Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Καταθλιψη λογω ξενιτιας

Καταθλιψη λογω ξενιτιας 15 Φεβ 2013 06:03 #3791

  • dora367
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dora367
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Γεια σας, ειμαι 23 χρονων και αναγκαζομαι επειδη δεν εχω δουλεια στην ελλαδα να μεταναστευσω σε αλλη χωρα. απο τοτε αρχισαν τα προβληματα. ειμαι ολη μερα χαλια. νιωθω τεραστια θλιψη και αγχος. κλαιω συνεχεια χωρις λογω και εχω συμπτωματα απο το αγχος. το αγορι μου ηδη ειναι εκει και εγω περιμενω να βρει σπιτι και δουλεια για να παω και εγω. αυτη η αναμονη ομως με εχει τρελανει και με σκοτωνει καθημερινα. δεν μπορω να ηρεμησω απο το αγχος και το πλακωμα που νιωθω στη καρδια. πηγα σε ψυχολογο και παιρνω αντικαταθλιπτικα ομως αυτο που φοβαμαι ειναι πρωτον μην παθω τιποτα απο το τοσο αγχος και ενταση και δευτερον μηπως οταν παω και εγω στο εξωτερικο γινω χειροτερα. υπαρχει και αλλη περιπτωση σαν εμενα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθλιψη λογω ξενιτιας 15 Φεβ 2013 20:49 #3792

  • McHouse
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της McHouse
geia sou

zw sto ekswteriko apo to 2007 kai eimai ki egw 23 xronwn, 1o eksartate se poia xwra kai poia perioxi tha eisai alla synithws yparxoun arketoi ellines sto ekswteriko pou mporoun na sou thymizoun tin mama patrida.
exeis taksidepsei katholoulou pote sto ekswteriko? i tha einai i prwti fora? exw filo gia ton opoio otan irthe na minei itan i prwti fora kai enw stin arxi itan kapws dyskola na synithisei tous diaforetikous tropous kai idiomorfies meta itan mia xara perase ki autos faseis san esena isws oxi toso entones.
elpizw na iremiseis syntoma kai ta anti-d na voithisoun.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθλιψη λογω ξενιτιας 15 Φεβ 2013 21:07 #3793

  • dora367
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dora367
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
γεια σου. ευχαριστω για την απαντηση. ναι εχω ταξιδεψει ξανα για γερμανια και εκει θα παω τωρα. δεν μου αρεσε που ο καιρος ηταν πολυ χαλια ολο συνεφια και χωρις ηλιο και επισης με δυσκολευει και η γλωσσα καθως δεν μιλαω καθολου γερμανικα. αλλα οταν εδω δεν εχεις δουλεια εδω επι ποσα χρονια αναγκαζεσαι να φυγεις. ξερεις τι με κουραζει επισης πολυ; το οτι εχει παει το αγορι μου εδω και εναν μηνα να βρει δουλεια και σπιτι και εγω καθε μερα ειμαι στην αναμονη. λεω τωρα θα μου πει να παω και ολη μερα καθομαι και περιμενω. ενα μηνα περιμενω. προτιμουσα να ηξερα οτι θα παω και σε δυο μηνες μετα παρα να ειναι τοσο αγνωστο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθλιψη λογω ξενιτιας 17 Φεβ 2013 03:52 #3797

  • seastar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της seastar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Dora γεια σου!!
Ειναι φυσικο να σε αγχωνει μια μεταταστευση Πιστευω οτι για κανεναν δεν θα ηταν ευκολη μια τετοια αποφαση ,και θα αγχωνονταν .
Το οτι πηγες σε ψυχολογο και ξεκινησες φαρμακευτικη αγωγη ,ειναι πολυ θετικο ,για να ηρεμησεις λιγακι ,και να δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα :)

Θα σου πω οτι εχεις απολυτο δικιο για τον καιρο της Γερμανιας ,ουτε εμενα μου αρεσε καθολου γεννηθηκα ,και μεγαλωσει εκει ,μεχρι τα 13 μου

Αν δεν ειχα δουλεια τωρα ,θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να φυγω ξανα παρακαμπτοντας το θεμα καιρος ..(και το αγχος μου θα ειχε χτυπησει κοκκινο και σε μενα φυσικα)
Γιατι οπως και να το κανουμε ,αν δεν εχεις δουλεια ,και χρηματα ,οτι καιρο και να κανει στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι μπορεις να τον “απολαυσεις” .

Και κατι αλλο πανω εδω που θελω να σου πω ειναι ,οτι η Γερμανια ειναι μια παρα πολυ ομορφη χωρα ,με απιστευτες φυσικες ομορφιες !!

Η προσαρμογη ,πιστευω οτι εξαρταται απο σενα Αν δεις οτι δεν μπορεις να αντεξεις, να προσαρμοστεις στους ρυθμους , με κινδυνο την ψυχικη σου υγεια ,υπαρχει παντα και ο δρομος της επιστροφης.

Το θεμα γλωσσας ειναι ενα κομματι που ευκολα ξεπερνιεται Μπορεις ας πουμε οσο καιρο περιμενεις , να αρχισεις εντατικα μαθηματα γερμανικων εδω ,μαθαινοντας τα βασικα .Θα σε βοηθησει πολυ ,και στην ευρεση εργασιας εκει .

Εχεις συζητησει με το αγορι σου καθολου γ ολα αυτα Μπορει να υπολογισει περιπου ποσο χρονο ακομα θα χρειαστει ?
Το κακό είναι που δεν ήξερες
πως η διέξοδος είναι στον πυθμένα
που φοβήθηκες να βυθιστείς μέχρις αυτού.

Κώστας Μόντης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθλιψη λογω ξενιτιας 20 Φεβ 2013 21:36 #3803

  • dora367
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της dora367
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΗΔΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΗΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ. ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ; ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΜΕΝΕΣ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ; ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα