Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Γεια σας

Γεια σας 06 Ιουλ 2011 18:38 #1037

  • Angie
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Angie
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Γεια σας,
ψαχνοντας στο google για ψυχικες διαταραχες και απο φορουμ σε φορουμ βρηκα το site σας,δεν γνωριζω "τι εχω" ουτε εχω παει σε καποιον ειδικο για να μου γινει διαγνωση(για οικονομικους λογους κυριως), αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ειμαι καλα χρονια τωρα και ισως ειναι καταθλιψη . Ειμαι εδω για να "μαθω" μεσα απο το site και τις εμπειριες σας και ισως ετσι να βρω και το κουραγιο να παω σε εναν γιατρο :)
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2011 06:18 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γεια ασς 06 Ιουλ 2011 19:21 #1038

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Ψάξε για δυσθυμία dysthymia στο internet μπορεί να βγάλεις άκρη. Είναι ήπια, χρόνια κατάθλιψη. Πολλοί έχουν και δεν το ξέρουν και είναι ύπουλη. Εγώ έχω 35 χρόνια.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γεια ασς 07 Ιουλ 2011 03:28 #1039

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
καλώς ήρθες στην παρέα μας angie! όταν έχεις διάθεση, μπορείς να ανοίξεις θέμα με την ιστορία σου και που ξέρεις μπορεί να αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι σιγά σιγά... :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γεια ασς 07 Ιουλ 2011 04:19 #1040

  • Elpidoforos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Elpidoforos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 1
Αγαπητή μου Angie όλοι σχεδόν οι άνθρωποι έχουμε και ταλαιπωρούμαστε από κάτι, το οποίο μπορεί να είναι οποιαδήποτε χρόνια αρρώστια, που μας βασανίζει, άλλους πολύ και άλλους λίγο. Ειδικά τους ευαίσθητους ανθρώπους, που νομίζω πως και εσύ είσαι (δεν είναι κακό να το να είναι κάποιος ευαίσθητος, και μένα με έχουν χαρακτηρίσει έτσι και μάλλον έχουν δίκιο, αντίθετα αν χρησιμοποιήσεις την ευαισθησία σου και ας πούμε βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη θα νιώσεις μέσα σου μια ικανοποίηση, μια χαρά που θα σε κάνει να ξεχάσεις ή καλύτερα θα σε βγάλει από τη θλίψη και τη μοναξιά..), τους εκμεταλλεύονται κάποιοι και σε συνδυασμό με τις προσωπικές του υποχρεώσεις και τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει όπως κάθε άνθρωπος στη σημερινή καθημερινότητα κάμπτεται- λυγίζει και μερικές φορές «παραδίδει τα όπλα». Επειδή όμως δεν είμαι γιατρός δε μπορώ να σου πω τι έχεις. Αυτό που σου συμβουλεύω(μέσα από τις εμπειρίες μου) και πραγματικά θα έκανα εγώ στη θέση σου, είναι να προσπαθήσεις να πάρεις τη μεγάλη απόφαση και να πεις πως θα το αντιμετωπίσεις, όπως κάνει ο καπετάνιος που δεν εγκαταλείπει το καράβι του στις φουρτούνες, και να πας σε έναν γιατρό να σου πει τι πραγματικά έχεις και να σε βοηθήσει. Είμαι σίγουρος πως έπειτα από καιρό θα λες και εσύ φουρτούνα ήταν και πάει πέρασε!! Όσον αφορά για το σε ποιόν γιατρό θα πας θα σου πρότεινα να πήγαινες σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο για οικονομικότερα. Πάντως κατά την γνώμη μου δεν είναι καθόλου καλό το προσπαθείς να μάθεις μόνη σου, τι έχεις μέσα από το ιντερνετ και να προβληματίζεσαι και να εμπιστεύεσαι κάθε άνθρωπο(συμπεριλαμβανόμενο και εμένα). Άσε που υπάρχει φόβος διαβάζοντας όλο και πιο πολλά πράγματα να μπαίνεις σε σκέψεις και προβληματισμούς και να μελαγχολείς περισσότερο.. Μπορείς το χρόνο που θα αφιέρωνες στο ιντερνετ για αυτή την αναζήτηση να τον αξιοποιήσεις διαφορετικά. Ας πούμε μια καλή λύση είναι να κάνεις μια βόλτα σε αγαπημένα μέρη είτε μόνη είτε ακόμα καλύτερα με αγαπητά πρόσωπα, ή μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο σπορ ή γυμναστική( δε χρειάζεται απαραίτητα να ξοδέψεις χρήματα – υπάρχουν λύσεις).
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά και να βρεις κάτι που πραγματικά να σε γεμίζει και να σε βγάζει από τα αδιέξοδα της κατάθλιψης. Πραγματικά θα χαρώ να μάθω πως πήγες σε γιατρό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γεια ασς 07 Ιουλ 2011 05:31 #1043

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Elpidoforos έγραψε:
Πάντως κατά την γνώμη μου δεν είναι καθόλου καλό το προσπαθείς να μάθεις μόνη σου, τι έχεις μέσα από το ιντερνετ και να προβληματίζεσαι και να εμπιστεύεσαι κάθε άνθρωπο(συμπεριλαμβανόμενο και εμένα).

ελπιδοφόρε, δεν νομίζω πως η φίλη μας ψάχνει να της κάνουν ον-λάιν διάγνωση. η εντύπωση που αποκόμισα είναι πως θέλει να νοιώσει πως υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που "δεν είναι καλά", πως δεν είναι μόνη αλλά ΜΑΖΙ ώστε να βρει τη δύναμη να απευθυνθεί σε ειδικό.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γεια ασς 07 Ιουλ 2011 05:43 #1044

  • Elpidoforos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Elpidoforos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 1
Βασίλη έγραψα αυτά γιατί ερμήνευσα τα λόγια της «δεν γνωριζω "τι εχω" ουτε εχω παει σε καποιον ειδικο για να μου γινει διαγνωση(για οικονομικους λογους κυριως), αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ειμαι καλα χρονια τωρα και ισως ειναι καταθλιψη» σαν να ξάχνει να βρει μια απάντηση σε αυτό που έχει για αυτό και πάει από φόρουμ σε φόρουμ και από ιστοσελίδα σε ιστοσελίδα. Το ότι δεν είναι μόνη θα το διαπιστώσει, αν δε το έχει κάνει ακόμα- κοιτώντας το ΜΑΖΙ, και πιστεύω αλλά και ελπίζω ότι μέσα από το ΜΑΖΙ θα βρει τη δύναμη να επικοινωνήσει με ειδικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γεια ασς 07 Ιουλ 2011 06:16 #1046

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Δεν είναι εύκολη η απόφαση να επισκεφτείς ειδικό. Άλλο να νομίζεις ότι έχεις κάτι και άλλο να ξέρεις. Χρειάζεται παρότρυνση λοιπόν. Σαφώς και ΜΑΖΙ την παροτρύνουμε να επισκεφτεί ειδικό το συντομότερο δυνατόν.:)

angie, στο λινκ αυτό είναι ένας χάρτης με τα κέντρα ψυχικής υγείας μεταξύ άλλων που μπορείς να απευθυνθείς με χρέωση 5 ευρώ: www.mentalhealthmap.gr/search.asp
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα