Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: εσείς τι λέτε ;

εσείς τι λέτε ; 03 Μαϊ 2015 02:00 #5890

  • Jessica1653
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Jessica1653
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,
ειμαι καινουρια στο forum ειμαι 18 χρονων δεν ξερω γιατι αλλα ολο αυτο το καιρο αισθανομαι περίεργα υπάρχουν μέρες που δεν θα βγω απο το σπίτι θα κάθομαι στο δωματιο μου και θα με πιάνουν τα κλάματα και άλλες που ειμαι μια χαρα. Προσπαθώ να ζήσω την ηλικία μου να κανω πράγματα που κανουν τα παιδιά στην ηλικία μου αλλα νιώθω οτι δεν μπορω (ίσως επειδή πιο παλιά ειχα αναλάβει ευθύνες που δεν θα πρεπε). Όπως ανέφερα και πιο πανω οτι με πιάνουν τα κλάματα παλαιότερα συνέβαινε συχνότερα τωρα πλέον προσπαθώ να αλλάξω να σκέφτομαι αισιόδοξα γιατι εχω δρόμο μπροστα μου δεν πρεπει να απογοητεύομαι απλα χωρίς καποια αιτία όσο και να θελω να αλλάξω παλι επιστρέφω στα ίδια. Η μαμά μου πέρυσι το καλοκαίρι ήθελε να με παει σε ψυχολόγο αλλα εγω το θεωρούσα ντροπή και της ελεγα οχι. Ο λόγος που ήθελε να με παει ειναι γιατι εχω κανει πολλές απόπειρες αυτοκτονίας δεν χαίρομαι γ'αυτο το αντίθετο ντρέπομαι απλα και τωρα που προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα να ειμαι χαρούμενη και ολα ειναι μια χαρα στην ζωή μου πλέον παλι περνάνε απο το μυαλό μου αυτες οι σκέψεις νιώθω οτι πιέζομαι δεν ξερω γιατι μάλιστα πιστεύω οτι εχω κανει πρόοδο γιατι ειπα στην μαμά μου οτι συμφωνώ στο να παω σε ψυχολόγο αλλα και παλι δεν ξερω τι να κανω ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εσείς τι λέτε ; 11 Μαϊ 2015 16:48 #5894

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Φίλη καλώς ήρθες. Δυστυχώς πολύς κόσμος ακόμα αποδέχεται το στίγμα και λειτουργεί ρατσιστικά απέναντι σε μας που χρειαζόμαστε τη συνδρομή ψυχολόγων και ψυχιάτρων. Το έχω ζήσει, όχι όμως σε μέγιστο βαθμό καθώς η οικογένεια μου, οι φίλοι μου και οι συνάδελφοι μου ποτέ δε με αντιμετώπισαν ρατσιστικά. Προσωπικά θεωρώ ανώριμους και απαίδευτους όσους θεωρούν ότι όσοι πηγαίνουμε σε ειδικούς είμαστε υπάνθρωποι ή οι "τρελοί του χωριού". Ελπίζω εσείς, η νέα γενιά, να αποδείξει ότι είναι πιο ώριμη από τη δική μου. Σημασία για όλους τους ανθρώπους έχει η καλή ποιότητα ζωής και σ' αυτό μας βοηθούν οι ειδικοί ακόμα και σε βαριές περιπτώσεις που βιώνουμε κάποιοι από εμάς στην ομάδα του μαζί. Το σημαντικό για σένα είναι ότι τελικά αποφάσισες να απευθυνθείς σε ειδικό καθώς πρώτιστα οι απόπειρες αυτοκτονίας πρέπει να αντιμετωπιστούν αλλά συνάμα και η κακή σου διάθεση. Είσαι νέα και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και πρέπει να έχεις ποιότητα σ' αυτή τη ζωή. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κι εννοείται ότι αν θέλεις μας απαντάς, ποιά ήταν τα αίτια που σε οδήγησαν στις απόπειρες, γιατί έχεις κακή διάθεση και κλαίς, τι εννοείς όταν λες ότι θέλεις να ζήσεις τη ζωή όπως άλλοι συνομήλικοι σου, ποιες ευθύνες ανέλαβες πρόωρα και τέλος με αν ασχολείσαι με κάτι αυτή την εποχή. Θέτω τα ερωτήματα ώστε να μπορέσουμε να σε γνωρίσουμε καλύτερα και ίσως πούμε την άποψη μας σε ζητήματα που πιθανόν αντιμετωπίσαμε κι μεις. Κάνε κουράγιο, μπόρα είναι και θα περάσει. Κι επειδή ουδέν κακόν αμιγές καλού η πείρα δείχνει ότι μέσα από τις δύσκολες καταστάσεις βγαίνουμε πιο δυνατοί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα