Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;;

ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 28 Νοε 2011 02:13 #1969

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Με φλερταρε για χρονια, αλλα ποτε με το αληθινο της προσωπο...η τουλαχιστον εγω δεν ειχα τη θεληση να το δω. Αρχικα με σωματικα προβληματα...φοβερη υποταση, μετα ερπης ζωστηρ, στη συνεχεια κεφαλαλγια τυπου τασεως, για καθενα απο τα οποια εκανα επιμερους θεραπεια. Ακομη κι οταν απευθυνθηκα σε ψυχολογο για τη διαχειριση του αγχους- το οποιο απο τα μαθητικα χρονια με ακολουθει πιστα- και την τρομερη απογοητευση που βιωσα (εξαιτιας του οτι δεν καταφερα να πραγματοποιησω το ονειρο ζωης που ειχα- μεγαλη ιστορια, δυο φορες εφτασα στην πηγη και νερο δεν ηπια) η διαγνωση "καταθλιπτικη συμπεριφορα λογω απωλειας"- στοχου ζωης για μενα- δε μου φανηκε κατι που δεν μπορουσα μονη μου να αντιμετωπισω...Ετσι μετα απο 1,5 χρονο ψυχοθεραπεια, συνεχισα την πορεια μου, προσπαθωντας πολυ για τα επαγγελματικα μου κυριως...
Την τελευταια 5ετια τα χαστουκια επεσαν βροχη...επαγγελματικα, οικογενειακα, οικονομικα, προσωπικες και φιλικες σχεσεις...τα παντα διαλυονταν, το ενα μετα το αλλο...
ωσπου ενα χρονο πριν αρχισα να βυθιζομαι για τα καλα...και πανω που ξεκιναει η κατρακυλα, ακολουθησε και η απωλεια ενος πολυαγαπημενου προσωπου και αλλα δυο σοβαρα θεματα...σαν καποιος να μου εκανε πλακα...
Τωρα ξερω καλα πως ειναι να νιωθεις απλα ζωντανος, χωρις ενεργεια, χωρις πνοη, χωρις ονειρα, χωρις δουλεια...να προσπαθεις ολη την ημερα για να καταφερεις-και αν- μια απλη καθημερινη δραστηριοτητα στο σπιτι...να εισαι τελειως δισλειτουργικος, να φοβασαι, να νιωθεις απογνωση και απολυτη μοναξια...
Πριν 12 μερες απευθυνθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο και στη συνεχεια σε κεντρο ψυχικης υγειας...η καταθλιψη μοιαζει σαν πηγαδι και δεν βλεπω καν μια χαραμαδα φωτος...
Τρεμω στην ιδεα οτι δε θα δω ποτε το φως για την εξοδο...αραγε μπορω να τα καταφερω;;;
Kyriaki
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 28 Νοε 2011 02:41 #1970

  • George
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της George
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 6
πράγματι φαίνεται να έχεις υποφέρει πολύ.Ωστόσο μάθε πως ενα απο τα συμπτώματα της κατάθλιψης ,εκτός απο καταθλιπτική διάθεση, την μη θεληση για ζωή, ενοχές , σωματικά συμπτώματα κτλ κτλ, είναι και η αίσθηση πως ο πόνος δε θα φύγει ποτέ. Δλδ ενας συνδιασμός απαισιοδοξίας , ελλειψη ελπίδας , θέλησης να συνεχίσεις. Συνεπώς ΄μην εμπιστεύεσαι ότι αισθάνεσαι πλήρως ,σε αυτή τη φάση της κατάθλιψης που περνάς. Κανε υπομονή, ακολούθα πιστά τις οδηγίες των γιατρών ,ακόμα και αν αισθάνεσαι πως δε θες, δε μπορεις, οπως θες πες το.Είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε.Οτι χρειαστείς μη διστάσεις να το ζητήσεις.

Μπρορείς να γραφτείς και στο facebook ,στη σελίδα του μαζι, οπου υπάρχει περισσότερη κινητικότητα. Υπαρχουν ομάδες βοήθειας εδώ, γίνονται συναντήσεις μεταξύ των μελών.

Περιμένω να γίνεις καλά, υπομονή και καλό κουράγιο .θα τα πούμε σύντομα.


υστερ: Να θυμάσαι πως εδώ στο μαζί υπάρχουν άτομα που νόσησαν πολύ σοβαρά απο κατάθλιψη, και τώρα ζουν μια ικανοποιητικότατη, παραγωγικότατη ζωή. Δεν εισαι μόνη σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 28 Νοε 2011 05:06 #1971

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Κυριακή καλώς όρισες...
Και εγώ πρόσφατο μέλος εδώ αλλά παλιά καραβάνα στην κατάθλιψη, συνοδευόμενη με υπερβολική δόση διαταραχής πανικού και αγοραφοβία.
Όμως τώρα πια, τα έχω αφήσει πίσω όλα και πίστεψέ με μόνο χαρά νιώθω μέσα μου. Όχι ότι έγινε από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά έγινε!!
Και το σημαντικό είναι να αρχίσεις να το δουλεύεις με κάποιον ειδικό και με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.
Φαίνεται βουνό, σε καταλαβαίνω, όλοι μας το βιώσαμε έτσι. Άλλωστε η δυσκολία αυτής της διαταραχής, είναι αυτή ακριβώς. Αφαιρεί το χρώμα από τα μάτια της ψυχής και του μυαλού... Όμως σιγά σιγά, θα ξαναέρθει το έγχρωμο κομμάτι της ζωής μπροστά σου και μέχρι που θ αντικρύσεις και το ουράνιο τόξο... Πίστεψέ με...
ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΥΨΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Αυτό χρειάζεται. Η ζωή δυστυχώς δεν είναι δίκαιη, αλλά μπορούμε να φτιάξουμε τη δική μας δικαιοσύνη... Μικρά μυστικά που θα μας βοηθάνε να το διαχειριστούμε.
Άνθρωποι, ταινίες, βιβλία, τόποι, τραγούδια, χοροί? Ότι και να ναι αυτό...
Εδώ μέσα πάντως θα βρεις μια εξαιρετική παρέα φίλων και συνοδοιπόρων.
Μακάρι να υπήρχε στη ζωή μου όταν πέρναγα όλη την κατάσταση...
Είμαστε όλοι εδώ για τον καθένα. Για τα δύσκολα και τα όμορφα. Που θα ρθουν. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη, regina

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 28 Νοε 2011 21:52 #1978

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη σας...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xristos

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 29 Νοε 2011 07:18 #1980

  • seastar
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της seastar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 61
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
kyriaki έγραψε:
Πριν 12 μερες απευθυνθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο και στη συνεχεια σε κεντρο ψυχικης υγειας...η καταθλιψη μοιαζει σαν πηγαδι και δεν βλεπω καν μια χαραμαδα φωτος...
Τρεμω στην ιδεα οτι δε θα δω ποτε το φως για την εξοδο...αραγε μπορω να τα καταφερω;;;
Kyriaki

Καλως ηρθες Κυριακη :)

Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες, και πως νιωθεις Περασα και γω απο κει και ηταν ναι.. ενα μαυρο σκοτεινο πηγαδι χωρις φως,ετσι νομιζα τοτε ,και οτι δεν θα εβγαινα ποτε Το σημαντικο ομως εδω ειναι οτι απευθυνθηκες καπου για βοηθεια,και αυτο θα σε βοηθησει να σηκωσεις το κεφαλι ψηλα ,και να δεις οτι ολα τα πηγαδια ,ακομα και τα πιο βαθια βλεπουν ουρανο "φως" ,ακομα και αστερια !!
" παλια μεθοδος παρατηρησης των αστεριων":)
Μπορεις καλη μου ,ολοι μπορουμενα να βγουμε Ακομα και να σκαρφαλωσουμε με τα νυχια ,αρκει να αποβαλουμε τον φοβο ,και να οπλιστουμε με λιγο θετικη σκεψη ,πεισμα Και με πραγματακια μικρα καθημερινα που θα σ ευχαριστουνε. Μπορει να μη το πιστεψεις ,αλλα εγω τοτε την ειχα βρει με τα μαρκετ ,περπαταγα μεχρι εκει ,γιατι δεν μπορουσα να παρω αμαξι. Εχασα τη δουλεια μου ,γιατι με εβλεπα νεκρη , μετα απο ενα μεγαλο ατυχημα που ειχα προκαλεσει και καλα σκοτωνοντας τον μισο πληθυσμο της Αθηνας ..
Το κακό είναι που δεν ήξερες
πως η διέξοδος είναι στον πυθμένα
που φοβήθηκες να βυθιστείς μέχρις αυτού.

Κώστας Μόντης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 01 Δεκ 2011 16:57 #1991

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Σε ευχαριστω, χαιρομαι που τα καταφερες και τα αφησες ολα πισω σου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 05 Δεκ 2011 07:31 #2024

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
kyriaki έγραψε:
αραγε μπορω να τα καταφερω;;;

φυσικά και μπορείς να τα καταφέρεις! όπως τα έχουν καταφέρει και τα καταφέρνουν πάρα μα πάρα πολλοί από εμάς! χρειάζεται να κάνεις υπομονή, χρειάζεται δουλειά με τον εαυτό σου, όλα αυτά τα "χαστούκια" που έφαγες χρειάζονται χρόνο για να επεξεργαστούν... δώσε αυτόν τον χρόνο στον εαυτό σου και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!! :)
είναι σπουδαίο και αξιέπαινο ότι ξεκίνησες θεραπεία και θα δεις πως σε λίγο θα βλέπεις τη χαραμάδα φως που ζητάς να δεις και ύστερα ολόκληρο τον ήλιο που παροδικά έχεις χάσει... όσο για τη μοναξιά, είμαστε ΜΑΖΙ, δεν είσαι μόνη σου σε αυτό που περνάς... :) αυτά που νοιώθεις, τα νοιώσαμε... εκεί που είσαι, βρεθήκαμε... τώρα όμως είμαστε στην αντίπερα όχθη και πίστεψέ με έχει όλο το φως του κόσμου εκεί... σε περιμένουμε λοιπόν!...:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 05 Δεκ 2011 14:26 #2029

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Κίρκη ,δεν έχω λόγια ,πραγματικά με κάλυψαν τα παιδιά με τις πολύ ωραίες απαντήσεις τους μέσα από τις προσωπικές τους εμπειρίες ,μπράβο στα παιδιά ,μπράβο και σε σένα ,συνέχισε να προσπαθείς και θα τα καταφέρεις!
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 08 Δεκ 2011 01:03 #2051

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Γιατί όμως δεν αισθάνομαι κάποια αλλαγή?...Γιατί δεν μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου όταν αρνείται να κάνει μια απλή δουλειά?...
Ενώ ξεκίνησα αποφασισμένη, ώρες ώρες μου φαίνεται μάταιο...Σκέφτομαι κυρίως πως τα αίτια δε θα επιλυθούν...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 08 Δεκ 2011 05:49 #2053

  • ολυμπια
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της ολυμπια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 138
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 12
Είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα ,τώρα ξεκίνησες αν κατάλαβα καλά να αντιμετωπίζεις πλέον την κατάθλιψη ,γι'αυτό δώσε χρόνο στον εαυτό σου ,σιγά σιγά θα τον πιέζεις ,όχι απότομα ξεκινήματα ,ακριβώς για να μη απογοητευθείς .Εχουμε κάνει συζητήσεις εδώ στο forum σχετικά με τον χρόνο που χρειάζεται κάποιος για να βγει από την κατάθλιψη .Από αυτά που λένε οι περισσότεροι έχω καταλάβει πως εφενός μεν χρειάζεται αρκετός χρόνος ,αφετέρου για τον καθένα ο χρόνος αυτός είναι διαφορετικός.Επομένως μην σε παίρνει από κάτω ,ο δρόμος είναι η χαρά !
να θυμάμαι : τίποτα δεν είναι τέλειο , ούτε μπορεί να μετρηθεί ακριβώς !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 08 Δεκ 2011 07:41 #2056

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Κίρκη έγραψε:
Γιατί όμως δεν αισθάνομαι κάποια αλλαγή?...Γιατί δεν μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου όταν αρνείται να κάνει μια απλή δουλειά?...
Ενώ ξεκίνησα αποφασισμένη, ώρες ώρες μου φαίνεται μάταιο...Σκέφτομαι κυρίως πως τα αίτια δε θα επιλυθούν...

ε, ψιτ, μη βιάζεσαι!!:woohoo:
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 10 Δεκ 2011 21:46 #2072

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Κυριακή καλώς ήρθες. Καταλαβαίνω πως ζεις στην απόλυτη μαυρίλα και λες "μα αυτό το πηγάδι δεν έχει πάτο?". Πολλοί από την παρέα εδώ μέσα περάσαμε τα ίδια, πίστεψε με μπορείς να τα καταφέρεις με τη βοήθεια ειδικών. Υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Ε...όχι και όλα, θα μείνουν και λίγα - όπως σ' όλο τον κόσμο- για να έχεις κάτι να λύνεις κάθε φορά. Κουράγιο! Πίστεψε με, στο τέλος θα βγεις τόσο δυνατή που δεν θα το πιστεύεις. Θυμάμαι κι εγώ πριν χρόνια ειχα πάρει την γιατρό μου και με κλάματα της είχα πει "Είμαι στον πάτο!!!!". Δεν είχα δίκιο γιατί μετά κατάλαβα πως πάρχει και πιο κάτω, όμως υπάρχει και το φως του ήλιου έξω από το πηγάδι και υπάρχει για όλους μας.

Καλό απόγευμα Κυριακή
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 10 Δεκ 2011 21:52 #2073

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Ευχαριστω πολυ Ολυμπια, Βασιλη, Θαναση...Μακαρι να πανε καλυτερα τα πραγματα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 11 Δεκ 2011 19:38 #2082

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
θα πάνε καλλίτερα!! να έχεις πίστη!! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 13 Δεκ 2011 07:23 #2106

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
γεια σου κίρκη!
σε βρισκω σε πολυ καλο δρομο!
σαν αρχη μετα τη γνωριμια μας, ήθελα να σου το πω! :)
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα