Αρχική Forum ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Τραγωδία στο Facebook με μία αυτοκτονία
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Τραγωδία στο Facebook με μία αυτοκτονία

Τραγωδία στο Facebook με μία αυτοκτονία 08 Ιαν 2011 02:43 #142

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Σοκ προκαλεί στην βρετανική κοινή γνώμη η ανακοίνωση της Σιμόν Μπακ στο Facebookότι θα αυτοκτονήσει, κάτι που έπραξε λίγη ώρα αργότερα. Η 42χρονη κοπέλα έγραψε στο τελευταίο της μήνυμα: «Πήρα όλα τα χάπια που είχα. Σε λίγη ώρα θα είμαι νεκρή. Σας χαιρετώ όλους».

Ούτε τότε ωστόσο αντιλήφθηκαν κάποιοι από τους 1.048 διαδικτυακούς φίλους πόσο σοβαρά ήταν τα πράγματα. Χρειάστηκε να περάσουν 17 ώρες και να μην κάνει καμία άλλη ανάρτηση για να ανησυχήσουν κάποιοι και να ειδοποιήσουν τη μητέρα της και μέσω αυτής τις αρχές. Αμέσως αστυνομικοί έσπευσαν στο διαμέρισμα της κοπέλας στο Μπράιτον, όπου απλά βρήκαν νεκρή την 42χρονη.

Το πιο τραγικό είναι ότι κάποιοι από τους «ηλεκτρονικούς» φίλους της Σιμόν, αμέσως μετά την ανάρτηση της ανακοίνωσης, την αποκαλούσαν «δειλή» κι «ανίκανη να αυτοκτονήσει», σύμφωνα τουλάχιστον με όσα μεταδίδουν τα αγγλικά μέσα ενημέρωσης.

«Κανένας δεν μου είχε πει τίποτα, ούτε ήξερα ότι η κόρη μου είχε προβλήματα που θα την οδηγούσαν στην αυτοκτονία. Ένας φίλος της με ενημέρωσε και μου είπε ότι η κόρη μου κινδύνευε», δήλωσε συντετριμμένη η μητέρα της άτυχης γυναίκας, που ακόμα δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει την πράξη της κόρης της...
Star.gr

www.madata.gr/epikairotita/world/87006.html



και έτσι το σύνθημα στον τοίχο παίρνει τρομαχτικές διαστάσεις "348 "friends" και ούτε ένας φίλος". κρίμα...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τραγωδία στο Facebook με μία αυτοκτονία 07 Φεβ 2011 07:50 #473

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Ε, κι αυτή... πόσταρε το μηνυμα ανήμερα τα Χριστούγεννα... ποιός θα έπαιρνε ένα τέτοιο μήνυμα χριστουγεννιάτικα στα σοβαρά;
Λογικά όσα άτομα το είδαν θα νόμιζαν ότι είναι μια τραβηγμένη πλάκα, γι'αυτό και τα κοροϊδευτικά σχόλια (νόμιζαν ότι συνεχίζουν την πλάκα, όχι ότι κοροϊδεύουν μια ετοιμοθάνατη...)

Επίσης, το γεγονός ότι ανήμερα τα Χριστούγεννα είχε καταφέρει να μείνει μόνη για 17 ολόκληρες ώρες χωρίς να την ανακαλύψει κανείς, δείχνει αν είχε πραγματικά έστω ένα φίλο ή ένα άτομο που νοιαζόταν γι'αυτή...

Στη θέση της κι εγώ το ίδιο θα έκανα -μάλλον όχι, δε θα έκανα το ίδιο, θα έπαιρνα ένα σκυλάκι/γατάκι/χαμστεράκι, κάτι τέλος πάντων να μου κρατάει παρέα...

Πάντως είναι ευκαιρία να αναρωτηθούμε... ποιός από εμάς θα έπαιρνε στα σοβαρά ένα τέτοιο μήνυμα στο facebook?
Και ποιός θα έμπαινε στον κόπο να ειδοποιήσει κάποιον (συγγενείς/αστυνομία) με κίνδυνο να είναι απλά ένα αστείο και να γελοιοποιηθεί ο ίδιος;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τραγωδία στο Facebook με μία αυτοκτονία 07 Φεβ 2011 08:13 #474

  • vstrap
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της vstrap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • show must go on!!!!!!!!!
  • Δημοσιεύσεις: 69
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 7
Η μοναξιά τις γιορτινές μέρες θα μπορούσε να εντείνει τις αυτοκτονικές τάσεις. Πάντως δε νομίζω να γελοιοποιείται κανείς αν ενημερώσει κάποιον οικείο ενός ατόμου που δημοσιεύει τέτοια μηνύματα, ακόμα κι αν αυτά τελικά αποδειχτεί ότι δεν στηρίζονται στην πραγματικότητα. Άλλωστε απτή απόδειξη της ανησυχίας είναι το ίδιο το γραπτό μήνυμα που σημαίνει ότι ο άλλος δεν ξεσηκώνει τον κόσμο χωρίς λόγο και αιτία. Καλό είναι όλοι μας να είμαστε λίγο πιο ευαίσθητοι για το συνάνθρωπο, νομίζω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τραγωδία στο Facebook με μία αυτοκτονία 07 Φεβ 2011 09:20 #475

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Καλά, ότι εντείνονται οι αυτοκτονικές τάσεις την περίοδο των γιορτών είναι διαπιστωμένο και από το γεγονός ότι αυξάνεται η συχνότητα των αυτοκτονιών τότε... αλλά πόσοι το ξέρουν αυτό;
Όσο για το ότι θα έπρεπε να είμαστε πιο ευαίσθητοι, είναι σίγουρο!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα