Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο?
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο?

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 08 Απρ 2013 21:45 #3929

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα , εδω και τρία χρονια εχω γνωρίσει μια κοπέλα , απο την αρχη πολλές φορες υπήρχαν στιγμές που ενώ ηταν πολυ γλυκιά σωστή λογική προσεκτική την επόμενη μερα ηταν άλλος ανθρωπος με επιθετικότητα κακιά και οτι αλλο μπορει να σκεφτεί κανεις.
Ειναι καλός ανθρωπος και δεν σκέφτεται να κανει κακό σε κανένα , το αντίθετο θα έλεγα , προσφέρει με καθε τροπο , ομως το περιβάλλον που ζει δεν ειναι το καλύτερο , περισσότερα δεν μπορω να σας πω για αυτο .
Στην απότομη μεταβολή στον χαρακτήρα της παντα προηγείται πονοκέφαλος και αν μου επιτρέπεται να πω πως ειναι κοντα κάποιες φορες με την περίοδο της.
Αρχίζω και σκέφτομαι μήπως υπαρχει κατι αλλο , μήπως ειναι απο την χρήση κάποιας ουσίας ? που δεν επιτρέπεται ?
Το άσχημο ειναι πως την αγαπω την ποναω και δεν μπορω να την βγάλω απο μεσα μου , να την δίωξω .
Την ξερω την εχω ζήσει και οτι και να μου κανει αν και με πονάει πολυ παρα πολυ δεν μπορω να την αποβαλω απο μεσα μου.
Τι μπορω να κανω ? με δεδομένο πως δεν μπορω να την πίσω να παει σε ειδικό και δεν μπορω να την βοηθήσω , απομακρύνεται ,κρύβεται .
Βέβαια ή ιστορία μου με αυτη την σχεση ειναι πολυ πιο βαθιά απο αυτα που σας έγραψα , θα προσπαθήσω με την βοήθειας σας με τις ερωτήσεις να σας πω περισσότερα .
Ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 09 Απρ 2013 04:31 #3936

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Γειά σου Λάμπρο.Από αυτά που περιγράφεις καταλαβαίνω ότι πρέπει να είσαι σε μια πολύ δύσκολη φάση και καταρχήν εσύ ο ίδιος να έχεις πολλά ανάμεικτα συναισθήματα για αυτή την κατάσταση,ίσως και κάποια που δεν σου αρέσουν,απόλυτα όμως φυσιολογικά.Από προσωπική μου εμπειρία,χωρίς να είμαι απόλυτη,πιστεύω πως ένα άτομο δεν μπορεί να βοηθηθεί αν δεν το πάρει πραγματικά απόφαση το ίδιο.θα μου πεις αυτοί που το αγαπάν να κάθονται να το βλέπουν?Γι αυτό σου λέω αρκετα δύσκολη η κατάσταση..αλλά μάλλον η πίεση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα σε όλους μας,όχι μόνο στην κοπέλα σου.Αυτό που εγώ θα σου πρότεινα είναι να φροντίσεις τον εαυτό σου καταρχήν,να δεις λίγο που βρίσκεσαι μέσα σ αυτή τη σχέση,τα δικά σου συναισθήματα,αντί να στρέφεις την προσοχή σου προς το ΠΡΟΒΛΗΜΑ του άλλου.Το ξέρω δεν γίνεται να μείνεις ανεπηρέαστος απ αυτό,αλλά έχω την αίσθηση πως είναι λιγάκι δύσκολο να λειτουργήσει αυτή η σχέση,όχι γιατί ο άλλος είναι προβληματικός,αλλά γιατί κατά κάποιο τρόπο πας να αναλάβεις την ευθύνη κάποιου άλλου.Ήταν γενικά κάπως έτσι η σχέση σας?Πώς σου φαίνονται αυτά που γράφω?Ελπίζω να είναι κάπως βοηθητικά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Lampros

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 09 Απρ 2013 04:59 #3937

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Έχεις δίκιο σε πολλα , η σχεση μας ειναι κάπως ετσι . Ειναι ενα πληγωμένο πλάσμα , απο που και αν το δεις , πολλές φορες εχω σκεφτεί να την αφήσω , αφού μου φέρεται ετσι αλλα μετα σκέφτομαι πως ειναι μονη της πως πονάει και δεν μου παει να φέρθω τοσο σκληρά.
Δεν ειμαι ανθρωπος που υποφέρει ο δίπλα μου και εγω τον αφήνω, ποσο περισσότερο αυτη την γυναικα που την αγαπω .
Τι να κανω ? δεν ξερω , τον εαυτο μου τον εχω στην άκρη , κοιτάζω παντα τους άλλους . Ειναι στιγμές που θέλω τοσο πολυ την αγκαλια της που δεν αντέχω . Ποναω για αυτα που της συμβαίνουν και πίστεψε με δεν μπορω να κανω κατι για αυτο , για τον δικό μου πόνο , πολλές φορες λέω μεσα μου καλύτερα να μην νιώθω να μην υπάρχω .
Βλεπω ποσο δύσκολη και σκληρή ειναι η ζωη για κάποιους ανθρώπους και αναρωτιέμαι αν ο Θεός τα βλέπει όλα αυτα .
Να γυρίσω πίσω το χρόνο αν μπορούσα να άλλαζα πολλα .
Εχω κουραστεί απο τον πόνο και εγω , τι να κανω δεν ξερω .
Πως να την βοηθήσω πως να αλλάξω κατι στη ζωη της να μπορεί να χαμογελάει λιγο .
Τελευταία διόρθωση: 09 Απρ 2013 05:01 από Lampros.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 09 Απρ 2013 05:14 #3939

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
να προτείνω κάτι?ίσως αν δεν σκεφτόσουν τα δύο άκρα?δηλ ή αναλαμβάνω απόλυτα τη σωτηρία της ή την αφήνω... τι εναλλακτικές υπάρχουν?σίγουρα μέσα σ αυτές θα χρειαστεί να φροντίσεις τον εαυτό σου..για να μπορείς να φροντίσεις και εκείνη, θα δεις με ποιο τροπο...τι λές? τί θα αλλάζες αν μπορούσες να γυρίσεις τον χρόνο πίσω?
Τελευταία διόρθωση: 09 Απρ 2013 06:21 από eka. Αιτία: λαθος διατυπωση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Lampros

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 09 Απρ 2013 16:52 #3941

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
eka έγραψε:
να προτείνω κάτι?ίσως αν δεν σκεφτόσουν τα δύο άκρα?δηλ ή αναλαμβάνω απόλυτα τη σωτηρία της ή την αφήνω... τι εναλλακτικές υπάρχουν?σίγουρα μέσα σ αυτές θα χρειαστεί να φροντίσεις τον εαυτό σου..για να μπορείς να φροντίσεις και εκείνη, θα δεις με ποιο τροπο...τι λές? τί θα αλλάζες αν μπορούσες να γυρίσεις τον χρόνο πίσω?

Δεν υπάρχουν εναλλακτικές δυστυχώς , αυτο ειναι το άσχημο , τουλάχιστον εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι.
Αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω ? πιθανόν να επέλεγα να μην είχα αυτη την σχεση . Ο πόνος μπροστα στα λίγα καλα ειναι μεγάλος και δεν τον αντέχω και δεν ξερω τι μπορω να κανω να την βοηθήσω .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 09 Απρ 2013 23:17 #3945

  • McHouse
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της McHouse
katarxas to na psaxneis na vreis diagnwsi einai askopo... dipoliki, oriaki, mporei na einai apla gynaikies paraksenies xwris na thelw na ypovathmisw ta provlimata. an theleis na mineis mazi tis to mono pou mporeis na kaneis einai na eisai dipla tis opws erxonte autes oi eksarseis kai na tis syzitate oso mporeite. an kai pagia symvouli mou gia tis sxeseis einai oti an kati se fthirei oso fthiresai esy twra einai kairos na swseis ton eauto sou kai na fygeis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 09 Απρ 2013 23:28 #3946

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Ναι μπορεί να είναι γυναικείες παραξενιές , αλλα πως να φύγεις οταν έχεις περάσει πολλα με έναν ανθρωπο, δεν ειναι κατι εύκολο ειδικά οταν τον αγαπάς τον έχεις ζήσει απο καθε πλευρά .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 10 Απρ 2013 04:44 #3947

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
ε αγόρια θα με πιάσει το φεμινιστικό μου τώρα!είναι δυνατόν να τα λέτε αυτά?γυναικείες παραξενιές? οι συναισθηματικές συγχύσεις δεν έχουν φύλο όπως θα έπρεπε να είχατε διαπιστώσει από το χώρο που βρίσκεστε.Γιατί κατά την άποψη μου τα περισσότερα ψυχολογικά αυτό είναι.αν τα ψάξεις σε βάθος..Εμένα μου φαίνεται Λάμπρο πως έχεις και εσύ τα θεματάκια σου να διερευνήσεις,που βάζεις σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό σου όπως είπες ΠΑΝΤΑ!Γιατί? Εγώ βλέπω κάποιες εναλλακτικές πέραν του άσπρου-μαύρου,ίσως να μπορείς να βοηθήσεις αυτή την κοπέλα χωρίς να πονάς τόσο τον εαυτό σου.Ίσως μάλιστα τότε η βοήθεια να έχει πιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.Το πώς μόνο εσύ μπορείς να το ανακαλύψεις.Δεν είναι εύκολο, είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο!Εύχομαι να το τολμήσεις!

υγ:McHouse για να αποφύγεις τη διάγνωση κ δήθεν να καθησυχάσεις θίγεις ένα φύλο...ωραία εξήγηση και κυρίως ώριμη από κάθε άποψη...εδώ σου λέει ο άλλος υποφέρει,σκέφτεται οτι θα ήταν καλύτερα να μην υπάρχει κ εσύ του λες παραξενιές? και μάλιστα γυναικείες? σου λέει δεν μπορεί να φύγει και του λες φύγε?αφού δεν μπορεί λέμε..

υγ2: προς τους διαχειριστές.Επειδή είμαι καινούργια στον χώρο αν νιώθετε οτι ξεφεύγω κάπου μ αυτά που γράφω πείτε μου να προσαρμοστώ,αν μπορώ..Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Lampros

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 10 Απρ 2013 04:59 #3948

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
eka έγραψε:
ε αγόρια θα με πιάσει το φεμινιστικό μου τώρα!είναι δυνατόν να τα λέτε αυτά?γυναικείες παραξενιές? οι συναισθηματικές συγχύσεις δεν έχουν φύλο όπως θα έπρεπε να είχατε διαπιστώσει από το χώρο που βρίσκεστε.Γιατί κατά την άποψη μου τα περισσότερα ψυχολογικά αυτό είναι.αν τα ψάξεις σε βάθος..Εμένα μου φαίνεται Λάμπρο πως έχεις και εσύ τα θεματάκια σου να διερευνήσεις,που βάζεις σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό σου όπως είπες ΠΑΝΤΑ!Γιατί? Εγώ βλέπω κάποιες εναλλακτικές πέραν του άσπρου-μαύρου,ίσως να μπορείς να βοηθήσεις αυτή την κοπέλα χωρίς να πονάς τόσο τον εαυτό σου.Ίσως μάλιστα τότε η βοήθεια να έχει πιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.Το πώς μόνο εσύ μπορείς να το ανακαλύψεις.Δεν είναι εύκολο, είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο!Εύχομαι να το τολμήσεις!

Οχι δεν το είπα ετσι και συγνώμη
να διευκρινίσω λοιπόν, τον εαυτο μου τον βάζω σε δεύτερη μοίρα γιατι τα προβλήματα μου σε σχεση με τα προβλήματα της ειναι μηδαμινά .
Δεν ειναι ευκολο να καταλάβεις αν δεν σου μιλήσω και ακούσεις όλη την ιστορία.
Οταν έχεις απέναντη σου μια γυναικα , έναν ανθρωπο που ξέρεις ποσο πονάει τι προβλήματα εχει δεν έχεις επιλογη απο να την βοηθήσεις και να σταθείς δίπλα της με οποίο κόστος .
Ζούμε σε μια κοινωνία που ο καθένας κοιτάζει τον εαυτο του και όχι τον αλλο , τωρα που με πονάει που με στενοχώρει ολο αυτο ειναι γιατι ετσι ειναι ο χαρακτήρας μου και γιατι την νιαζομαι την αγαπάω και ετσι βάζω τον εαυτο μου ΠΑΝΤΑ σε δεύτερη μοίρα.
Προσπαθώ αλλα δεν μπορω μα καταταλαβω γιατι εχει αυτη την συμπεριφορά σαν γυναικα , μήπως ειναι κατι που δεν μπορω να δώ ή να καταλάβω ?
Σαν γυναικα εσυ μπορείς να μου εξηγήσεις ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 10 Απρ 2013 05:26 #3949

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
κ εγώ ζητώ συγνώμη αν φάνηκα κάπως εριστικη αλλα όταν μιλάνε με φυλετικουσ όρους δεν μ αρέσει.Εγώ σκέφτομαι ως ανθρωπος κ όχι ως αντρας κ γυναικα.δεν τα πιστευω αυτα.μπροστα στα συναισθηματα και στον πονο είμαστε ολοι ίδιοι κ ισοι. Ανθρωποι!δεν θα σου εξηγήσω και γιατι οπως είπες δεν μπορω να ξέρω ακριβως, αλλα κ δεν πιστευω οτι η εξήγηση είναι αυτο που εχεις αναγκη κ γενικα δεν δινω τοση σημασια στις εξηγησεις.εμενα μου φαινεται οτι και οι δυο πονατε πολυ,υποφερετε ισως ο καθένας με τον δικό του τροπο και για τους δικους του λόγους.δεν θεωρω οτι πονας λιγοτερο απ τα λίγα που είπες. προτεινω να μείνεις κοντα της μιας και σου είναι αδύνατο να φύγεις αλλα σιγα σιγα να αρχιζεις να φροντίζεις και τον εαυτό σου,όχι εγωιστικα αλλα με αγάπη για τα δικα σου συναισθήματα και ισώς διακριτικα χωρις να τη θιξεις να μοιραστεις τον πονο σου μαζι της..γιατι οχι να μην σε καταλαβει?αλήθεια το χεις κάνει ποτέ αυτό?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 10 Απρ 2013 05:36 #3950

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Της εχω πει πως νιώθω πως ποναω , οταν φέρεται περίεργα . Οταν ειναι καλα μου λεει πως δεν πρέπει να την ακούω να της δίνω σημασία , οταν εχει αυτη την αλλαγή στη συμπεριφορά της μου λεει ωμά , ετσι ειμαι εγω και μου αρέσει να σε κανω να ζηλευεις να πονας.
Κανει σαν έφηβη και ειναι 31 χρόνων .
Δεν ξερω τι να πω , δεν μπορω να μην την σκέφτομαι να μην την νιώθω , αλλα δεν μπορω να φιλτραρω αυτα τα άσχημα που μου λεει με πρόθεση .
Ίσως ειμαι πιο καλός απο όσο επρεπε ? την σεβάστηκα πιο πολυ απο οτι ήθελε? την αγάπησα και της φάνηκε πολυ ? τι να πω και τι να σκεφτώ .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 10 Απρ 2013 18:45 #3954

  • McHouse
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της McHouse
ok... sorry gia to "gynaikies paraksenies" itan ontws ligo atopos oros
eka. dn to eipa gia na ton kathisixasw... isa isa an ontws einai kati diagnwsimo einai pio efkolo na antimetopistei apo kati aoristo. kai nai tou lew na fygei giati i sxesi pou exei dn einai kai oti pio ygeies gia kanenan apo tous dyo

poso xronwn eisai esy lampro?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 11 Απρ 2013 03:14 #3955

  • eka
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της eka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Mc House το θέμα μου δεν είναι οι διαγνώσεις,δεν πιστεύω στις διαγνωσεις δεν βοηθάνε, ισα ισα ταμπελώνουν και δημιουργουν περισσότερα προβλήματα και χάνεται η ουσία.αυτό που με ενόχλησε ήταν η εναλλακτική εξήγηση σου... αλλά δεν ξαναλέω τα ίδια,νομίζω κατάλαβες κ ειλικρινά σ ευχαριστώ που το αναγνώρισες :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διπολικη διαταραχη ? ή κατι αλλο? 14 Απρ 2013 03:48 #3983

  • Lampros
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Lampros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα , δεν ειμαι μικρός στην ηλικία μου , αλλα τι σχεση μπορεί να εχει αυτο με το πρόβλημα .
Οταν αγαπάς και νοιάζεσαι για τον αλλο δεν μπορείς να φύγεις , ξερω πως δεν ειναι υγιές ολο αυτο αλλα δεν μπορω να το αλλάξω.
Τελευταία διόρθωση: 14 Απρ 2013 03:50 από Lampros.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα