Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει??
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει??

φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 02 Δεκ 2011 04:36 #1998

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
καλησπερα σε ολους!λοιπον θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα αλλα θα συνοψισω στο εξησ ερωτημα...
θεραπεια για την αντιμετωπιση των κρισεων πανικου και τησ αγοραφοβιασ υπαρχει και σε ποιεσ περιπτωσεισ ενδυκνυται??οκ δεν γραφω σε ιατρικο σαιτ οποτε απλωσ ζηταω τισ εμπειριες σασ...εγω διαγνωστικα με μειζοντα καταθλιπτικη διαταραχη πριν 3 χρονια..δεν θυμαμαι ποτε ακριβωσ ξεκινησε ολο το σκηνικο με τουσ πανικους..ειχε ηδη ξεκινησει..το ζητημα ειναι οτι ειμαι 3 ΧΡΟΝΙΑ μεσα στο σπιτι..και δεν μπορω να βγω..παθαινω κριση πανικου στην σκεψη να βγω και στην προετοιμασια..κι ετσι δεν καταφερνω καν να προσπαθησω..το προβλημα ειναι να βγω μονη μου.το μεγιστο προβλημα.με τη συνοδεια τησ μητερασ μου καταφερα και βγηκα καποιεσ φρες..αλλεσ με πανικο αλλεσ με εντονοτατο αγχοσ στα ορια του πανικου..τελοσπαντων..εχω δουλεψει πολυ πανω στο τι με εμποδιζει να βγω εξω μονη μου..αλλα το θεμα ειναι οτι κανουμε συνεχωσ σεναρια και εντελει συνεχιζω να ειμαι μεσα στο σπτι..η ψυχιατροσ μου θεωρει οτι πρεπει να βρουμε τι ειναι αυτ που με κανει να μην μπορω να βγω εξω..και να το αντιμετωπισουμε..διανοητικα..αλλα εγω νιωθω οτι δεν παει αλλο..νιωθω οτι δεν γινεται δουλεια..οτι δεν καταφερνω κατι..νιωθω οτι ΠΟΤΕ δεν θα ειμαι ετοιμη να βγω..ποτεΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟ..συμφωνο οτι πρεπει να δουλεψω την αιτια.αλλα ανησυχω..μηπωσ δεν επαρκει αυτο??μηπωσ χρειαζομαι και αγχολυτικα για ενα διαστημα??ισωσ ετσι συνηθισω και καταφερω να ζω εκει εξω??δεν ξερω..ξερω οτι τα φαρμακα δεν σου λυνουν το προβλημα αλλα μηπωσ τελικα δεν γινεται χωρισ αυτα??θα ηθελα οποιοσ εχει αντιστοιχη εμπειρια να τη μοιραστει μαζι μου..για μενα ειναι π-ολυ σημαντικο..δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο δρομο??και ανησυχω..για την ακριβεια σιγα σιγα απελπιζομαι..εχει και η υπομονη τα ορια της...σασ ευχαριστω ολυσ εκ των προταιρων..να στε καλα..!το κατα δυναμην
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 02 Δεκ 2011 19:53 #2005

  • George
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 6
για να καταλάβω ,έχεις ψυχίατρο που συμβουλεύεσαι, και δεν σου έχει συστήσει να πάρεις κάποια φαρμακοθεραπεία,και ας έχεις 3 χρόνια να βγεις απο το σπίτι?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 02 Δεκ 2011 20:13 #2006

  • George
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 6
Τελοσπάντων. Η απάντηση είναι πως για την θεραπεία διαταραχής πανικού και αγοραφοβίας υπάρχουν φάρμακα εξαιρετικά αποτελεσματικά για την πάθησή σου. Σου συνιστώ να συμβουλευτείς έναν εμπειρο ψυχίατρο και να αρχίσεις αγωγή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 03 Δεκ 2011 03:17 #2007

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
eyxaristw george για το ενδιαφερον.κοιτα!πηρα φαρμακα για την καταθλιψη remeron συγκεκριμενα και μαζι με αντιψυχωσικο μικρη δοση seroquel λογω ανθεκτικησ αυπνιας..(ακομα παιρνω)αλλα στο θεμα των πανικων δεν βοηθησε καθολου΄σττην καταθλιψη βοηθησε μια χαρα:) :) δοξα τω θεω.και στον υπνο.αλλα στουσ πανικουσ οχι...ειχα παρει 2 φορεσ xanax μονο για να μπορεσω να πηγαινω στην γιατρο μου γιατι ενα διαστημα ηταν τοσο εντονο που ειχα σταματησει για 6 μηνεσ την ψυχοθεραπεια και ειλικρινα ειχα γινει που χειροτερα...πηρα λοιπον χαναχ 2 φορεσ και μετα συνηθισα και ξαναπηγαινα..η γιατροσ μου ηταν τησ αποψης να βρουμε την αιτια του πανικου δεδομενου οτι εχω πολλα υστερικα συμπρωματα...αλλα νομιζω εχω φτασει στο αμην..δεν ξερω αν εκανε καλα η οχι..παντωσ σημερα συζητησα μαζι τησ το ενδεχομενο να παιρνω xanax για ενα διαστημα και ητασν πολυ θετικη...μου ειπε οτι μπορω να παιρνω σε καθημερινη βαση αν θελω νασ βγαινω καθημερινα..δεν το αναλυσαμε πολυ..αλλα ηταν θετικη..φυσικα και θα το δουλευουμε παραλληλα στην ψυχοθερπεια αλλα δεν μπορω και να μεινω εδω μεχρι να λυθει...απο αυριο μαλλον θα το δοκιμασω κι αυτο...δεν μαρεσει η αισθηση του χαναχ..ουτε και η ιδια του να τα παιρνω αλλα δεν ειναι καλυτεροσ κι αυτοσ ο εκγλισμοσ..ετσι νομιζω...παρολοο που το χανχχ με κανει λιγο κοτοπουλο.τεσπα..θα δω..ηθελα να μαθω γενικα ποιο ειναι το θεραπευτικο πλανο σε αυτεσ τισ περιπτωσεις...
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 03 Δεκ 2011 03:40 #2008

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
από οτι ξέρω τα δίνουν για λίγο διάστημα μέχρι να ξεθαρέψει ο ασθενής ,να πατήσει στα πόδια του και μετά σταδιακά τα κόβουν,αλλά ο γιατρός θα σου τα εξηγήσει καλύτερα .Πάντως χρειάζεσαι βοήθεια φαρμακευτική πέρα από την ψυχοθεραπεια γιατί 3 χρόνια, ε ,είναι πολλά.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 03 Δεκ 2011 07:04 #2009

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Ολυμπία ακριβώς όπως τα λες είναι και το δηλώνω υπεύθυνα επειδή και εγώ πήρα XANAX για 6 μήνες σε καθημερινή βάση και με βοήθησε εκπληκτικά στο να ηρεμήσει η υπερβολική ροή αδρεναλίνης που δημιουργούσε τους πανικούς.
Και μάλιστα τα διέκοψα και πολύ ανώδυνα με τη συμβουλή του γιατρού φυσικά και αυτό συνέβη πριν από 6 χρόνια περίπου. Ούτε εθισμός, ούτε παρενέργειες, εκτός από λίγο κοτοπούλιασμα στην αρχή που λέει και η lollypop. Αλλά κ αυτό ξεθυμαίνει γρήγορα.
Και τώρα ακόμα, ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, και ξέρω ότι αν ξεπεράσω τα όρια του άγχους, θα πάρω ένα (σπάνια περίπτωση πια) ώστε να αποφύγω την κορύφωση σε κρίση πανικού...
LOLLYPOP και εγώ είμαι της άποψης να δοκιμάσεις πια και τη βοήθεια του XANAX για να αρχίσεις πάλι να βγαίνεις και σιγά σιγά και με την ψυχοθεραπεία, θα δεις τεράστια διαφορά... Θα με θυμηθείς... -)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: φαρμακευτικη θεραπεια πανικου αγοραφοβιας υπαρχει?? 05 Δεκ 2011 07:37 #2025

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
lollypop, σίγουρα η ιδέα του να παίρνει κανείς χάπια δεν είναι και η καλλίτερη αλλά είσαι 3 χρόνια μέσα στο σπίτι, δεν νομίζεις πως ήρθε ο καιρός να δώσεις την ευκαιρία στα χάπια να σε βοηθήσουν;
αν τα έχεις ξεκινήσει ήδη, περιμένουμε να μας πεις νέα σου... :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα