Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: καταθλιψη

καταθλιψη 10 Δεκ 2011 19:22 #2069

  • audi
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της audi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
εδω και 6 μηνεσ κανω χρηση remeron και εδω και 10 μερεσ efexor 75g και δεν αισθανομαι καθολου καλα εχω απογοητευτει δεν ξερω τι να κανω μπροσ γκρεμοσ και πισω ρεμα.ασ μου δωσει καποιοσ μια νοτα αισιοδοξιασ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 10 Δεκ 2011 21:35 #2071

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Για να λειτουργήσει ένα αντικαταθλιτικό θέλει 1,5-2 μήνες. Πιθανόν και το νέο φάρμακο να μην σου ταιριάζει και να ξαναλλάξει η αγωγή, πιθανόν σε zoloft. Τα Remeron δεν κάνανε και σε μένα τίποτα. Το αντίθετο, είχαν παρενέργειες. Υπομονή μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη αγωγή και θα σαι normal. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι! Κουράγιο και οι καλές μέρες είναι μπροστά μας, δεν τις έχουμε ζήσει ακόμα. Δεν θα έχει πάντα φουρτούνα, θα 'ρθει και γαλήνη.

Θανάσης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 10 Δεκ 2011 23:23 #2074

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
audi μου μην απογοητευεσαι!ειναι δυσκολη η διαδρομη...καταρχασ οι διαταραχεσ αυτεσ συνηθωσ ειναι πολυπλοκοτερεσ απο το παρε καποια φαρμακα και θα γινεις καλα!θελω να πω...πιο πολυ βοηθαει ο συνδιασμος φαρμακων και ψυχοθεραπειας...τα φαρμακα δεν θα σου λυσουν το προβλημα..απλα θα βοηθησουν να επανελθει η χημικη ισσοροπια στον εγκεφαλο σου και να μην τα βλεπεις ολα μαυρα!να μπορεις να σκεφτεισ πιο παραγωγικα...αλλα θελει και σκεψη και λυσεις..κατι θα σε οδηγησε σε αυτη την κατασταση...βρεσ το αν δεν το ξερεις πολε μα το...αυτο θα κανει τη μεγαλη διαφορα...παρολα αυτα ενα εξαμηνο ειναι αρκετοσ χρονοσ για να δρασει ενα αντικαταθλιπτικο...οποτε αν δεν βλεπεισ ΚΑΜΜΙΑ διαφορα...συζητησε το με το γιατρο σου...εκεινοσ ειναι ο μονοασ καταλληλοσ να κρινει αν εχεισ βελτιωση η οχι..κι αν δεν σου ταιριαζει η αγωγη..ισωσ δεν σε καλυπτει...μιλα με το γιατρο σου...εχε στενη και καλη επαφη μαζι του!ολα θα πανε καλα...θα σε καθοδηγησει...θα δεισ θα βγεις νικητησ/τρια στο τελος!θελει υοπμονη...δυστυχωσ αλλα ειναι αληθεια..μην παραιτησε....
θα σου πω το εξης...οταν πρωτοεπισκευθηκα ψυχιατρο επεσα σε εναν ειλικρινα επικυνδυνο..του χρωσταω μια μηνυση..τεσπα..αντι για καταθλιψη διαεγνωσε ψυχωση...που δεν ειχα ΟΥΤΕ ΕΝΑ απο τα συμπτωματα τησ..τελοσπαντων κι αρχισε να μου σεινει υψηλεσ δοσεισ απο αντιψυχωσικα...κατελειξα μια φορα στο νοσοκομειο με ισχαιμια του μυοκαρδιου...προφανωσ γιατι επιδρουσε σε τομεισ που ηταν υγιεισ μεσα μου..μου αλλαζε συνεχωσ χαπια...χωρισ σταδιακη διακοπη..ξαφνικα κοψε αυτα παρε αλλα...αλλαξα 5 χαπια..ειχα φρικτεσ συνεπειες στερησης...ψευδαισθησης..παραλληρημα..φρικτουσ πονουσ..και τελικα.με τα τελευται ατου χαπια..κατεληξα στην εντατικη με καταστολη!
οπου και διεγνωσαν ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ κι ημουν ετοιμη να μπω στο σωστο δρομο θεραπειας..
δεν διανοησε τι κολαση ειχα περασει και ποσο δεν ειχα το κουραγιο να ξαναξεκινησω απο την αρχη...ηθελα κι εγω να παραιτηθω...ομωσ δεν παραιτηθηκα...και η ζωη με δικαιωσε...σημερα μετα απο 3 χρονια..ειμαι καθαρη απο καταθλιψη...και παλευω με την αγοραφοβια και τη διαταραχη πανικου!νικιεται λοιπον..και στο υπογραφω...εχε κουραγιο..πιστη...υπομονη και στενη συνεργασια με ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ..νασαι καλα:)
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 11 Δεκ 2011 19:49 #2083

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
audi καλώς ήρθες πρώτα από όλα στην παρέα μας! :)
δεν νομίζω να υπάρχει μεγαλύτερη νότα αισιοδοξίας από το να σου πούμε πως ήμασταν στη θέση σου, περάσαμε τον εφιάλτη της κατάθλιψης και τον ξεπεράσαμε!!! :) :) :)
φυσικά μπορείς να τα καταφέρεις και θα τα καταφέρεις και εσύ όπως και εμείς!!!
θέλεις να μας πεις περισσότερα πράγματα για σένα; για το πως νοιώθεις; για το πως περνάς τον καιρό σου; για το αν κάνεις ψυχοθεραπεία; :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 12 Δεκ 2011 03:07 #2091

  • audi
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της audi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
μια μερα ειχα εντονο πονοκεφαλο ο οποιοσ δεν περνουσε και το βραδυ κατεληξα στο εσυ με 20 πιεση και 100 παλμουσ.λεγοντασ με ο γιατροσ να παρακολουθησω την πιεση μου καθημερινα αγχωθηκα πιο πολυ με αποτελεσμα να παω αλλεσ δυο φορεσ στο εσυ με 20 παλι πιεση.πηγα σε καρδιολογο και αρχισα υπερτασικα ομωσ εγω πιστεψα οτι με το πρωτο χαπι η πιεση μου θα ειναι ενταξει.κι ετσι αρχισα να αγχωνομαι και να στενοχωριεμαι πιο πολυ κι ετσι μια μερα χωρισ να το καταλαβω αρχισα να κλαιω και να κλαιω με αποτελεσμα να καταληξω σε ψυχιατρο με διαγνωση ελαφρια καταθλιψη που ομωσ μεχρι τωρα δεν μπορεσα να ξεπερασω λογω του πολυ ευαισθητου χαρακτηρα μου και τησ ανυπομονησιασ μου γιατι δεν γινομαι ακομα καλα οπωσ μου ειπε η ψυχιατροσ μου.εγω πιστευω πωσ αιτια για την καταθλιψη μου ειναι τα αντιυπερτασικα γιατι καπου διαβασα πωσ αιτια ειναι η ο θυροειδησ η τα αντιυπερτασικα.γιατι στη ζωη μου περασα πολυ πιο δυσκολεσ καταστασεισ κι αυτο το πραγμα δεν το βιωσα.ελπιζω τωρα με το efexor κατι να γινει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 19 Δεκ 2011 03:54 #2134

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
εύχομαι περαστικά! θα συνέλθεις σύντομα θα το δεις!!! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 15 Ιαν 2012 23:29 #2314

  • Anthoula -alex
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της Anthoula -alex
audi thelei xrono kai kopo mazi ola tha pane kala !tha ithela na sas pw periliptika th dikh mou <istoria>.egw emena italia 5 xronia logw spoudwn.
hmouna panta koinwniko atomo,tha elega polu koinwniko.mera me th meta den ithela na vgainw ,den ithela na pigainw sth sxolh kan na parakolouthw ta mathimata .pigaina alla me megalo kopo kai den eixa diathesh.meta to mono pou ithela itane na koimamai kai na trww.
na tonisw pws hmoun trela erwteymenh kai ekana lathi kai sth sxesh mou .hmoun pathiasmenh me <ekeinon> ton anthrwpo. mou zshthse na to afhsoume ,na xwrisoume. auto mou eixe stoixisei polu !eklaiga mera nyxta.
emena monh mou spiti kai den eixa kanenan na me parotrynei na vgainw kai na allaksei h diathesh moy.
me tous goneis mou milousa mono mesw thlwfenou ,giati itane se allh xwra.
phra to ptyxio alla gia na xaroune oi goneis mou .... egw den eniwtha xaroumenh me tipota.
edw na tonisw pws eixa kriseis panikou kai ola ta sypmtwmata.kai taseis autoktonias....
irthe h mhtera mou Flwrentia ,apogohteutike etsi pou me eide kai perysi ton dekembrio irtame sthn thessaloniki monima.
egw zhthsa na parw psuxologikh sthrikh giati vasanizomouna.
pira xapia valdoxan gia 6 mhnes peripou..... ginomouna olo kai kalutera .
prospathousa polu !
o giatros mou mou eipe na stamathsw ta xapia giati eixa beltiwsh.twra eimai mia xara alla kserw pws h katathlipsh einai basano .eimai se polu kalo stadio kai kammia fora an stenaxrhthw ,to katalabainw kai lew anthoula den tha peseis ,den tha koitakseis pisw.
den sas lew pws einai aplo kai pws ksepernietai eykola alla ola sto mualo einai .mporoume na eimaste dynatoi .!ola mia apofash einai;) :) :) sas euxaristw pou me akousate!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 17 Ιαν 2012 03:07 #2322

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
ανθούλα, μπράβο σου για όλα τα βήματα που έκανες και κατάφερες να ξεπεράσεις την κατάθλιψη. :)
σε αυτό το φόρουμ γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, οπότε θα σε παρακαλούσα να ακολουθήσεις κι εσύ αυτήν την ταχτική. :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Τελευταία διόρθωση: 17 Ιαν 2012 03:08 από Βασίλης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: καταθλιψη 17 Ιαν 2012 03:11 #2323

  • Anthoula -alex
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της Anthoula -alex
tha prospathisw vassili
alla den mporw me tipota giati 5 xronia sthn italia olo me ksenous xarakhthres egrafa...
tha to prospathisw....
:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα