Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Αχνός & αντιμετώπιση με (beta blockers)
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αχνός & αντιμετώπιση με (beta blockers)

Αχνός & αντιμετώπιση με (beta blockers) 08 Ιαν 2014 00:44 #5495

  • artemis1234
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της artemis1234
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Γεια σας φίλοι του φόρουμ είμαι νέο μέλος και θέλω τα φωτά σας ως προς την αντιμετώπιση του αχνούς καταρχάς να πω ότι έχω δοκιμάσει πόλους φυσικούς τρόπους ώστε να το αντιμετωπίσω αλλά κανένα επιθυμητό αποτέλεσμα , έτσι ψαχνόμουν στο διαδίκτυο και βρήκα το εξής τους λεγόμενους β αναστολείς (beta blockers )είναι ένα φάρμακο που το χρησιμοποιούν άτομα με υψηλή πίεση και προβλήματα στην κάρδια αλλά δεν κάνει μόνο αυτό μποσκάρει την αδρεναλίνη και κατά συνέπεια δεν σε αφήνει να αγχωθείς να τονίσω ότι δεν σε ήρεμη αλλά δεν σε αφήνει να αγχωθείς και επίσης να πω ότι δεν μιλώ για ψυχοφάρμακα .
Τους β αναστολείς τους χρησιμοποιούν τραγουδιστές ηθοποιοί παρουσιαστές ώστε να μην αγχωθούν όταν είναι live στην σκηνή στο στούντιο και πλατό και να αποδίδουν καλυτέρα (λογικό δεν είναι όταν είσαι ήρεμος και δεν αγχώνεσαι αποδίδεις καλυτέρα ) κτλ. Δεν μιλάμε για ναρκωτικά και αναβολικά και για ούτω καθεξής απαγορευμένο & μη νόμιμο αλλά για ένα φάρμακο που κάνει καλό στην κάρδια – πιέσει και στο αχνός !
Ελπίζω να μην παρέβηκα κάποιον κανόνα του φόρουμ ζητώ συγγνώμη αν το έκανα !
Εσείς τι πιστεύετε για τους β αναστολείς ? έχει κάποιος πείρα – γνώση πάνω αυτούς ?
Σας ευχαριστώ πολύ για τον πολύτιμο χρόνο σας έχω ακούσει πολλά καλά σχόλια για αυτό το φόρουμ όποτε χαίρομε πολύ που μοιράζομαι τις ανησυχίες και απορίες μου μαζί σας!! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αχνός & αντιμετώπιση με (beta blockers) 09 Ιαν 2014 02:55 #5503

  • menediatou
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της menediatou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 83
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 4
Όπως και να έχει, όταν πρόκειται για φάρμακα (οποιουδήποτε είδους), είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε γιατρό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αχνός & αντιμετώπιση με (beta blockers) 16 Αυγ 2014 14:00 #5732

  • gef2014
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της gef2014
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Πριν 5 χρόνια όταν βρισκόμουν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης ο γυναικολόγος μου μέτρησε την πίεση και την βρήκε αρκετά υψηλή. Επειδή φοβήθηκε για προεκλαμψία μου συνταγογράφησε ένα καρδιολογικό φάρμακο που είναι για τις ταχυκαρδίες και την υπέρταση το inderal. Απ'ότι γνωρίζω το συγκεκριμένο φάρμακο ανήκει στους β'αναστολείς. Η πίεση επανήλθε σύντομα στα φυσιολογικά όρια και οι εξετάσεις ούρων δεν έδειξαν ότι πρόκειται για προεκλαμψία. Πιθανότατα η υψηλή πίεση οφειλόταν σε άγχος. Το τελευταίο διάστημα σε αρκετές μετρήσεις που κάνω με το πιεσόμετρο η πίεση μου είναι υψηλή. Πήγα σε καρδιολόγο, έκανα triplex και δεν έχω κάτι στην καρδιά. Δεν μου έδωσε αντιυπερτασικό, αλλά με συμβούλεψε να επισκευτώ νευρολόγο-ψυχίατρο διότι η πίεση είναι νευρικής φύσεως. Επίσης να προσθέσω ότι στο παρελθόν, 6-7 χρόνια πριν πάθαινα συχνά κρίσεις πανικού. Έκανα θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και η πίεση μου κατά τη διάρκεια της θεραπείας ήταν σταθερά στο 11/7. Θα σε συμβούλευα να δεις γιατρό και να μιλήσεις για το πρόβλημα σου. Δεν παίρνουμε ποτέ φάρμακα από μόνοι μας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα