Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ δεν μπορώ να διαβάσω
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: δεν μπορώ να διαβάσω

δεν μπορώ να διαβάσω 06 Απρ 2013 01:17 #3915

  • george1992
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της george1992
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Γεια σας! Αν μπορείτε ας μου πείτε τι πιστεύετε γιατί δεν έχω κάποιον να μοιραστώ τις σκέψεις μου… αν τα πω όλα αυτά στους γονείς μου θα μου πουν να σταματήσω την σχολή και να κάνω κάτι άλλο για να είμαι χαρούμενος… Ας ξεκινήσω. πριν τρία χρόνια πέρασα στην σχολή που ήθελα πάντα… πέρασα πρώτος στην σχολή μου και πήρα και υποτροφία από κάποιο ίδρυμα υποτροφιών της πόλης μου… άλλος στην θέση μου θα ήταν πολύ χαρούμενος… για μένα όμως ήταν ένα βάρος… άρχισα να αγχώνομαι πάρα πολύ από το πρώτο εξάμηνο στην σχολή μου για το αν θα τα καταφέρω και θα φανώ αντάξιος της υποτροφίας, αν είμαι αρκετά έξυπνος ώστε να μπορώ να περνάω τα μαθήματα κλπ… ότι αξίζω γενικότερα… πρόσφατα μου είπαν στην γραμματεία της σχολής πως θα πάρω υποτροφία και όπως καταλαβαίνεται το είδα σαν επιπλέον βάρος και ένιωσα πολλές ευθύνες… από τότε που πέρασα στην σχολή μέχρι και πριν 3 μήνες περίπου διάβαζα σχεδόν όλη την ημέρα χωρίς να κάνω άλλες δραστηριότητες… αυτό όμως με γέμιζε… ένιωθα πολύ καλά και χαρούμενος … ικανοποιημένος και το ήθελα πολύ… όμως δεν ξέρω τι έχω πάθει… δεν μπορώ να διαβάσω με τίποτα πλέον… βαριέμαι πάρα πολύ…. Το διάβασμα μου είναι αδιάφορο…. Γυρνώ σπίτι από την σχολή και κάθομαι στον υπολογιστή και στην τηλεόραση όλη την ημέρα βλέποντας σκουπίδια…. Η μέρα περνάει και δεν κάνω απολυτός τίποτα… νιώθω εγκλωβισμένος… νιώθω πώς δεν θα καταφέρω να πάρω καλό βαθμό στα μαθήματα όσο και αν διαβάσω… νομίζω πως οι συμφοιτητές μου είναι ποιο έξυπνοι από μένα και θα τα καταφέρουν ενώ εγώ όχι… μακάρι να επιστρέψει εκείνο το αίσθημα που είχα και με ωθούσε στο διάβασμα… συγγνώμη αν σας κούρασα… κάθε άποψη καλοδεχούμενη… ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 06 Απρ 2013 22:44 #3917

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
κλασικη περιπτωση παρα-μορφωσεωσ λεω εγω κ εχω καποια ερωτηματικα γιατι διαβαζεισ τοσο πολυ;τι σχολη περασεσ;παρεεσ εχεισ;
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 06 Απρ 2013 22:57 #3918

  • george1992
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της george1992
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα pad! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων! Λοιπόν διαβάζω τόσο πολύ (διάβαζα δηλαδή) γιατί θέλω να παίρνω 10 σε όλα τα μαθήματα. Έτσι θεωρώ ότι είμαι έξυπνος… νιώθω πως αξίζω! Ότι καταφέρνω κάτι… κάπως έτσι αισθάνομαι… πέρασα σε τμήμα σχολής που ασχολείται με ηλεκτρονικά, υπολογιστές, τηλεπικοινωνίες κλπ… δεν θα ήθελα να πω ποια σχολή… παρέες στην σχολή έχω άλλα 3 άτομα… εντάξει μιλάμε στα διαλειμματα, κάνουμε τις ομαδικές εργασίες μαζί η βγαίνουμε έξω άλλα πολύ σπανία… να πω την αλήθεια νομίζω πως κάνουν παρέα μαζί μου ποιο πολύ γιατί τους βοηθάω στην εξεταστική… :oops:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 07 Απρ 2013 05:51 #3920

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Γεια σου κ από μένα,είμαι η Ελένη..Θα πρέπει να περνάς δύσκολα...Γενικά δεν πιστεύω πως οι συμβουλές από άλλους βοηθάνε μάλλον σου προσδίδουν πιο πολύ άγχος!Νομίζω πως θα πρέπει να ακούσεις το κομμάτι του εαυτού σου που αντιδράει στο διάβασμα, κάτι προσπαθεί να σου πει..έχει τους λόγους του που επιμένει..φρόντισε το..Μια υπόθεση που κάνω είναι οτι το διάβασμα για σενα σημαίνει πολλά παραπάνω από αυτό που πραγματικα είναι. ο εαυτός σου προσπαθει να σου μιλήσει γι αυτο αλλα επειδη δεν εχει στομα στο λέει αλλιώς...αντιδρώντας.Αν διώχναμε το διάβασμα τί θα έμενε από σένα?δες λιγάκι τί άποψη έχεις για τον εαυτό σου..Γιατί χρειαζεται εχτρά αποδείξεις για την αξία του, από κάτι που είναι έξω απ αυτόν,όπως το διάβασμα? μάλλον είπα πολλά..όσο για παρεούλα εδώ είμαστε!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 07 Απρ 2013 06:07 #3921

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
Κοίτα το έξυπνος είναι μεγάλη συζήτηση αμα νομίζεις ότι είσαι αυτό είναι εγώ ασ πούμε έξυπνο θεωρώ αυτόν που βγάζει γκόμενες που δουλεύει χρόνια που είναι αφεντικό που δεν του τι λένε πολύ τώρα το να είμαι εγώ κ το βιβλίο αντίπαλος ασ πούμε κ να καταλάβω τι γράφει αυτό για μένα είναι ψιλόμούφα αν κ βοηθάει γενικά στη ζωή γτ κ εγώ εχω βγάλει μια σχολή σαν αυτή που περιγραφείσ
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 07 Απρ 2013 16:53 #3922

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Γειά σου George. Καταρχάς σε καλοσωρίζουμε στην παρέα μας και σε ευχαριστούμε που μας επιλέγεις για να καταθέσεις τόσο εσωτερικά σου θέματα. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Ελένη-eka επειδή ακριβώς αυτό συμπεραίνω κι εγώ από αυτά που γράφεις. Το προτιμότερο λοιπόν θα είναι να "καθήσεις" σε ένα ειλικρινές όμως ΤΕΤ-Α-ΤΕΤ με τον εαυτό σου και να τον ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Μάθε να ακους τα θέλω σου και όχι τα πρέπει. Όσο για τη γνώμη των γύρω και την επιβεβαίωσή σου μέσα από αυτό, θα σου κάνω μία απλή αλλά ουσιώδη ερώτηση που την έκανα και σε μένα όταν ήμουν στην αντίστοιχη με σένα θέση, αλλά και που την κάνω σε όλους με αντίστοιχες ανησυχίες. ΕΣΕΝΑ, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ Ή ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗ ΖΕΙ;
Kαι κλείνω αυτό το σχόλιο, καταθέτοντας το πως βγήκα εγώ από την αντίστοιχη φάση. Ενεργοποιήθηκα πέρα από τη δουλειά και τα γνωστά. Ως εθελόντρια, βρίσκοντας επιτέλους τον χορό που μου ταιριάζει και μέσα από εκεί ανθρώπους που καταλαβαινόμαστε επειδή μοιραζόμαστε κοινές αγάπες... Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς. Πίστεψέ με, στα 44 μου, μπορώ να πω με σιγουριά, ότι ούτε τα πτυχία, ούτε οι παχυλές αμοιβές σου φέρνουν την ευτυχία. ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

p.s. PAD εδώ δεν είμαστε για να κρίνουμε οτιδήποτε δεν είναι ταιριαστό μας, αλλά να προσπαθούμε να μπούμε στη θέση του καθένα, ώστε να βοηθήσουμε να νιώσει καλύτερα. Η ισοπέδωση και η απαξίωση δε φέρνουν ποτέ αποτέλεσμα θετικό, μάλλον εκνευρισμό, απογοήτευση και την αίσθηση για άλλη μία φορά ότι είμαστε "προβληματικοί", "διαφορετικοί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 07 Απρ 2013 23:25 #3925

  • george1992
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της george1992
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για το ενδιαφέρων και τον χρόνο σας! Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας! Θα προσπαθήσω να ακούσω όπως λέτε τον εαυτό μου (Ελένη, κραταιά)… μάλλον πρέπει να προσδιορίσω ξανά τα θέλω μου… υποφέρω τόσο καιρό και πονάω… Αισθάνομαι πως δεν έχω ενέργεια, κίνητρα, εσωτερική χαρά, ικανοποίηση, βαριέμαι τα πάντα, συνεχώς νιώθω στενοχωρημένος και ανίκανος για οτιδήποτε , vνιώθω πως δεν αξίζω τίποτα και σκέφτομαι απαισιόδοξα …. Δεν αντέχω αυτή την κατάσταση άλλο!!! Θα ήθελα πολύ κραταιά να βοηθήσω εθελοντικά και το σκαφτόμουν πολύ καιρό! Αγαπάω πολύ τα παιδιά και τα ζωάκια και ήθελα να πάω σε αντίστοιχες μη κερδοσκοπικές οργανώσεις αλλά κάθε φορά που το αποφάσιζα έκανα πίσω λέγοντας πως πρέπει να το κάνω αργότερα όταν βρω δουλειά και έχω χρόνο ή ότι δεν θα μου μένει όλη η ημέρα για διάβασμα… αυτήν την φορά δεν πρέπει να κάνω πίσω… σίγουρα πρέπει να αλλάζω κάποια πράγματα… θα προσπαθήσω να σκεφτώ τα όσα μου είπατε… ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

δεν μπορώ να διαβάσω 08 Απρ 2013 03:46 #3926

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
Κραταια συμφωνώ μαζί σου ότι αυτό που κάνω δεν είναι σωστό απλά εμένα η ψυχολογία μου είναι πολύ άσχημη κ τα λέω έτσι η εμπειρία μου στη ζωή μου έχει δείξει ότι δεν ξέρεις με ποιο τρόπο μαθαίνει ο άλλος μπορεί να του πεις πέντε σωστά κ μια μαλακία κ να μάθει τη μαλακία ύστερα είναι μερικοί άνθρωποι που δεν κοιτάνε τον τρόπο αλλά το τι λες που ξέρεις αυτό που εσένα σ φαίνεται απρέπεσ στο φιλο μας μπορεί να τον ξυπνήσει καμία φορά χρειάζεται κ κανένα σοκ για να ξυπνάμε δεν ξέρεις τι είναι αυτό που θα μας ξυπνήσει :-)
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα