Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: καταθλιψη

καταθλιψη 16 Ιουν 2016 16:28 #6207

  • hicazkar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της hicazkar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Ειμαι 15 χρονων και ολη την ωρα νιωθω χαλια, δεν εχω ορεξη για τιποτα, εχω χαλασει τις σχεσεις μου με τους φιλους μου γιατι τους μιλαω ασχημα χωρις λογο, κοιμαμαι υπερβολικα πολυ, μου εχει γινει συνηθεια οποτε νιωθω πιο χαλια απο οτι συνηθως να κοβομαι με σουγιαδες κλπ, σκεφτομαι την αυτοκτονια και γενικα εχω πολλα συμπτωματα καταθλιψης. Ολα αυτα εδω και εναμιση χρονο. Εχω αναγνωρισει τι μου συμβαινει, καταλαβαινω οτι δεν ειναι ολα τοσο μαυρα οσο τα βλεπω αλλα αυτο δεν με βοηθαει σε κατι. Εχω προσπαθησει να το ξεπερασω μονη μου αλλα πλεον εχω πειστει οτι δεν μπορω. Επισης, ζητησα βοηθεια απο μια καθηγητρια μου που νιωθω πολυ κοντα και της μιλησα για ολα τα συναισθηματα μου και τους λογους που υποπτευομαι και αυτη μου ειπε καποια πραγματα που με βοηθησαν αλλα μου ειπε οτι για να το ξεπερασω χρειαζομαι καποιον ''ειδικο''. Καταλαβαινω οτι αυτη ειναι η μονη λυση τωρα πια αλλα το προβλημα μου ειναι οτι οι γονεις μου δεν εχουν καταλαβει τιποτα για την κατασταση μου (''φοραω μασκα'' μπροστα τους, βασικα μπροστα σε ολους)και εχουν μεγαλο θεμα με τους ψυχολογους, δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχουν προβλημα να παω σε καποιον, ομως αφου δεν υπαρχει αλλη λυση θελω να το διεκδικησω. Γενικα ποτε δεν μου εδωσαν την ανεση να τους μιλησω για τα συναισθηματα μου και εχω μεγαλο προβλημα να τους μιλησω τωρα. Ειμαι σιγουρη οτι δεν θα καταλαβουν τη σοβαροτητα αυτων που νιωθω, θα μου πουν ''σιγα μωρε, ελα αγχος απο το σχολειο ειναι, πηγαινε να κοιμηθεις να χαλαρωσεις'' αλλα οπως ειπα δεν υπαρχει αλλη λυση. Δεν μπορω να νιωσω κοντα μαζι τους γιατι τους ειχα πει οτι ελκυομαι απο κοριτσια (ειμαι κοριτσι) και μονο που δεν με εδιωξαν απο το σπιτι. Εχω ζητησει και μονη μου ψυχολογικη στηριξη απο ''γραμες για εφηβους'' οπου μου ειπαν στο τελος και αυτοι να μιλησω στους γονεις μου για να με πανε καπου. Οσο περναει ο καιρος εχω ολο και πιο εντονες αυτοκτονικες σκεψεις κλπ, και τις τελευταιες εβδομαδες κλαιω ολη την ωρα για το παραμικρο. Κλαιω καθε μερα στην αρχη για κατι γελοιο και μετα επειδη σκεφτομαι ολα αυτα. Με πιανει πανικος με το καθε τι και ανεβαζω πυρετο που μεσα σε μια ωρα γινεται υποθερμια. Πως μπορω να μιλησω στους γονεις μου και να τους πεισω οτι οντως χρειαζομαι καποια ιατρικη στηριξη; Επισης, μηπως εχετε υπ' οψιν σας καποια διαφορετικη λυση που δεν θα χρειαστει να μαθουν κατι οι γονεις μου;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθλιψη 19 Ιουν 2016 21:17 #6208

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Φίλη καλώς ήρθες στην παρέα μας. Καταρχήν σου γράφω ως πάσχων που μέσα στην πάθηση του υπάρχει και η κατάθλιψη και όχι ως ειδικός ψυχικής υγείας. Το σίγουρο είναι ότι ως ανήλικη πρέπει να εμπιστευθείς τους γονείς σου εκτός αν είναι κακόβουλοι απέναντι σου οπότε πρέπει να στραφείς στις αρμόδιες υπηρεσίες, με ότι συνεπάγεται αυτό. Βέβαια από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν ισχύει η δεύτερη περίπτωση οπότε θεωρώ απαραίτητο να μοιρασθείς μαζί τους τον πόνο και τα προβλήματα σου. Πιστεύω πως θα ανταποκριθούν. Φίλη έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και πίστεψε με μπορείς να έχεις ποιότητα στη ζωή σου όποια και να είναι η πιθανή πάθηση σου κάτι που θα αποφασίσει ο γιατρός σου. Ακόμα κι αν έχεις κατάθλιψη υπάρχουν λύσεις ώστε να έχεις μια καλή ζωή. Με την ψυχοθεραπεία και τις σύγχρονες φαρμακευτικές αγωγές μπορούμε και είμαστε πλήρως λειτουργικοί. Πριν φτάσεις στα άκρα μίλα στους δικούς σου κι αν υπάρξει πρόβλημα πριν σπάσεις την κλωστή απευθύνσου σε κάποιο Κέντρο Ψυχικής Υγείας. Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω, υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι για αυτά που νιώθεις ή απλά συμβαίνει χωρίς να υπάρχουν ρίζες στο κακό; Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είσαι σίγουρη πως τα καλύτερα είναι μπροστά σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθλιψη 20 Ιουν 2016 19:18 #6209

  • hicazkar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της hicazkar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω για την απαντηση σας. Ναι υπαρχουν διαφοροι λογοι. Αντικειμενικοι λογοι ηταν δυο γεγονοτα που εγιναν το ενα πριν δυο και το αλλο πριν εναμιση χρονο. Με το πρωτο αρχισα να αισθανομαι ετσι αν και περιστασιακα αλλα με το δευτερο η κατασταση επιδεινωθηκε κατα πολυ. Μεχρι τωρα με βαραινει το δευτερο και κλαιω αρκετα συχνα γι' αυτο. Ομως υπαρχουν και καποιοι αλλοι λογοι που ειναι ασημαντοι και μικροι και δεν δικαιολογουν τη κατασταση ομως ολοι μαζι με επηρεαζουν αρκετα, καθως οσο περναει ο καιρος νιωθω και πιο ''ευαλωτη''
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταθλιψη 21 Ιουν 2016 00:49 #6210

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Το γεγονός ότι υπάρχουν δύο αρνητικά σημεία καμπής στη ζωής σου και που παρότι πέρασε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και παρόλα αυτά σε βασανίζουν θεωρώ πως είναι εύλογο να επισκεφθείς κάποιον ειδικό. Πιστεύω πως πρέπει να γίνει άμεσα για να μην διαιωνίζονται στην υπόλοιπη ζωή σου. Νομίζω πως πρέπει να εμπιστευτείς τους δικούς σου. Τα προβλήματα φίλη είναι για να λύνονται και αποτελούν το αλατοπίπερο της ζωής μας. Κι αν δεις το ποτήρι μισογεμάτο σκέψου τι θετικό μπορεί να προκύψει μέσα από τις αντικειμενικές δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σήμερα. Αν το δεις προοπτικά, θα δεις ότι σίγουρα στο μέλλον θα έχεις αποκομίσει σημαντικές εμπειρίες από τη παρούσα βασανιστική κατάσταση. Ουδέν κακόν αμιγές καλού. Κάνε κουράγιο, πάρε δύναμη και προχώρα, μίλα στους δικούς σου, μπορεί να υπάρχουν αδυναμίες και θέματα, αλλά είναι αυτοί που νοιάζονται και σε αγαπούν. Πιστεύω πως θα βρεις τον τρόπο να τους μεταβιβάσεις την ανάγκη για επίσκεψη σε ειδικό. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hicazkar
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα