Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη?
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη?

Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 01 Φεβ 2011 23:56 #420

  • Pandoras Box
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Pandoras Box
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 2
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα κ εγω, να σας παραθεσω την ιστορια μου και να μου δωσετε μερικες συμβουλες.
Ειμαι 33 ετων, ανεργη το τελευταιο 10μηνο, μετα απο συνεχη εργασια 7 ετων.
Παρολο που ανεξαρτητοποιηθηκα σχετικα νεα, στα 22 μου, λογω οικονομικης δυσχερειας τα τελευταια 4 χρονια, εχω επιστρεψει στο πατρικο μου και ζω παλι με τους γονεις μου.
Πληροφοριακα να σας πω, οτι βιωσα τραυματικη σεξουαλικη εμπειρια στα 10 μου και δεν πηρα ποτε συμβουλη παιδοψυχολογου.Το παλεψα μονη και εχω φτασει σε εναν ικανοποιητικο βαθμο, να μπορω να μιλω γι αυτο, χωρις να μ ενοχλει.
Οπως και οι περισσοτεροι ανθρωποι νομιζω, περασα δυσκολη εφηβεια. Ημουν ενα υπερκινητικο παιδι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Ο αρχηγος της παρεας παντα και παντου με απιστευτη ενεργεια χωρις αναγκη για πολυ ξεκουραση (αυτο με ακολουθει ακομη στη ζωη μου, κοιμαμαι το πολυ 6 ωρες την ημερα σε γενικα πλαισια).
Στο γυμνασιο επαθα νευρικο κλονισμο και προσηχθην στο νοσοκομειο, οπου μου εκαναν μια ηρεμιστικη ενεση και τιποτα παραπανω (δεν πηρα φαρμακευτικη αγωγη, ουτε με παρακολουθησε ψυχολογος μετα το περιστατικο).
Ειχα αυτοκτονικες σκεψεις τις οποιες κατεθετα στο γραπτο λογο (εγραφα ποιηματα) τις οποιες φυσικα ποτε δεν υλοποιησα, γιατι φοβομουν. Εκτοτε δεν ξαναεκανα ποτε τετοιες σκεψεις.
Ειχα προβλημα με την υπερβολικη καταναλωση αλκοολ, κατι που εχει επιστρεψει και παλι στη ζωη μου το τελευταιο τριμηνο.
Μετα το σχολειο, παρολο που δεν καταφερα να σπουδασω, γιατι ειχα αλλες ανησυχιες να απασχολουν το μυαλο μου και οχι τα μαθηματα μου, ειχα μια σχετικα καλη επαγγελματικη εξελιξη. Και αυτο οφειλοταν στο "εξυπνο μυαλο" μου, οπως παντα μου ελεγαν ολοι οσοι με γνωριζαν (γονεις, φιλοι, δασκαλοι, συναδελφοι)
Εργαζομαι απο τα 18 μου, με τρομερο ζηλο, μεχρι πριν απο 10 μηνες που εμεινα χωρις δουλεια.
Στις διαπροσωπικες μου σχεσεις τωρα, ειχα παντα εγω τον ελεγχο, το πανω χερι... και συχνα θυμωνα και αντιδρουσα βιαια (καποιες φορες, οχι ολες) σε περιπτωση διαφωνιας με το συντροφο μου (εχω επισυναψει συνολικα 3 σχεσεις,ολες μακροχρονιες, με διαρκεια 2,7 και 4 χρονια αντιστοιχα).
Η τελευταια μου σχεση, τελειωσε πριν λιγες εβδομαδες γιατι δεν αντεχε την εναλλαγη των συμπεριφορων μου, οπως μου ειπε... με τσακισε ψυχολογικα το γεγονος αυτο, γιατι θεωρουσα αυτο τον ανθρωπο ως το τελευταιο μου στηριγμα...
Ολο το διαστημα που ειμαι ανεργη, δεν εχω διαθεση για τιποτα... βρισκομαι πισω απο τον υπολογιστη, παιζοντας παιχνιδια ολη μερα, με ελαχιστες εξαιρεσεις καποιες αναζητησεις για δουλεια και καποια ξεφρενα ξενυχτια με φιλους σε μια προσπαθεια να καταπολεμησω την επικειμενη καταθλιψη (ματαια βεβαιως, γιατι ξαναπεφτω παντα στο τελος)...
Τις τελευταιες εβδομαδες και μετα την εγκαταλειψη απο το συντροφο μου, η διαθεση μου ειναι αθλια. Κλαιω νυχθημερον χωρις λογο, δεν τρωω παρα μονο οσο χρειαζεται, κοιμαμαι συνεχεια και ξυπναω πολλες φορες συνηθως τρομαγμενη, φοβισμενη,με αγωνια και με διαθεση να θελω να φυγω απ το σπιτι αμεσα, χωρις να εχω που να παω.
Σε μια προσπαθεια να επαναφερω την κατασταση εφτασα σε σημειο μια να παρακαλαω και μια να απειλω το συντροφο μου να γυρισει στη σχεση.
Εχω μαλωσει με τους περισσοτερους φιλους μου, γιατι με θεωρουν ισχυρογνωμων, στις προσπαθειες που κανουν να με βοηθησουν ( και νομιζω εχουν απολυτο δικιο...).
Βιωνω μια απιστευτη εγκαταλειψη και νοιωθω καταθλιπτικη με εναλλαγες στην ψυχολογια μου, οταν καποιες φορες προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειμαι ικανοτατη και δυνατη και οτι αν το παρω αποφαση, θα τα καταφερω, γιατι παντα ετσι ηταν για μενα...
Σε μια αναζητηση στο διαδικτυο, επεσα πανω στα συμπτωματα της διπολικης διαταραχης... Ηταν σαν καποιος που με ηξερε, να εγραφε για μενα... θα σας πω μονο οτι απο τα 11 συμπτωματα του καταθλιπτικου επεισοδιου εχω τα 9 και απο τα 14 συμπτωματα του μανιακου εχω τα 11... και αυτο συνεβαινε παντα στη ζωη μου...
Εχω παθει σοκ, γιατι αδυνατω να το πιστεψω...
Χρειαζομαι βοηθεια και πρωτον δεν εχω λεφτα να ξοδεψω για μια εξειδικευμενη ψυχολογικη παρακολουθηση, δευτερον ντρεπομαι πολυ να το συζητησω με φυσιολογικους ανθρωπους, τριτον φοβαμαι τη διαγνωση παρα πολυ και τεταρτον δεν εχω ιδεα που να απευθυνθω,οντας ανεργη και ανασφαλιστη...
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, για το χρονο που μου διαθεσατε και ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου.
Με εκτιμηση,
Pandora's Box.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 01 Φεβ 2011 23:59 #421

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
πότε πρόλαβες κ γράφτηκες?
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pandoras Box

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 02 Φεβ 2011 00:02 #422

  • Pandoras Box
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Pandoras Box
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 2
Ως ανεργη εχω πολυ ελευθερο χρονο... και παλι σ ευαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου. Το εκτιμω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 04 Φεβ 2011 19:57 #427

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Pandoras Box έγραψε:
Εχω παθει σοκ, γιατι αδυνατω να το πιστεψω...
Χρειαζομαι βοηθεια και πρωτον δεν εχω λεφτα να ξοδεψω για μια εξειδικευμενη ψυχολογικη παρακολουθηση, δευτερον ντρεπομαι πολυ να το συζητησω με φυσιολογικους ανθρωπους, τριτον φοβαμαι τη διαγνωση παρα πολυ και τεταρτον δεν εχω ιδεα που να απευθυνθω,οντας ανεργη και ανασφαλιστη...

Καλημέρα Pandoras Box και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Κατ' αρχάς, ψυχραιμία για να δούμε ΜΑΖΙ ένα ένα αυτά που σε απασχολούν!:)
Ο κανονισμός του φόρουμ δεν μας επιτρέπει διαγνώσεις καθ' όσο αυτές είναι δουλειά των ειδικών.
Απ' ότι καταλαβαίνω από το ποστ σου η ζωή που ζεις δεν σε γεμίζει κι αυτό το εκφράζεις με εναλλαγές στη διάθεσή σου και στη συμπεριφορά σου; Μίλησέ μας αν θέλεις περισσότερο για τη συμπτωματολογία της διπολικής που βρίσκεις πως σου ταιριάζει. Σε ποια ένταση τη βιώνεις και ποια η διάρκειά της;

Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι συνειδητοποιείς και αποδέχεσαι το γεγονός ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Μην σε ανησυχεί τόσο το γεγονός της ανεργίας. Και ψυχολογική και ψυχιατρική παρακολούθηση παρέχονται και δωρεάν.
αναζήτησε εδώ: www.mentalhealthmap.gr/search.asp το πλησιέστερο κέντρο ψυχικής υγείας.
είναι απολύτως φυσιολογικό να ντρέπεσαι και να έχεις κατά νου το στίγμα. για αρχή μπορείς να ανοιχτείς σε ανθρώπους από το φόρουμ, να μιλήσεις μαζί τους, να δεις πως το αντιμετωπίζουν εκείνοι. αργότερα, ίσως να τους γνωρίσεις και από κοντά. η συμβουλή είναι μία: σε οποιονδήποτε μίλας όσο και αν σε κάνει να νοιώθεις άνετα.
είναι επίσης φυσιολογικό να φοβάσαι τη διάγνωση γιατί αυτή μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή! αλλά όσο δεν αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα, τόσο αυτό επιδεινώνεται! γι' αυτό τηλεφώνησε το συντομότερο στο κέντρο ψυχικής υγείας!:)

περιμένουμε νέα σου!
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": trypa, Pandoras Box

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 06 Φεβ 2011 07:10 #456

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Μπράβο Βασίλη, πολυ ωραίο και πολύ χρήσιμο αυτό το site με όλες τις δημόσιες υπηρεσίες ψυχικής υγείας! (καλά το είπα; τέλος πάντων, ψυχολογικής και ψυχιατρικής υποστήριξης...)

Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε και στο δήμο μου τέτοιο κέντρο!

Βάλε το κι αυτό στις παροχές αν δεν υπάρχει ήδη, εγώ το βρήκα τυχαία διαβάζοντας το θέμα αλλά πολλοί άλλοι μπορεί να μην το δούνε, ενώ το χρειάζονται ή θα το χρειαστούν!

Pandora's Box... καλωσήρθες στον κόσμο της διπολικής διαταραχής! :)
Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά θα το συνηθίσεις! Έτσι κι αλλιώς φαίνεται να είχες τα συμπτώματα εδώ και αρκετό καιρό, οπότε δε θα αλλάξει τίποτα, εκτός από το γεγονός ότι έμαθες πώς ονομάζεται η κατάστασή σου (μας)!
Μίλα το συντομότερο δυνατό με έναν ειδικό αν δεν το έχεις κάνει ήδη (και εννοώ ψυχίατρο) γιατί όσο πιο νωρίς αρχίσεις τη θεραπεία τόσο πιο σύντομα θα βγείς από αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι τώρα...
Καλή συνέχεια, καλή δύναμη... και καλή λευτεριά! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης, Pandoras Box

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 06 Φεβ 2011 14:53 #464

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
trypa έγραψε:
Pandora's Box... καλωσήρθες στον κόσμο της διπολικής διαταραχής! :)
Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά θα το συνηθίσεις!

εχμ, προέχει η επίσκεψη σε κάποιον ειδικό! εδώ υπενθυμίζω πως δεν κάνουμε διαγνώσεις!
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pandoras Box

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 06 Φεβ 2011 18:20 #466

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
Έχεις δίκιο Βασίλη!
Δεν προσπάθησα να κάνω διάγνωση από μόνη μου, απλά φαίνεται η Pandora's Box να "αυτοδιαγνώστηκε" διαβάζοντας τα συμπτώματα της ασθένειας και διαπιστώνοντας ότι έχει τα περισσότερα από αυτά...
Οπότε, απλά δέχτηκα τη δική της διάγνωση, δεν ξέρω αν ήταν λάθος αυτό, σίγουρα πάντως πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει η διάγνωση να γίνει από ειδικό για να είναι όντως έγκυρη...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pandoras Box

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 06 Φεβ 2011 21:30 #468

  • Pandoras Box
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Pandoras Box
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 2
Αυτο που εχω παρατηρησει και με ανησυχει εντονα ειναι οι μεγαλες και σε συντομο χρονικο διαστημα, εναλλαγες της διαθεσης μου...
Τη μια μερα ειμαι χαρουμενη και ευδιαθετη και την επομενη νοιωθω χαλια χωρις ιδιαιτερο λογο... και αυτο συμβαινει εδω και ενα μηνα τουλαχιστον...
Εκλεισα ραντεβου με ψυχολογο, στις 2 Μαρτιου στο Αιγινητειο, οποτε θα μαθω συντομα...
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη συνδρομη σας στο θεμα μου.
Θα σας ενημερωσω αμεσως μολις παρω διαγνωση.
Να στε ολοι καλα και καλη δυναμη...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 06 Φεβ 2011 22:39 #469

  • trypa
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της trypa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 3
...Δε γινότανε να πας στα επείγοντα για να μην περιμένεις έναν ολόκληρο μήνα;
Γιατί με ψυχολόγο το ραντεβού;
Θα μπορέσει να κάνει ότι χρειαστεί (πχ συνταγογράφηση φαρμάκων) ή θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο, με κίνδυνο να περιμένεις άλλον ένα μήνα μέχρι να έρθει η μέρα του ραντεβού;
Δεν ξέρω αν είναι προς όφελός σου να περιμένεις τόσο καιρό... γνώμη μου, ή επισκέψου τα επείγοντα όποιου νοσοκομείου εφημερεύει για να μιλήσεις με ΨΥΧΙΑΤΡΟ ή επισκέψου κάποιον σε ιδιωτικό ιατρείο αν έχεις την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο...
Αυτά, και υπομονή!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 10 Φεβ 2011 06:52 #493

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
μπράβο που κινητοποιήθηκες άμεσα και έκλεισες ραντεβού!:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη? 10 Φεβ 2011 08:32 #497

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
αν αισθανθείς πολύ άσχημα στο μεταξύ ή δν μπορείς να περιμένεις τόσο, να ξέρεις πως όταν εφημερεύει το αιγινήτειο μπορείς άμεσα να δεις ψυχίατρο κ να σου συνταγογραφήσει φάρμακα.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα