Αρχική Forum ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Διέξοδος για μοναχικούς
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Διέξοδος για μοναχικούς

Διέξοδος για μοναχικούς 17 Οκτ 2013 19:33 #5267

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

θα ήθελα τις συμβουλές σας σε κάτι πολύ δύσκολο..

Με ποιον τρόπο πιστεύετε ότι θα μπορούσε ένας άνθρωπος που δεν έχει κανέναν γύρω του και είναι σε στάδιο που δεν μπορεί εύκολα να κάνει καινούριες φιλίες (έχει περάσει σχολείο, σχολή, στρατό), να ξαναμπεί στο 'παιχνίδι' των κοινωνικών σχέσεων; Τι δραστηριότητες θα προτείνατε; Υπάρχουν άραγε κάποιες ομάδες; (δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορώ να πηγαίνω στις ομάδες του ΜΑΖΙ..).

Το δύσκολο σ'αυτήν την ηλικία είναι ότι πλέον όλοι έχουν τις δικές τους παρέες/φιλίες, οπότε είναι δύσκολο να ενταχθείς σε μια ήδη υπάρχουσα παρέα χωρίς να φανεί 'παράξενο'.. Φοβάμαι μην με λυπηθούν και με κάνουν παρέα από οίκτο. Επίσης, φοβάμαι να εκτεθώ, δεν θέλω να γίνει γνωστό ότι είμαι μόνος μου. Κι επειδή πλέον έχω χάσει τις κλασικές ευκαιρίες να κάνω μια καινούρια αρχή (π.χ. η σχολή), ψάχνω να δω τι θα μπορούσα να κάνω τώρα..

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΜΕΝΕΛΑΟΣ

Διέξοδος για μοναχικούς 18 Οκτ 2013 10:37 #5268

  • Vagattack
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Vagattack
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 70
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 11
καλημέρα James ξεκίνα να πηγαίνεις εκκλησία, βρες έναν καλό πνευματικό (ναι είναι καλύτερα και από ψυχοθεραπεία) και σίγουρα θα βρεις κάποιο παρεάκι σε καμία σύναξη νέων... Τουλάχιστον εδώ στα Χανιά αυτό κάνουμε και έχουμε πολλές και καλές παρέες!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 19 Οκτ 2013 17:41 #5271

  • seastar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της seastar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Γεια σου james !!

Εχεις εν μερη δικιο αλλα τιποτα δεν ειναι δυσκολο !!
Προσωπικα εχασα αρκετες παρεες παλαιοτερα ,και τωρα λογο της οικονομικης κρισης ,που αναγκαστηκαν να φυγουν στο εξωτερικο
Δεν μου ηταν ιδιαιτερα δυσκολο να δημιουργησω καινουριες παρεες και φιλους
Τ θεμα ειναι κατα ποσο ανοιχτοι ειμαστε εμεις ,για να μπουμε σε μια παρεα ,και οχι τοσο αν οι αλλοι μας δεχτουνε
Και το λεω αυτο γιατι ανεφερες οτι εισαι σε δυσκολο σταδιο /φαση


Μπορεις αν θελεις και γυμναζεσαι ,να πας γυμναστηριο ,η να αρχισεις κανενα ομαδικο σπορ
Ο εθελοντισμος ειναι μια ακομα ομορφη δραστηριοτητα ,που μπορεις να ασχοληθεις ,και μεσα απο κει να γνωρισιες παρεες
Και μεσα απο το διαδικτυο επισης Αν υπαρχουν καποια πραγματα που σε ενδιαφερουν δεν εχεις παρα να μπεις σε ομαδες ,που διοργανωνουν διαφορες εκληλωσεις ..
Το κακό είναι που δεν ήξερες
πως η διέξοδος είναι στον πυθμένα
που φοβήθηκες να βυθιστείς μέχρις αυτού.

Κώστας Μόντης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 19 Οκτ 2013 18:03 #5272

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Vagattack μην το πάρεις στραβά, αλλά θα προτιμούσα κάτι που δεν περιλαμβάνει θρησκεία! Ξέρω, beggars can't be choosers, αλλά.. Άσε που δεν θα ένιωθα άνετα να μπω σε μια κατάσταση που δεν πιστεύω καθόλου και να την 'χρησιμοποιήσω' για τελείως διαφορετικό σκοπό από αυτόν που εξυπηρετεί..

Επειδή πάσχω αρκετά στο θέμα της αυτοπεποίθησης, το γυμναστήριο το δοκίμασα, αλλά ένιωθα ότι απομακρυνόμουν από μόνος μου - με έβαζα μόνος μου στην θέση του εξόριστου. "Τόσοι είναι γαμάτοι εδώ μέσα, μ'εμένα θ'ασχοληθούν;" Γενικά έχω πολλά κακά και ανασταλτικά στοιχεία στον χαρακτήρα μου..

Ο εθελοντισμός νομίζω κι εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση, αλλά ακόμα κωλύομαι να προσπαθήσω κάτι.. Φοβάμαι μην φανώ απελπισμένος και γίνω ρεζίλι. Πρέπει να με πίεσω να κάνω αυτό το extra step.. Αλλά ρε γαμώτο θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχε μια ομάδα όπου μαζεύονται όλοι όσοι έχουν 'ξεμείνει', πιστεύω θα ένιωθα άνετα αν βρισκόμουν με ανθρώπους οι οποίοι ήξεραν απ'την αρχή ότι δεν έχω κανέναν.

Συγνώμη που σας ζαλίζω, είναι και Σάββατο και στις 'στερεοτυπικές' περιόδους που όλοι κάνουν κάτι, με πιάνει ακόμα περισσότερο.. Σαββατοκύριακα, γιορτές, κτλ.. Με αποκορύφωμα τα Χριστούγεννα :dry:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 20 Οκτ 2013 04:32 #5273

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Τι σας έλεγα, δύσκολα τα Σαββατόβραδα.. :(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 08 Νοε 2014 20:09 #5768

  • ΜΕΝΕΛΑΟΣ
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ΜΕΝΕΛΑΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
ΑΓΑΠΗΤΕ JAMES ΕΚΑΝΕΣ ΔΙΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩς ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΟΠΩς ΕΣΥ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΩ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ <<ΞΕΜΕΙΝΕΙ>> (Ο ΟΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΟΣ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ (Η ΟΜΑΔΑ) ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΔΙΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΘΕ ΤΟΠΟΥ. ΒΕΒΑΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ 57 ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΩ, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑ ΠΡΟΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΝΑ Η ΗΜΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ. ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΤΟΥ ΣΕΦΕΡΗ <<ΛΥΠΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ ΠΟΤΑΜΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΛΑ. ΤΩΡΑ ΒΥΘΙΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ>>.
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ, ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΤΙΜΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 09 Νοε 2014 18:48 #5773

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Μενέλαε,

απ'τη μία χαίρομαι που κατάφερα να σε εκφράσω, απ'την άλλη λυπάμαι που περνάς ότι κι εγώ :/ Εξαιρετικοί οι στίχοι του Σεφέρη, περιγράφουν ακριβώς αυτό που νιώθω..

Μακάρι με κάποιον τρόπο να δημιουργηθεί μια τέτοια ομάδα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 11 Νοε 2014 00:41 #5774

  • ΜΕΝΕΛΑΟΣ
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ΜΕΝΕΛΑΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ JAMES,

<<ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΧΙΛΙΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ>> (ΛΑΟ ΤΣΕ)

1. ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ: ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ, Α)ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ Β) ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ <<ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ>> ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΤΛΟ (ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ).
Τελευταία διόρθωση: 11 Νοε 2014 00:45 από ΜΕΝΕΛΑΟΣ. Αιτία: ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 20 Νοε 2014 01:06 #5780

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
James γειά σου...
Διάβασα, αν και πολύ καθυστερημένα το κείμενό σου και θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα βασικά, πριν αρχίσουμε κάποια συζήτηση... Πόσο χρονών είσαι και που μένεις; Θα κατανοήσεις στη συνέχεια γιατί τα ρωτάω. Σίγουρα όχι από περίεργεια... ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 20 Νοε 2014 12:48 #5781

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Κσλημέρα :) Είμαι 28 και μένω Άλιμο.. Γιατί;;;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διέξοδος για μοναχικούς 20 Νοε 2014 14:14 #5782

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Επειδή είμαι συντονίστρια και σε μία από τις δύο Ομάδες Αυτοβοήθειας του ΜΑΖΙ, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εκεί, αλλά διάβασα ότι δε μπορείς να έρθεις εξαιτίας της δουλειάς σου. Έχουμε διαπιστώσει ότι είναι μία από τις καλύτερες μορφές επανακοινωνικοποίησης για όσους παίρνουν μέρος και δημιουργούν και φιλίες εκτός Ομάδων...
Επίσης, αυτό που πρότεινε και ο/η seastar να βρεις έναν τομέα για εθελοντισμό. Προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ όταν πριν από 3 χρόνια άρχισα να συμμετέχω εθελοντικά στο ΜΑΖΙ...
Σκέψου κάτι που σου αρέσει πολύ και θα ήθελες να ασχοληθείς, αλλά για διάφορους λόγους πάντα το ανέβαλες. Π.χ. ζωγραφική, μαγειρική, ζαχαροπλαστική, χορό, ιστιοπλοία κλπ...
Και αν χρειαστείς οτιδήποτε, μη διαστάσεις να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα εδώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα