Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 04 Δεκ 2011 23:23 #2014

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Με αφορμή ,μια συζήτηση που είχαμε μερικά από τα μέλη στο chat και κάποιες διαφωνίες που διατυπώθηκαν ,σήμερα το πρωί, θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα προς συζήτηση και θα σας παρακαλούσα να βοηθήσετε όλοι σας προκειμένου να δοθούν απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν .
Αρχικά θα παραθέσω τις προσωπικές μου απόψεις για να μπορέσετε να καταλάβετε τι με οδήγησε να αναζητήσω φόρουμ και ομάδες σαν το ΜΑΖΙ .Επέλεξα το ΜΑΖΙ το οποίο θεωρώ οτι είναι ποιο παρείστικο, δεν έχει πάρα πολλά μέλη ,επομένως είναι δύσκολο να παρεισφρήσουν κακόβουλοι και ακραίοι ,γεγονός που θα δυσκόλευε τα πράγματα .Ετσι κιαλλοιώς χρειαζόμαστε όλοι αλληλοϋποστήριξη ,κατανόηση και αλληλοβοήθεια στα κοινά μας προβλήματα και όχι αφορισμούς και ενοχοποιήσεις με ότι αυτό συνεπάγεται.
Το αρχικό θύμα των διαταραχών διάθεσης είναι ο ίδιος αυτός που ασθενεί ,αλλά θέλω να σας πω ότι ολόκληρη η οικογένεια με τον ένα ή άλλο τρόπο υποφέρει .Πρώτον διότι ένα από τα μέλη της έχει αρρωστήσει και δεύτερον τις περισσότερες φορές ο ασθενής δεν δέχεται βοήθεια και θεραπεία με αποτέλεσμα να υπάρχει ένταση ,εκνευρισμός και κόπωση στην οικογένεια .Άλλωστε οι γονείς δεν είναι φτιαγμένοι από σίδερο και το πιθανότερο είναι να φέρουν και οι ίδιοι πολύ ευαίσθητα γονίδια .Με αυτή την έννοια όλη η οικογένεια νοσεί και χρειάζεται βοήθεια για να αντιμετωπιστεί όσον δυνατόν καλύτερα η ασθένεια.Επιπλέον πέρα από τις οικογενειακές υποχρεώσεις και την φροντίδα του άρρωστου μέλους ,οι γονείς πχ είναι και εργαζόμενοι και κάποιες φορές υπάρχει ανάγκη και χρειάζεται να δικαιολογηθούν στην δουλειά τους, όταν κάτι δεν πάει καλά στο σπίτι .Ετσι λοιπόν χρειάζεται να μιλήσουν στον διευθυντή τους για να δικαιολογήσουν μια απουσία τους ή μια καθυστερημένη προσέλευση ,επομένως το ιατρικό απόρρητο μπορεί να γίνει ελαστικό σε κάποιες περιπτώσεις και να καταρριφθεί.Άλλωστε πως μπορείς να μιλήσεις για αποστιγματισμό μιας ασθένειας όταν θέτεις το ιατρικό απόρρητο σαν προκάλυμμα για να <<κουκουλώσεις >>ένα ιατρικό θέμα ;Αν πχ κάποιος έχει οποιοδήποτε σωματική ασθένεια μπορεί να μιλήσει και κάποιος με δ/δ θα πρέπει να το κρύβει; Αποψη μου λοιπόν είναι πως ακόμα (όπως ) στην περίπτωση μας ,ακόμα κι αν πρόκειται για ενήλικες ασθενείς ,εφόσον την φροντίδα την έχει η οικογένεια ,με σεβασμό και με αγάπη νομιμοποείται κατά κάποιον τρόπο να <<εκθέσει>> το ιατρικό θέμα τους μέλους της .Αυτά όσον αφορά το εργασιακό ,φιλικό η συγγενικό περιβάλλον .
Οσον αφορά τις συζητήσεις ,εδώ στο φόρουμ ,θεώρησα πως μπορώ να μιλήσω για το ιστορικό της οικογένειας ανοιχτά ,γιατί κατάλαβα πως εδώ θα βρώ βοήθεια και κατανόηση ,μιας και όλοι λίγο πολύ τα ίδια έχουμε περάσει.Βέβαια στην συζήτηση στο chat εκφράστηκε η άποψη πως δεν νομιμοποιούμε σαν μητέρα να εκθέτω λεπτομέρειες ,ενώ αντιθέτως εγώ πιστεύω ότι η ιστορία του καθενός από μας μπορεί να λειτουργήσει διδακτικά και να αποτελέσει προφύλαξη για τους υπόλοιπους .Θα ήθελα την άποψη σας ,η οποία θα με βοηθούσε ώστε να αποφύγω ενδεχόμενα λάθη που μπορεί να βλάψουν είτε το παιδί μου είτε κάποιον από σας .Ευχαριστώ!
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης, vikaki7

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 05 Δεκ 2011 05:45 #2016

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
γεια σου ολυμπια..κοιτα εχω ενα θεματακι αυτη τη στιγμη γιατι εχω παρει τα κατασταλτικα μου και τα ματια μου απλα κλεινουν!!δεν μπορεσα να διαβασω ολο το κειμενο παρα μονο ενα μεροσ του..και να πω οτι εφοσον δεν εκθετεις ονοματα που να μπορεσουν να στοχοποιησουν καποιον..ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΓΚΙΑ..τελοσπαντων..εφοσον δεν λες ονομα κι επιθετο και δεν μασ φερνεισ φωτογραφιεσ τους...δεν θιγεισ κανεναν..ειναι οι δικοι σου ιστορια και κανεισ δεν ζει μονοσ του στον κοσμο..προφανωσ η ιστορια ολων μασ βαζει στο παιχνιδι κι αλλα ατομα..ειναι λογικο..τελοσπαντων..θα το διβασω ολο και θα σου πω την αοιψη μου γιατι ενιωσα οτι θορυβηθηκες..και δεν ειναι ωραιο..εδω ειμαστες για να νιωθουμε καλυτερα..εγω χαιρομαι πολυ που σασ βρηκα..πεσ μου κατι ομως!ηταν αυτο που με τραβηξε και ανοιξα το μηνυμα παρα τπ περασμενο τησ ωρας...ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΣΑΤ?????????????γιατι δεν το βλεπω σαν εφαρμογη??θα μου αρεσε η ιδεα να μιλαμε στο τσατ εμεισ εδω...πολυ..μαλιστα ειχα ρωτησει και τον george που ειναι διαχειριστησ αλλα δεν μπου απαντησε κατι... ;)
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 05 Δεκ 2011 07:47 #2026

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
lollypop, σου έστειλα προσωπικό μήνυμα (πάνω δεξιά).
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 09 Δεκ 2011 04:47 #2063

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
ολυμπια γεια σου και παλι..οπωσ σου ειχα πει θα διαβαζα το ποστ σου μιασ κι απο τισ πρωτεσ γραμμες ελεγεσ οτι ηθελες τη γνωμη των αλλων μελων
λοιπον το θεμα του ιατρικου απορρητου ειναι καπωσ...ιδιαιτερο....
προσωπικα δεν θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει διαχωρισμοσ στο απορρητο μεταξυ σωματικησ και διανοητικης ασθενειας...παρ ολα αυτα στον τομεα τησ ψυχικησ υγειας ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα πραγματα ειναι παααρα πολυ πισω και υπαρχουν πολλα ταμπου και προκαταληψεις...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ..κι επισησ επειδη συνηθωσ μια ψυχικη νοσοσ οπωσ η καταθλιψη συνεπαγεται ενα ψυχικο πονο απο μονη τησ ειναι μια μεγαλυτερη πληροφορια για την κατασταση του ατομου σε σχεση με κατι σωματικο..ηδη ''εκθετει'' ωσ ενα βαθμο οτι το ατομο υποφερει ψυχικα...
γενικα παντωσ θα πρεπει να ειναι στην ευχερια του ασθενουδ να το αποκαλυψει σε οσουσ θελει
θα σου πω το εξης...εγω σπουδαζα στην επαρχια...τοτε λοιπον ενιωθα τρομερη ανασφαλεια να πω σε ατομα που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ...τα ειχα γνωρισει στο πανεπιστημιο για την κατασταση μου..ακομα και μαυτουσ που ηρθαμε πιο κοντα..ποτε δεν μπορεσα να ξεστομισω τη λεξη καταθλιψη..ολοι εβλεπαν το οφθαλμοφανες..οτι δεν ημουν καλα...!ομωσ δεν το ειπα..
αν λοιπον τοτε το αποκαλυπτε καποιοσ δικοσ μου ΝΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ξερεις ειναι δικαιωμα σου σε ποιουσ θα το πεις και σε ποιουσ οχι...οχι τοσο απο ντροπη αλλα στην περιπτωση μου καταρχασ ποιοι εχουν ανοιχτο μυαλο για να το καταλαβουν..και περαν τουτου...ποιουσ θελω να τμησω με αυτη την εξομολογηση
θα σου πω την δικη μου εμπειρια...οσων αφορα το πανεπιστημιο και την εκει κοινωτητα δεν μπορεσα να το πω ποτε.και ναι ΗΘΕΛΑ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ...
οταν ηρθα εδω...παλι μιλησα ανοιχτα σε 2 φιλους μου..καρδιακους..κι επειτα απο 1 χρονο και σε ακομη 1...επελεξα 3 ανθρωπουσ να το μοιραστω...ωστοσο οι γονεισ μου το ειπαν
ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ....ΘΕΕΙΟΥΣ ΘΕΙΙΕΣ ΦΙΛΟΥΣ...καποιουσ γειτονες..γενικα ηταν περιεργο σκηνικο..με επαινραν ασχετοι και καταλαβαινα οτι ξερουν κατι παραπανω...ακουγα τη μανα μου να λεει στο τηλ...ε ναι ε ειναι καπωσ καλυτερα.κλπ..και λεω τι γινεται ..το εχει πει σε ολους???????αυτο ειναι εξαιρετικα αμηχανο και αβολο...να ξερουν για σενα ατομα στα οποια δεν εππελεξεσ εσυ να το πεις...και οταν εισαι ενηλικασ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ..παρολα αυτα ολυμπια μου να σου πω κατι..ποτε δεν ειπα στουσ γονεισ μου...γιατι το ειπες???ξερεις γιατι...γιατι καταλαβαινω αυτο που λες...οτι νοσει και ολη οι οικογενεια..και υποφερουν ολοι μεσα σε αυτη την κατασταση..και ισωσ απο φοβο απο αγωνια κι απο αναγκη να ττο μοιραστουν να θελουν να μιλησουν σε καποιον
προσωπικα πιστευω αν πρεπει να δικαιολογησεισ κατι σε θεμα δουλειας μπορεισ να αναφερεισ πχ οτι καποιοσ δικοσ σου παιδι η δεν ξερω τι..εχει καποιο προβλημα υγειας...δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω..και ασ πουμε να διαλεξεισ καποια ατομα ...φιλουσ η οικογενεια..να μοιραστεις το προβλημα με ενα σεβασμο ομως..και οχι...ασ μην το μαθουν ολοι..κι ασ μην νιωθει ο ανθρωποσ που νοσει οτι οι αλλοι το συζητανε γι αυτον...τεσπα..κατανοω οτι νοσει ολη η οικογενεια κι οπωσ λεσ δεν ειναι και οι γονεισ απο σιδερο..γι αυτο αλλωστε κι εγω δεν τουσ εκανα το παραμικρο παραπονο..ουτε εναν υπαινιγμο..αλλα αν με ρωτασ θα ηθελα λιγη περισσοτερη εχεμυθεια..οχι για να το κρατησω κρυφο..για να επιλεξω ΕΓΩ..ποιοι θελω να το ξερουν και ποιοι οχι..και δνε ειναι θεμα στιγματος..αλλα θεμα...προσωπικο...δεν ξερω αν καταλαβαινεισ τι εννοω
οσο για το να πεισ κατι εδω στο φορουμ.ΕΛΕΟΣ!ΕΛΕΟΣ.!ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΔΩ...ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΑ..ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΑΣ...ΤΟΤΕ ΕΛΕΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΙΓΜΑ!ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ :) :)
αυτα...σου χρωστουσα τη γνωμη μου...χεχε...φιλακια:)
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 11 Δεκ 2011 19:16 #2080

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ολυμπία, πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. :)

το ιατρικό απόρρητο είναι όρος που αναφέρεται στη σχέση ασθενούς και ιατρού αν δεν κάνω λάθος οπότε μάλλον δεν έχει νόημα να τον χρησιμοποιούμε ευρύτερα...
προσωπικά, ξεκίνησα να μιλάω για τη διαταραχή μου σχεδόν μόλις διαγνώστηκα και έχουν περάσει περίπου 10 χρόνια από τότε οπότε δεν θα έλεγα πως με απασχόλησε αυτό το ζήτημα. αυτό που κάποτε με είχε ενοχλήσει αρκετά είναι τα τηλεφωνήματα τα οποία ήμουν σε θέση να ακούω από το δωμάτιο μου με κλειστή την πόρτα μεταξύ της μάνας μου και του τότε παιδοψυχίατρού μου.

πλέον δεν διαχωρίζω στο ελάχιστο σωματική και ψυχική υγεία οπότε θεωρώ αυτονόητο να μιλάει κανείς για ψυχιατρικά θέματα αν και σέβομαι απόλυτα ότι η πλειοψηφία των νοσούντων χρειάζονται ομολογουμένως τον χρόνο τους ως την αποδοχή.

το άτομο που νοσεί και η οικογένειά του πέρα από τον κόσμο που μοιράζονται κινούνται παράλληλα σε δύο διαφορετικούς μικρόκοσμους όπου διατηρούν τα οικεία, τα λιγότερα οικεία και τα απλώς γνωστά πρόσωπά τους. η αποδοχή του προβλήματος (εφ' όσον πρώτα διαπιστωθεί έγκυρα ότι υπάρχει πρόβλημα) αφορά και τα δύο περιβάλλοντα. έτσι λοιπόν το άτομο και η οικογένειά του ανοίγονται σε ξεχωριστά άτομα όταν εκείνοι το επιλέξουν και για τους δικούς τους λόγους. και οι δύο διατηρούν το δικαίωμα στην εξωστρέφεια, εξωστρέφεια όχι με τη μορφή κουτσομπολιού η οποία είναι καταδικαστέα αλλά με διακριτικότητα και σαφή διάθεση αυτό-προστασίας. αυτή η εξωστρέφεια είναι που θα οδηγήσει στην αποδοχή του όποιου προβλήματος που είναι και το ήμισυ του παντός.

τώρα όσον αφορά το τσατ του ΜΑΖΙ και εκεί εξακολουθούν να ισχύουν τα παραπάνω με τη μόνη διαφορά πως εκεί τα πράγματα είναι εκ των πραγμάτων πιο ελαστικά από τη στιγμή που το περιβάλλον εμπνέει και ενισχύει το αίσθημα της ασφάλειας και όπως και να το κάνουμε είμαστε εκεί για να περιφρουρήσουμε το δικαίωμα στον αποστιγματισμό και στην κοινωνικοποίηση των πασχόντων και των οικογενειών τους. έτσι λοιπόν, όταν το άνοιγμα γίνεται με σεβασμό δεν έχουμε παρά να νοιώθουμε ευγνωμοσύνη που η ευρύτερη οικογένεια του ΜΑΖΙ μεγάλωσε κατά 1 μέλος. :)

υγ: και εδώ θα ήθελα να υπενθυμίσω και να τονίσω σε όλους πως όλοι βιώσαμε "παραβίαση της ιδιωτικότητάς μας" όταν γίναμε μάρτυρες εξιστόρησης από τις μανάδες μας καταστάσεων από τη βρεφική μας ηλικία, παραβίαση η οποία θα συμβαίνει πάντα και δεν θα διαμαρτυρηθούμε ποτέ γι' αυτό... :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 11 Δεκ 2011 21:48 #2088

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Σας ευχαριστώ και τους δυό σας για τις όμορφες απαντήσεις σας.Βρήκα ολα οσα αναφέρετε οτι αποτελούν και δικές μου απόψεις.Η αλήθεια είναι πως τώρα νοιώθω περισσότερο ασφαλής αλλά επίσης σταχυολόγησα ορισμένα από αυτά τα οποία δεν τα είχα σκεφτεί ,ώστε στο μέλλον να είμαι πιό προσεκτική .Να είστε καλά.;)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 03 Ιαν 2012 23:23 #2236

  • elpida
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της elpida
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 1
Γεια σου Ολυμπία,
Θα συμφωνήσω με της απόψεις των παιδιών αλλά και με τον προβληματισμό σου (όμορφος προβληματισμός). Ψάχνω τις λέξεις και τον τρόπο που θα τις τοποθετήσω ώστε να σου περάσω το μύνημα μου.....
Προσπαθώ να τοποθετήσω ανάποδα τον προβληματισμό σου.......αν "σεβαστείς" το ιατρικό απόρητο και δε μοιράζεσαι με κανένα τα όποια προβλήματα δημιουργούνται από το πρόβλημα τι συνέπειες θα έχει αυτό και σε εσένα αλλά και σε όλη την οικογένεια.... ;
Ξέρεις για την ιδιότητα που έχουν τα προβλήματα που μας απασχολούν (όλων των ειδώ τα προβλήματα και σε όλους τους ανθρώπους) όσο τα συζητάμε σπάνε σε μικρότερα και ασθενέστερα κομμάτια (με συνέπεια κάποια να εξουδετερώνοτε), όσο τώρα δεν τα μοιραζόμαστε τόσο διογκώνοντε και μας τρώνε (ακόμα και κάποια ασύμαντα φουσκώνουν επικίνδυνα).....το αποτέλεσμα θα είναι να μη μπορείς να βρείς λύση ούτε στο όποιο πρόβλημα αλλά ούτε και να βοηθήσεις καταστάσεις....
Εσύ προβληματίζεσαι στο ένα ακρο εγώ σου περιγράφω το άλλο άκρο. Η λύση είναι κάπου στη μέση και είναι μοναδική για τον καθένα, για να μπορεί να κρατάει της ισοροπίες στη ζωή του.
μου άρεσε πάρα πολύ η φράση της lollypop
"ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΓΚΙΑ."....
αυτή από μόνη της λέει πολλά.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ,ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ 04 Ιαν 2012 02:33 #2237

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Παιδιά σας ευχαριστώ ,μου τονώνεται το ηθικό για να μπορέσω να συνεχίσω να είμαι κοντά στο παιδί μου που δίνει την μάχη του με αυτή την άδικη κατάσταση ,αρρώστια ; που λέγεται διπολική διαταραχή ,πραγματικά το χρειάζομαι ειδικά τελευταία που τείνει να με καταλάβει μια εποχική θλίψη (δεν χρησιμοποιώ πλέον την λέξη κατάθλιψη σεβόμενη μετά από συζήτηση και με τον Βασίλη ,την βαρύτατη κατάσταση της κατάθλιψης που βιώνουν κάποιοι άνθρωποι και πραγματικά υποφέρουν και το μέγεθος της είναι πολύ δύσκολο να την αντιληφθούμε όσοι είμαστε απέξω ) .Να είστε καλά ! :)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα