Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ προσωπικες γνωμες
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: προσωπικες γνωμες

προσωπικες γνωμες 17 Αυγ 2011 23:06 #1242

  • xristos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της xristos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Κάρμα: 1
θελω τιν γνωμη σας,κατα ποσο πεζουν ρολο τα καταπιεσμενα συνεσθιματα σε μικρι ηλικια
για τιν εκδιλοση αργοτερα καταθλιψης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προσωπικες γνωμες 18 Αυγ 2011 00:14 #1244

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΧΡΗΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΛΟΘΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΗΛΙΚΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ Κ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ:dry: :lol: :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προσωπικες γνωμες 18 Αυγ 2011 03:59 #1246

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Πρέπει να αλλάξεις τις πυρηνικές σου πεποιθήσεις - Core Beliefs (όχι Believes), δηλ. τις λανθασμένες σκέψεις που λέει η γνωσιακή ψυχολογία και να διακρίνεις στις αυτόματες σκέψεις τα γνωσιακά λάθη με τη βοήθεια της ψυχολόγου αν είναι γνωσιακής κατευθύνσεως. Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι βέβαια.
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προσωπικες γνωμες 18 Αυγ 2011 07:00 #1256

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Δεν υπάρχει πιστεύω κανείς που δεν έχει καταπιεσμένα συναισθήματα από την παιδική του ηλικία.Λίγο εως πολύ ,όλοι μεγαλώσαμε με κάποιας μορφής καταπίεση η οποία δεν έγινε σίγουρα εσκεμμένα από τους γονείς αλλά από καθαρή άγνοια .Εξ άλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και οι γονείς μας προήλθαν κιαυτοί από κάποια οικογένεια και κουβαλούν τις δικές τους ανασφάλειες και προβληματισμούς και δυστυχώς αναπαράγουν το ίδιο μοντέλο όταν δημιουργούν την δική τους οικογένεια.Από την στιγμή όμως που περνάμε από την εφηβία στην ενήλικη πλέον ζωή οφείλουμε να τακτοποιήσουμε αυτές τις αναστολές και τις καταπιέσεις να κλείσουμε τους παλιούς λογαριασμούς για να μπορέσουμε πλέον να συνεχίσουμε την ζωή μας λειτουργικά ,<<καθαροί>> από ψυχολογικές πιέσεις που υποστήκαμε.Αυτή είναι η διαδικασία με άλλα λόγια της ωρίμανσης του ανθρώπου.Σε άλλους γίνεται ομαλά ,σε άλλους επίπονα και κρατά περισσότερο χρόνο.Σε κάποιους αφήνει σημάδια, σε κάποιους λίγους τυχερούς όχι.Και πιστέψτε με είναι πολλοί αυτοί που κουβαλάνε μέσα τους πληγές αθεράπευτες και δεν έχουν τα κότσια να το παραδεχτούν ,με αποτέλεσμα να είναι μεν προβληματικά άτομα ,να δημιουργούν προβλήματα τόσο στον εαυτό τους όσο και στον κοινωνικό περίγυρο και παρόλα αυτά να μην δέχονται βοήθεια. Κάποιοι άνθρωποι περισσότερο ευαίσθητοι θα νοσήσουν και θα χρειαστούν επιπλέον βοήθεια είτε από ψυχολόγο είτε από ψυχίατρο ,ακόμα και φαρμακευτική αγωγή.Αυτοί θεωρώ είναι και οι περισσότεροι τυχεροί γιατί έχουν την δυνατότητα να θεραπευτούν .Φανταστείτε πόσος κόσμος υπάρχει εκεί έξω που παρ όλες τις εσωτερικές συγκρούσεις που βιώνουν δεν τους περνά από το μυαλό ότι χρειάζονται θεραπεία.Με αυτή την έννοια θα πρέπει να είστε ευχαριστημένοι όσοι σας δίνεται η δυνατότητα να θεραπεύσετε τις πληγές του παρελθόντος .Εκμεταλλευθείτε κάθε ευκαιρία που σας δίνετε προς αυτή την κατεύθυνση κοιτώντας πάντα μπροστά .Οτι έγινε έγινε ,εξάλλου η θεραπείες αποσκοπούν στο σήμερα και στο αύριο.Το χθες ανήκει στο χθες και πρέπει να μη μας απασχολεί καθόλου ,ή έστω ελάχιστα στο βαθμό που θα αποτελεί σημείο αναφοράς προς αποφυγή λαθών στο μέλλον.Η ζωή είναι ωραία αν θέλουμε εμείς να την ζήσουμε ωραία. Υπάρχει κανείς που δεν θά ήθελε να την φτιάξει και να την ζήσει όμορφα με όμορφο τρόπο ,έστω κι αν υπάρχουν δυσκολίες; Η Ιθάκη του Καβάφη είναι πάντα εκεί και μας περιμένει να την ανακαλύψουμε ,η Ιθάκη μας η οποία είναι διαφορετική για τον καθένα από μας ,περιμένει. Εστω και με λίγη βοήθεια θα μάθουμε τι σημαίνουν οι Ιθάκες.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": , ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1

Απ: προσωπικες γνωμες 18 Αυγ 2011 21:32 #1258

  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της
αψογο το κειμενο σου Ολυμπια.
το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προσωπικες γνωμες 18 Αυγ 2011 21:57 #1259

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΗΘΙΝΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΜΗΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ . ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΠΑΛΙΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΤΗΝ ΒΙΩΣΑ ΣΤΑ 3 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..... ΤΩΡΑ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΞΟΡΚΙΣΩ ΤΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΜΟΥ . ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΕ ΟΣΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΩ Η ΕΓΩ Η ΕΣΥ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΟΥ . ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΑΝ ΚΑΛΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προσωπικες γνωμες 18 Αυγ 2011 22:01 #1260

  • ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΧΤΗΚΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΨΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: προσωπικες γνωμες 19 Αυγ 2011 00:25 #1261

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Σκορπιέ ,οι απορρίψεις είναι συνεχείς στη ζωή και θα υπάρχουν όσο υπάρχουν άνθρωποι επί της γης ,οσο υπάρχει η μέρα και η νύχτα ,οσο υπάρχει το καλό και το κακό.Tην απόρριψη του εαυτού μας πρέπει να προσέχουμε και να πολεμούμε ,ας προσέξουμε λοιπόν καλύτερα τον εαυτό μας και ας του δώσουμε την ευκαιρία να τον αγαπήσουμε και να τον αποδεχτούμε.Ετσι και οι άλλοι θα μας αποδέχονται ευκολότερα.Εξάλλου υπάρχει και το :<< σε όσους αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε>>.
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΚΟΡΠΙΟΣ 1

Απ: προσωπικες γνωμες 20 Αυγ 2011 18:21 #1280

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
xristos έγραψε:
θελω τιν γνωμη σας,κατα ποσο πεζουν ρολο τα καταπιεσμενα συνεσθιματα σε μικρι ηλικια
για τιν εκδιλοση αργοτερα καταθλιψης

επειδή μου άρεσαν οι παραπάνω απαντήσεις όπως και με κάλυψαν η δική απάντηση θα είναι μια σύνθεση των παραπάνω.
όπως είπε η ολυμπία, παιδιά υπήρξαμε όλοι μας και βιώσαμε άλλοι λίγο, άλλοι πολύ αλλά όλοι καταπιεσμένα συναισθήματα. το θέμα είναι όπως επεσήμανε ο τρυποκάρυδος τι κάνουμε στο εδώ και τώρα. αναγνώριση και αλλαγή λανθασμένων αυτόματων σκέψεων. πολύ σωστά. γιατί η παιδική ηλικία καθορίζει την υπόλοιπη ζωή μας αλλά δεν θα πρέπει να τη χρησιμοποιούμε ως άλλοθι όπως διευκρίνισε η σκορπιός.
:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα