Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;;

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 20 Δεκ 2011 22:19 #2151

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Σημερα εκανα τη δευτερη επισκεψη στο γιατρο μου...τα φαρμακα δε βοηθησαν και τροποποιησαμε την αγωγη...μου τονισε βεβαια πως πρεπει να προσπαθω να επιβληθω στον εαυτο μου και να κανω τα απλα πραγματα που δεν καταφερνω...
Εκλαψα οταν με ρωτησε αν εχω πια στοχους στη ζωη μου...μαλλον το εκανε για να εκμαιευσει καποια πραγματα, δεν ειναι και μαντης...απλα για μενα που ειχα υψηλους στοχους ηταν μαχαιρια...τελοσπαντων...η αληθεια ειναι πως δεν καταβαλω προσπαθεια και πρεπει να το κανω...
Επειδη εχω διαβασει καποια post για ατομα που δεν εχουν επισκεφθει καποιον ειδικο ενω το σκεφτονται, θελω να πω σε οσους ανηκουν σε αυτη την κατηγορια το εξης:
ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΠΩς ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ...μην το αναβαλετε...καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, απλα εμενα με ξεγελασε η καταθλιψη...πιστευα πως θα τα καταφερω μονη μου...υπαρχουν περιπτωσεις που αυτο γινεται και αλλες που με καποια αφορμη θα επανελθει και ισως και πιο εντονα...
Πηγαινετε, οπως θα πηγαινατε στον ωριλα αν πονουσε το αυτι σας...εστω για να αποκλεισετε την περιπτωση πως συμβαινει κατι σοβαρο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 21 Δεκ 2011 00:34 #2154

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
Κίρκη χαίρομαι που άρχισες να μπαίνεις σε καλό δρόμο με τον γιατρό σου. Αλλά μην ξεχνάς ποτέ ότι αυτές οι διαταραχές θέλουν χρόνο... Μην είσαι ανυπόμονη. Απλά επίμονη. Έχει διαφορά... ;)

Τώρα όσο για τους στόχους της ζωής... (χαμογελώ τώρα που στο γράφω αυτό). Πάντα είχα την τάση να θέτω υπερβολικούς στόχους και με απαιτήσεις από τον εαυτό μου και από τους άλλους. Τελικά σπάνια τους κατάφερνα και όταν δεν τα κατάφερνα έκλαιγα, με έπιανε η ενοχή, θεωρούσα ότι δεν έχω καταφέρει τίποτα στη ζωή μου.

Σου προτείνω λοιπόν το εξής. Κάνε αντιστροφή σκέψης στο θέμα των στόχων. Σημειώσε κάπου ότι έχεις καταφέρει ως τώρα. Δεν μπορεί να μην έχεις καταφέρει κάτι για το οποίο κόπιασες και είσαι περήφανη. Ας πούμε. Σπουδές. Φίλους, έστω και 2-3. Ταξίδια. Το ότι έχεις κάνει κάποιους ανθρώπους ευτυχισμένους. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που γοητεύονται από σένα. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Και τέλος, σε συμβουλεύω να βάζεις μικρούς στόχους, "ανόητους". Ας πούμε για παράδειγμα. Έχω βάλει στόχο να βγαίνω κάθε μέρα για περπάτημα, επειδή αυτό με κάνει να νιώθω καλύτερα.
Αν έχω διαπιστώσει ότι το να συναντώ κάποιον συγκεκριμένο φίλο, με "ανεβάζει", οπότε πρότεινέ του να βρίσκεστε πιο συχνά. Και άλλα μικροπραγματάκια. Και να δεις, που όταν θα αρχίσεις να τους πραγματοποιείς, η αυτοπεποίθησή σου θα μεγαλώσει και τότε θα καταφέρεις να βάζεις όλο και πιο υψηλούς στόχους τους οποίους και αν δεν πετυχαίνεις, τουλάχιστον θα τους έχεις προσπαθήσει.

ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑ ΣΤΟΧΟΥΣ. Έχουμε ακόμα και αν δεν είναι πλήρως διαμορφωμένοι στο κεφάλι μας. Είναι κατά πρώτον, η ίδια η ζωή μας. Ο μεγαλύτερος στόχος όλων. Να έχεις πάντα θετική σκέψη και να μην ξεκινάς με άρνηση, γιατί τότε θα βρεις μόνο προβλήματα. Και χαμογέλα... Όλα θα πάνε καλά... Όλα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 01 Ιαν 2012 04:35 #2203

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
Κίρκη έγραψε:
Σημερα εκανα τη δευτερη επισκεψη στο γιατρο μου...τα φαρμακα δε βοηθησαν και τροποποιησαμε την αγωγη...μου τονισε βεβαια πως πρεπει να προσπαθω να επιβληθω στον εαυτο μου και να κανω τα απλα πραγματα που δεν καταφερνω...
Εκλαψα οταν με ρωτησε αν εχω πια στοχους στη ζωη μου...μαλλον το εκανε για να εκμαιευσει καποια πραγματα, δεν ειναι και μαντης...απλα για μενα που ειχα υψηλους στοχους ηταν μαχαιρια...τελοσπαντων...η αληθεια ειναι πως δεν καταβαλω προσπαθεια και πρεπει να το κανω...
Επειδη εχω διαβασει καποια post για ατομα που δεν εχουν επισκεφθει καποιον ειδικο ενω το σκεφτονται, θελω να πω σε οσους ανηκουν σε αυτη την κατηγορια το εξης:
ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΠΩς ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ...μην το αναβαλετε...καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, απλα εμενα με ξεγελασε η καταθλιψη...πιστευα πως θα τα καταφερω μονη μου...υπαρχουν περιπτωσεις που αυτο γινεται και αλλες που με καποια αφορμη θα επανελθει και ισως και πιο εντονα...
Πηγαινετε, οπως θα πηγαινατε στον ωριλα αν πονουσε το αυτι σας...εστω για να αποκλεισετε την περιπτωση πως συμβαινει κατι σοβαρο...

Η αποδοχή είναι το ήμισυ της νίκης που σε περιμένει... Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει... Τώρα θέλει υπομονή και μικρά μικρά βηματάκια...
Να θυμάσαι πως στη ζωή χρειάζεται να προσαρμοζόμαστε... Μεγάλοι στόχοι που δεν κατακτήθηκαν; Σίγουρα υπάρχουν μικρότεροι που περιμένουν να βάλεις τη σημαία σου στην κορυφή τους... Και οι μικρότεροι στόχοι παραμένουν στόχοι μην τους υποτιμάς... Και όταν προσθέσεις τους μικρούς σου εκπληρωμένους στόχους αμέσως θα είναι σαν να έχεις καταχτήσει μεγαλύτερους... Η επιτυχία στη ζωή είναι το πως τη σκεφτόμαστε... Εξασκήσου στη θετική σκέψη όπως σου τονίζει και η κραταιά... Η θετική σκέψη έχει ένα καλό μεταξύ άλλων... Αν εξασκηθούμε σε αυτή, την εφαρμόζουμε αυτόματα μετά... Happy new year!:)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κίρκη

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 01 Ιαν 2012 04:55 #2206

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Καλή χρονιά Βασίλη...Καλή, ήρεμη, γλυκιά χρονιά σε όλους!...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βασίλης

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 01 Ιαν 2012 05:00 #2208

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
...και με ανανεωμένη στοχοθεσία!!! ;)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 14 Φεβ 2012 00:06 #2565

  • Κίρκη
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Κίρκη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Όταν ξεκίνησα και ένιωθα πως κάνω ένα βηματάκι μπρος, ένα οικογενειακό θέμα με πήγε πάλι πίσω...δεν έχω βοήθεια σε αυτό, αντίθετα -εκτός της ψυχολόγου μου και μιας φίλης- υπάρχουν στην παρούσα φάση αρκετά βαρίδια, αρκετοί παράγοντες που με τραβάνω πίσω...χάνω τελείως την πίστη μου και νιώθω πως είναι όλα μάταια...ακόμη και ένας φίλος με απομάκρυνε λέγοντάς μου ότι τον προσέβαλα, επειδή του είπα πως δε με καταλαβαίνει ούτε αυτός (ως απάντηση δική μου στη συμβουλή του ότι πρέπει να σκληρύνω και ότι η παραίτηση δεν είναι λύση)...με πιάνει συχνά απόγνωση...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΡΑΓΕ ΜΠΟΡΩ;; 14 Φεβ 2012 04:12 #2566

  • amelie
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της amelie
είναι σημαντικό καλή μου το ότι έχεις την στήριξη της ψυχολόγου σου και της φίλης σου.
σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν κανένα στήριγμα και βιώνουν παράλληλα με το πρόβλημά τους την απόλυτη μοναξιά και εγκατάλειψη...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα