Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 28 Ιαν 2012 23:06 #2423

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Εχω εξαντληθεί σωματικά και ψυχικά παλεύοντας με την διπολική διαταραχή του παιδιού μου .Αισθάνομαι ότι όσο και να προσπαθώ όλα πάνε χαμένα. Δεν αντέχω άλλο, θα αρρωστήσω ,θα σαλτάρω ,έχω μπουχτίσει,αν έχει κανείς να μου πει κάτι ,ευχαριστώ εκ των προτέρων.:sick:
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2012 03:01 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 29 Ιαν 2012 00:58 #2424

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
ολυμπια γεια σου!!υπομονη...αυτη τη δυσκολη αλλα μαγικη λεξη που καμια φορα δεν ξερουμε πωσ να την εφαρμοσουμε??υπομονη...αυτεσ οι καταστασεις θελουν υπομονη κι επιμονη..θελει χρονο μεχρι να σταθεροποιηθει μια κατασταση,,πολυ χρονο
και η οικογενεια ανεβαινει παντα τον δικο τησ γολγοθα...σιωπηλα...ειστε σαν τουσ αφανεισ ηρωες...πισω απο τα φωτα μασ στηριζετε...κι ομωσ χωρισ εσας...τιποτα δεν θα ηταν το ιδιο...για να μην πω οτι δεν θα πετυχαινε..
να θυμασαι οτι για τον γιο σου(αν θυμαμαι καλα ειναι αγορι)το παιδι σου οπωσ και να εχει εισαι αφανησ ηρωας...εισαι στηριγμα...ισωσ αυτο σου δινει δυναμη να συνεχιζεις...
αλλα θελω να σταθω σε 2 πιο πρακτικα θεματα
την οικογενεια συνηθψσ την κουραζει και οτι βρισκεται σε ενα διαρκεσ φροντηστηριο...δεν ξερει οωσ να το χειρηστει κλπ....συχνα οι ''τριτοι''καταλαβαινεισ οωσ το λεω..κουραζονται επειδη προσπαθουν συνεχωσ να κανουν το καλυτερο χωρισ να ξερουν καμια φορα ποιο ειναι το καλυτερο...γι αυτο θα σου προτεινα 2 πραγματα...αν το παιδι ειναι μεγαλο συζητησημο και η σχεση σασ το επιτρεπει..συζητησε μαζι του..το τι θα ηθελε εκεινοσ εκεινη απο εσενα..πωσ περιμενει να τοου φερθεις..τι σημαινει για εκεινον στηριξη...τι θελει να δει απο τη μητερα του...καμια φορα μια τετοια συζητηση μπορει και να σου δωσει φωσ και να αποσυμπιεσει την ενταση που και οι 2 πλευρεσ βιωνουν η καθεμια για τουσ δικουσ τησ λογους...
θα βοηθησει το παιδι σου να δει οτι δεν εισαι θεοσ..δεν ξερεισ τι να κανεισ παντα αλλα ΠΑΝΤΑ θαθελεσ να ξερεισ τι να κανεις..και εισαι προθυμη να μαθεισ και να το στηριξεις..και θα αποφορτισει κι εσενα απο το αγχοσ και την ενταση του να εισαι ''η τελεια μητερα...''..νακανεισ το καλυτερο δυνατο
αν τωρα η συζητηση ειναι ανεφικτοι μορεισ να συμβουλευτεισ τον γιατρο που βλεπει το παιδι σου για το πωσ θα ησουν πιο αποτελεσματικη...αν και πιστευω πολυ στη συζητηση..μπορεισ απλα να του πεισ οτι θα εισαι παντα εκει...κι οτι θεσ παντα να κανεισ το καλυτερο..αλλα δεν ξερεισ παντα πωσ κλπ..ειναι ενα αγχοσ που βιωνουν και οι 2 πλευρες...θεωρω
τωρα...αλλο ενα πρακτικο κομματι
η θεραπεια του παιδιου??πωσ παει??μηπωσ σε βασανιζουν ανασφαλειες???μηπωσ δεν εισαι ευχαριστημενη??μηπωσ δεν ξερεισ αν θα επρεπε να εισαι ευχαριστημενη??δηλαδη ποια ειναι τα κριτηρια για να θεωρησεισ την θεραπεια καλη..σε καλο δρομο..κι αυτο ειναι κατι που βασανιζει τουσ απεξω...συγχωρεσε με για τη λεξηη..εννοω εξω απο τη σχεση θεραπευτη θεραπευομενοι...υπαρχουν πρακτικα κριτηρια για τη διπολικη..ειναι καλα ρυθμισμενα τα επεισοδια..με τα φαρμακα και τισ δοσεισ πηγαινει καλα...ειναι ρολοι αυτο το κομματι??επειτα να θυμασαι κατι..οτι θελει πολυ χρονο και κυριωσ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΡΑΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ γι αυτο να εμπιστευεσαι το παιδι σου στην κριση του...αν λεει οτι παει καλα..οτι τον βοηθαει κλπ..ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...το εσωτερικο ταξιδι ειναι κατι που μονο οποιο το διανυει μπορει να το αποτιμησει..και δεν αποτιμαται με αντικειμενικα κριτηρια..θα μπορουσα να γραψω προσωπικο παραδειγμα επ αυτου και θαθελα αλλα δνε εχω το χρονο τωρα...
οποτε θεσ αν θεσ το ξανασυζηταμε
επισησ και εδω μπορεισ να συμβουλευτεισ τον γιατρο και να τοου ζητησεισ καποιεσ κατεθυντηριεσ γραμμες
υπαρχει βεβαια και η περιπτωση ολα αυτα που προανεφερα να πηγαινουν καλα και παρολα αυτα να κουραζεσται!ειναι γεγονος!μα ειναι νοσος!ειναι κουραστικο το ταξιδι..αλλα να θυμασαι οτι εισαι συνοδηπορος..και οσο κι αν ακουγεται αλλαζονικο υπαρχει καποιο που τραβαει μεγαλυτερο κουπι...
και τελευταιο αλλα για εμενα πιο σημαντικο
ΟΛΥΜΠΙΑ θυμισου οτι περα απο μαμα..εισαι και ανθρωποσ και γυναικα..οσο κι αν ειναι απο δυσκολο ωσ ακατορθωτο...ειδικα με τουσ σημερινουσ ρυθμουν...βρισκε εστω και μιση ωρα οσο και οποτε μπορεισ για να κοιτασ τον εαυτο σου...να βρισκειεσ τισ δικεσ σου ισοοροπιεσ..φροντισε να φροντιζεισ και ΕΣΕΝΑ εκτοσ απο το παιδι..περνα καλα..οτι κι αν σημαινει για εσενα αυτο.ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ....χωρισ τυψεισ
οσο εχεισ χρεοσ απενταντι στο παιδι σου που σιγουρα σε χρειαζεεται εχεισ και απεναντι στον εαυτο σου..μην το ξεχνασ...βρεσ εστω και 2 λεπτα τυη μερα να χαλαρωνεισ να αποφορτιζεισ τηνν ενταση..ακομα και την ωρα του ντουζ..αδειαζε το μυαλο σου απο τη θεραπεια τα αγχη κλπ...βρεσ χρονο για εσενα..εισαι και η ολυμπια εκτοσ απο μαμα..κι αυτο θα βοηθησει και τη θεραπευτικη σχεση...θα μπορεισ να αποδωσεισ καλυτερα..οσο τα νευρα ειναι λιγοτερα και το αγχοσ και η κουραση και οι ανασφαλειεσ...ηρεμησε...και κανε καποια βηματα που θα βοηθησουν προσ αυτη την κατευθυνση..και μην ξεχνασ..ναι ειναι μαγικη συνταγη.ειναι το μυστικο τησ επιτυχιασ...ΥΠΟΜΟΝΗ...νασαι καλα..ελπιζω να βοηθησα λιγο...μην ξεχανς...ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΗΝ ΣΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ:)
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": , ολυμπια

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 29 Ιαν 2012 01:01 #2425

  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της
Ολυμπια μου,
καταρχας συμμεριζομαι την φορτιση που νιωθεις, παρολο που εγω ειμαι απο την "απεναντι πλευρα"...εννοώντας οχι απο την πλευρα του γονεα που υφισταται ψυχολογικη φορτιση απο την ασθενεια του παιδιου του, αλλα του τεκνου που ζει σε ενα νοσηρο οικογενειακο περιβαλλον που επιτεινει το ηδη υπαρχον προβλημα του.
η γνωμη μου σχετικα με την διαχειρισης του προβληματος του παιδιου σου,ειναι να κοιταξεις λιγο περισσοτερο την Ολυμπια.
φυσικα με αυτο δεν εννοω να παραμελησεις το παιδι σου, αλλα να βρεις διεξοδους οι οποιες θα σε αποφορτιζουν απο την πιεση οπως π.χ. γυμναστηριο,να γραφτεις ενδεχομενως σε καποια καλλιτεχνικη ομαδα του δημου σου ή οτιδηποτε αλλο σε ευχαριστει.
κατ' αυτον τον τροπο θα γεμιζεις τις μπαταριες σου και αυτο πιστεψε με μονο θετικο αντικτυπο θα εχει στο παιδι σου περα απο το καλο που θα κανει σε σενα.
σου ευχομαι καλη μου ολοψυχα κουραγιο και υπομονη, οσο κοινοτοπο κι αν ακουγεται αυτο :)
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2012 01:05 από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 29 Ιαν 2012 02:58 #2426

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
lollypop ,δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή ,παρά να σου πω μόνο ένα μεγάλο ευχαριστώ .:(
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2012 03:02 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 29 Ιαν 2012 03:00 #2427

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Σευχαριστώ Αμελί ,σευχαριστώ .:(
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 02 Φεβ 2012 17:15 #2464

  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της
Ολυμπια μου εισαι λιγουλακι καλυτερα? :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 02 Φεβ 2012 19:26 #2465

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Ολυμπία στα επεισόδια μου, ο πατέρας μου ήταν ο «κακός», ο «διάβολος», ο «φασίστας». Καταλαβαίνεις τι σου λέω. Αναφέρομαι σε λανθασμένη πίστη και σε παραισθήσεις. Χθες επισκέφθηκα τον πατέρα μου όπως κάνω κάθε εβδομάδα και κάναμε διάφορα πράγματα μαζί (παίξαμε με τα σκυλιά, κουβεντιάσαμε κ.λ.π). Ήταν μια όμορφη επαφή μιάς ισότιμης σχέσης.
Στα δύσκολα χρόνια κι αυτός κι η αδελφή μου στάθηκαν πυλώνες και με στήριξαν ο καθένας με τον τρόπο του. Εκείνο που τους οφείλω όμως πιότερο είναι η αγάπη με την οποία με αντιμετώπισαν. Ακούσια λάθη έκαναν - όλοι κάνουμε λάθη - όμως η αγάπη υπήρχε και υπάρχει.
Ολυμπία τον τρόπο τον γνωρίζεις, τον αποφασίζεις, τον καθορίζεις και τον σχηματοποιείς εσύ. Όπως προαναφέρεται, είσαι στήριγμα και ξέρω πόσο δύσκολο και υπεύθυνο είναι αυτό. Βέβαια κι ο γιός σου και εσύ χρειάζεστε χώρο ο καθένας για τον εαυτό του. Ο γιό σου για να μπορέσει σιγά-σιγά να σταθεί στα δικά του πόδια κι εσύ για να έχεις τα ψυχικά αποθέματα να τον στηρίζεις όσο χρειάζεται.
Θεωρώ πως το κομβικό σημείο είναι μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Στη συνέχεια με την βοήθεια του ψυχοθεραπευτή και σε βάθος χρόνου, ο γιός σου θα έχει την ποιότητα ζωής που ούτε εσύ αλλά ούτε κι ο ίδιος φανταστήκατε.

Ο Θεός μαζί σας κι όλα θα πάνε καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 03 Φεβ 2012 17:30 #2478

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Αμελί,εχω μια θλίψη που με κρατά πίσω από πολλές δραστηριότητες ,όλο τον χειμώνα .Πάντα ήμουν έτσι, απλά φέτος είναι το κάτι άλλο,ελπίζω η Άνοιξη να μου φέρει καλύτερες μέρες ,περιμένω...
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 03 Φεβ 2012 18:00 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 03 Φεβ 2012 17:53 #2479

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Θανάση οι μανίες είναι κάτι το πολύ τρομακτικό για το περιβάλλον του ασθενή (η έλλειψη επικοινωνίας,τα ψυχωτικά )και αν και ελέγχονται σχετικά γρήγορα ,εντούτοις αφήνουν σημάδια ανεξίτηλα φοβίας και τρόμου μη τυχόν επαναληφθούν.Αντιθέτως στις καταθλίψεις του έχοντας καλύτερη επικοινωνία εκφραζόμαστε καλύτερα και οι δύο και αυτή η επικοινωνία μας βοηθά και τους δύο . Αυτό προς Θεού δεν το γράφω για να νοιώσει κάποιος άσχημα ή ένοχα (είναι η φύση της ασθένειας έτσι και όλοι το κατανοούμε και το δεχόμαστε ),απλά εκφράζω σε μένα πως έγραψε.Είμαστε σε σχετικά πολύ καλό δρόμο ,απλά αγχώνομαι πολύ γιατί μας έπιασε στον <<ύπνο>> η αρρώστια και δεν έχει καταφέρει το παιδάκι μου να τελειώσει κάποια σχολή ,να έχει κάποια επαγγελματική δεξιότητα ,κάτι που τον κρατά πίσω και φοβάται να κάνει νέα ξεκινήματα ,απλά περιμένουμε...βουλιάζοντας στον χρόνο ,και μετά μου μπαίνουν ιδέες ότι θα αρρωστήσω και δεν θα προλάβω να τον δω ευτυχισμένο και ολοκληρωμένο ,να έχει όλα όσα αξίζουν σε κάθε άνθρωπο.Ελπίζω να μη σας στεναχωρούν όλα αυτά ...ξέρω πόσο ευαισθητούλια είστε .:(
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 03 Φεβ 2012 17:55 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 03 Φεβ 2012 18:08 #2480

  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της
Ολυμπια μου, απο τη στιγμη που το παιδι σου ειναι σε πολυ καλο δρομο, να εισαι βεβαιη πως ολα τα αλλα θα ερθουν αργα ή γρηγορα.
μην βιαζεσαι και προπαντως μην μου αγχωνεσαι :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 03 Φεβ 2012 19:45 #2484

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Ολυμπία η πρώτη φορά είναι αφοπλιστική για όλους, και για τον πάσχοντα και για το στενό του κύκλο. Κατόπιν αυτού μαθαίνουμε να διαχειριζόμαστε τις καταστάσεις. Βέβαια πάντα ένα ψυχωτικό επεισόδιο, είναι ένα ψυχωτικό επεισόδιο!
Ολυμπία το γεγονός ότι παλικάρι πάει καλά είναι πολύ ενθαρρυντικό και αυτό έχει σημασία. Η υγεία πάνω απ’ όλα και δεν χρειάζεται να στεναχωριέστε ούτε για σχολές, ούτε για δουλειά. Πρώτα να ‘ναι καλά το παιδί κι όλα θα έρθουν, και η δουλειά και οι σπουδές κι ότι επιθυμεί.
Το «να τον δεις ολοκληρωμένο»…θεωρώ πως είναι άτοπο…τι εννοείς με αυτή τη φράση? Δηλαδή να έχει καλή δουλειά, να σπουδάσει, να παντρευτεί και να σου κάνει εγγόνια…
Εγώ εύχομαι μέσα από την ψυχή μου, ο γιός σου να περάσει τον κάβο και να έχει γύρω του ανθρώπους που τον αγαπούν και τους αγαπά. Να κάνει πράγματα που του αρέσουν και να προσφέρει στον εαυτό του και τους γύρω του. Τέλος, πάντα να έχει μέσα του το «μικρόβιο» της δίψας για γνώση και πνευματική εξέλιξη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 03 Φεβ 2012 20:09 #2486

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ,ΜΟΥ ΤΟΝΩΝΕΤΕ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ,ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ :)
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 03 Φεβ 2012 20:09 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 07 Φεβ 2012 01:32 #2512

  • linda
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της linda
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ολυμπία μου καλησπέρα.

Πάντα όταν μαθαίνω για προβλήματα ψυχικής φύσεως και ιδιαίτερα σε νεαρά άτομα , η δεύτερη μου σκέψη είναι η οικογένεια τους.
Από την περίπτωση τη δική μου, καταλαβαίνω πόσο σκληρό είναι για τους γονείς ένα τέτοιο πρόβλημα.Συζήτησε με το παιδί για το πώς θέλει να του φέρεσαι.Αν σε βλέπει θλιμμένη είναι πολύ εύκολο να κατηγορήσει τον εαυτό του γι' αυτό, και κυρίως έχε του εμπιστοσύνη αν θέλει να βγει, αν θέλει να κάνει οτιδήποτε.Πίστεψε ότι ήταν ένα επεισόδιο που πέρασε και δεν υπάρχει λόγος να επαναληφθεί( εφόσον τώρα είναι καλύτερα), για να το πιστέψει και εκείνος. Το σταθερό περιβάλλον ασφάλειας που του προσφέρεις είναι ότι καλύτερο.
Όσο για σένα απλά συνέχισε τη ζωή σου ΄όπως ήταν. Δεν τελειώνει τίποτα με τη διπολική. Σταθεροποιήσε και μαθαίνεις να ζεις με αυτήν, με μεγαλύτερη αυτογνωσία και δυνάμεις που δεν ήξερες ότι διέθετες.
Φιλιά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 07 Φεβ 2012 02:19 #2515

  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της
ολυμπια μου εχεις προσωπικο μηνυμα!
σορρυ για το οφ-τοπικ :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ 27 Φεβ 2012 21:02 #2624

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Ολυμπία, διαβάζοντας το "ψυχική και σωματική εξάντληση της οικογένειας", αμέσως θυμήθηκα σε τι κατάσταση ήμουν εγώ όταν ξέσπασε το επεισόδιο της μητέρας μου. Κι όταν διάβασα τη λέξη "υπομονή" στα ποστς εδώ, θυμήθηκα πώς μου ακουγόταν εμένα τότε αυτό το "υπομονή".

Τότε, που λες, ξύπναγα κάθε μέρα με ρίγη και τάση για εμετό. Η όρεξή μου είχε κοπεί τόσο που μέσα σε ένα μήνα έχασα 10 κιλά. Είχα κουραστεί να κλαίω και η ψυχική εξάντληση βάραγε κόκκινο. Κι όσο για το "υπομονή" που μου έλεγαν οι δικοί μου άνθρωποι (οι φίλες, ο φίλος μου και ο αδεφός μου με τη γυναίκα του) και το σόι της μάνας μου, μου ακουγόταν λίγο βερεσέ από ένα σημείο και μετά.

Ευτυχώς, τόσο ο φίλος μου όσο και η παρέμβαση του αδερφού μου με βοήθησαν να ξαναρχίσω να τρώω κανονικά και για το ψυχικό κομμάτι, με βοήθαγε αφενός που είχα κάποιους να μιλήσω για αυτό (τη διπολική της μητέρας μου, γιατί όταν ήμουν πιο μικρή δεν είχα κανέναν) και αφετέρου το ότι έλεγα στον εαυτό μου πως "αυριο είναι μια καινούργια μέρα" και πως "κάποια στιγμή, θα βγει απ'το επεισόδιο/υποτροπή". Κι έτσι και γίνεται, σταδιακά μεν, αλλά γίνεται.

Σκέψου μόνο πόσο δύσκολα περάσατε και τα κατάφερες. Και πως σταδιακά, θα έρθει η ισορροπία. Καλή δύναμη σου ευχομαι :)
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ολυμπια
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα