Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Οι πρωτες επισημανσεις

Οι πρωτες επισημανσεις 15 Μαϊ 2016 17:14 #6185

  • Alaska
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alaska
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Γειά σας,έμαθα σχετικά με αυτόν τον ιστότοπο σερφάροντας καθώς είχα και μια εμπειρία λόγω αντίστοιχων αγγλικών ιστοσελίδων και αποφάσισα να μοιραστώ τις ανησυχίες μου μαζί σας.Είμαι 14 και 6 μήνες,είμαι δηλαδή για τα καλά μέσα στην εφηβεία,ήμουνα απο παλιά το καλό κορίτσι η καλή μαθήτρια ( όχι η καλύτερη απλά η καλή ) μοναχοπαίδι με γονείς που μου έδειναν ελεύθερο και μου τα παρείχανε ολα,σε επίπεδο που ζητούσα πατίνια με 200 ευρω ενώ δεν ήξερα καν να τα χρησιμοποιώ μόνο και μόνο επειδή είχα επηρεαστεί απο ένα αγόρι και μου τα έπαιρναν,τα πάντα,ποτέ δεν γινότανε κάποιο λάθος στην ζωή μου,ήτανε όλα φροντισμένα από άλλους που με αγαπούσανε.Τέλως πάντων ασχημόπαπο που έγινε κύκνος με όλα τα αγόρια να ασχολούνται με εμένα ενώ πιο παλιά με κακολογούσανε,παρότι όλα αυτε έγιναν στην ζωή μου εγώ δεν περφανεύτηκα ιδίως όταν μεγάλωσα και συνειδητοποίησα κάποια πράγματα για την κοινωνία και εμένα,όλα αυτα δηλαδή με άφηναν ως ένα σημείο αδιάφορη,άρχησα να αναρωτίεμαι για τον ευατό μου και άρχησα συνεδρίες με ψυχολόγο,με βοήθησε και απο τότε άλλαξα και είμαι πλέον υπεύθυνη,πρίν λίγες μέρες διαγνώστηκα με παθολογικό άγχος το οποίο κατά την γνώμου μου,μου πυροδωτούσε τις κρίσεις πανικού που πλέον τις ελέγχω,τέλως πάντων αρκετά πολυλόγησα υποψιάστηκα οτι μπορεί να έχω διπολική διαταραχή καθώς ταίριαζα εώς ταυτιζόμουνα με τα συμπτώματα και το γύρω μου περιβάλλον αντιδρούσε αρνητικά στις εναλλαγές διαθέσεων μου,η ψυχολόγος μου μου έχει αναθέσει εδώ και πολύ καιρό να καταγράφω όλα αυτά σε ένα ημερολόγιο και κάθε φορά που την επισκέπτομαι μου λέει "Δεν νομίζεις πώς για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα ημερών είχες πολλές αλλαγές διαθέσεων,πρέπει να πείς σε ένα άτομο που εμπιστεύεσαι να σε βοηθάει όταν νιώθεις πολύ χαρούμενη και νιώθεις να συμπεριφέρεσαι έξω από τον έλεγχο,να προσπαθήσεις να εστιάσεις την προσοχή σου κάπου αλλού όταν ξεφεύγεις,να χρησιμοποιείς την τεχνική του ασφαλούς μέρους,να κάνεις κάτι δημιουργικό όταν νιώθεις να έχεις πολύ ενέργεια πχ.να γράφεις,να ζωγραφίζεις,να πας μια βόλτα με ένα άτομο που θα μπορεί να σε ελέγχξει,με ρωτάει αν κουράζομαι από αυτές τις εναλλαγές" καθώς έχω και μέρες που είμαι καταβεβλημμένη.Πιστεύεται από αυτά που μου λέει πώς πάσχω από διπολική διαταραχή και θέλει απλά να το εξακριβώσει?Επίσης είπε στους γονείς μου να με βάλουνε σε ένα πρόγραμμα για να καταπολεμήσω τις αυπνίες που έχω και γενικά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οι πρωτες επισημανσεις 16 Μαϊ 2016 01:13 #6186

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Καταρχήν πιστεύω πως αν υφίσταται υποψία διπολικής διαταραχής χρειάζεται επίσκεψη σε ψυχίατρο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως βιώνεις τη μανία και ιδιαίτερα την κατάθλιψη. Σημειώνω την κατάθλιψη γιατί η μανία είναι δύσκολο να ανιχνευτεί από το υποκείμενο ακόμα κι αν είναι ειδικός ψυχικής υγείας. ΄Όταν είσαι στα down έχεις αυτοκαταστροφικές ιδέες; Προβαίνεις σε αυτοκαταστροφικές πράξεις; Πηγαίνεις σχολείο; Βγαίνεις με φίλους;
Πάντως να ξέρεις πως ότι κι αν συμβαίνει εμείς που πάσχουμε από ψυχικές παθήσεις μπορούμε να είμαστε λειτουργικοί και να χαιρόμαστε τη ζωή με τις προϋποθέσεις της παρακολούθησης από ειδικούς και την όποια απαραίτητη φαρμακευτική αγωγή.
Απευθυνόμενος σε μια έφηβη απλά εύχομαι να ακολουθήσεις και να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου που επίσης εύχομαι να πηγάζουν από υψηλά ιδανικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οι πρωτες επισημανσεις 16 Μαϊ 2016 11:31 #6187

  • Alaska
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alaska
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ.Η μανία τουλάχιστον εκφράστηκε επειδή μου ζήτησε η ίδια να σημειώνω τι κάνω και εγώ το σημείωσα από το τι μου είπανε δύο έμπιστα άτομα την ώρα που με είδανε αλλά και επειδή κάποια άλλα άτομα στο σχολείο σταμάτησαν να μου κάνουνε παρέα και εγώ τους ρώτησα γιατί και μου είπανε πως φώναζα δυνατά,έπεφτα πάνω τους,φώναζα μέσα στο αυτί τους και μετά μου αντιμίλησαν για να σταματήσω και εγώ τους φώναζα τους έβριζα και γενικά όπως το αποκαλούνε " ήπια κάτι " εγώ βέβαια δεν τα καταλάβαινα όταν τα έκανα επειδή τα θεωρούσα φυσιολογικά καθώς ήτανε αστείο για εμένα,όμως μετά απο τα παράπονα και καταγραφή των γεγονότων δεν ήτανε αστείο και όσοι σε μια τέτοια φάση ήτανε μαζί μου είπανε πως ήμουνα πολύ εκνευριστική και συμπεριφερόμουνα ανάρμοστα,είχα δεχθεί παρατήρηση στην μέση του δρόμου απο μια άγνωστη κυρία,άλλα άτομα με έχουνε πεί " ψυχάκια " και διάφορα.Είχα τρείς ολόκληρες ημέρες που παρότι είχα πιεί έκχυμα βαλεριάννας δεν με ανακούφισε καθόλου και ήμουνα μέχρι αργά το βράδυ και χόρευα σε τραγούδια που δεν άκουγα ,μου έχει συμβεί να με πιάσει κρίση γέλιου μέσα στην τάξη και μέχρι και η καθηγήτρια ρώτησε αν έχω πάρει κάτι παρόλο που δεν με μάλωσε,είναι και άλλα πράγματα απλά δεν μπορώ να τα μοιραστώ όλα.Βέβαια είχα και τις περιόδους που πολύ με ρωτούσανε αν είμαι καλά,άν με πείραξε κάποιος και είμαι έτσι,έτρωγα πολύ,δεν είχα τόσην όρεξη να διαβάσω,δεν μιλούσα σε κανέναν,ένιωθα πως είμαι βάρος για τους γονείς μου αλλά και εγωίστρια που δεν νοιάζεται για τους άλλους,αποπηράθηκα πολλές φορές να χαρακωθώ αλλά στο τέλος το σταματούσα,γενικά πολύ ενοχλούνται απο την συμπεριφορά μου είμαι πλέον πιο ευαίσθητη,είναι κάπως σπάνιες οι ημέρες που θα ξυπνήσω και θα έχω μια φυσιολογική διάθεση,να μιλήσω απλά με τους φίλους μου,να στεναχωρηθώ για φυσιολογικά πράγματα
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαϊ 2016 11:33 από Alaska. Αιτία: Λάθος συντακτικό
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οι πρωτες επισημανσεις 16 Μαϊ 2016 15:27 #6188

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Γεια σου Alaska. Ο ύπνος σου πως είναι; Επαρκής; Ποιοτικός; Είσαι σπάταλη; Φίλους έχεις; Με το σχολείο πως τα πας; Αντιμετωπίζεις ιδιαίτερες δυσκολίες; Πως διαθέτεις τον ελεύθερο χρόνο σου;
Σε ρωτάω για να έχω μια καλύτερη εικόνα για πιθανά συμπτώματα μανίας ή κατάθλιψης σημειώνοντας ότι δεν είμαι ειδικός απλά αν μπορώ να σχηματίσω καλύτερη άποψη. Πάντως θεωρώ καλό που απευθύνθηκες σε ειδικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οι πρωτες επισημανσεις 16 Μαϊ 2016 17:29 #6189

  • Alaska
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alaska
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Ο ύπνος μου σχετικά έφτιαξε τον τελευταίο καιρό,πέρα απο το ότι είχα για τρείς ημέρες αυπνίες διότι χόρευα μόνη μου μετά έφτιαξε αν και πολλές φορές είχα ενοχές και δεν μπορούσα να κοιμηθώ και φώναζα την μητέρα μου να κοιμηθεί μαζί μου,μια μέρα χωρίς να το ξέρω την φώναζα να κοιμηθεί μαζί μου και οι γονείς μου ενοχλήθηκαν επειδή τους ξύπνησα από τις φωνές μου.Στα μαθήματα έκανα συνεδρύαση και με έπεισε η ψυχολόγος μου να διαβάσω διαφορετικά δεν θα το έκανα γιατί τον τελευταίο χρόνο δεν μπορώ να συγκεντρωθώ,έχω φίλους αλλά χρειάζεται να μην βγαίνω πολλές φορές μαζί τους έξω επειδή είτε θα παρεξηγήσουνε την χαρά μου είτε θα κάθομαι σε μια γωνία και δεν θα μιλάω.Μου έχουνε κάνει πολλές φορές παρατήρηση γιατί δεν μπορώ να είμαι φυσιολογική.Σε συνδυασμό με όλα αυτα που μου λέει η ψυχολόγος μου πχ.όταν νιώθω χαρά να εστιάσω κάπου την προσοχή μου η να αρχήσω μια δραστηριότητα και να έχω πρόγραμμα στην καθημερινοτητά μου ανησύχησα και έψαξα και βρήκα,τώρα μπορεί να είναι και απο την εφηβεία δεν ξέρω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οι πρωτες επισημανσεις 16 Μαϊ 2016 22:49 #6191

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Alaska αναμφισβήτητα η εφηβεία σε πολλές περιπτώσεις είναι μια δύσκολη αλλά και ταυτόχρονα όμορφη περίοδος της ζωής μας. Το αν οφείλονται σ' αυτό οι καταστάσεις που βιώνεις θα το διαγνώσει ο ειδικός που επισκέπτεσαι κι αν χρειαστεί (π.χ. διπολική διαταραχή) θα σε παραπέμψει σε γιατρό ώστε να υπάρξει και ενδεχόμενη φαρμακευτική υποστήριξη. Το ζητούμενο είναι εσύ να είσαι καλά στις ασχολίες σου, με την οικογένεια σου, με τους φίλους σου. Χρησιμοποιείς τη λέξη "φυσιολογικός". Αν φυσιολογικός είναι ο μέσος όρος, χαίρομαι που δεν ανήκω στους φυσιολογικούς. Ευτυχώς η οικογένεια μου και οι φίλοι μου είναι κι αυτοί "αιρετικοί", είναι άνθρωποι που σε περιόδους κατάθλιψης με ενθαρρύνουν και κατανοούν ότι δεν μπορώ να καθίσω ούτε 5 λεπτά στο cafe μαζί τους. Στη μανία άσε, δε το παίρνει χαμπάρι κανείς. Ίσα - ίσα λένε ο Θανάσης τα προλαβαίνει όλα.
Το θετικό στην περίπτωση σου είναι ότι :
1. Ο ύπνος σου είναι γενικά καλός αυτή την περίοδο
2. Ότι σε παρακολουθεί ειδικός
3. Ότι έχεις, απ' ότι κατάλαβα, στήριξη τουλάχιστον από τους δικούς σου
4. Ότι μπορείς και μελετάς καθώς σε μείζονα κατάθλιψη θεωρώ πως είναι αδύνατο

Τέλος να ξέρεις ότι ο τομέας των επιστημών που ασχολείται με τα προβλήματα μας είναι ισχυρός και μέρα με τη μέρα ισχυρότερος. Πριν ένα αιώνα ίσως μας θεωρούσαν μάγους, σήμερα όπως μπορούμε να κάνουμε τα πάντα!!!Κι αν καμιά φορά ξοκείλουμε συνήθως σύντομα επανερχόμαστε. Όλα θα πάνε καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οι πρωτες επισημανσεις 16 Μαϊ 2016 23:48 #6192

  • Alaska
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Alaska
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Να΄σαι πάντα καλά λοιπόν και σε ευχαριστώ,στήριξη από τους δικούς μου,χμ αυτό ποικίλλει αλλά και πάλι προσπαθώ και είναι καλό,χρησιμοποίησα τον όρο ξέρεις γιατί πολλές φορές βγαίνω στο περιθώριο εξ'αιτίας των περίεργων συμπεριφορών μου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα