Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Επεισόδιο τέλος

Επεισόδιο τέλος 01 Νοε 2011 02:55 #1810

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Τα ψυχωσικά έφυγαν, τα φάρμακα τα παίρνει κανονικά και οι τελευταίες συναντήσεις της με τη ψυχίατρό της είναι καλύτερες απ'ό,τι ήταν πριν την υποτροπή και το επεισόδιο. Εκείνη έτσι λέει τουλάχιστον και την πιστευω. Είναι κάτι που της έλεγα συνέχεια και της λέω ακόμα, το οτι πρέπει οπωσδήποτε να μιλάει και να επικοινωνεί με τη γιατρό της γιατί τα φάρμακα από μόνα τους δε φτάνουν.

Δεν ξέρω αν θυμάστε την περίπτωση της μητέρας μου... είχα γράψει λίγα λόγια για αυτό πριν λίγους μήνες, το επεισόδιο είχε γίνει τον Μάη.

Τα πράματα για μενα ήταν τραγικά δύσκολα, ένας Θεός ξέρει πως δεν κατέρρευσα. Δεν εχω καταφέρει ακόμα να επανέλθω πλήρως και να αποβάλλω όλες αυτές τις άσχημες κι οδυνηρές εικόνες απ'το μυαλό μου αλλά it's good to see her back. Και, κυρίως, χωρίς την χρήση εισαγγελικής.

Καταφέραμε να της δώσουμε τα φάρμακα όταν δεν υπήρχε περίπτωση να τα πάρει μόνη της, συνεχισε να τα παίρνει και μόνη της αργότερα και μετά από 2-3 μήνες περίπου επανήλθε πλήρως.

Με το επεισόδιο της μάνας μου κατάλαβα τι σημαίνει σκληρή αγάπη. Είναι σημαντικό να μη το βάζουμε κάτω οταν αντιμετωπίζουμε το επεισόδιο του συγγενή μας, να μην ξεχνάμε ότι εκείνη τη στιγμή δεν είναι σε θέση να καταλάβει ποιό είναι το καλό του και να βοηθάμε όπως μπορούμε μέχρι να επανέλθει.
Αυτά τουλάχιστον αποκόμισα εγώ απ'όλη αυτή την ιστορία.

Γράφω αυτό το νέο νήμα στη κατηγορία "Επιτυχίες" γιατί πέρασα μια περίοδο που απ'την τόση απελπισία, μέσα μου πιστευα ότι δε θα επανέλθει ποτέ.
Οι ψυχώσεις πέρασαν, τα φάρμακά της τα παίρνει και με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά.

Σας ευχαριστώ πολύ όσους διαβάσατε τα νήματά μου κι απαντήσατε κιόλας.

Να είστε όλοι καλά :)
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vikaki7

Απ: Επεισόδιο τέλος 01 Νοε 2011 03:44 #1813

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ευχάριστα νέα μας φέρνεις kitty και χαιρόμαστε πολύ για την εξέλιξη της μητέρας σου! καλή συνέχεια από δω και μπρος! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επεισόδιο τέλος 01 Νοε 2011 05:02 #1815

  • Kitty
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Kitty
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 3
Να'σαι καλά Βασίλη :)

Σκέφτομαι, μάλιστα, να της προτείνω να ερθουμε μαζι στη συνάντηση μεθαυριο. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα, θα'θελα να το συζητήσω πρώτα με τον αδερφό μου, τη γιατρό της ίσως... Δε ξέρω, βλέπουμε :)

Το φόρουμ γενικά ήταν μια κάποια πηγη χρησιμων πληροφοριων για μενα γιατί μέσα από εδώ, είδα ακόμα λίγο πιο σφαιρικά τη διπολική διαταραχή.
"Η θεραπεία απαιτεί ανάληψη δράσης. Δεν είναι ένα παθητικό γεγονός."

C.M.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επεισόδιο τέλος 02 Νοε 2011 14:11 #1820

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Κίτυ πολύ αισιόδοξα τα νέα σας ! χαιρόμαστε όλοι να ακούμε θετικές εξελίξεις .Κάπου αναφέρεις τη <<σκληρή αγάπη>> ,μένω σε αυτό γιατί έχοντας μέλος στην οικογένεια μου με δ/δ ,το παιδί μου συγκεκριμένα νοσεί ,πάντα με προβληματίζει αυτό το κομμάτι .Πως μπορείς δηλαδή κατά την διάρκεια της κρίσης να βοηθήσεις χωρίς να φερθείς σκληρά .Όμως δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό δεν μπορεί να αποφευχθεί.Στην αρχή υπάρχουν φοβερές τύψεις και στεναχώρια ,όμως μετά αφού καταλαγιάσει η κρίση και φύγουν τα συμπτώματα ,προκύπτει ότι είναι μονόδρομος.Ίσως να λειτουργεί και αποτρεπτικά για το μέλλον αφού επέλθει η συνειδητοποίηση ,δεν ξέρω ....επειδή ήταν το πρώτο μας επεισόδιο θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το θέμα αυτό ,δηλαδή αν το οικογενειακό περιβάλλον οφείλει να διαχειρίζεται την κατάσταση πριν και μετά ,βάζοντας όρια μέσα από ειδικούς κανόνες που θα τεθούν σε συνεργασία με τον ψυχίατρο ,τα οποία υποβοηθούν να αποφευχθούν μελλοντικές καταστάσεις.Ευχαριστώ.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vikaki7
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.042 δευτερόλεπτα