Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: είμαι σε απόγνωση

είμαι σε απόγνωση 13 Ιουν 2013 23:20 #4396

  • apognosh
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της apognosh
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Ποτέ δεν περίμενα πως θα έγραφα ποτέ τέτοια επιστολή. Ισως όμως έτσι καταφέρω να νικήσω το μυαλό μου που δύο εβδομάδες τώρα μετά την απόφαση έξωσης από το σπίτι παρά του ότι κατέθεσα τα δικαιολογιτικά των παιδιών και της αδυναμίας πληρωμής μου η απόφαση δεν άλλαξε ζήτησα 1 μήνα να προσπαθήσω να βρώ τρόπο να αντιμετωπίσω το πρόβλημα στέγασης της οικογένειας και δεν έγινε δεκτό .Αύριο κλείνουν τα σχολεία και είναι και η τελευταία μέρα για να εκτελέση την απόφαση έξωσης ο ιδιοκτήτης και που να τους πάω?εξάντλησα όλλα τα ανθρώπινα όρια μου.
Άρχισε έτσι ακατάπαυστα χωρίς να το ελέγχο να σκέυτομε την αυτοκτονία ,και όχι μονο αλλά και να την σχεδιάζω είμαι μερόνυχτα τώρα με έναν τρόμο βλέποντας την κόρη μου 1 ετους και τον γιό μου 8 ετών και εμένα ανίκανο απο την ανεργία μού να τους πετάνε στον δρόμο.

Είναι άδικο ,να όμως που γίνετε και τι θα καταφέρω να αφήσω τα αγγελούδια μου ορφανά? προσευχήθηκα,απευθήνθηκα σε κάθε μέσων,εξάντλησα κάθε τι και ήρθε αυτη η μέρα που φοβάμε χάνω τον έλεγχο μου δεν ξέρω πως να το σταματίσω φοβάμε που έγινα ευάλωτος κτα τού εαυτού μου δεν μπορώ να νικήσω πια αυτην την σκέψη μοιάζη με λύση και με πείθη αν και μέσα μου ξέρω πως πρέπει να υπάρχω για τα αγγελούδια μου και με αυτήν την σκέψη παλέυω ,αππφεύγω να σκεφτό τι θα γίνει αύριο δεν γίνετε όμως είναι η αλήθεια .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

είμαι σε απόγνωση 14 Ιουν 2013 00:58 #4397

  • menediatou
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της menediatou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 83
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 4
Καταλαβαίνω την απόγνωση σου...
Σε παρακαλώ πάρε τηλέφωνο στο 1018 ή στείλε email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .
Η γραμμή είναι γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία που λειτουργεί η Κλίμακα, με πλήθος άλλων υποστηρικτικών προγραμμάτων για ευάλωτες κοινωνικές ομάδες.
Δες περισσότερα εδώ: www.suicide-help.gr/index.php?page=about

Έχεις διερευνήσει την δυνατότητα να φιλοξενηθείς εσύ και η οικογένεια σου σε κάποιο φιλικό ή συγγενικό σπίτι μέχρι να βρεις κάποια άλλη λύση;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

είμαι σε απόγνωση 14 Ιουν 2013 06:09 #4399

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
Καλησπερα κι απο εμενα!! ο χρονος με πιεζει αλλα θα σου πω κατι που εχω ζησει.οσο πιο συντομα γινεται!
διαβασα προσφατα.μαλλον σε μια δημοσιευση τη; ΕΛΕΔΙΔ.το εξης
<<ειναι απιστευτα αυτα που βλεπεις να συμβαινουν οταν δεν παραιτησε>>
πριν 1,5 χρονο. για τους δικους μου λογους. εφτασα,οχι παρορμητικα,αλλα μαλλον μελετημενα. φυσικα νιωθωντας αδιεξοδο,στην σκεψη της αυτοκτονιας. Η αυτοκτονια μου φαινοταν λυση. σιγουρα λυση φυγης. Αλλα το επιχειρημα μου οταν μου προτεινε κατι τοτε η γιατρος μου ηταν << Μα δεν εχω κανει ηδη τα παντα? δεν εχω δοκιμασει ηδη ολους τους τροπους,φαρμακα,ψυχοθεραπεια κλπ. Δεν λυνεται. η δεν μπορω εγω να το λυσω>> βεβαια ειχα την,δεν ξερω πως να την χαρακτηρισω,μαλλον ψυχραιμια να πω. Εχω αποφασισει να αυτοκτονησω αν δεν μπορεσω να το λυσω ποτε. και στο ποτε,εβαλα χρονικο περιθωριο απειρο.
Επειτα ημουν καλυτερα. συνηλθα απο καταθλιψη,αναθαρρεψα. ευτυχως δεν ημουν παρορμητικη. ειχα πει ακριβως αυτο. δεν θα το κανω τωρα. αλλα αν μου πεις οτι θα ζω μια ζωη ετσι προτειμω να πεθανω.
συνηλθα απο καταθλιψη,το προβλημα δεν εφυγε. Εφυγε ομως η απαισιοδοξια. και γενικα στη ζωη μου ειναι δυνατη. η ετσι λενε οι αλλοι. εβαλα αυτη την σκεψη στην ακρη και μπηκα στη μαχη. Ξερεις κατι,1,5 χρονο μετα. τωρα πυο γραφω αυτες τις γραμμες θα σου πω ουρλιαζοντας
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙς ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙς ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟς.!
μεινε εκει.! η ζωη ειναι πιο σημαντικη απαο καθε προβλημα. ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. και να θυμασαι οτι παντα προσφερεις. ΠΑΝΤΑ. προσφερεις την παρουσια σου στα παιδια σου!! ακου κι εμενα που μεγαλωσα ενα διαστημα σε ιδρυμα κι επειτα με ενα πατερα φαντασμα. Η παρουσια σου στα παιδια σου ειναι το ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥς ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ. το πιο ουσιαστικο κι αναντικαταστατο.ποτε να μην σκεφτεις οτι δεν δινεις τιποτα. λεφτα μπορει να δωσει και μια τραπεζα.ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΚΟΤΗΤΑ κανεις αλλος εκτος απο εσενα. μπορει να νιωθεις οτι εχεις εξανλτησει τα παντα. αλλα παντα υπαρχουν περιθωρια.τιποτα δεν ειναι μη ρευστο. μπορει να δημιουργηθει μια ευκαιρια που τωρα δεν υπαρχει. αν φυγεις,δεν θα βοηθησεις,ουτ τα παιδια ουτε κι εσενα. μην φυγεις. μεινε. παλεψε το. σου ζηταω να μεινεις. και να δεις να γινονται πραγματα πυο δνε περιμενεις. σου ζηταω να μεινεις,να εισαι ο πατερας των παιδιων σου. εισαι οτι πιο σπουδαιο κι ανατικαταστατο εχουν (μαζι με την μητερα τους). εισαι μοναδικος και ξεχωριστος.
κι αν δεις οτι οι σκεψεις σε κυκλωνουν.μην διστασεις. παρε ιατρικη βοηθεια. κανε τα παντα να μεινεις εκει! μπορεις.μπορεις.
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitriseas

είμαι σε απόγνωση 14 Ιουν 2013 19:28 #4402

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Φίλε, καταλαβαίνω τη δύσκολη θέση σου, αλλά όπως κι εσύ φαίνεται να καταλαβαίνεις, η αυτοκτονία δεν είναι η λύση. Εγώ θα σου προτείνω συμπληρωματικά με τη ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ 1018 της ΜΚΟ ΚΛΙΜΑΚΑ, να καλέσεις και το πενταψήφιο 10520 της ίδιας ΜΚΟ που είναι ΕΙΔΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΕΓΗΣ. Για να υπάρχει ειδική τέτοια γραμμή σημαίνει ότι υπάρχουν και πολλοί άλλοι ακόμα στη θέση σου, γι'αυτό κατ'αρχήν δεν πρέπει να νιώθεις πως είσαι μόνος. Όταν λοιπόν νιώθεις απόγνωση, έχε το κι αυτό στο νου σου και σκέψου ότι υπάρχουν κι οι άλλοι πολλοί ομοιοπαθείς που το παλεύουν. Επικοινώνησε άμεσα στα νούμερα αυτά, ίσως χρειαστεί να περάσεις κι απ'τα γραφεία τους, στον Κεραμεικό και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν άμεσα. Περιμένουμε ενημέρωση. :)
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουν 2013 19:39 από vstrap.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα