Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Η φαρμακευτική αγωγή μου

Η φαρμακευτική αγωγή μου 06 Αυγ 2011 17:46 #1184

  • erebusangel
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της erebusangel
Μετά το τελευταίο επεισόδιο μανίας και τον εγκλεισμό μου σε ψυχιατρική κλινική τον Απρίλιο του 2011 μέχρι τα μέσα Μαϊου, έπερνα καθημερινά 1 depakin το πρωί και από 1 depakin, akineton και aloperidin το βράδυ. Τον τελευταίο καιρό ένοιωθα έντονη κατάθλιψη, έτσι επικοινώνησα τηλεφωνικά με τον γιατρό μου και μου είπε να αφαιρέσω το aloperidin και να ξαναεπικοινωνήσω μαζί του. Ελπίζω να βελτιωθεί κάπως η κατάστασή μου γιατί με είχε ρίξει πάρα πολύ σε βαθμό να μην θέλω να κάνω τίποτε απολύτως, ξέρω όμως ότι τα φάρμακα από μόνα τους δεν βοηθούν απόλυτα στην κατάθλιψη. Θα προσπαθήσω να βγω έξω, να έρθω σε επαφή με κόσμο, να μιλήσω(όσο και αν μου είναι δύσκολο). Πρέπει να είναι το πέμπτο καταθλιπτικό επεισόδιο που περνάω σε τόση μεγάλη ένταση από το 1993, η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι πρέπει να πιέσω τον εαυτό μου να κάνει πράγματα και μέχρι τώρα το έχω καταφέρει κυρίως μέσω της εργασίας μου, την οποία ευτυχώς καταφέρνω και διατηρώ μέχρι τώρα. Δυστυχώς(?!) βρίσκομαι σε άδεια από την εργασία μου οπότε η οικογένειά μου με πιέζει(?!) να πάω διακοπές οικογενειακού στυλ, θα πάω και θα προσπαθήσω να περάσω όσο το δυνατόν καλύτερα γιατί με κάποιο τρόπο πρέπει να κάνω κινήσεις ώστε να βγω από τον βούρκο της κατάθλιψης. Ελπίζω να βοηθήσει και ο νέος συνδυασμός φαρμάκων... Το φόρουμ αυτό ήδη με έχει βοηθήσει αρκετά με την έννοια ότι μπορώ και λέω τα προβλήματά μου σε ανθρώπους που έχουν βιώσει παρόμοιες καταστάσεις και θέλω να ευχαριστήσω και πάλι όσους έχουν εργαστεί, προσπαθούν και γράφουν σε αυτό το φόρουμ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 06 Αυγ 2011 18:22 #1187

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
χαίρομαι που έχεις τη διάθεση να προσπαθήσεις. μακάρι η επαφή με καινούργιους ανθρώπους σε συνδυασμό με την αλλαγή της φαρμακευτικής αγωγής να είναι η κινητήριος δύναμη για να βγεις από αυτό το λούκι και τον χειμώνα να επιστρέψεις δριμύτερος στη δουλειά σου! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erebusangel

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 07 Αυγ 2011 03:41 #1188

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Είσαι τυχερός που έχεις ένα σταθερό σημείο αναφοράς και αυτό είναι η εργασία σου .Αυτό θα σε βοηθήσει να επιστρέψεις σε ένα σταθερό πρόγραμμα απαραίτητο σε τέτοιες καταστάσεις.Νομίζω πως η οικογένεια ,μετά την τελευταία περιπέτεια με την υγεία σου ,χρειάζεται να είναι δίπλα σου και να σου προσφέρει με την παρουσία της την φροντίδα που χρειάζεσαι μέχρι να αναρρώσεις εντελώς.Το ενδιαφέρον και την αγάπη καμιά φορά όλοι μας την εκλαμβάνουμε ως πίεση .Δεν πρέπει όμως να ξεχνάς την αγωνία των δικών σου ανθρώπων λόγω της κατάστασης σου, που πολλές φορές τους βγαίνει όσο κι αν προσπαθούν να στο κρύψουν για να μη σε αγχώνουν.Όλοι μαζί πηγαίνοντας διακοπές θα βρείτε τις ισορροπίες σας.Σας εύχομαι να περάσετε καλά!
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erebusangel

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 12 Αυγ 2011 06:24 #1219

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
to alloperidin einai palio farmako kai dinato kai se dipolikous to dinoun gia na exoun to kefali tous apo tis asximes manies isixo iperxoun ki alla farmaka tipou seroquel solian serdolect pou einai pio elafria kai tha eisai pio leitourgikos
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 12 Αυγ 2011 21:58 #1225

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
το αλλοπεριντίν είναι το πλέον σύνηθες σε μια νοσηλεία...
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 15 Αυγ 2011 05:08 #1230

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Συμφωνώ με τον Βασίλη ,η Αλοπεριδίνη χωρηγείται στο νοσοκομείο για να αντιμετωπιστούν τα οξέα συμπτώματα ,αργότερα και αφού περάσει η φάση αυτή και υπάρχει θετική ανταπόκριση του ασθενούς χορηγούνται πιό ελαφρά αντιψυχωτικά και με λιγότερες παρενέργειες. Η αλοπεριδίνη απότι γνωρίζω ποτέ δεν χορηγείται μόνη της αλλά με ακινετόν για να ελεγθούν ανεπιθύμητες παρενέργειες.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Τελευταία διόρθωση: 15 Αυγ 2011 05:09 από ολυμπια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 17 Αυγ 2011 22:42 #1241

  • xristos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της xristos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Κάρμα: 1
αλοπεριδονη μου ειχαν δωσει οταν ημουν μικρος για να κοπσω κατι τικ που ειχα,αλλα το πηρα 3 μερες και το σταματισα γιατι με εριχνε πολι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 18 Αυγ 2011 06:10 #1255

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
για τα τικ εγω εχω διαβασει δινουν το rivotril περιεργο μου φαινεται το αντιψυχωτικο τα προκαλει τα τικ
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 20 Αυγ 2011 16:20 #1274

  • xristos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της xristos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Κάρμα: 1
δεν ξερω,παντος το σταματισα και κοπικαν και τα τικ μονο οταν στρεσαρομε πολι ,βγενουν κατι ψιλα¨)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 21 Αυγ 2011 08:50 #1285

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
erebusangel έγραψε:
Μετά το τελευταίο επεισόδιο μανίας και τον εγκλεισμό μου σε ψυχιατρική κλινική τον Απρίλιο του 2011 μέχρι τα μέσα Μαϊου, έπερνα καθημερινά 1 depakin το πρωί και από 1 depakin, akineton και aloperidin το βράδυ. Τον τελευταίο καιρό ένοιωθα έντονη κατάθλιψη, έτσι επικοινώνησα τηλεφωνικά με τον γιατρό μου και μου είπε να αφαιρέσω το aloperidin και να ξαναεπικοινωνήσω μαζί του. Ελπίζω να βελτιωθεί κάπως η κατάστασή μου γιατί με είχε ρίξει πάρα πολύ σε βαθμό να μην θέλω να κάνω τίποτε απολύτως, ξέρω όμως ότι τα φάρμακα από μόνα τους δεν βοηθούν απόλυτα στην κατάθλιψη. Θα προσπαθήσω να βγω έξω, να έρθω σε επαφή με κόσμο, να μιλήσω(όσο και αν μου είναι δύσκολο). Πρέπει να είναι το πέμπτο καταθλιπτικό επεισόδιο που περνάω σε τόση μεγάλη ένταση από το 1993, η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι πρέπει να πιέσω τον εαυτό μου να κάνει πράγματα και μέχρι τώρα το έχω καταφέρει κυρίως μέσω της εργασίας μου, την οποία ευτυχώς καταφέρνω και διατηρώ μέχρι τώρα. Δυστυχώς(?!) βρίσκομαι σε άδεια από την εργασία μου οπότε η οικογένειά μου με πιέζει(?!) να πάω διακοπές οικογενειακού στυλ, θα πάω και θα προσπαθήσω να περάσω όσο το δυνατόν καλύτερα γιατί με κάποιο τρόπο πρέπει να κάνω κινήσεις ώστε να βγω από τον βούρκο της κατάθλιψης. Ελπίζω να βοηθήσει και ο νέος συνδυασμός φαρμάκων... Το φόρουμ αυτό ήδη με έχει βοηθήσει αρκετά με την έννοια ότι μπορώ και λέω τα προβλήματά μου σε ανθρώπους που έχουν βιώσει παρόμοιες καταστάσεις και θέλω να ευχαριστήσω και πάλι όσους έχουν εργαστεί, προσπαθούν και γράφουν σε αυτό το φόρουμ.



erebusangel, καλώς ηρθες!
ελπιζω να ένιωσες καλυτερα μετα τη διακοπή του αλοπερντίν.
μου το εδιναν όταν νοσηλευτηκα, οποτε εχω μια ιδέα.
σου ευχομαι να επτιστρεψεις ανεβασμενος απο τις διακοπες σου.
κ μπραβο που εκανες την προσπαθεια αυτη!
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2011 08:51 από arktos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η φαρμακευτική αγωγή μου 22 Αυγ 2011 04:12 #1286

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΡΤΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΞΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ Θ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΙ ΜΙΚΡΗ ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΧΤΙΔΑ .ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΜΟΡΦΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ.ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα