Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Σιωπηλες κραυγες
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Σιωπηλες κραυγες

Σιωπηλες κραυγες 23 Απρ 2012 04:21 #2775

  • μαρια φ γ
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της μαρια φ γ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Γεια,με λενε Μαρια και ψαχνω απεγνοσμενα για καποια λυση.Ειμαι 28 χρονων και υποφερω απο παιδι .Οτν ημουν τριων ο πατερας μου πεθανε και η μητερα μου αφησε εμενα και τον αδερφο μου στη γιαγια μας ,δηλαδη στη δικη της μητερα.Η γυναικα αυτη μας κακοποιουσε καθημερινα κυριως με τα λογια της και ζουσαμε σε μια συνεχη ενοχη χωρις να εχουμε κανει τιποτα.Το χειροτερο ομως δεν ηταν η κακοποιηση αλλα η υποκρισια και η θρησκευτικη μασκα που φορουσε η γιαγια μου για να μας εχει υπο τον ελεγχο της .Συνεχως μου εκανε κυρηγματα για το πως περιμενει απο μενα να συμπεριφερομαι ο Χριστος ,δηλαδη να γυριζω κυριολεκτικα το αλλο μαγουλο οταν με χαστουκιζει και να μην φερνω ποτε αντιρριση γιατι αλλιως θα με πεταγε εξω απο το σπιτι.Ακομη και στο σχολειο απαιτουσε την τελειοτητα χωρις βεβαια καμια ανταμιβη ,γιατι επερνα αριστα και ισχυριζοταν το αντιθετο με τον ελεγχο στα χερια της!Σαν παιδι ειχα παρ ολ αυτα πολυ καλοσυνη και απο τη μια πλευρα τη λυπομουν και ηθελα να τη βοηθησω ,απο την αλλη βεβαια την ετρεμα.Σε ηλικια 10 ετων ειχα χασει καθε ελπιδα ,κανεις δεν με εβγαζε απο τα μαρτυρια που περνουσα και ο ιδιος ο παππους μου χαιροταν να με βλεπει να βασανιζομαι!Ακομη ολα αυτα τα βασανηστηρια (σπανια με ξυλο)μου ειχαν προκαλεσει σεξουαλικα ερεθισματα και μισος για τον εαυτο μου καθως και τη πεποιθηση οτι ειναι σωστο και το επιβαιβεωνει και ο ιδιος ο Θεος οτι πρεπει να θυσιαζομαι για ολους οσο κι αν με ποναει αυτο χωρις κανενα οφελος για τον εαυτο μου.Κι ομως ολα αυτα δεν με εκαναν να τρελαθω αλλα το γεγονος οτι κανεις δεν την σταματησε αυτη τη γυναικα και δεν ενδιαφερθηκε να με προστατεψει.Εκρυβε τοσο καλα την κακοποιση πισω απο τη μασκα της καλης χριστιανης που φορουσε που ισως να μην γινοταν αντιληπτο τι μου συνεβαινε.Και εγω δεν ειχα τα λογια ουτε το θαρρος απεναντι σε καποιον να μιλησω.Μεχρι τωρα υποφερω απο ολα αυτα και δεν εχω αρκετα χρηματα για ψυχοθεραπεια εκτος απο το οτι μενω σε νησι.Χρειαζομαι καποια συμβουλη.Εχω κλειστει στον εαυτο μου και νιωθω ενοχες ακομη και γι αυτο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σιωπηλες κραυγες 26 Απρ 2012 02:20 #2805

  • menediatou
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της menediatou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 83
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 4
Μαρία, καλωσήρθες!!!

Έχεις περάσει δύσκολα!!! Οι ενοχές που περιγράφεις ενδέχεται να είναι στα πλαίσια κάποιας καταθλιπτικής διαταραχής. Όπως και να έχει όμως, χρειάζεσαι να επεξεργαστείς τα βιώματα, τα συναισθήματα και τις σκέψεις σου, ώστε να μπορέσεις να βρεις τον εαυτό σου και να καθορίσεις την δική σου πορεία στη ζωή (δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι...). Χρειάζεσαι μια βοήθεια για να το κάνεις αυτό. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο. Βρίσκοντας τον νομό στον οποίο διαμένεις και πατώντας πάνω στον χάρτη, θα εμφανιστούν πληροφορίες για τις δημόσιες δομές ψυχικής υγείας που διατίθενται στην περιοχή σου (ακόμα κι αν δεν υφίσταται κέντρο ψυχικής υγείας, υπάρχει ή κινητή μονάδα ψυχικής υγείας). Το κόστος είναι ελάχιστο σε αυτές τις δομές.

www.mentalhealthmap.gr/main.htm
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μαρια φ γ

Απ: Σιωπηλες κραυγες 26 Απρ 2012 06:48 #2806

  • μαρια φ γ
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της μαρια φ γ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
ευχαριστω για την απαντηση.Ειμαι 28 χρονων.Εκτος απο το πονο που κουβαλαω ομως υπαρχουν κι αλλα προβληματα π.χ. οτι με κηνυγαει ο φοβος μηπως κανω καποιο λαθος ηδιως στο χωρο εργασιας.Και δεν μπορω να το εξηγησω σε κανενα εργοδοτη γιατι κανεις δεν το περνει στα σοβαρα η το θεωρει προβλημα.Απο δουλεια γραφειου με μεγαλες ευθυνες εως τη δουλεια λαντζερας με ακολουθει ο ιδιος φοβος και τυψεις επειδη δεν μπορω καν να τον εκφρασω και πρεπει να υποφερω μονη μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σιωπηλες κραυγες 27 Απρ 2012 04:59 #2816

  • lollypop
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lollypop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 3
καλησπερα μαρια!!..λοιπον κοιτα ειχα την αναγκη να σου γραψω πρωτα απο ολα να σου πω οτι σε διαβασα...εχω ρνα θεμα..μπαινω συνηθωσ το βραδυ στο φορουμ και νυσταζω πολυ...εδω καιι 3 μερεσ προσπαθω να σου απαντησω...!!τελοσπαντων..σε πρωτη φαση δεν θα σου πω κατι αξιολογο...
απλωσ οτι ωσ ενα βαθμο καταλαβαινω πωσ νιωθεις...εχεις περασει πολλα...πολλα...!!ειναι δυσκολο να τα χειριστεις ολα αυτα...ειδικα οσο εισαι παιδι..και καπωσ αρχιζουν οι αμυνεσ...οι υποσυνειδητεσ αμυνες...
προφανωσ εισαι μεσα στην ανασφαλεια και την αυτοαπορριψη αφου μεγαλωσεσ σε ενα περιβαλλον που δεν σε δεχοταν και ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ...ουτε κι οταν εισαου αντικειμενικα..καλη..οπωσ στο σχολειο πχ...
εδω μπορεις να βρεισ συμπαρασταση...και να βρεισ κι ατομα να σε καταλαβουν...τουλαχιστον λιγο παραπανω...η και να εχουν περασει παρομοιεσ καταστασεις..κι αυτο ειναι ενα οπιο απο μονο του..και μερικε φορεσ πολυ δυνατο...αλλα τη λυση που ψαχνεις.θα την βρεισ με την βοηθεια ενοσ ειδικου...γιατι εχεισ εσωτερικευσει φοβους..κλπ..και καποια πραγματα για να τα εκφρασεισ πρεπει να τα βρεισ μεσα σου..κι σε αυτο το κομματι χρειαζεσαι καποιν ειδικο..να σε βοηθησει να δεισ τι σου συμβαινει..να εκφραστεις..και να αλλαξεισ οτι αλλαζετε..η ψυχοθεραπεια μπορει να σε εκπληξει ευχαριστα στο ποσο αποτελεσματικη μπορει να ειναι..ο ανιρω ποσ εχει μεγαλη πλαστικοτητα και ικανοτητα προσαρμογης!θα τα καταφερεισ και θα λυτρωθεις!αλλα κανε απο καπου την αρχη...δεν αυτο που σου προτεινε η αγγελικη
ηθελα να σου πω και κατι αλλο...εγραψεσ καπου οτι επρεπε να τα κανεισ ολα τελεια και να μην αντιδρας...να γυριζεισ και το αλλο μαγουλο...θα σου πω το εης..αυτο το κομματι με αγγιξε ιδιαιτερα..μεγαλωσα ετσι ακριβως..επρεπε ολα να τα κανω τελεια..εμενα μου το ααναγνωριζαν...αλλα λιγη ανακουφιση προσεφερε αυτο...αριστη στο σχολειο...στη μουσικη στα αθληματα..παντου..και κυριωσ..επερεπε να ειμαι το καλο παιδι..που δνε αντιμιλα..δεν αντιδρα...περασε τοσο πολυ αυτο μεσα μου...που για να καταλαβεισ για τη βαθμο μιλαμε...καθομουν να με βιαζει ενασ γειτονασ στα 10 μου...πολυ απλα γιατι επρεπε να ικανοποιω παντα τη θεληση των αλλων..και δεν μου εμαθε κανεισ να λεω οχι..να αυτοπροστατευομαι και να αντιδρω...(βεβαια ζουσα την σεξουαλικη κακοποιηση απο τα 5 μου..οποτε καπωσ συνεβαλε κι αυτο...γινεσαι πιο αδυναμος..να αντιδρασεις...)παρολα αυτα στα 10 μου καθομουν χωρισ να προβαλω την παραμικρη αντιδραση..καθομουν να με βιαζουν..καταλαβαινεισ τι σου λεω!τεσπα...δεν ηθελα να σε φορτισω με τα δικα μου..απλως να σου πω οτι ο τροποσ που μεγαλωνουμε μπορει να εισχωρησει πολυ βαθια μεσα μας..και να κανει ενιοτα ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ...το ευχαριστω ειναι οτι και ο πονοσ και η οποιοα παθολογικη αμυνα...(φοβιες...αγχος..κλπ) θεραπευεται!και στο λεω εγω..που δεν εχω και λιγα στην πλατη μου...:) ολα θα πανε καλα..μπορεισ να γραφεις και να βρεισ συμπαρασταση εδω...αλλα να δεισ και την προοπτικη μιασ επαγγελματικησ βοηθεια..ολα θα πανε καλα...εισαι δυνατη αλλωστε!εισαι 28 και παρολα αυτα..παραγωγικη...στεκεσαι στα ποδια σου..θα νικησεις να εισαι σιγουρη!σε φιλω!
<<Δεν ψευδεται μονο εκεινος που μιλα εναντιον τησ συνειδησης του,αλλα ιδιως εκεινος που μιλα εναντιον του ασυνειδητου του >> ΝΙΤΣΕ

<< Ο ανεξεταστος βιος ου βιωτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μαρια φ γ
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα