Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου.
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 12 Σεπ 2013 17:56 #5172

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα,

Παρακάτω σας γράφω το πρόβλημα που με απασχολεί και θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας.

Πριν 8 μήνες πέθανε ο πατέρας της γυναικάς μου με την οποία είχαμε μια υπέροχη σχέση. Από τότε και για τους επόμενους 3,5 μήνες μου φερόταν με τον καλύτερο τρόπο, σαν να είχε καταλάβει ότι τους ανθρώπους δεν τους έχουμε για πάντα και πρέπει την αγάπη μας να τους την δείχνουμε καθημερινά. Μετά τους επόμενους 3,5 μήνες η συμπεριφορά της άλλαξε δραματικά . Έκλαιγε χωρίς να ξέρει γιατί κλαίει , δεν έτρωγε , συμπεριφερόταν βίαια στο παΐδι μας ,το όποιο το λατρεύει.

Την συμβούλεψα να πάει σε ένα ψυχολόγο ή ψυχίατρο να την δει και ήταν αρνητική. Ευτυχώς ,όταν ενημέρωσα την μητέρα της για το πρόβλημα της ,την έπεισε να πάει σε ψυχίατρο και από τότε την παρακολουθεί 2 φορές την εβδομάδα .Μου έχει πει ότι δεν της έχει δώσει φάρμακα αλλά κάνουν μόνο ψυχοθεραπεία.

Από τότε που ξεκίνησε να πηγαίνει στην ψυχίατρο , άρχισε να μεταμορφώνετε σε άλλον άνθρωπο. Από την μια σταμάτησε να κλαίει ,ξεκίνησε να τρώει ,φέρεται στο παιδί πολύ καλά ,προσέχει την εμφάνιση της , είναι κοινωνική, αλλά από την άλλη, όλη μέρα είναι στο facebook , ξοδεύει ασυλλόγιστα χρήματα ,έχει βγάλει πολύ θυμό σε ανθρώπους που την αγαπούν χωρίς να φταίνε. Τον μεγαλύτερο θυμό τον έχει βγάλει σε μένα. Έχει γίνει πάρα πολύ ψυχρή απέναντι μου , σταμάτησε να λογαριάζει την γνώμη μου, σταμάτησε να με φιλάει, με έχει βάλει να κοιμάμαι στον καναπέ και πριν από λίγες μέρες μου είπε να πάω για 15-20 ημέρες να μείνω στην μητέρα μου για να σκεφτούμε και οι 2 την σχέση μας. Μου καταλογίζει ευθύνες και με κατηγορεί για πράγματα τα οποία δεν ισχύουν και είναι υπερβολικά. Επίσης μου είπε ότι εγώ πρέπει να είμαι τρελός και ότι δεν ξέρω τι λέω.

Την γυναίκα μου την αγαπώ και λατρεύω την οικογένεια μου, σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας για ότι σας έχω περιγράψει και εάν μπορείτε συμβουλέψτε με για το πώς να τις φέρομαι έτσι ώστε να μην είναι συνεχεία εκνευρισμένη μαζί μου.

Σας ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 12 Σεπ 2013 18:39 #5173

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
Αγαπητέ φίλε καλή δύναμη... .Ο ψυχίατρος σε έχει ενημερώσει;
Πρώτον Μήπως η "ψυχοθεραπεία" γίνεται με αιχμές εναντίον σου και έχει στρέψει την γυναίκα σου στο να είναι ψυχρή απέναντί σου;
Ή δεύτερον μήπως η γυναίκα σου έχει διπολική διαταραχή και από την κατάθλιψη πέρασε στην υπομανία και είναι ευερέθιστη και επιθετική;
Ποια η διάγνωση του γιατρού; Πόσο χρονών ειναι η σύζυγός σου;
Σου προτείνω να πάτε από κοινού σε έναν οικογενειακό σύμβουλο ή ψυχολόγο

dipolikidiataraxi.blogspot.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 12 Σεπ 2013 19:04 #5175

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

Η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δύσκολη θέση και η βοήθεια και η συμβουλή σας μου είναι απαραίτητες.

Η γυναίκα μου είναι 37 χρονών και έχουμε ένα παιδάκι 3,5 χρονών.

Η γυναίκα μου δεν ήθελε να επικοινωνήσω με την ψυχίατρο. Μετά από πολύ προσπάθεια από την πλευρά μου, μου είπε το όνομα και το τηλέφωνο της γιατρού.
Όταν πείρα τηλέφωνο την γιατρό ,ήταν πολύ απότομη απέναντι μου και μου είπε ότι υπάρχει ιατρικό απόρρητο και ότι θα το συζητήσει με την σύζυγο μου και μόνο άμα θέλει θα ενημερωθώ για την κατάσταση της και όπως καταλαβαίνεις η σύζυγος μου δεν συμφώνησε με αυτό.
Έχω πει στην σύζυγο μου να πάμε σε έναν οικογενειακό σύμβουλο και ήταν αρνητική. Μάλιστα μου είπε ότι δεν πρόκειται να μας βοηθήσει γιατί για αυτή τα πάντα είναι ξεκάθαρα.
Κάτι το οποίο δεν έχει λογική γιατί μέχρι πριν από λίγους μήνες οργανώναμε ταξίδια μαζί ,περνάγαμε όμορφα και συζητάγαμε.
Επίσης, το περίεργο είναι ότι ενώ έχω ενημερώσει την μητέρα της για την κατάσταση της (η οποία την έπεισε να πάει σε ψυχίατρο και συνεχίζει να πηγαίνει) ,την κουμπάρα μας και την καλύτερη της φίλη για την κατάσταση της, ποτέ δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο να με ρωτήσουν τι κάνει. Αντιθέτως, μαζί της, έχω καταλάβει ότι έχουν επικοινωνία.

Ειλικρινά βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση ,διότι ότι και να κάνω πέφτω σε τοίχο.
Δεν ξέρω τη να κάνω και πώς να το χειριστώ το θέμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 12 Σεπ 2013 19:52 #5176

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
Αγαπητέ φίλε Manu δεν μπορώ να καταλάβω πως οι γιατροί επικαλούνται ιατρικό απόρρητο όταν πρόκειται για έγγαμα ζευγάρια... . Και η δικιά μου γιατρός είχε βάλει πάγο στην γυναίκα μου με αποτέλεσμα να μην την πιστεύει και να υποτροπιάσω σε μανία και εισαγωγή σε κλινική τον Γενάρη του 2013 (είμαι διπολικός). Προσπάθησε να πας μόνος σου στη γιατρό χωρίς ραντεβού και να της περιγράψεις την κατάστασή σας πριν και μετά. Επίσης συναντήσου με την κουμπάρα σου και την κολλητή της. Φορές φορές η γυναίκα σου μπορεί να σε κατηγόρησε κατά φαντασίαν ή υπέρμετρα και να τις έχει στρέψει όλες εναντίον σου... . Τελευταία λύση εάν πηγαίνετε εκκλησία θα ήταν ένας καλός πνευματικός (πίστεψέ με με εμένα δούλεψε). ΌΠως και νά'χει πρέπει από κοινού να κάνετε συνεδρίες, προσπάθησε να την πείσεις, μόνο μην εκραγείς, ό,τι και να σου ζητάει κάντο, εκτός από το να φύγεις από το σπίτι. Δεν πρέπει να την αφήσεις μόνη και να είσαι ευγενικός μαζί της. Κάνε της πρωινό, κάνε τις δουλειές του σπιτιού, δείτε τις αγαπημένες της ταινίες μαζί, δείξε της την αγάπη σου και ας κοιμάστε χώρια...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 12 Σεπ 2013 20:36 #5178

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Σε ευχαριστώ πολύ Vagattack για την απάντηση σου,

Εάν πάω στην γιατρό απροειδοποίητα ή μιλήσω ξανά στις φίλες της, φοβάμαι μην κάνω τα πράγματα χειρότερα .Διότι μπορεί να ενημερώσουν την γυναίκα μου και δεν ξέρω εάν αντιδράσει χειρότερα.
Η συμπεριφορά της άλλαξε πολύ όταν μίλησα εμπιστευτικά στην κουμπάρα μας και την ρώτησα με ωραίο τρόπο, εάν από την στιγμή που την γνωρίζει πολλά χρόνια, εάν ξέρει εάν είχε ξανά παρόμοιο επεισόδιο.
Η κουμπάρα μας δυστυχώς το είπε στην γυναίκα μου και η γυναίκα μου αντίδρασε πολύ άσχημα και μου είπε ότι εγώ είμαι τρελός και να πάω εγώ σε γιατρό και από τότε άρχισε να με αποφεύγει και να έχει απάθεια απέναντι μου και να με κατηγορεί σε υπερβολικό βαθμό για απλά καθημερινά προβλήματα που τα έχουν όλα ζευγάρια. π. χ. μπορεί να σπατάλησε πραγματικά πολλά λεφτά σε κάτι και να της το είπα αυτό και από τότε άρχισε να μου λέει ότι είμαι τσιγκούνης και επίσης όταν πέθανε ο πατέρας της ,της είπα ότι αυτό το γεγονός ήταν τραγικό αλλά δυστυχώς η ζωή είναι απρόβλεπτη και πρέπει να βάλει τα δυνατά της και να προχωρήσει … ε για αυτό μου είπε ότι είμαι συναισθηματικά τσιγκούνης. Οι κατηγορίες της δηλαδή απέναντι μου είναι ότι είμαι τσιγκούνης και συναισθηματικά τσιγκούνης. Στην προσπάθεια μου να της πω ότι μπορεί να έχω κάνει λάθη και εάν τα συζητήσουμε θα διορθωθεί η σχέση μας , μου λέει ότι αυτά είναι μέσα στον χαρακτήρα μου ,ο οποίος δεν αλλάζει. Με την γυναίκα μου είμαστε μαζί 8 χρόνια , είναι δυνατών μετά από 8 χρόνια να μου πει ότι δεν της κάνει ο χαρακτήρας μου που πριν από μερικούς μήνες της έκανε και με λάτρευε ? Δεν ξέρω, μπορεί εγώ να είμαι υπερβολικός ,αλλά από την άλλη νομίζω ότι κάτι συμβαίνει που δεν το καταλαβαίνω…

Σχετικά εάν πρέπει να φύγω ή όχι από το σπίτι ,μου έχει δώσει διορία μέχρι αύριο να της απαντήσω και με απείλησε ότι εάν δεν φύγω τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα…
Στην ερώτηση μου για πόσο καιρό να φύγω, μου είπε για 15-20 ημέρες και μετά από πολύ πίεση από μένα να μου εξηγήσει τον λόγο ,μου είπε ότι θέλει να μείνουμε σε απόσταση για να δει από απόσταση την σχέση μας και εάν θέλω μπορώ να την περνώ τηλέφωνο όποτε θέλω και μετά από συνεννόηση μαζί της να περνώ όποτε θέλω να παίρνω το παΐδι.

Δυστυχώς , δεν πάμε συχνά στην εκκλησία και έτσι δεν έχουμε πνευματικό.

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά . Νιώθω καλύτερα και μόνο που στα γραφώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 12 Σεπ 2013 23:10 #5179

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα και πάλι,

Όπως σας έχω γράψει παραπάνω, εδώ και 4 μήνες, η γυναίκα μου πάει 2 φορές την εβδομάδα στην ψυχίατρο και κάνει ψυχοθεραπεία.
Όσοι από εσάς έχετε εμπειρία, το θεωρείτε φυσιολογικό το ότι πηγαίνει 2 φορές την εβδομάδα για τόσο καιρό ?
Επίσης με τα όσα σας έχω περιγράψει παραπάνω ,πιστεύετε ότι η ψυχοθεραπεία θα πρέπει να συνδυάζεται και με κάποια φαρμακευτική αγωγή?

Βρίσκομαι πραγματικά σε δύσκολη θέση και προσπαθώ να καταλάβω όσα περισσότερα μπορώ ,έτσι ώστε να μπορώ να βοηθήσω με τον καλύτερο τρόπο την γυναίκα μου.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 13 Σεπ 2013 22:19 #5192

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα για άλλη μια φορά,

Θα ήθελα την βοήθεια σας ,σχετικά με το πώς θα κάνω να καταλάβει η γυναίκα μου ότι πρέπει να πηγαίνουμε μαζί στην ψυχίατρο που την παρακολουθεί και να είμαι ενημερωμένος για την κατάσταση της.
Χθες , της είπα για πολλοστή φορά να πηγαίνουμε μαζί στην γιατρό της και μου είπε ότι εάν πάμε μαζί δεν θα βοηθήσει σε τίποτα μιας και εκεί που πάει αυτή μιλάει και η γιατρός την ακούει. Επίσης ,μου είπε ότι από την στιγμή που στον οδοντίατρο δεν πάμε μαζί , γιατί να πάμε στην ψυχίατρο μου μαζί.

Εάν έχετε να μου προτείνετε για το πώς να χειριστώ το θέμα θα σας ήμουν ευγνώμων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 14 Σεπ 2013 19:46 #5200

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
Manu τις συναντήσεις τις ορίζει η γιατρός και κατόπιν το αποδέχεται η ασθενής. Καλό είναι να πεις στη γυναίκα σου ότι θα μπορούσατε να πηγαίνετε μία φορά τον μήνα μαζί, ουτως ώστε να σε βοηθήσει η γιατρός να "βελτιωθείς"... . Αλλιώς πάτε σε άλλον γιατρό για οικογενειακή υποστήριξη, για να μην έχει και το παιδάκι σας τραύματα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 17 Σεπ 2013 12:10 #5222

  • Menexedia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Menexedia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Γεια σου Manu,

Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω πραγματικά. Ο συζυγός μου έχει κατάθλιψη και κάποια στιγμή ένιωσα ότι θα βοηθούσε αν μιλούσα με το γιατρό του. Κυρίως γιατί είχα την εντύπωση ότι είχε βυθιστεί τόσο πολύ στην κατάθλιψη που δεν μπορούσε καν να δει πόσο άσχημα ένιωθε, πολύ περισσότερο να το περιγράψει με ακρίβεια. Δεν είχα πρόβλημα με αυτό, μου είπαν ότι πραγματικά πολλές φορές η στενή οικογένεια μπορεί να δώσει χρήσιμες πληροφορίες αρκεί να γίνεται εν γνώσει του ασθενούς ώστε να μην κινδυνεύει η εμπιστοσύνη του ούτε προς το γιατρό, ούτε προς την οικογένεια.

Η δική σου περίπτωση μοιάζει πραγματικά δύσκολη. Πάντως από τα μηνύματά σου φαίνεται πόσο νοιάζεσαι και πόσο προβληματίζεσαι και στεναχωριέσαι με την κατάσταση αυτή. Δεν εννοώ ότι το λες ξεκάθαρα, εννοώ ότι μου βγάζουν ένα γνήσιο και βαθύ συναίσθημα, έστω και από μακριά.

Είναι σίγουρο ότι όταν ένα μέλος της οικογένειας πάσχει από κάποια χρόνια ασθένεια, αυτό επηρεάζει και τους γύρω του. Επιπλέον, αυτοί οι γύρω έχουν το έξτρα βάρος ότι δεν μπορούν να εκφράσουν το πόσο δυσκολεύονται, γιατί στην τελική αυτοί είναι γεροί, έτσι δεν είναι; Στην περίπτωση των ψυχικών ασθενειών, βάλε επιπλέον και το ότι οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τη φύση της ασθένειας (το μόνο καλό που έχει βγει από τη δική μου κατάθλιψη είναι ότι καταλαβαίνω καλύτερα τον άντρα μου και γιατί αντιδράει όπως αντιδράει κάποιες φορές) και τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο.

Υπομονή και κουράγιο σου εύχομαι. Η μητέρα της γυναίκας σου μοιάζει να αναγνωρίζει το πρόβλημα. Ίσως θα μπορούσες να συζητήσεις ξανά μαζί της; Ίσως να πρότεινες στην ψυχίατρο απλά να της μιλήσεις για το πως βλέπεις εσύ την κατάσταση της γυναίκας σου, χωρίς να είναι αυτή υποχρεωμένη να σου δώσει πληροφορίες;

Ελπίζω σιγά-σιγά τα πράγματα να βρουν το δρόμο τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 17 Σεπ 2013 16:22 #5223

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σε όλους σας,

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη σας και τις συμβουλές σας.
Από το Σάββατο, μετά από επίμονη τις γυναικάς μου να δούμε την σχέση μας από απόσταση για 15-20 ημέρες μένω στην μητέρα μου.
Εγώ τις εξήγησα ότι την αγαπώ και δεν έχω λόγο εγώ να δω την σχέση μου από απόσταση , αλλά από την στιγμή που θέλεις εσύ, θα μείνουμε για κάποιες μέρες ξεχωριστά.
Μιλώ καθημερινά στο τηλέφωνο με την γυναίκα μου ,αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ψυχρή απέναντι μου.
Απαντάει στις ερωτήσεις μου μονολεκτικά ή με προτάσεις που αποτελούνται από λίγες λέξεις και ποτέ δεν με ρωτάει τι κάνω.
Μια μέρα είχα πάρει το παιδί μας και πήγαμε στην γιαγιά ,μόνο τότε με πείρε τηλέφωνο και με ρώτησε μόνο για το παιδί.
Νιώθω ότι με μισεί , αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο ,μιας και δεν έχω κάνει κάτι κακό .
Ισα ισα εγώ ήμουν αυτός που αντιλήφτηκε στην αρχή ότι κάτι δεν πάει καλά και αφού δεν κατάφερα εγώ να την πείσω να πάει σε γιατρό ,την έπεισε η μητέρα της αφού την ενημέρωσα.
Από την άλλη, έχει αρχίσει και η γειτονιά να παρατηρεί ότι κάτι δεν πάει καλά στην συμπεριφορά της, μιας και το Σάββατο που συνάντησα κάποιους γείτονες που βλέπουν καθημερινά την γυναίκα μου, με ρώτησαν εάν η γυναίκα μου είναι καλά ,μιας και την βλέπουν συνέχεια σκεπτική, έχει αδυνατίσει πολύ και ότι ποτέ δεν τρώει.
Χθες, μου είπε ότι επειδή έχει συνάντηση σήμερα με την ψυχίατρο της , εάν θα πάω να κρατήσω το παιδί . Στην ερώτηση μου ,για το που θα κοιμηθώ αφού επιστρέψει , μου απάντησε στην μητέρα μου ,που μένει 40 χιλιόμετρα μακριά. Φυσικά και θα πάω να κρατήσω το παιδί , μιας και μιλάμε για το παιδί μου και καταλαβαίνω ότι ο τρόπος με τον οποίο μου μιλάει και μου φέρεται οφείλετε στην ασθένεια της και όχι στην ιδία.
Έχω σκεφτεί να πάρω ξανά την γιατρό της, αλλά ανησυχώ μην κάνω τα πράγματα χειρότερα ,διότι η γυναίκα μου νευρίασε πάρα πολύ που της τηλεφώνησα την προηγούμενη φορά και επίσης η ίδια η γιατρός ήταν υπερβολικά απότομη μαζί μου και μου έπε να μην την ξαναπάρω και εάν είναι θα με πάρει αυτή.
Σχετικά με την μητέρα της και τις 2 καλύτερες της φίλες , μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι ενώ τις έχω ενημερώσει ότι κάτι δεν πάει καλά ,δεν με έχουν πάρει από τότε ποτέ τηλέφωνο να με ρωτήσουν τι κάνει. Το θεωρείτε φυσιολογικό αυτό ? Από την άλλη ,επικοινωνία με την γυναίκα μου έχουν. Μάλιστα η μητέρα της ,μου είπε ότι όπως δεν ανακατεύτηκα όταν τα φτιάξατε και όταν παντρευτήκατε ,έτσι δεν θα ανακατευτώ και τώρα. Είναι δυνατόν να ενημερώνεις την πεθερά σου ότι το παιδί της δεν είναι καλά και ότι ο γάμος της κόρης της έχει πρόβλημα και να σου απαντάει με αυτόν τον τρόπο? Εκτός ,άμα συμβαίνει κάτι άλλο που εγώ δεν το καταλαβαίνω…
Πραγματικά βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση γιατί πέφτω παντού σε τοίχο.
Η ψυχολογία μου δεν είναι στα καλυτέρα της και γίνομαι κομμάτια όταν το παιδί με ρωτάει από το τηλέφωνο μπαμπά ποτέ θα έρθεις να με πας στις κούνιες?
Εάν έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή , ή εάν έχετε κάποια εμπειρία να σας φέρεται συγγενικό ή φιλικό σας πρόσωπο με απάθεια και αδιαφορία εξαιτίας ψυχικής ασθένειας θα σας ήμουν σας υποχρεωμένος.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 18 Σεπ 2013 05:27 #5227

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
κλεισε κ εσυ ενα ραντεβου στη γιατρο, με διαφορετικο ονομα κ στοιχεια κ αναφερε της ολα οσα σε προβληματιζουν κ γραφεις εδω. καταλαβαινω ως ενα σημειο το ιατρικο απορρητο, αλλα σε λογικα πλαισια θα επρεπε να εχεις ενημερωθει για τη διαγνωση εστω κ οχι να μοιαζει σαν συνομωσια απεναντι σου. κατι τετοια δεν τα καταλαβαινω κ στην τελικη, αν φταις σε κατι τουλαχιστον θα ξερεις κ θα μπορεις να το δεχθεις. το να βρισκεσαι σε μια τετοια κατασταση, με ανησυχια κ να χανεις μερα με τη μερα, τον ανθρωπο που εχεις διπλα σου κ να μην γνωριζεις τι σου γινεται ειναι ψυχοφθορο. δοκιμασε λοιπον μια επισκεψη κ αφου αναφερεις αυτο που σε προβληματιζει, αποφασισε εαν πρεπει ή οχι να αποκαλυψεις στη γιατρο ποιος εισαι. μπορεις κ να αποχωρισεις.. ομως καλο θα ηταν να μεταφερεις την αγωνια σου κ ολο αυτο που βιωνεις απο τη μερια σου

γνωμη μου παντα, μπορει να ειμαι κ λαθος..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 30 Ιουν 2016 12:23 #6211

  • altnik
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της altnik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Τρια χρονια μετα φιλε δεν ξερω πως ειναι η κατασταση σου και αν θα διαβασεις αυτο το μηνυμα αλλα επειδη κατα 90% εχω το ιδιο προβλημα με την γυναικα μου και την συμπεριφορα της μετα την επισκεψη της σε (γυναικα) ψυχιατρο και αγωγη με αντικαταθλιπτικα θα ηθελα να κανω μια κουβεντα μαζι σου η με οποιον αλλο επιθυμει να βοηθησει!
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιουν 2016 12:23 από altnik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 30 Ιουν 2016 18:16 #6212

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
αγαπητέ μου φίλε, καλή δύναμη.... Με αγάπη και κατανόηση όλα λύνονται... απλά ο δρόμος είναι δύσκολος, πολύ δύσκολος...
Ως διπολικός που είμαι θα σου πω τα εξής:
1)τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι καραμέλες... . Αν κάποιος τα πάιρνει για μακρύ χρονικό διαστημα μπορεί να εμφανίσει την τάση να γίνει ευερέθιστος, λιγάκι "απότομος" και με επιθετική συμπεριφορά, ίσως και ψυχρότητα... τα αντικαταθλιπτικά θα τον οδηγήσουν εκεί με μαθηματική ακρίβεια... . Αν είσαι και διπολικός τότε μπορεί να σε οδηγήσουν σε υπομανιακά/μανιακά και μερικές φορές ψυχωσικά επεισόδια (δες στο ιντερνετ τι σημαίνουν)
2)προσπάθησε να πηγαίνεις μαζί της στις συνεδρίες ή έστω σε μία/μερικές για να "εκπαιδευτείς"...
3)προσπάθησε να την καλοπιάσεις και να της πεις πως επειδή την αγαπάς θέλεις να μάθεις από αυτήν αλλά και από την διαδικασία της ψυχοθεραπείας, τον ρόλο στην σχέση σας και τα λάθη που κάνεις...
4)επίσης να ξέρεις ότι και η δική σου συμπεριφορά μπορεί να οδήγησε λιγότερο ή περισσότερο στη δημιουργία του προβλήματος... ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ είναι οι φυλακές της ενήλικης ζωής μας
ψυχραιμία και να ξέρεις να ξεχωρίζεις την πραγματικές συμπεριφορές από αυτές της πάθησης...
όποτε θέλεις κάτι τα ξαναλέμε
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιουν 2016 18:19 από Vagattack.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": altnik

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 30 Ιουν 2016 18:45 #6213

  • manu
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της manu
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα φίλε μου ,
το διάβασα το μήνυμα σου.
Ρώτησε με ότι θέλεις.
Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω και να σε βοηθήσω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": altnik

Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω την σύζυγο μου. 02 Ιουλ 2016 20:02 #6214

  • altnik
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της altnik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα!Ευχαρηστω πολυ για την ανταποκριση!Εχουν γινει παρα πολλα για να μπορεσω να τα καταγραψω οποτε θα ειμαι συντομος!Καταρχην θα με ενδιεφερε πολυ manu να μαθω σε τι κατασταση εισαι τωρα με την γυναικα σου!Η περίπτωση της γυναικας μου ειναι θα ελεγα πανομοιότυπη με αυτη της γυναικας σου φιλε manu!Kαι το λεω γιατι και η δικια μου πηγε σε γυναικα ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ πηρε ψυχοφαρμακα και απο τοτε η συμπεριφορα της αλλαξε τελειως!Ηταν που ηταν δηλαδη...!Αδιαφορια για το σπιτι σε σημείο που τα παιδια δεν ειχαν να φορεσουν ρουχα γιατι δεν σιδερωνε!Εκανε τατουαζ και γενικα δεν υπολογιζε κανενενος την αποψη!Μια βδομαδα μετα το Πασχα και αφου την πιεζα να μου πει τι συμβαινει μου ειπε οτι επαψε να αισθανεται οπως αισθανοταν οτι την ακουμπαω και δεν αισθανεται τιποτα και πως αν δεν ηταν τα παιδια θα με χωριζε!Αν ερθει καποιος και της μιλησει ομωρφα μπορει και να πεσει!Ολα αυτα ομως μου τα ειπε με ενα υφος θα ελεγα μισους απεναντι μου!Πειρα τηλεφωνο την γιατρο για να μαθω τι συμβαινει και φυσικα επικαλέστηκε το ιατρικο απόρρητο!Την επεισα να παμε μαζι στην γιατρo οπου και αρχισα να διαπιστωνω τι περιπου εχει συμβει!Ακολουθησαν δυο εβδομαδες μελι γαλα θα ελεγα!Ωστοσο αρχισε να ξαναπεφτει ψυχολογικα !Τελικα επειδη διαπίστωσε και η ιδια οτι δεν υπαρχει η βελτωση που θα ηθελε πηγε σε τριτο γιατρο!Αυτος της εχει κοψει τα φαρμακα και δεν θεωρεί οτι εχει καταθλιψη καιι πως ολα τα ψυχοσωματικά της προερχονται απο το αυχενικο της!Της εχει δωσει να πινει Ginkgo biloba και να κανει μια διατροφη 6 μηνες με κομμενα σχεδον τα παντα!Εκμαιευοντας λιγο λιγο κουβεντες απο την ιδια ειχα διαπιστωσει πως ριχνει ευθύνες σε μενα στους γονεις και τα παιδια της ακομα για οτι της συμβαινει!Μαλιστα μια μερα με ρωτησε αν θα μας ξαναδει οπως μας εβλεπε!Εχθες βραδυ της ειπα τις σκεψεις μου και μου απάντησε πως ακριβώς ετσι εχουν τα πραγματα!Γενικος πολυ μπερδεμενη κατασταση στο μυαλο της αλλα οπως της ειπα και εχθες δεν ειμαι εγω το προβλημα αλλα το θεμα ειναι γενικοτερο!Ειναι παρα πολλα που εχουν γινει αλλα δεν μπορω να τα γραψω ολα γιατι θα κουρασω!Αν αρχισουμε μια συζητηση θα μπορεσω να σας πω περισσοτερα!Ευχαρηστω!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα