Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν

νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 09 Αυγ 2011 03:32 #1209

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
εδω και πεντε μηνες παω σε μια πολυ αξιολογη ψυχοθεραπευτρια που εχει ειδικευτει στην μεθοδο γκεσταλντ.
το προβλημα μου ειναι οτι πλεον δεν υπαρχουν οι απαιτουμενες αποστασεις.
τι εννοω?
εχω αναπτυξει μια σχεση εξαρτησης μαζι της.
αυτο οφειλεται αφενος στο οτι εγω εχω εξαρτητικες τασεις και αφετερου στο οτι και ο τροπος που δουλευει ευνοει την αναπτυξη αυτων των εξαρτητικων τασεων.
συγκινειται συχνα οταν με βλεπει να υποφερω,πινουμε καφε την ωρα της συνεδριας,με αγκαλιαζει και με φιλαει στο τελος της συνεδριας και μου λεει πολλα πραγματα απο την προσωπικη της ζωη του στυλ "σημερα αδιαθετησα και ποναω" ή "δεν εχω τις ορμες που ειχα στα 20 μου χρονια":P
νταξει δεν τα λεει στο ξεκαρφωτο.
με αφορμη τα λεγομενα μου τα λεει...αλλα ρε παιδια εγω την πληρωνω για ψυχοθεραπεια οχι για να γινουμε κολλητες.
απο την αλλη παλι με εχει βοηθησει αρκετα σε ψυχοθεραπευτικο επιπεδο.
αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο την μια παιρνω πολυ σημαντικη βοηθεια απο τις συνεδριες μας και την εκτιμαω αφανταστα αλλα απο την αλλη εχω δεθει τρομερα μαζι της και αυτο δεν με βοηθαει.
ειμαι προβληματισμενη πολυ...
ποια ειναι η αποψη σας?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 09 Αυγ 2011 03:58 #1212

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Εχω διαβάσει ( δεν ξέρω αν είναι σωστό ) ,ότι την ώρα της συνεδρίας ,όταν ο ασθενής - πελάτης εκφράζει συναισθήματα ή απόψεις (θετικά ή αρνητικά )ο ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος πρέπει να δείχνει τα αντίστοιχα συναισθήματα που του προκαλούνται, να επιδοκιμάζει ή να αποδοκιμάζει αντίστοιχα, από την άλλη οφείλει να κρατά την απόσταση ιατρού - ασθενή ,χωρίς ποτέ να γίνεται φίλος μαζί του ,αλλά χωρίς να είναι και ψυχρός ή αδιάφορος ,έτσι αποκαθίσταται σχέσεις εμπιστοσύνης και αποκλείονται σχέσεις εξάρτησης.Από την άλλη έχω ακούσει μια ιστορία ενός παιδιού με αγοραφοβία ,όπου ο ψυχίατρος πήγαινε μαζί του σε μέρη που φοβόταν να πάει μόνος του προκειμένου να τον θεραπεύσει και πράγματι είχε βελτίωση.Αυτά γνωρίζω θα με ενδιέφερε να ακούσω κιεγώ τις απόψεις άλλων μελών.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 17 Αυγ 2011 22:26 #1240

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ . ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΛςΟΝ ΕΤΣΙ. ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΝΑ ΤΗ ΔΩ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 18 Αυγ 2011 04:14 #1247

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Έχω κάποια πείρα και από τα δύο σχέδια. Η μία είναι της Γνωσιακής. Είναι αρκετά υποστηρικτική, σχετικά με κατανόηση, αλλά αρκετά αποστασιοποιημένη δεν μιλά για δικά της πράγματα, προχωρά προσεκτικά δεν κάνει ατσαλιές (ριψοκίνδυνα προσβλητικές ερωτήσεις) - η άλλη πολύ κοντά - μάλλον Γνωσιακή ή Συστημική ή Gestald, μου λέει και δικές της παρόμοιες ιστορίες, αλλά έχει κάνει και ατσαλιές. Ευτυχώς της παρακολουθούσα ταυτόχρονα κι έτσι δεν μασούσα. Οι ψυχολόγοι λένε πως δεν κάνει να παρακολουθείς 2 ψυχολόγους ταυτόχρονα. Έχουν δίκιο τουλάχιστον στο θέμα της θεραπείας. Στο θέμα του ιστορικού δεν συνάντησα πρόβλημα. Απ' ότι έχω καταλάβει προχωράς ακούγοντας τον εαυτό σου και με τις διευκρινήσεις που σου ζητούν οι ψυχολόγοι. Εγώ έχω κάνει ένα αρχείο στον υπολογιστή, όπου βάζω την πορεία της περίπτωσής μου απ' όλες τις πλευρές (ψυχοδυναμική, συστημική, Gestald, γνωσιακή κλπ). Αφετηρίες, συμπτώματα, στ΄χοι είναι ίδιοι το ταξίδι ως διαδρομή αλλάζει χρώματα. Έτσι έχω εγώ έλεγχο των πραγμάτων και δεν εξαρτώμαι. Το έχω κάνει παλιά σε δραστηριότητες αλλάζοντας σχολές και μια χαρά μου βγήκε.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Τελευταία διόρθωση: 18 Αυγ 2011 04:15 από Τρυποκάρυδος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 18 Αυγ 2011 05:12 #1250

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1 έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ . ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΛςΟΝ ΕΤΣΙ. ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΝΑ ΤΗ ΔΩ.

ναι ισως να οφειλεται εκει η εξαρτηση μου απο την ψυχολογο μου.
στο οτι ειμαστε στην αρχη της θεραπειας.
παντως παρολο που με προβληματιζει το γεγονος οτι εμπλεκεται συναισθηματικα μαζι μου,δεν παυει να αποτελει για μενα ενα πολυ δυνατο στηριγμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 09 Σεπ 2011 23:06 #1372

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
πριν κανα μηνα ειχα ποσταρει τους παραπανω προβληματισμους σχετικα με την ψυχοθεραπευτρια μου.
πλεον εχω και νεους προβληματισμους...χωρις να μπορω να τους προσδιορισω σαφως.
κατι δεν μου παει καλα.
ισως μου περασε ο υπερμετρος ενθουσιασμος που ειχα στις αρχες της ψυχοθεραπειας.
ισως το οτι εχει σταματησει να ειναι τοσο δοτικη οσο ηταν παλιοτερα (π.χ. δεν απανταει σε ολα μου τα μηνυματα στο τηλ οπως περσι,της ζητησα αλλαγη ωρας και επειδη θεωρησε ασημαντο τον λογο μου το αρνηθηκε).
αλλα βασικα αυτο που κυριως με προβληματιζει ειναι οτι ενω περσι απο καθε συνεδρια αποκομιζα παρα πολλα οφελη δλδ εφευγα "παιρνοντας μαζι μου" 10 χρησιμες συμβουλες ή διαπιστωσεις σχετικα με την ψυχοσυνθεση μου,φετος φευγω παιρνοντας μια ή και καμια.
δεν ξερω ειλικρινα τι φταιει...
πολλα περνανε απο το μυαλο μου.
επειδη παω και σε ψυχιατρο ο οποιος δεν ειναι ψυχοθεραπευτης σκεφτομαι μηπως ψαξω καποιον ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη(δλδ δυο σε ενα) και να αφησω την ψυχολογο.
αλλα ολα αυτα ειναι απλα σκεψεις που με βασανιζουν.
δεν εχω παρει καμια οριστικη αποφαση.
μηπως να το συζηταγα μαζι της?
μου ειχε πει καποτε οτι ειναι ανοιχτη σε συζητηση αν κατι δν παει καλα...

επισης μιας και το θρεντ αφορα το κομματι της ψυχοθεραπειας ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι απο την αλλη βδομαδα ξεκιναω θεραπεια σε γκρουπ αυτοβοηθειας.
το μονο που τρεμω ειναι μην με πιασει εκεινη την ωρα καμια κριση πανικου:woohoo:

θα εκτιμουσα πολυ τις εκτιμησεις σας σχετικα με τους παραπανω μου προβληματισμους.:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 09 Σεπ 2011 23:58 #1374

  • silence
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της silence
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 3
μμμ κοιτα δεν ξερω βρε amelie..αν εισαι ικανοποιημενη απ το γιατρο σου κ παιρνεις κ καποια αγωγη ,δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να τον αλλαξεις κ να βρεις καποιον αλλο που να σου παρει το ιστορικο απ την αρχη..οσον αφορα την ψυχοθεραπευτρια ειναι σιγουρο αυτο που λες? νιωθεις πως δε σε καταλαβαινει πια?κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να αποφυγει να καλλιεργησει αυτη τη σχεση εξαρτησης απ την αρχη.. ομαδα αυτοβοηθειας ακουω! καλη ιδεα ,μπραβο για την αποφαση!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: νεοι προβληματισμοι με βασανιζουν 10 Σεπ 2011 05:00 #1376

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΜΕΛΙ ΚΑΛΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΣΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙΣ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ Κ ΤΟΥΣ ΑΠΕΡΙΨΑ.ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα