'θελε απο μένα.
Λυπάμαι που δεν ήμουν κοντά της να τη σώσω απ'αυτό το γολγοθά, γιατί οι ειδικοί δεν έδωσαν την πρέπουσα σημασία.
Εσύ που έχεις τα παιδιά σου κοντά σου, να παλεύεις την ασθένεια για σένα και γι'αυτά.
Μην το ξεχνάς! Τα παιδιά χρειάζονται τη μητέρα τους σε όποια ηλικία και να'ναι!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ. ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ; 08 Ιουν 2014 20:15 #5679

  • Θεα
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Θεα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • καταθλιπτικη
  • Δημοσιεύσεις: 24
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: -1
ΝΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΛΕΥΩ
ΚΙ ΕΣΥ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ
ΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΑΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ ΜΕ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα