Αρχική Forum ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά;
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά;

Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά; 11 Ιαν 2011 12:17 #254

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Λονδίνο: Όλο και περισσότερα επιστημονικά στοιχεία ενισχύουν τη θεωρία ότι η αυτοκτονική συμπεριφορά είναι αυθύπαρκτη και δεν είναι απλά συνέπεια άλλων ψυχιατρικών διαταραχών, υποστήριξαν ερευνητικές ομάδες κατά τη διάρκεια παρουσιάσεων που έγιναν στο ετήσιο συνέδριο της Αμερικανικής Εταιρείας Νευρολογίας στην Ατλάντα.

Τα άτομα που διαπράττουν αυτοκτονία παρουσιάζουν διακριτές διαφορές στον εγκέφαλο, οι οποίες είναι ανεξάρτητες άλλων ψυχικών ασθενειών από τις οποίες μπορεί να πάσχουν.

Η Δρ Στέλλα Ντρασεβα του Ιατρικού Κέντρου Βετεράνων του Μπρονξ μελέτησε υποδοχείς σεροτονίνης στην επιφάνεια των κυττάρων, ουσία που σχετίζεται με την κατάθλιψη, εξετάζοντας τους εγκεφάλους 22 ατόμων που είχαν διαπράξει αυτοκτονία και 82 που είχαν αποβιώσει από άλλα αίτια.

Ο υποδοχέας σεροτονίνης που μελέτησε, ο 5-HT2C, είναι ασυνήθιστος υπό την έννοια ότι υπάρχει σε 24 διαφορετικές μορφές, και σε μια περιοχή του πλαγιοπίσθιου προμετωπιαίου φλοιού, εγκεφαλική περιοχή που σχετίζεται με ανωτέρου επιπέδου λειτουργίες, όπως ο σχεδιασμός, μια εκ των μορφών ήταν παρούσα σε υψηλότερα επίπεδα στις περιπτώσεις των αυτοκτονιών, ανεξαρτήτως από ποια ψυχιατρική διαταραχή έπασχε το άτομο. Αν και οι περισσότερες αυτοκτονίες είχαν διαπραχθεί μεταξύ εκείνων με διπολική διαταραχή, κατάθλιψη ή σχιζοφρένεια, ένας μικρός αριθμός αφορούσε άτομα που απλά βρίσκονταν υπό στρες.

Αν και οι επιστήμονες δεν γνωρίζουν σίγουρα αν οι εγκεφαλικές αυτές αλλαγές είναι η αιτία και όχι η επίδραση της αυτοκτονίας, η μελέτη δείχνει ότι ορισμένα άτομα διατρέχουν υψηλότερο κίνδυνο να αυτοκτονήσουν λόγων μιας διαφοράς στην εγκεφαλική δομή ή χημεία.

Η διαφορά μπορεί να αφορά τα συστήματα που ρυθμίζουν την επιθετικότητα. Ψυχιατρικές μελέτες έχουν συχνά συσχετίσει την επιθετικότητα με την αυτοκτονία και ίσως οι αυτόχειρες να είναι ανίκανοι να επικρατήσουν των ξεσπασμάτων επιθετικότητας κατά του ίδιου τους του εαυτού.

Μια άλλη μελέτη που παρουσιάστηκε στο ίδιο συνέδριο έδειξε ότι οι αυτόχειρες είχαν χαμηλότερη πυκνότητα των υποδοχέων σεροτονίνης στα αμύγδαλα, εγκεφαλική περιοχή που εμπλέκεται στον έλεγχο της επιθετικότητας και άλλων συμπτωμάτων, συγκριτικά με αυτούς που αποβιώνουν εξαιτίας άλλων λόγων.

health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=132571
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά; 14 Ιαν 2011 10:12 #286

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Αυτό που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου είναι ότι μέχρι πρόσφατα η αυτοκτονικότητα υπήρχε (και) ανεξάρτητα από τα επεισόδια, υπήρχει σταθερά δηλαδή. πλέον με το solian έχω απαλλαγεί από αυτήν.:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά; 14 Ιαν 2011 10:27 #287

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
όταν κάνεις την πρώτη απόπειρα, εύκολα κάνεις και τη δεύτερη.
μου είπε μια ψυχή...
εμένα αυξήθηκε.
μάλλον θέλω το σολιάν μου! :oops:
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά; 06 Φεβ 2011 23:08 #472

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Βασίλης έγραψε:
Μια άλλη μελέτη που παρουσιάστηκε στο ίδιο συνέδριο έδειξε ότι οι αυτόχειρες είχαν χαμηλότερη πυκνότητα των υποδοχέων σεροτονίνης στα αμύγδαλα, εγκεφαλική περιοχή που εμπλέκεται στον έλεγχο της επιθετικότητας και άλλων συμπτωμάτων, συγκριτικά με αυτούς που αποβιώνουν εξαιτίας άλλων λόγων.

health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=132571

Στα αμύγδαλα = στην αμυγδαλή (amygdala στα αγγλικά και μάλλον λάθος της μετάφρασης...)

en.wikipedia.org/wiki/Amygdala

www.livepedia.gr/index.php/%CE%91%CE%BC%...86%CE%BF%CF%81%CE%AC
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά; 10 Φεβ 2011 06:48 #492

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
χε, έκανες την ίδια παρατήρηση με τον ψυχίατρό μου...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυθύρπακτη αυτοκτονική συμπεριφορά; 12 Φεβ 2011 17:02 #503

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Να πώ ευχαριστώ;
Αν εκτιμούσα λίγο περισσότερο τους ψυχιάτρους θα το έλεγα... :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα