Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Σχέσεις διπολικών

Σχέσεις διπολικών 15 Φεβ 2011 18:15 #521

  • thetikos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της thetikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 3
Η πορεία ζωής μου όσον αφορά τις σχέσεις με έχει διδάξει ότι δύσκολα μπορούν δια μακρόν να συνυπάρξουν ζευγάρια που ο ένας είναι διπολικός ενώ ο άλλος δεν είναι . Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει και θα ήθελα πολύ, είναι ως άνδρας διπολικός να γνωρίσω μια διπολική γυναίκα και μέσα από μια διαδικασία ουσιαστική και προσεχτική να δούμε μαζί αν μπορούμε να οικοδομήσουμε μια σχέση . Τα πλεονεκτήματα που βλέπω σε αυτό είναι ποικίλα : θα υπάρχει ευαισθησία και σεβασμός στην ιδιαιτερότητά μας , ο ένας θα μπορεί να λειτουργήσει ως θετικός καθρέπτης στον άλλο , το κλίμα θα είναι υποστηρικτικό και θα υπάρχει πραγματική ενσυναίσθηση, θα υπάρχει αποδοχή ,σε περιόδους μανίας ή κατάθλιψης θα υπάρχει πολύ περισσότερη υπομονή και κατανόηση από τον άλλον. Αν κάποιος ή κάποια έχει ανάλογους προβληματισμούς θα χαρώ να μου τους κοινοποιήσει .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 15 Φεβ 2011 23:36 #532

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Έχεις δίκιο σ'αυτά που λες, αλλά το νόμισμα έχει δύο όψεις...
Ας πούμε, σκέψου εσύ να ήσουν σε φάση μανίας ή υπομανίας και να ήθελες να βγαίνεις έξω και να κάνεις πράγματα, ενώ εκείνη να ήταν σε φάση κατάθλιψης και να ήθελε να μένει σπίτι! Και για να στο κάνω ακόμα χειρότερο, σκέψου όταν έβγαινε εκείνη από την κατάθλιψη και σου έλεγε να κάνετε πράγματα, να μην είχες εσύ διάθεση γιατί θα ήσουν πλέον εσύ σε φάση κατάθλιψης!
Ακραίο παράδειγμα, ίσως, αλλά και το να περνάγατε και οι δύο κατάθλιψη ταυτόχρονα δε θα ήταν καλύτερο... ποιός θα έπλενε τα πιάτα, ποιός θα ανέβαζε τον άλλον; Ίσως καταλήγατε να αυτοκτονήσετε παρέα!
Το ενδεχόμενο τώρα να περάσετε ταυτόχρονα μανία... εκεί η μανία του ενός θα πυροδοτούσε τη μανία του άλλου και θα ήταν ακόμα πιο δύσκολο να βγείτε από αυτήν (ναί, το μόνο ευχάριστο της υπόθεσης... αρκεί η μανία να περιλαμβάνει ευφορία και όχι ευερεθιστότητα στα συμπτώματα, γιατί αλλιώς μπορεί και να χωρίζατε και μάλιστα μετά από έντονο καυγά!)
Τώρα, πώς το βλέπεις; Μήπως αρχίζεις να αναθεωρείς;
Επίσης, αν και είμαι και εγώ διπολική, ή μάλλον ακριβώς γι'αυτό το λόγο, θέλω διπλα μου κάποιον όσο το δυνατό πιο "βράχο" γίνεται (μην πάει το μυαλό σου στο πονηρό, να έχει ατσάλινα νεύρα εννοώ και να είναι τέρας υπομονής), για να με αντέχει, να με συγκρατεί, να με προσγειώνει όταν είμαι πολύ πάνω και να με φροντίζει όταν είμαι πολύ κάτω...
Επίσης, λες ότι η πορεία της ζωής σου σε δίδαξε για κάτι τέτοιο, έχεις σκεφτεί όμως την πιθανότητα να μη φταίει το ότι είσαι διπολικός, αλλά το ότι δε βρήκες το σωστό άνθρωπο;
Για να στο θέσω αλλιώς, μπορεί να ταιριάζεις περισσότερο με τη Μαρία, πχ, που δεν είναι διπολική, παρά με την Άννα, που είναι.
Εσύ παρ'όλα αυτά θα απέκλειες τη Μαρία από πιθανή σύντροφο, επειδή δεν είναι διπολική; Μήπως είναι λίγο ρατσιστικό αυτό, προς τους μη διπολικούς αυτή τη φορά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 16 Φεβ 2011 00:10 #534

  • thetikos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της thetikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 3
Ο προβληματισμός και οι αντιρρήσεις σου είναι και θεμιτές και λογικές . Πράγματι η διαχείριση μιας συναισθηματικής προσωπικής σχέσης σε εμάς τους διπολικούς είναι από τα δυσκολότερα κομμάτια της ζωής μας . Πιστεύω ότι είχα βρει αυτόν το βράχο που ψάχνεις στο πρόσωπο μιας γυναίκας που έζησα μαζί της 10 χρόνια αλλά δεν με άντεξε τελικά. Επιπρόσθετα σε άλλες μου σχέσεις θεωρώ ότι το θνησιγενές στοιχείο για την βιωσιμότητα τους ήταν ο διπολισμός μου. Επομένως προκύπτει το συμπέρασμα πως ίσως με μια διπολική σύντροφο θα είναι καλύτερα. Τώρα στο μεγάλο και σοβαρό θέμα που θίγεις όσον αφορά στην συνεξέλιξη των επεισοδίων θεωρώ ότι θα υπάρχει όταν και οι δυο είναι διπολικοί περισσότερη κατανόηση , αποδοχή και σεβασμός. Για να στο πω με ένα παράδειγμα : αυτό που δεν άντεχε η γυναίκα που ήμουν 10 χρόνια μαζί ήταν να κλείνομαι στο σπίτι και να παρουσιάζω καταθλιπτική συμπεριφορά , εγώ όμως είμαι έτοιμος να το αντέξω αυτό σε μια σχέση μου με διπολική και νομίζω ότι και μια διπολική θα το αντέξει αν το εκδηλώσω εγώ. Δεν είμαι ρατσιστής απέναντι στους μη διπολικούς , έχω όμως βιώσει εγώ το ρατσισμό από ορισμένους μη διπολικούς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 16 Φεβ 2011 00:23 #535

  • thief_of_always
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της thief_of_always
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Οντας σε φαση διαζυγιου μετα απο 7 χρονια γαμου και με δεδομενο οτι κανεις απο τους δυο μας δεν ειναι διπολικος, αποχωρω απο τη σχεση μην αντεχοντας αλλο τη συμβιωση. Αυτο που θελω να πω και ζητω προκαταβολικα συγνωμη για το αν ειναι σχετικο με το θεμα σας απολυτα, ειναι πως τις σχεσεις τις φτιαχνουν οι ανθρωποι, με προβληματα η μη. Στη δικη μου περιπτωση δεν ειχα να κανω με διπολικο η καταθλιπτικο ατομο αλλα με ατομο που εχει τρομερα ασχημη σχεση με τη μητερα του και τον εαυτο του. Τους τελευταιους 10 μηνες εκανα γενναιες προσπαθειες για να αντεξω συμπεριφορες που ηταν εντελως ξενες σε μενα. Σε συνδυασμο με το γεγονος οτι η συζυγος μου παρακολουθειται πλεον απο ψυχολογο το πραγμα εγινε ακομα χειροτερο. Ολοι ξερουμε ποσο ασχημη ειναι η ψυχοθεραπεια τους πρωτους μηνες και εδω υπαρχει ακομα δρομος.
Γιατι τα λεω αυτα; Γιατι θεωρω οτι πετυχημενοι "συνδυασμοι" με βαση ενα κοινο χαρακτηριστικο, δεν υπαρχουν. Ολα εχουν να κανουν με το χαρακτηρα του καθενος. Θα συμφωνησω λοιπον μαλλον με την Τρυπα...:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 16 Φεβ 2011 03:19 #536

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
thetikos έγραψε:
Ο προβληματισμός και οι αντιρρήσεις σου είναι και θεμιτές και λογικές . Πράγματι η διαχείριση μιας συναισθηματικής προσωπικής σχέσης σε εμάς τους διπολικούς είναι από τα δυσκολότερα κομμάτια της ζωής μας . Πιστεύω ότι είχα βρει αυτόν το βράχο που ψάχνεις στο πρόσωπο μιας γυναίκας που έζησα μαζί της 10 χρόνια αλλά δεν με άντεξε τελικά. Επιπρόσθετα σε άλλες μου σχέσεις θεωρώ ότι το θνησιγενές στοιχείο για την βιωσιμότητα τους ήταν ο διπολισμός μου. Επομένως προκύπτει το συμπέρασμα πως ίσως με μια διπολική σύντροφο θα είναι καλύτερα. Τώρα στο μεγάλο και σοβαρό θέμα που θίγεις όσον αφορά στην συνεξέλιξη των επεισοδίων θεωρώ ότι θα υπάρχει όταν και οι δυο είναι διπολικοί περισσότερη κατανόηση , αποδοχή και σεβασμός. Για να στο πω με ένα παράδειγμα : αυτό που δεν άντεχε η γυναίκα που ήμουν 10 χρόνια μαζί ήταν να κλείνομαι στο σπίτι και να παρουσιάζω καταθλιπτική συμπεριφορά , εγώ όμως είμαι έτοιμος να το αντέξω αυτό σε μια σχέση μου με διπολική και νομίζω ότι και μια διπολική θα το αντέξει αν το εκδηλώσω εγώ. Δεν είμαι ρατσιστής απέναντι στους μη διπολικούς , έχω όμως βιώσει εγώ το ρατσισμό από ορισμένους μη διπολικούς.

στις καταθλιπτικές φάσεις ό,τι χειρότερο είναι να μν καταλαβαίνει ο άλλος πως νιώθεις.
να σου λέει προσπάθησε κ εσύ, μν πέφτεις στο κρεβάτι συνέχεια, προσπάθησε αυτό, το άλλο κ εσύ να νιώθεις ανήμπορος να κουνηθείς κ να θέλεις να σε αφήσουν ήσυχο.
επιδή τυχαίνει οι καταθλιπτικές φάσεις να είναι πιο μακροχρόνιες για μένα το αναφέρω αυτό.
σε κατανοοώ απόλυτα λοιπόν.
όταν μάλιστα έχεις κάνει δεσμό με μία διπολική κ χώρισες γιατί δν άντεξε τη διπολική σου.
όσο για το ρατσισμό αν εσύ γίνεσαι ρατσιστής απέναντι στους μη διπολικούς, έχει προηγηθεί ο δικός τους ρατσισμός.
θα σου ευχηθώ πάντως η επόμενη σχέση σου να έχει σαν βάση την κατανόηση ( της διπολικής ) άσχετα με το αν αυτή η γυναίκα θα είναι διπολική ή όχι.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thetikos

Απ: Σχέσεις διπολικών 16 Φεβ 2011 04:40 #539

  • thetikos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της thetikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 3
όχι δεν είχα σχέση με διπολική
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 16 Φεβ 2011 05:34 #541

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
εχμμμ...μόλις είχα ξυπνήσει...
γράψε λάθος!!
διάβασα προσεκτικά αυτά που έγραψες, αλλά στην απάντηση βγήκα εκτός
ήθελα να πω ότι όταν σε μία σχέση 10 χρονων είδες πως δν υπήρχε κατανόηση στις φάσεις κατάθλιψης, είναι φυσικό να αναρωτιέσαι για το πως θα ήταν μία σχέση με διπολική κ να πιστεύεις πως θα υπήρχε κατανόηση.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 16 Φεβ 2011 18:26 #547

  • iwanna
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της iwanna
βασικα εγω,ουσα διπολικη,δεν θα ηθελα να κανω σχεση με διπολικο γιατι δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να αντεξω τις μανιες του.
απο την αλλη με εναν εντελως φυσιολογικο παλι δεν θα ηθελα να κανω σχεση,γιατι πιστευω οτι θα τον κουραζα και θα την εκανε με ελαφρα πηδηματακια.

αυτο που θα ηθελα ειναι μια σχεση με καποιον με πιο "ελαφρυ" προβλημα απο μενα(π.χ. καταθλιψη),ετσι ωστε να με καταλαβαινει στις καταθλιπτικες φασεις μου και να με στηριζει.
ισως επειδη βρισκομαι πιο κοντα στον πολο της καταθλιψης,παρα της μανιας...
(εχω κανει μια μονο μανια στη ζωη μου πριν απο παρα πολλα χρονια).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 17 Φεβ 2011 04:17 #554

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Ωραία, τώρα θα σε κατηγορήσω εσένα για ρατσισμό! :P
Για μένα δε θα έπαιζε ρόλο αν η υποψήφια σχέση μου είχε διπολική διαταραχή ή όχι- περισσότερο ρόλο θα έπαιζε το τι μουσική ακούει!
Ειλικρινά, πες με ρατσίστρια με τη σειρά σου, αλλά με άτομο που ακούει σκυλάδικα δε θα μπορούσα να κάνω σχέση με τίποτα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 10 Μαρ 2011 14:29 #637

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
thetikos έγραψε:
Τα πλεονεκτήματα που βλέπω σε αυτό είναι ποικίλα : θα υπάρχει ευαισθησία και σεβασμός στην ιδιαιτερότητά μας , ο ένας θα μπορεί να λειτουργήσει ως θετικός καθρέπτης στον άλλο , το κλίμα θα είναι υποστηρικτικό και θα υπάρχει πραγματική ενσυναίσθηση, θα υπάρχει αποδοχή ,σε περιόδους μανίας ή κατάθλιψης θα υπάρχει πολύ περισσότερη υπομονή και κατανόηση από τον άλλον.

έχω σχέση με διπολική. όση και ενσυναίσθηση να υπάρξει, οι συγκρούσεις είναι αναπόφευχτες. το θέμα δεν είναι αν ο άλλος έχει διπολική. το θέμα είναι αν έχει δουλέψει με τον εαυτό του. διπολική από διπολική έχουν τεράστιες διαφορές και αυτό στα πλεονεκτήματα σου βλέπω να το προσπερνάς. σε μια σχέση αυτό που μετράει είναι αν ταιριάζεις με τον άλλον. σαφώς και μπορεί να συμβάλλει σε αυτό το ταίριασμα αν έχουν και οι δύο διπολικοί αλλά από μόνο του δεν λέει τίποτα.
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 22 Σεπ 2011 23:43 #1479

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
είμαι διπολικός από τα 23 μου(γενικά πριν τα 23 και μετά είχα σχέσεις επί το πλείστον μακροχρόνιες). Στα 35 μου έκανα σχέση με μία καταπληκτική κοπέλα. Μετά από έξι μήνες υποτροπίασα και νοσηλεύθηκα σε κλινική για 3,5 μήνες. Το γεγονός αυτό όχι μόνο δε διάλυσε την σχέση αλλά δημιούργησε ένα κλίμα έντονης κατανόησης και αγάπης και των δυο μας. Έχουμε κλείσει 2 χρόνια μαζί και 10 μήνες παντρεμένοι. Η γυναίκα μου είναι σε μία εγρήγορση μην ανεβώ έστω και λιγάκι και εγώ με την εμπειρία μου αν παρατηρήσω κάτι το συζητάμε μαζί.
Ο άνθρωπος αυτός μου έμαθε τη συνέπεια που δεν είχα όλα αυτά τα χρόνια όσον αφορά το θέμα ψυχικής υγείας που έχω. Επίσης σχεδόν από την αρχή της εξήγησα ότι έχω διπολική διαταραχή και τι είναι αυτό.
Πιστεύω πως ένας διπολικός έχει δικαίωμα στη σχέση και τον γάμο, αρκεί να είναι ειλικρινής με τον/την σύντροφό του και υπεύθυνος με την κούρα του. Με αγάπη και κατανόηση όλα γίνονται. Το κλειδί είναι να πάψεις να νιώθεις άρρωστος και αδύναμος... Απλά είσαι "διαφορετικός"!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σχέσεις διπολικών 23 Σεπ 2011 06:41 #1487

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Είσαι τυχερός Vagattack που έχεις τέτοια κοπέλα στη ζωή σου, σας εύχομαι να είστε πάντα αγαπημένοι και ευτυχισμένοι και εύχομαι σε όλα τα διπολικά παιδιά να βρούν κι αυτά τον κατάλληλο/η σύντροφο ,γιατί η αγάπη είναι το καλύτερο γιατρικό
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης, Vagattack

Σχέσεις διπολικών 20 Αυγ 2014 12:56 #5736

  • goroko
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της goroko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τί είναι οι διπολικοί?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα