Αρχική Forum ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας!
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας!

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 07 Απρ 2013 23:09 #3924

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
καλησπέρα σε όλους!Είμαι η Ελένη και είμαι καινούργια στο χώρο σας. Καλώς σας βρήκα!Διάβασα το άρθρο σχετικά με τη συναισθηματική κακοποίηση και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό για τις συμπεριφορές που δεχόμαστε αλλά και δίνουμε στους άλλους.Ζω κ εγώ τις δυσκολίες μου από μικρή,όπως πολλοί άλλοι,και αυτό το θέμα της συναισθηματικής κακοποίησης με απασχολεί πολύ τον τελευταίο καιρό.Είναι πολύ δύσκολο γιατί συχνά είναι κρυμμένο.Συγκεκριμένα πολύ συχνά δυσκολεύομαι να βρώ τον τρόπο ώστε σε μία σχέση να συμβαίνουν τα εξής:χωρίς να κακοποιώ αλλά και να κακοποιούμαι συναισθηματικά,να ακούω και να ακούγομαι επαρκώς ώστε να υπάρξει η σχέση. Ίσως είναι πολύ γενικό έτσι όπως το θέτω αλλά, αν κάποιον τον ενδιαφέρει το θέμα,θα χαιρόμουν να ξεκινούσε μια συζήτηση...Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 08 Απρ 2013 16:43 #3927

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
Γειά σου Ελένη, καλωσόρισες!
Πολλά άρθρα μπορεί να διαβάζουμε μέσω διαδικτύου κ παροδικά να νομίζουμε ότι δίνουν μια απάντηση στο ψυχικό ανακάτεμα το οποίο βιώνουμε, δυστηχώς όμως δεν μας παρέχουν τις λύσεις που ψάχνουμε, απλά δημιουργούν μια ψευδαίσθηση του τύπου οτι αυτό που περνάμε κάπως ονομάζεται κ λογικά κάπως αντιμετωπίζεται.
Αρκετά αγκάθια του παρελθοντος, μας υπενθυμίζουν οτι υπάρχουν ακόμα γιατί σε κάθε τσακ μας τρυπάνε τόσο βαθειά κ μας τονίζουν πως η πληγή είναι ακόμα εκεί, ποτέ δεν έφυγε όσο κ αν την καλύψαμε με διάφορα άλλα πράγματα.
όσο για τις σχέσεις, προσωπικά έχω την αίσθηση, οτι το κανάλι επικοινωνίας το οποίο ανοίγει κάθε φορά, όσο ξεκάθαρο κ να μοιάζει στην αρχή, δεν είναι κ τόσο, γιατί οι παρεμβολές συνήθως προέρχονται απο εμάς τους ίδιους, προβάλλοντας τις ανησυχίες κ τους φόβους μας, πόσο μάλλον στην περίπτωση που το αντίκρυσμα δεν είναι το κατάλληλο για εμας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 09 Απρ 2013 03:44 #3934

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Γειά σου msilent κ ευχαριστώ για την απάντηση.Το άρθρο που διάβασα μ έκανε να σκεφτώ,όχι να ονοματίσω..Ευτυχώς για μένα αφήνω πίσω τον καιρό που έβαζα ταμπέλες στις δυσκολίες μου.Δεν με ενδιαφέρει πια πώς λέγεται αλλά τί πραγματικά συμβαίνει,πώς νιώθω,τί σκέφτομαι για μένα και τί άνθρωπος θέλω να είμαι..Πιστεύω πως η συναισθηματική-ψυχολογική βία έχει απόλυτη σχέση με τον σεβασμό προς τον εαυτό και τον άλλο και απλά αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο δύσκολο να νιώσουμε σεβασμό..μάλλον αυτοί που έπρεπε δεν μας σεβάστηκαν και μας..?Μπορεί..Έχεις δίκιο για τον τρόπο που μπαίνουμε σε μια σχέση,αν και εγώ δεν αναφερόμουν μόνο σε νέες,ερωτικές σχέσεις αλλά μιλούσα γενικά για κάθε είδους σχέση παλιά κ νέα κλπ κλπ.Γενικά όταν λες τη λέξη σχέση όλοι νομίζουν ξέρεις τι..Επίσης δεν θέλω να αναλάβω όλη την ευθύνη ο καθένας πρέπει να κοιτάξει το δικό του κομμάτι,όπως πολύ σωστά είπες.Η τελευταία πρόταση που έγραψες μου θύμισε την πολύ πρόσφατη απόπειρα μου που με άφησε πάλι πολύ μπερδεμένη για όλα αυτά!Μου άρεσε ο τρόπος που γράφεις, αν θέλεις, θα ήθελα να μιλήσουμε για τον σεβασμό στον άνθρωπο.Ποιες είναι οι σκέψεις σου?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 09 Απρ 2013 05:10 #3938

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι είμαι αρκετά μπρεδεμένη αυτό το διάστημα (μεγάλο διάστημα) και να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη, αν τυχόν φανώ κάπως..
Πολύ καλά έκανες κ άφησες τις ταμπέλες πίσω,γιατί τελικά είναι απλά μια επιφάνεια στην οποία αν δεν εμβαθύνεις, δεν πρόκειται ποτέ να δεις αποτελέσματα. Σίγουρα η συναισθηματική-ψυχολογική βία, όπως κ κάθε είδος βίας είναι ένας σημαντικότατος παράγοντας στην προσωπική εξέλιξη του καθενός. Κι γω θα προτιμούσα να κουβεντιάσω γενικότερα για τις σχέσης στο ευρύτερο φάσμα, γιατί με έχει απασχολήσει αρκετά κ ειδικά το θέμα φιλία κ αν όντως υπάρχει ή ήταν στο παρελθόν, όπου η παιδική αθωότητα (κλεμμένη ή μη) σου επέτρεπε τον αυθορμητισμό κ σου χάριζε ένα χαμόγελο.
Μεγάλο κομμάτι ο σεβασμός κ να σου πω την αμαρτία μου, δεν έχω μπεί στη διαδικασία να το πολύ σκεφτώ. Εαν λάβεις υπόψη την κοινωνική πλευρά, απαιτεί τον σεβασμό των μεγαλύτερων σαν κανόνα στη παράδοση κ αυτό με κάνει έξω φρενών.. Θα μιλήσω πιο προσωπικά κ θα σου πω πως λειτουργώ, σέβομαι αυτούς που με σέβονται! Για το τυπικό της υπόθεσης διατηρώ την ψυχραιμία μου (μέχρι στιγμής) με όλους τους υπόλοιπους. Πλέον, έχω μπει στο τρυπάκι, ώστε αρχικά να σέβομαι τις ανάγκες του ίδιου μου του εαυτού κ να ακούω τα θέλω μου. Εαν κάποιος δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη κ σεβασμό, σαν ένστικτο απο μόνο του, τοτε καλύτερα να μην υποβάλλεις τον εαυτό σου σ αυτή τη διαδικασία. τι όμως σε ώθησε στην απόπειρα κ γιατί σαν κατάλοιπο στρέφεσαι προς τον σεβασμό? ίσως θα μπορούσα να υποθέσω οτι όσα χρόνια γέμιζα απόπειρες ήταν έλλειψη σεβασμού προς τον εαυτό μου, αλλά αυτό μπορεί να ισχύει μονόπλευρα, γιατί αν το δεις διαφορετικά κάθε δράση φέρνει αντίδραση κ όλο αυτό που μπορεί να συνέβαινε ήταν το ξέσπασμα μιας συνεχόμενης καταπίεσης, μαζί με την χρέωση λανθασμένων ευθυνων.
Θα χαρώ να τα ξαναπούμε.. ως τότε να προσέχεις τον εαυτό σου!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 09 Απρ 2013 05:53 #3940

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
μια που είμαι μέσα συνεχίζω τη συζήτηση μένοντας στα σημεία που μου τράβηξαν την προσοχή.
να φανώ κάπως-συγνώμη εκ των προτέρων..αν χρειαστεί κ μου φανείς κάπως στο λέω τότε κ συ απαντάς αν θες κ αν χρειαστεί. περισσότερο θα ήθελα να ακούσω όχι τί κάνεις ακριβώς αλλά πότε πχ νιώθεις οτι ο αλλος δε σε σέβεται,δηλ.τί περιέχει για σένα ο σεβασμός? Στον σεβασμό δεν γύρισα ως κατάλοιπο, με απασχολει το τι πραγματικα είναι εδω και καιρο. και λεω πραγματικα, γιατι συμφωνω απόλυτα και εξοργιζομαι με τον σεβασμο στους μεγαλυτερους στους γονεις και σε ολες τις αυθεντιες, γενικα στον αυτοκλητο σεβασμο,που πως τυχαίνει ρε παιδί μου πάντα να τον οφείλεις και ποτέ να μη στον δείχνουν? Στην τελευταία απόπειρα με ώθησε οτι πιο φυσιολογικό,να θέλω να κάνω σχέση και να διεκδικώ το θέλω μου!!απλά δεν είμαι σίγουρη για τον τρόπο που το διεκδικώ.φοβάμαι οτι μερικές φορές γίνομαι επιθετική.έχω πολύ θυμό μέσα μου.αν θελήσεις συζήτα για το μπερδεμα σου.αυτό με τον αυθορμητισμό που είπες μου φαίνεται οτι είναι πολύ σημαντικό...όπως και την εμπιστοσύνη στο ένστικτο.σ αυτό το τελευταίο ειδικά δυσκολευομαι πολυ..Γεια χαρα!
Τελευταία διόρθωση: 09 Απρ 2013 06:03 από eka. Αιτία: λαθος διατυπωση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 10 Απρ 2013 07:00 #3951

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
Συνήθως κανείς δεν θα σεβαστεί κάποιον άλλο όταν παραβιαστεί το όριο της προσωπικής ζωής του καθενός, για να το πω πιο απλά η αδιακρισία βλάπτει. Ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται κ ακόμα στις περιπτώσεις που μπορεί κάποιος να είναι ιδιαίτερα αντιπαθής, με την ευγένεια του πετάς το γάντι επιδεικνύοντας οτι ο τρόπος του δεν είναι σωστός, αδιαφορώντας πλήρως για την ύπαρξή του. Ένα μεγάλο λάθος που κάνουμε είναι να καταπατάμε τις ίδιες μας τις αρχές κ τις αξίες, κάνοντας συμβιβασμούς. Στο μεγαλύτερο μέρος των σχέσεων μας πιστεύω πως συμβιβαζόμαστε, ενώ αντιθέτως θα πρέπει εξαρχής να θέτουμε όρια, μένοντας σταθερή σ αυτά που πιστεύουμε, χωρίς όμως να μην μπορούμε να καλυτερέσουμε το είναι μας για χάρη του εγωισμού. Ακόμα ένα βασικό είναι να μην υποτιμάμε τον εαυτό μας, όπως έχουμε κ καλά στοιχεία που πρέπει να αναγνωρίσουμε, έτσι έχουμε κ αδυναμίες, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η ειλικρίνεια είναι ένα σημαντικό κομμάτι, ωστε ο σεβασμός να είναι αμοιβαίος κ σε καμία περίπτωση δεν θα πρεπε να ανεχόμαστε συμπεριφορές που μας προσβάλλουν ή μας απειλούν. Σίγουρα μιλάμε για συναισθήμτα που αναπτύσσονται πολύ νωρίς κ αρκετές φορές λανθασμένα αν σκεφθείς πως ίσως σεβασμός να μην ήταν ο φόβος που σου προκαλούσαν ενδεχομένως οι μεγαλύτεροι ένω ήσουν παιδί κ αυτό σε πάει ένα βήμα παρακάτω κ σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί δεν ένιωσες ποτέ την αγάπη όπως θα ήθελες μέσα σου να την αισθανθείς..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 12 Απρ 2013 10:20 #3971

  • seastar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της seastar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Καλως ηρθες Ελενη στη παρεα μας !!

Και γω το βρηκα πολυ διαφωτιστικο το αρθρο Ενα πολυ καλο βιβλιο που διαβασα για τη συναισθηματικη κακοποιηση ειναι το

Μήπως σας εκβιάζουν συναισθηματικά; Της Forward, Susan
Το κακό είναι που δεν ήξερες
πως η διέξοδος είναι στον πυθμένα
που φοβήθηκες να βυθιστείς μέχρις αυτού.

Κώστας Μόντης
Τελευταία διόρθωση: 12 Απρ 2013 18:15 από seastar.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια πρώτη γνωριμία μαζί σας! 12 Απρ 2013 21:50 #3976

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
α ωραία seastar θα το ψάξω,αυτό ακριβώς μ ενδιαφέρει..σ ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα