Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Διαχείριση βάρους

Διαχείριση βάρους 19 Δεκ 2011 03:51 #2133

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Στο θρεντ αυτό προσέχουμε το βάρος μας!!! :woohoo:
Προσωπικά εδώ και 5 μήνες περίπου έγινα χορτοφάγος και εδώ και 1 βδομάδα ξεκίνησα επίσημα διατροφή. Μάλλον έχει χαλάσει η ζυγαριά :silly: αλλά από 114 κιλά με δείχνει 107 :ohmy: !!!! Στόχος είναι τα 95 κιλά για αρχή!!!:side:

Ο δικός σας στόχος ποιος είναι;;;;B)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2011 08:45 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 19 Δεκ 2011 05:35 #2137

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
μπραβο βασιλη!!!!!!! η διαδικασια απωλειασ βαρους ειναι πραγματικα επιπονη..αλλα εχεισ ολα τα στοιχεια για να τα καταφερεις!θα δεισ που σε καποιουσ μηνεσ θα μασ γραψεις..τελικο βαρος...95:) ειμαι σιγουρη!καλη αρχη και καλη δυναμη!!!
προσωπικωσ στοχος??να μην παρω κι αλλα κιλααααα για αρχη!χιχι
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης

Απ: Διαχείριση βάρους 19 Δεκ 2011 06:29 #2138

  • regina
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της regina
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
και εγω εχω ξεκινησει επισημα διατροφη απο σεπτεμβριο.δεν ειδα μεγαλη αλλαγη αλλα δεν πειραζει γιατι στοχος μου ειναι να μην παρω κι άλλο βαρος.
πριν 3 εβδομαδες όμως που ξεκινησα κολυμβητηριο η διαφορα στο σωμα μου ειναι μεγαλη.μου το λενε όλοι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 19 Δεκ 2011 23:13 #2145

  • spoon
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της spoon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
Τι θέμα κι αυτό.. πικρό :|
Βασίλη σου εύχομαι να φτάσεις στο βάρος που θέλεις!

Παλιά ήμουν κι εγώ χορτοφάγος για λίγα χρόνια 5 περίπου αν θυμάμαι καλά, αλλά μετά πέφτουν όλα σίδηρος-αιματοκρίτης-αιμοσφερίνη... Πρόσεξέ τα κι εσύ, γιατί μετά είναι δύσκολο να ανέβουν..

Εγώ θα ήθελα να χάσω 10 κιλά :blush: οκ.... θα ήθελα, γιατί με αυτά που τρώω ούτε 5 κιλά δε χανω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 20 Δεκ 2011 23:37 #2152

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Να μαστε εδώ λοιπόν, τα τσουπωτά μέλη του ΜΑΖΙ!!! :lol:
Είχα φορτωθεί τα τελευταία 8 χρόνια με 36 ολόκληρα κιλά. Από τα αντικαταθλιπτικά, τα αγχολυτικά, τις υπερφαγικές-βουλιμικές κρίσεις και πολλά άλλα όμορφα.

Κατάφερα τους τελευταίους 8 μήνες να χάσω 9 από αυτά και το σημαντικότερο να τα διατηρήσω, σε αντίθεση με παρόμοιες προσπάθειες στο παρελθόν.

Το μυστικό; Αλλαγή τρόπου διατροφής και περισσότερη άσκηση. Η διατροφή δε σημαίνει στερητικές δίαιτες. Καθόλου. Τρώω απ όλα, αλλά σε μικρές ποσότητες. Επειδή γνωρίζω πολύ καλά ότι δε γίνεται μία ζωή να μην μπορείς να τρως ψωμί, γλυκά, ζυμαρικά κλπ.

Ο ψυχιάτρός μου, μου σύστησε μακροχρόνια μεσογειακή διατροφή και περπάτημα, κολύμπι, χορό. Ήπιες μορφές γυμναστικής που δρουν και αντικαταθλιπτικά.

Ο στόχος μου είναι δύσκολος ξέρω. Αλλά εγώ τώρα πια στοχεύω στα 92 για το επόμενο στάδιο. Ήμουν 108 και είμαι 98.5. Καλά δεν τα πάω? :whistle:

ΒΑΣΙΛΗ, πρόσεχέ το αυτό με την χορτοφαγία καλέ μου, επειδή όπως είπε και ο spoon, το ίδιο συνέβη και σε ξάδελφο της μητέρας μου, ο οποίος ήταν χροοοοόνια χορτοφάγος και κόντεψε να πάθει ολοκληρωτική κατάρρευση ο οργανισμός του. Και άρχισε να τρώει κρέας πάλι στα 50 του, αλλιώς... Είπαμε να γίνουμε μοντέλα, αλλά υγιή, έτσι??? :kiss:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 20 Δεκ 2011 23:44 #2153

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Α, και κάτι που αφορά έμμεσα το θεματάκι μας. Το πιο δύσκολο βρε παιδιά στην αύξηση του βάρους, ειδικά όταν ήσουν πάντα στα φυσιολογικά, είναι α) ο ρατσισμός που εισπράττεις από τους άλλους (του στυλ: ΚΑΛΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕΣ ΕΤΣΙ ΕΣΥΥΥΥ??? -με το μάτι μέσα στον πανικό και την αηδία- λες και βλέπουν ελεύθερη την Όρκα η δολοφόνος φάλαινα)!!!
Και ας μη μιλήσουμε για το αντίθετο φύλο...

και β) είναι αυτό που νιώθω πολλές φορές εγώ προσωπικά. Αδύνατη μέσα στο σώμα μίας γεμάτης (σιχαίνομαι τη λέξη χοντρός-ή και όλα τα συναφή). :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 21 Δεκ 2011 01:12 #2159

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Προς τα τσουπωτα μελη του ΜΑΖΙ:
Η μαχη με τα κιλα ειναι δυσκολη, αλλα ξερετε καλα ποια ειναι τα πραγματικα δυσκολα...εχω δωσει τη μαχη στο παρελθον και πιστεψτε με, οποιος θελει να πει την κακια του θα την πει οπως και αν ειμαστε...εχω ακουσει, εχοντας χασει κιλα που ειχα παρει, σχολια του τυπου: "καλα, μονο με καροτα τρεφεσαι?" η "εισαι στα προθυρα νευρικης ανορεξιας" η "μα δεν εισαι ωραια ετσι, δε σου παει" και παντα οχι με ωραιο υφος...αφηστε το υφος πωλητριων οταν αγοραζα ρουχα-ειτε με περιττα κιλα, ειτε με λιγοτερα...προσφατα, που ειμαι στα κανονικα μου (αντε +2) μια πωλητρια με κοιταξε με ενα υφος :angry: λεγοντας κατι τυπου: καλα, εσεις ετσι οπως ειστε, μπορειτε να το βαλετε αυτο (υφος: ετσι χαλια που ειστε)...
Ο καθενας οπως θελει να βλεπει Ο ΙΔΙΟΣ τον εαυτο του, αυτο μονο να προσπαθει...και παλι, αν δεν τα καταφερει δε χαθηκε ο κοσμος...άλλα ειναι τα σημαντικα, αλλα ειναι αυτα που δινουν αξια...και δε μιλαω εκ του ασφαλους, ημουν εως τα 18 σε κανονικα κιλα και εχω παρει αρκετα κιλα 2 φορες τα επομενα χρονια και ξερω και απο διαιτες και απο διαιτολογους και απο στερηση (στερηση με τιποτα, τσαμπα κοπος, τα ξαναπαιρνεις)...

Οποτε, μονο λιγη προσοχη (οι ανδρες ειναι πιο τυχεροι σε αυτο,αρκει να μειωσουν λιγο τις ποσοτητες)...;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 22 Δεκ 2011 05:31 #2161

  • Λήδα
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Λήδα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Βασίλη,κάνω χρόνια επαγγελματικό μπαλλέτο και μπορώ να σου δώσω μια σοφή συμβουλή για να δεις διαφορά χωρίς να μειώσεις στο ελάχιστο την ποσότητα τροφής που τρώς:
Μην συνδιάζεις πρωτεϊνες και υδατάνθρακες στο ίδιο γεύμα,άφηνε να περάσουν τουλάχιστον 3 ώρες ανάμεσα σε ένα γεύμα αμιγώς πρωτεϊνών(-κρέας,ψάρι,όσπρια,τοφού σόγιας,μανιτάρια) και ένα γεύμα αμιγώς -φυσικών,όχι επεξεργασμένων- υδατανθράκων. Γενικά αύξησε τις πρωτεϊνες στη ζωή σου και μείωσε τους υδατάνθρακες(θυμήσου:τα light προϊόντα είναι τίγκα στους υδατάνθρακες ενώ όσο πιο πολλά είναι τα λιπαρά πχ στα γαλακτοκομικά,τόσο πιο λίγοι οι υδατάνθρακες).Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη η συμβουλή!
Θα οργανώσετε κανένα εορτεστικό καφεδάκι την επόμενη βδομάδα; Εγώ είμαι ελεύθερη Δευ-Παρ απόγευμα-βραδάκι,εκτός Τετάρτης. Αναμένω λοιπόν!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 01 Ιαν 2012 04:45 #2205

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Λήδα, δηλ εσύ το εφαρμόζεις αυτό; Γιατί για αδύνατο μου ακούγεται. Άλλο να αυξήσω τις πρωτείνες και να μειώσω τους υδατάνθρακες και άλλο να τους διαχωρίσω στα γεύματά μου. Έπειτα υπάρχει όριο στις πόσες πρωτείνες μπορεί να μεταβολίσει ο οργανισμός μας σε ένα γεύμα (30-40 γρ).
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιαν 2012 04:46 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 01 Ιαν 2012 21:50 #2217

  • Λήδα
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Λήδα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Βασίλη,Καλή σου Χρονιά! Θα διαφωνήσω δυστυχώς και με τα δύο που μου γράφεις,ότι μόνο 30-40 γραμμάρια πρωτεϊνης μπορεί να μεταβολήσει το σώμα (ποιός το λεέι αυτό;) και ότι δεν μπορούν να διαχωριστούν με πολύ νόστιμους τρόπους οι υδατάνθρακες από τις πρωτεϊνες. Μπορώ να σε παραπέμψω σε ένα από τα πιο αξιόλογα σύγχρονα βιβλία πάνω στο θέμα:
Why do you overeat? when all you want is to be slim,Zoe Hardcombe,2006
Ελληνική Έκδοση: Γιατί τρώμε τόσο πολύ; ενώ θέλουμε να είμαστε αδύνατοι, Εκδ.Μελάνι,2008.
Το σημαντικό στη Zoe Harscombe είναι ότι δεν αναζητά τις αιτίες του τροφικού εθισμού στην "συναισθηματική τροφή"(όπως ας πούμε ο Δεδούκος στο:Σκέψου και Αδυνάτησε-Ψυχοδιαιτολογία, Εκδ.Μύρτος 2007),αλλά αποδίδει τις ακατανίκητες λιγούρες στην επίδραση των υδατανθράκων στο επίπεδο ζαχάρου στο αίμα.
Μπορώ σύντομα να σου απαντήσω ότι οι διαβητικοί που κινδύνευε η ζωή τους,πριν ανακαλυφθούν οι ενέσεις ινσουλίνης,τα πιο παλιά χρόνια ξέρεις τι έκαναν; Απλώς τρέφονταν με πρωτεϊνες και λίπος,(προσέχοντας την χοληστερίνη τους και το υπερβολικό ζωικό λίπος,βέβαια)!!!Το αν χρειάζονται κάποιοι-ες μια εισαγωγική περίοδο 5-6 μερών για να προσαρμοστεί το σώμα να συνηθήσει την ποσότητα πρωτεϊνών που θα φάνε είναι άλλο,ηρωίκο,θεματάκι.!
Και σε μένα κάποιες ομάδες πρωτεϊνών όπως τα όσπρια εκτός ενός ορίου,δεν τα ανέχεται ο οργανισμός μου,αλλά η μητέρα φύση,ακόμα και το κοινωνικό πνεύμα των Χριστουγέννων,μπορούν να εκπλήξουν με την ποικιλία πρωτεϊνών που διαθέτουν.!
Να είσαι καλά!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 09 Ιαν 2012 13:41 #2256

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Καλή χρονιά Λήδα!:)

Δύσκολος καιρός για πρίγκηπες και δίαιτες... Λέτε η καινούργια ζυγαριά που παρήγγειλα να κάνει το θαύμα της;;;:whistle: :whistle: :whistle:
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 09 Ιαν 2012 15:15 #2268

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
Βασίλης έγραψε:
Καλή χρονιά Λήδα!:)

Δύσκολος καιρός για πρίγκηπες και δίαιτες... Λέτε η καινούργια ζυγαριά που παρήγγειλα να κάνει το θαύμα της;;;:whistle: :whistle: :whistle:


χαχαχαχαχαχα!!!
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 09 Ιαν 2012 17:03 #2269

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Επίσης μπορείς να αγοράσεις 2 νούμερα ρούχα στενότερα και να βάλεις στόχο ,κάααααααααααποια στιγμή να χωρέσεις μέσα σε αυτά !!!!!!!!! LOL !
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 09 Ιαν 2012 20:09 #2272

  • spoon
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της spoon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 1
ολυμπια έγραψε:
Επίσης μπορείς να αγοράσεις 2 νούμερα ρούχα στενότερα και να βάλεις στόχο ,κάααααααααααποια στιγμή να χωρέσεις μέσα σε αυτά !!!!!!!!! LOL !
Αυτό παντως το έχω κανει κι εγώ, εχω παρει παντελόνι 1 νουμερο πιο μικρό δηλ μου εκανε απλα ηταν πολυ στενο, αλλά δεν ήταν τελικά μεγάλο κίνητρο.. πιο πολύ απογοητευόμουν!
Καλύτερα νιωθω σε ενα κανονικό νουμερο , ενώ σε ενα στενο σκεφτεσαι το παχος σου :unsure:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Διαχείριση βάρους 10 Ιαν 2012 02:48 #2274

  • Λήδα
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Λήδα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Βασίλη,παραθέτω για σένα από το βιβλίο "Ignore everybody and 39 other keys to creativity" του Hugh MacLeod,άσχετο με διατροφή και ψυχολογία (ή μήπως όχι;*):
''Every creative person is looking for 'The Big Idea'.You know,the one that is going to catapult him or her out of the murky depths of obscurity and onto the highest planes of cultural rock stardom.
So naturally you ask yourself,if and when you finally come up with The Big Idea,after years of toil,struggle,and doubt, how do you know whether or not it is "The One"?
Answer:Yoy don't.
That's not what happens.
All you get is this rather quiet,kvetchy voice inside you that seems to say "This is totally stupid.This is utterly moronic.This is a complete waste of time.I'm going to do it anyway"
And you do it anyway. ''
Οι καιροί πάντα ήταν ,είναι και θα είναι σκατά,για πρίγκηπες,διατροφή(δεν μ'αρέσει η λέξη δίαιτα-διαιτολόγος),για χορό,για όλα. I know it sucks but..."Ι'm going to do it anyway.And you do it anyway." φιλιά.
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιαν 2012 02:54 από Λήδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα