Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: δεν ξέρω τι να κάνω...

δεν ξέρω τι να κάνω... 03 Οκτ 2011 03:29 #1565

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
συγγενικό μου πρόσωπο έχει ψυχικά προβλήματα κ δεν ξέρω πώς να βοηθήσω... παίρνει κάποια φάρμακα κ υποτίθεται πως είναι καλά... θα ήθελα να βρω δραστηριότητες για εκείνη αλλά είναι πολύ αρνητική γενικότερα. είναι 29 χρονών, δεν δουλεύει κ συντηρείται από τους γονείς της που δυστυχώς νομίζω πως την κάνουν ακόμη πιο άβουλη με τον τρόπο που της συμπεριφέρονται. κ δε πιστεύω πως μπορούν να αλλάξουν.
πώς μπορώ να τη βοηθήσω;;;;;;;; έχω απελπιστεί..........
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 03 Οκτ 2011 07:55 #1567

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Πρώτα απ'όλα καλησπέρα. Η φίλη σου προφανώς χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη παράλληλα με την ψυχιατρική αγωγή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την παροτρύνεις σε πρώτη φάση να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία για να αρχίσει να στέκεται και πάλι σιγά-σιγά στα πόδια της. Διευθύνσεις για δημόσιους φορείς που παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες μπορείς να βρεις και σ'αυτό το site, στην παράγραφο "χρήσιμα". Παράλληλα, και η δική σου ενθάρρυνση για να ξεκινήσει εκ νέου κάποιες δραστηριότητες θα είναι πολύ χρήσιμη. Αν μπορείτε, ελάτε σε καμία συνάντηση που διοργανώνεται από μέλη του ΜΑΖΙ, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, όπου η κοπέλα θα διαπιστώσει ότι δεν είναι η μόνη που αντιμετωπίζει τέτοιου είδους προβλήματα. Ανακοινώσεις για συναντήσεις γίνονται στο γκρουπ του ΜΑΖΙ στο facebook αλλά και στο εδώ φόρουμ. Καλή ευκολία!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 03 Οκτ 2011 21:05 #1574

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
καλώς ήρθες mr! αν το συγγενικό σου πρόσωπο υποτίθεται πως είναι καλά, εσύ γιατί έχεις προβληματιστεί τόσο πολύ; το συγγενικό σου πρόσωπο σου εξέφρασε κάποιο παράπονο σχετικά με το πως είναι και για τον τρόπο ζωής του ή εσύ πιστεύεις ότι θα έπρεπε να έχει ένα διαφορετικό μοτίβο ζωής; γιατί αν δεν σου ζήτησε βοήθεια είτε γιατί δεν συνειδητοποεί την κατάστασή της είτε γιατί απλά δεν θέλει να βοηθηθεί, τότε πως να το βοηθήσεις;
κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα σου είπε η vstrap.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 04 Οκτ 2011 04:04 #1581

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
καλησπέρα! αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για την απάντηση σου.
δεν είναι φίλη μου είναι η αδερφή μου. την παρακολουθεί ψυχίατρος αλλά έχω την αίσθηση πως δεν ασχολείται και ιδιαίτερα μαζί της. είναι με το ταμείο και της γράφει απλώς τα χάπια. προσπαθώ να την παροτρύνω να κάνει πράγματα αλλά εκείνη δεν ασχολείται καν. έχει πάθει κάτι σαν καταναλωτική μανία και ασχολείται μόνο με τι δαχτυλίδι θα αγοράσει, ποιο περιοδικό να πάρει...
θέλω πολύ να τη φέρω σε κάποια συνάντηση του ΜΑΖΙ για να μιλήσουμε με ανθρώπους που μπορούν να μας βοηθήσουν και για να γνωρίσει άτομα με τα οποία θα μπορεί να κάνει παρέα. το μυαλό της και η συμπεριφορά της είναι τις περισσότερες φορές παιδικό και είναι δύσκολο να κάνει φιλίες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 04 Οκτ 2011 04:30 #1582

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
έχω προβληματιστεί τόσο πολύ γιατί η αδερφή μου δεν μπορεί να συντηρήσει τον εαυτό της. οι γονείς μου της τα έχουν όλα στα χέρια από τότε που "αρρώστησε" (σε μικρή ηλικία) που δεν ξέρει να κάνει τίποτα. αλλά προσωπικά πιστεύω, ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω, πως αν της έδιναν πρωτοβουλίες και την άφηναν μόνη της θα προσπαθούσε να κάνει τα βασικά. τώρα τι θα κάνει όταν θα χρειαστεί να μείνει μόνη της; δε θα μπορεί αν δεν αλλάξει η κατάσταση. γι αυτό θα ήθελα να βρω ομάδες (αν υπάρχουν) που ξέρουν να συμπεριφερθούν στα άτομα με διανοητικό πρόβλημα και να τους βάζουν δραστηριότητες και γενικότερα να τα απασχολούν. να τη συντηρώ μεν μεθαύριο εγώ αλλά να περνάει τη μέρα της κάπου που να ξέρω ότι είναι εντάξει. υπάρχουν τέτοιες ομάδες; μπορείτε να με βοηθήσετε;
Τελευταία διόρθωση: 04 Οκτ 2011 04:32 από mr.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 04 Οκτ 2011 04:46 #1583

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ.ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ? ΜΟΙΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΟΣ Κ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ Κ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ Κ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 04 Οκτ 2011 04:56 #1584

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
mr έγραψε:
καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
έχω προβληματιστεί τόσο πολύ γιατί η αδερφή μου δεν μπορεί να συντηρήσει τον εαυτό της. οι γονείς μου της τα έχουν όλα στα χέρια από τότε που "αρρώστησε" (σε μικρή ηλικία) που δεν ξέρει να κάνει τίποτα. αλλά προσωπικά πιστεύω, ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω, πως αν της έδιναν πρωτοβουλίες και την άφηναν μόνη της θα προσπαθούσε να κάνει τα βασικά. τώρα τι θα κάνει όταν θα χρειαστεί να μείνει μόνη της; δε θα μπορεί αν δεν αλλάξει η κατάσταση. γι αυτό θα ήθελα να βρω ομάδες (αν υπάρχουν) που ξέρουν να συμπεριφερθούν στα άτομα με διανοητικό πρόβλημα και να τους βάζουν δραστηριότητες και γενικότερα να τα απασχολούν. να τη συντηρώ μεν μεθαύριο εγώ αλλά να περνάει τη μέρα της κάπου που να ξέρω ότι είναι εντάξει. υπάρχουν τέτοιες ομάδες; μπορείτε να με βοηθήσετε;

για δραστηριότητες μπορείς να ψάξεις για κάποιο κέντρο ημέρας. είναι δωρεάν. όπως και τα κέντρα ψυχικής υγείας όπου μπορεί να κάνει η αδερφή σου ψυχοθεραπεία. δες εδώ: www.mentalhealthmap.gr/search.asp

υγ:είσαι αθήνα ή θεσσαλονίκη;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 04 Οκτ 2011 04:57 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 05 Οκτ 2011 01:36 #1589

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. η αδερφή μου έχει φοβίες και ψύχωση. η μητέρα μου έχει συμβουλευτεί κατά καιρούς διάφορους ειδικούς (ψυχολόγους και ψυχιάτρους). ήμουν μικρή όταν ξεκίνησαν όλα και έτσι δεν συμμετείχα στις συζητήσεις τους. δεν ξέρω αν το διαχειρίστηκαν σωστά όλο αυτό. όταν πια ξεκίνησα να αντιλαμβάνομαι τα όσα γίνονται γύρω μου καλύτερα, έκρινα ότι η συμπεριφορά τους ήταν λάθος. μπορεί, φυσικά, να έχω εγώ λάθος και η αδερφή μου να μην μπορεί να κάνει περισσότερα από όσα κάνει αλλά νομίζω ότι αν της ανέθεταν περισσότερες ευθύνες τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. για παράδειγμα αν δεν της έδιναν συνέχεια χρήματα για να ψωνίζει ότι θέλει χωρίς να έχει κοπιάσει για αυτό, ίσως προσπαθούσε να βρει μια δουλειά και να έχει ένα ενδιαφέρον στη ζωή της. τώρα πια που εκείνη είναι 29 χρονών, πηγαίνει στο ψυχίατρο μονάχα για να της γράψει τα χάπια και να ψιλομιλήσουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 05 Οκτ 2011 01:38 #1590

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
σ' ευχαριστώ πολύ για αυτό το site! θα το ψάξω. είμαι αθήνα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 05 Οκτ 2011 19:40 #1592

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ψάξε αν είναι για κάποιο κέντρο ημέρας για αρχή και σου έστειλα και προσωπικό μήνυμα για τη συνάντηση του σαββάτου. :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 05 Οκτ 2011 23:02 #1593

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
αν δουλεύω πρωί το σάββατο και όχι απόγευμα, θα έρθω. ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 06 Οκτ 2011 08:49 #1594

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
σε περιμένουμε λοιπόν...:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 06 Οκτ 2011 15:04 #1598

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Καλώς ήρθες στο forum mr .Ποτέ δεν είναι αργά ,ακόμα και τώρα μπορεί η αδελφή σου με την απαραίτητη υποστήριξη να αναζητήσει ψυχοθεραπευτή ψυχίατρο ,ο οποίος δεν θα της γράφει μόνο φάρμακα ,ούτε θα ψιλομιλάει μαζί της όπως χαρακτηριστικά λες ,αλλά θα συζητάει μαζί της σε ουσιαστική βάση ,θα της βάζει όρια και θα την υποβάλλει να αρχίσει να σκέφτεται και να αναζητά η ίδια λύσεις για τον εαυτό της.Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο η οικογένεια και η στάση της απέναντι στο πρόβλημα και ίσως είναι καιρός να αναζητήσουν βοήθεια και οι γονείς σου για το πως πρέπει να της φέρονται,δηλαδή όχι σαν παιδί αλλά σαν ενήλικα που απλά έτυχε να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 09 Οκτ 2011 21:28 #1616

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
δυστυχώς ήμουν απόγευμα στη δουλειά... ελπίζω κάποια άλλη φορά...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δεν ξέρω τι να κάνω... 09 Οκτ 2011 21:39 #1617

  • mr
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της mr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
ευχαριστώ! μακάρι να είναι αλήθεια αυτό... για τους γονείς μου πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν. νιώθω πως όποτε προσπαθώ να μάθω κάτι στην αδερφή μου, έρχονται και το διαλύουν με τη συμπεριφορά τους. και την έχουν κάνει τόσο ξεροκέφαλη μέσα σε όλα αυτά. επικοινώνησα με ένα κέντρο ημέρας και θα πάω από βδομάδα. ελπίζω να βγει κάτι καλό από εκεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα