Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή...
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή...

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 18 Απρ 2015 18:37 #5863

  • scarlett1
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της scarlett1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Γεια σας. Το θέμα που έχω είναι πολύ ψυχοφθόρο για μένα και για αυτό θα ήθελα μερικές συμβουλές από άτομα που σχετίζονται με την διπολική διαταραχή. Η συμπεριφορά μου με βάση τις παρατηρήσεις μου και τα λεγόμενα των δικών μου ανθρώπων είναι πολύ παράξενη, και αυτό είναι κάτι που μπορώ να αναγνωρίσω στον εαυτό μου. Αρχικά, θα ήθελα να σας πω ότι είμαι 15 χρονών, δηλαδή πολύ μικρή για να καταλήξω σε έναν τρόπο να διαχειριστώ αυτήν την αμφιβολία μου, για το αν πρέπει να επισκεφθώ έναν ψυχολόγο για τα προβλήματα που έχω, ή να το ξεπεράσω μόνη μου. Αν τα οικονομικά μου δεν ήταν τόσο άσχημα θα πήγαινα σε ψυχολόγο αλλά αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι μένω στην επαρχία καθιστά αυτήν την κίνηση πολύ δύσκολη. Η οικογενειακή μου κατάσταση είναι, επίσης, πολύ απαίσια, γι' αυτό και θέλω να μην εμπλακεί η οικογένεια μου. Αυτό είναι παράλογο, το ξέρω, αλλά θέλω πρώτα να μάθω αν έχω διπολική και μετά αν έχω, θα το μάθει σίγουρα(δυστυχώς) η μητέρα μου. Ξέρω πολύ καλά τα συμπτώματα και μπορώ να διακρίνω υπερβολικά πολλά στον χαρακτήρα μου και στις αντιδράσεις μου. Για να πάρω και μία δεύτερη γνώμη ρώτησα και τον ξάδερφο μου ο οποίος επέμεινε να το ψάξω σε ειδικό... Αλλά εγώ αναρωτιέμαι αν αξίζει να τρέχω μόνη μου για να μάθω ή απλά να παιδεύομαι με αμφιβολίες... Σκέφτομαι ότι μπορεί να μην έχω τίποτα, να περνάω μία λίγο δύσκολη εφηβεία ή απλά να είμαι κυκλοθυμική, κάτι που είναι συχνό και όχι ανησυχητικό. Τι να κάνω κατά τη γνώμη σας;;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 18 Απρ 2015 20:32 #5864

  • axl100
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της axl100
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Μπορεις να πας σε εναν οποιονδηποτε γιατρο, οποιον βρεις στην περιοχη σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 18 Απρ 2015 22:16 #5865

  • scarlett1
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της scarlett1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ αυτό σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω αν θα βρω δωρεάν υπηρεσίες στην περιοχή μου, καθώς αδυνατώ να βρω χρήματα για ιδιώτη γιατρό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 20 Απρ 2015 10:37 #5866

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Μπορείς να πάρεις τηλ. στο κέντρο ψυχικής υγείας (ΚΨΥ) κεντρικού τομέα Θεσσαλονίκης για να ρωτήσεις για τις αντίστοιχες δομές που υπάρχουν στην περιοχή σου. Επίσης μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο ώστε να βρεις που υπάρχει ψυχιατρική κλινική στο πλησιέστερο νοσοκομείο της περιοχής σου και να κλείσεις ραντεβού εξέτασης.

ΚΨΥ Θεσσαλονίκης 2313 310 700
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 20 Απρ 2015 12:45 #5867

  • scarlett1
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της scarlett1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Νομίζω ότι θα μου φανούν πολύ χρήσιμες!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 26 Απρ 2015 12:53 #5873

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Scarlett1 καλώς μας ήρθες.
Καταρχήν να σε συγχαρώ για τη συγκροτημένη σκέψη που έχεις παρόλο το νεαρό της ηλικίας σου. Σπάνιο στις ημέρες μας.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, να μας εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά, ποιά συπτώματα ακριβώς σε οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι αυτό που βιώνεις είναι διπολική διαταραχή.
Είναι σημαντικό πάντως, ότι και αν σου συμβαίνει, να το δεις με όποια ειδικότητα θεωρείς ότι αφορά, επειδή το να μένεις στις αμφιβολίες, ότι και αν είναι, σίγουρα δε θα οδηγήσει στο να υποχωρήσει.
Έχεις σωστή σκέψη και επειδή είσαι πολύ νέα ακόμη, καλό είναι να μην το αφήσεις να μεγαλώνει συν τω χρόνω.

Αναμένω σύντομα νέα σου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 26 Απρ 2015 21:55 #5875

  • scarlett1
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της scarlett1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ! Αρχικά, δεν είμαι σίγουρη για τη διπολική αλλά είναι μία πιθανή εξήγηση για την παράξενη συμπεριφορά μου... Τα συμπτώματα που έχω παρατηρήσει είναι τα εξής :Έχω διαταραχές στον ύπνο, δηλαδή μερικά διαστήματα μπορεί να κοιμάμαι ακόμα και τρεις ώρες χωρίς να νιώθω κουρασμένη ενώ σε άλλα διαστήματα κοιμάμαι πολύ και νιώθω έντονη κούραση. Επίσης έχω διαταραχές και στην όρεξη εφόσον ή θα τρώω χωρίς σταματημό ή θα πάω στο άλλο άκρο που είναι να μην τρώω τίποτα με δική μου πρωτοβουλία. Έχω αρρυθμίες και είμαι υπερκινητική πολλές φορές που είμαι ανησυχη ή θα αρνούμαι να σηκωθώ από το κρεβάτι. Πολλές φορές μιλάω πολύ γρήγορα και οι σκέψεις μου τρέχουν στο μυαλό μου και άλλες φορές δεν μιλάω καθόλου και δεν βάζω τον παραμικρό κόπο για να κάνω το μυαλό μου να επιταχύνει τους αργούς, λόγω της αδιαθεσίας μου, ρυθμούς του. Γενικότερα παρουσιάζω πολλά ύποπτα συμπτώματα και αυτό το γεγονός με ανησυχεί... Αλλά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να βγάλω δικό μου συμπέρασμα.... Θα ήταν πολύ αφελές. Δεν ξέρω όμως τι να κάνω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 27 Απρ 2015 00:00 #5876

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Θα συμφωνήσω και με τους άλλους φίλους μας, ότι το πιο σωστό, θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας και θα σου πρότεινα να επιλέξεις ψυχίατρο, επειδή τα συμπτώματα που περιγράφεις καλύπτονται από αυτή την ειδικότητα καλύτερα.
Καλό είναι να μη μείνεις με τις αγωνίες και τις αμφιβολίες σου. Είσαι τόσο νέα ακόμη, είναι κρίμα να περάσουν τα χρόνια και η κατάσταση να υπάρχει εκεί, χωρίς τις κατάλληλες απαντήσεις. Είμαι υπέρμαχος της έγκαιρης αντιμετώπισης των προβλημάτων και φροντίζω να το περνάω στα νέα παιδιά που γνωρίζω, επειδή εγώ δυστυχώς έχασα πολλά χρόνια από τη ζωή μου "αδιάγνωστη" :cheer: και είναι κάτι που θα ήθελα να μπορώ να το αλλάξω.
Και ένας από τους λόγους, που είμαι εθελόντρια στο ΜΑΖΙ, αλλά και συντονίστρια σε Ομάδες Αυτοβοήθειας, είναι ότι όταν εγώ βίωνα τις διαταραχές, δεν είχα κάποιον που να αναγνωρίσει την κατάσταση και να με προτρέψει στις σωστές κινήσεις...
Όσο για το θέμα της οικογένειάς σου που αναφέρεις, είναι ένα κοινό χαρακτηριστικό όλων μας σχεδόν, απ' ότι έχω διαπιστώσει αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τις Ομάδες, αλλά αυτό που θα σου πω είναι ότι αν εσύ δε φτιάξεις την ισορροπία σου, τίποτα γύρω σου δε θα φτιάξει. Όσο κι αν είναι οικογένειά μας, εδώ προέχει η υγεία μας και αν δεν είναι μαζί σου σε όλο αυτό, θα βρεις τον τρόπο σιγά σιγά εσύ για να τους φέρεις δίπλα σου. Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Όταν διορθώθηκαν τα συμπτώματα και κατάλαβαν ότι είχα κατάθλιψη και διαταραχή πανικού, είδαν ότι άλλαξα και τώρα πια, πολλά χρόνια μετά, οι σχέσεις είναι καλύτερες από ποτέ. Αλλά όλα θέλουν δουλειά μικρό μου. Δεν υπάρχει εύκολος δρόμος γιαυτό...
Όμως εμείς, μέχρι να βρεις τον τρόπο να διαχειριστείς την κατάσταση, θα είμαστε εδώ, για ότι χρειαστείς. Δεν είσαι μόνη... ;) :)
Τελευταία διόρθωση: 27 Απρ 2015 00:05 από κραταιά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 28 Απρ 2015 16:50 #5878

  • scarlett1
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της scarlett1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ!!! Τα λόγια σας ήταν πολύ ενθαρρυντικά!Θα ήθελα να ρωτήσω, ακόμα, πώς πρέπει να το ψάξω γιατί δεν έχω ιδέα!Ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναρωτιέμαι αν έχω διπολική διαταραχή... 22 Μαϊ 2016 12:22 #6194

  • Alaska
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alaska
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Γεια σου,εχουμε σχεδον την ιδια ηλικια οποτε καταλαβαινω τι παιρνας,και εγω κοριτσι,η γνωμη μου θα ητανε να επαιρνες τηλεφωνο στην γραμμη χαμογελο του παιδιου και αρχηκα να μιλησεις με ολα τα προβληματα που σε απασχολουνε σε πρωτο επιπεδο και μετα να τους πεις και για την παραξενη συμπεριφορα σου και αυτοι πιστευω θα ξερουνε καλυτερα που να σε παραπεμψουν,διοτι μπορει να αντιδρας σε ολα αυτα που συμβαινουν αλλα να ειναι και η πιθανοτητα μιας διαταραχης.Οτι και να ειναι παντως να θυμασε τυολαχιστον θα στο πω επειδη εχω χασει φιλους απο τις αναρμοστες συμπεριφορες μου πως ειναι ωραιο να εισαι διαφορετικος και το ανακαλυψα πριν λιγες ημερες,οταν ημουνα το παιδακι που φωναζει την μαμα του για να κοιμηθει και μετα η κυρια που βγαινει μεχρι αργα εξω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα