Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 08 Οκτ 2012 04:51 #3162

  • elli
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της elli
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Γεια σας...Τους τελευταιους 6 μηνες προσπαθουμε να καταλαβουμε τι ακριβως εχει ο αντρας μου.Απο μια σοβαρη καταθλιψη ξαφνικα και πολυ αποτομα περασε σ'ενα αλλο σταδιο μανιας οπως μου εξηγησε ο γιατρος του.Τελικα μετα απο αρκετες επισκεψεις χθες μας ανακοινωσε οτι προκειται για διπολικη διαταραχη.Ειμαι αρκετα ενημερωμενη για την παθηση αυτη γιατι εδω και πολλα χρονια νοσει απο την ιδια παθηση ενα ατομο του στενου οικογενειακου περιβαλλοντος μου.Προσπαθω να τον στηριξω οσο μπορω αν και ειναι αρκετα δυσκολο.Αυτο που με προβληματιζει ιδιαιτερα σε ολο αυτο ειναι οι ζαλαδες που παραπονιεται οτι εχει συνεχως,νιωθει μου λεει θολωμενος και το καταλαβαινω κι εγω παρα πολλες φορες απο το υφος που εχει.Μπορουμε να κανουμε κατι για τις ζαλαδες?και που μπορει να οφειλονται?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 08 Οκτ 2012 05:24 #3163

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Elli γειά σου. Δυστυχώς δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω για τη διπολική διαταραχή, επειδή εγώ έχω διαγνωσθεί με μείζονα κατάθλιψη και διαταραχή πανικού. Όμως στην αρχική μας σελίδα θα βρεις αναλυτικά στη διπολική διαταραχή, όσα χρειάζεται να ξέρεις.

Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω, είναι αν του έχει δώσει φαρμακευτική αγωγή ήδη ο γιατρός, επειδή αν ναι, απ ότι διάβασα στις παρενέργειες αυτών των φαρμάκων υπάρχει αυτή η εκδοχή. Απάντησέ μου σε παρακαλώ αν θες. Ευχαριστώ, εύχομαι καλό κουράγιο και να ξέρεις ότι είμαστε εδώ για υποστήριξη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elli

Απ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 08 Οκτ 2012 05:59 #3167

  • Korios
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Korios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Έλλη. Εγώ διαγνώσθηκα πριν αρκετά χρόνια, το 1995, με διπολική διαταραχή τύπου 1 (μανιακού τύπου). Πονοκεφάλους είχα πάντα σε νορμάλ πλαίσια και ζαλάδες πολύ σπάνια. Ποτέ όμως δεν έκανα, εγώ ή οι γιατροί μου, κάποια σύνδεση ανάμεσα σε αυτούς και στην διπολική διαταραχή. Όμως η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται χωριστά, θα μπορούσαν να οφείλονται σε κάποια παρενέργεια από τα φάρμακα ή θα μπορούσε να είναι και ψυχογενής η αιτία, π.χ. λόγου άγχους. Το καλύτερο, ή μάλλον το μόνο, που μπορώ να προτείνω είναι να το αναφέρετε στον γιατρό του.
"Οφείλουμε να ξαναβρούμε την σοβαρότητα που είχαμε όταν παίζαμε παιδιά", Νίτσε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κραταιά, elli

Απ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 08 Οκτ 2012 18:56 #3171

  • elli
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της elli
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...Γνωριζω για τις παρενεργειες των φαρμακων ομως οι ζαλαδες αυτες ξεκινησαν πριν απο τη ληψη των φαρμακων...πιστευω οτι την συγχιση που νιω8ει στο κεφαλι του τη μεταφραζει ως ζαλαδα...σας ευχαριστω και παλι... πιστευω οτι η επικοινωνια εδω θα με βοηθησει να καταλαβω καλυτερα το πως νιωθει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 08 Οκτ 2012 22:40 #3174

  • menediatou
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της menediatou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 83
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 4
Γεια σου Έλλη!
Η ζαλάδα είναι από τα πιο κοινά συμπτώματα σωματοποιημένου άγχους (φυσικά, αφού έχει αποκλειστεί η πιθανότητα βιολογικού-σωματικού προβλήματος, π.χ. υπέρταση ή υπόταση, θυρεοειδής κλπ). Επίσης, πολύ συχνά όπως πολύ σωστά αναφέρεις και η ίδια, το άτομο μπορεί να "μεταφράζει" την διανοητική σύγχυση (πολλές, γρήγορες, αντιφατικές σκέψεις και αδυναμία συγκέντρωσης) σε ζαλάδα. Σε κάθε περίπτωση, να συμβουλευτείτε τον γιατρό που τον παρακολουθεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elli

Απ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 11 Οκτ 2012 21:50 #3187

  • elli
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της elli
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Τελικα μαλλον ηταν απο την συγχυση που φερνει η ασθενεια.Στην τελευταια μας επισκεψη ο γιατρος μας ειπε να παρει και dapakine ταυτοχρονα με το invega που επαιρνε τους δυο τελευταιους μηνες.Aπο την ημερα που το ξεκινησε το φαρμακο νιωθει πολυ καλυτερα και οι ζαλαδες εχουν υποχωρησει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ 12 Οκτ 2012 06:17 #3189

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Έλλη χαίρομαι πολύ που λύθηκε μία τόσο σημαντική απορία, επειδή διώχνει άλλη μία αγωνία από τις πολλές που περνάτε μέσα από την κατάσταση. Είναι σημαντικό να αντιδράσει καλά ο οργανισμός στα φάρμακα, ώστε να έρθει μία ισορροπία χημική και συναισθηματική για να μπορεί στη συνέχεια να το διαχειριστεί με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Ότι χρειαστείς, μη διστάσεις να το μοιραστείς μαζί μας. Μπορεί να μην έχω διαγνωστεί με διπολική, αλλά πίστεψέ με, η δυσκολία είναι κοινή για όλους μας. Σε άλλους πιο πολύ, σε άλλους λιγότερο, αλλά σίγουρα καταλαβαίνει ο καθένας μας τι περνάει ο άλλος, σε πάρα πολλά επίπεδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα