Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Άλλος ένας από τα ίδια..
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Άλλος ένας από τα ίδια..

Άλλος ένας από τα ίδια.. 03 Σεπ 2013 00:08 #5122

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ γι'αυτό που κάνετε εδώ..

Γράφω απλά για να ξεδώσω και να μιλήσω λίγο. Δεν έχω διαγνωστεί 'επίσημα' με κάτι, αλλά όπως λένε οι ψυχολόγοι μου κι απ'όσο διαβάζω στο internet, κατάθλιψη πρέπει να είναι..

Ζορίζομαι πολύ να κάνω πράγματα που οι 'κανονικοί' άνθρωποι κάνουν μηχανικά, όπως π.χ. το να πάω στο ψιλικατζίδικο και να πω 'Καλησπέρα, τι κάνετε;' και να ρίξω κι ένα χαμόγελο.. Δεν θέλω να βγαίνω έξω, δεν θέλω να μιλάω με ανθρώπους, δεν θέλω να κουνιέμαι, θέλω απλά να τρώω, να καπνίζω και να κάθομαι κλεισμένος στο σπίτι, μόνος μου αν γίνεται, κολλημένος στο pc.

Ενίοτε μπορώ να ζοριστώ λίγο παραπάνω κι αυτό αλλάζει, υποκρίνομαι λίγο καλύτερα και καταφέρνω να πω καμιά κουβέντα παραπάνω σε κάποιον χωρίς να σφίγγεται το στομάχι μου ή ακόμα και να πάρω το μετρό! (μεγάλο κατόρθωμα όποτε συμβαίνει, έχω να το λέω).

Φίλοι μηδέν, ποτέ δεν είχα πολλούς, αλλά και τους λίγους που είχα καταφέρει να κάνω τους έδιωξα σιγά σιγά. Οπότε πλέον μόνο οικογένεια και κοπέλα (είναι απορίας άξιο το πως με αντέχει). Και φυσικά όλο αυτό με καταστρέφει και στη δουλειά μου, της οποίας οι απαιτήσεις σε κοινωνικές συναναστροφές είναι αρκετά μεγάλες. Πρέπει κάθε μέρα να συναναστρέφομαι με 20-50 άτομα, διαφορετικής ηλικίας και ψυχοσύνθεσης και να το παίζω 'οκ' και κοινωνικός.

Καθημερινό βασανιστήριο.. Τόσο που σκέφτομαι απλά να κλείσω κινητό και να σηκωθώ να φύγω και να πάω όπου να 'ναι, να χαθώ χωρίς να πω τίποτα σε κανέναν ποτέ ξανά. Ωραίο όνειρο για να με ανακουφίζει προσωρινά, αλλά δυστυχώς ξέρω ότι δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό.

Μέσα σ'όλα, πολλές φορές νιώθω και πολλές ενοχές που είμαι έτσι. Γιατί πρακτικά έχω τα πάντα - υγεία, δουλειά, σπίτι, φαγητό, σχετική οικονομική άνεση, δεν έχω βιώσει ούτε θανάτους ούτε κάποιο συνταρακτικό ατύχημα, οπότε.. πως τολμάω να νιώθω έτσι; Έλα όμως που δεν είναι επιλογή μου.. Απλά συμβαίνει. Απλά εκεί που βλέπω ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα, αντί να το θαυμάζω, σκέφτομαι πόσο λυτρωτικό θα ήταν να βουτήξω μες τον ήλιο. Τι να κάνω, αυτό μου βγαίνει, δεν επιλέγω να είμαι δυστυχισμένος ή αχάριστος.

Τέλος πάντων, έγραψα πολλά περισσότερα απ'όσα υπολόγιζα.. Συγνώμη αν κούρασα κάποιον, αλλά τουλάχιστον δικαιολογούμαι γιατί έχω κατάθλιψη, οπότε μην βαράτε! (αστειάκι..)

Δυστυχώς νιώθω ότι θα χρειαστεί να γράψω κι άλλα πράγματα σύντομα, περνάω πολύ δύσκολα τους τελευταίους μήνες, προσπαθώ να βρω μια άκρη κι όλο αποτυγχάνω και βλέπω πολλή μαυρίλα στον ορίζοντα.. Οπότε ίσως γράφοντας να κρατηθώ λίγο παραπάνω μέχρι να καταφέρω επιτέλους να γίνω καλύτερα.

Ευχαριστώ όσους διάβασαν..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 03 Σεπ 2013 05:02 #5124

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
θα στο πω απλα να το καταλαβεισ ο ανθρωποσ με καταθλιψη δεν ειναι σαν κ εσενα δε γραφει 15 σειρεσ κειμενο τοσο καλα και αυθορμητα και ολο με νοημα ειναι απλο εχεισ ρουτινιασει
η διαυγεια σου ειναι μια χαρα αντε να πουμε οτι βαρεθηκεσ τη ζωη σου τη συνηθισεσ ξερεισ τι θα γινει ανα πασα στιγμη και δε γουσταρεισ ηρθε η ωρα να βρεισ κοπελα αν εχεισ και εχεισ βαρεθει αλλαξε την για να καταλαβεισ στο καταθλιψομετρο αντε να σκοραρεισ 1 με 2 με αριστα το 10 εγω σ δινω 1 στα 10
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 03 Σεπ 2013 05:22 #5125

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Κι αυτή η 'διάγνωση' που κάνεις προκύπτει από ένα κείμενο; 11 χρόνια δηλαδή απλά ρουτινιάζω;

Οκ, άποψη σου, αλλά προφανώς διαφωνώ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 03 Σεπ 2013 05:35 #5126

  • menediatou
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της menediatou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 83
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 4
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και δεν χωράει σε καλούπια, ούτε καν σε αυτά που ορίζει η (καθιερωμένη) συμπτωματολογία μιας ψυχικής διαταραχής.
Ακόμη και αν ο James δεν έχει μείζονα κατάθλιψη, πιθανώς να αντιμετωπίζει δυσθυμική διαταραχή (μαζί με στοιχεία αγχώδους διαταραχής):
Το βασικό χαρακτηριστικό της δυσθυμικής διαταραχής (αλλιώς δυσθυμία) είναι μία χρόνια καταθλιπτική διάθεση που το άτομο έχει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, τις περισσότερες μέρες για τουλάχιστον 2 χρόνια.

Είναι μια μακροχρόνια μορφή ήπιας κατάθλιψης που χαρακτηρίζεται από μια επίμονη απαισιόδοξη θεώρηση της ζωής και καθώς εκτείνεται στον χρόνο δημιουργεί στο άτομο μια αίσθηση ανεπάρκειας. Ο ασθενής με δυσθυμία παρότι μπορεί και ανταπεξέρχεται στις καθημερινές του δραστηριότητες, νιώθει πάντα ότι κάτι τον κρατάει από το να μπορεί να νιώσει καλά. Δεν προκαλεί έντονη έκπτωση της λειτουργικότητας του ατόμου και οι περίοδοι δυσθυμίας μπορεί να εναλλάσσονται με περιόδους κατά τις οποίες το άτομο αισθάνεται φυσιολογικά. Η δυσθυμία επηρεάζει την εργασία και την κοινωνική ζωή. Πολλά άτομα απομονώνονται και γίνονται λιγότερα παραγωγικά. Αν έχετε δυσθυμία, διατρέχετε μεγαλύτερο κίνδυνο να παρουσιάσετε μείζονα κατάθλιψη.

Τα συμπτώματα της δυσθυμίας είναι ίδια με εκείνα της μείζονος κατάθλιψης αλλά όχι τόσο έντονα. Για την διάγνωση απαιτείται η παρουσία 2 τουλάχιστον από τα παρακάτω (εκτός της καταθλιπτικής διάθεσης):
- μειωμένη όρεξη ή υπερφαγία
- αϋπνία ή υπερυπνία
- μειωμένη ενέργεια/ενεργητικότητα ή κόπωση
- χαμηλή αυτοεκτίμηση
- μειωμένη ικανότητα για συγκέντρωση ή δυσκολία στη λήψη αποφάσεων
- αίσθημα έλλειψης ελπίδας

Παλιότερα ο τύπος αυτός δεν θεωρούταν ως κατάθλιψη αλλά μάλλον ως είδος προσωπικότητας που μπορεί να προδιαθέτει σε κατάθλιψη. Το ενδιαφέρον για τη δυσθυμία μεγάλωσε όταν κάποια αντικαταθλιπτικά φάρμακα φάνηκε ότι έχουν μια πιο ειδική επίδραση σ' αυτή την μορφή, και έτσι σήμερα η τάση είναι να θεωρείται περισσότερο ως μια ειδική μορφή κατάθλιψης παρά ως τύπος προσωπικότητας.

Σε κάθε περίπτωση, περισσότερη σημασία από την διάγνωση αυτή καθεαυτή, έχει το ίδιο το βίωμα του ατόμου: "καθημερινό βασανιστήριο"...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 03 Σεπ 2013 05:38 #5127

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
εγω σου λεω τι μου βγαζει το κειμενο σου εσυ μπορεισ να πιστεψεισ οτι θελεισ και να κανεισ οτι θελεισ θεσ να πουμε οτι εχει ατονισει το συναισθημα σου δεν ειναι τοσο δυνατο ασ πουμε γτ γερασεσ γτ ειναι η καθημερινοτητα σου δυσκολη για διαφορα η λυση ξερεισ ποα ειναι αντικαταθλιπτικο αλλα να ξερεισ αντικαταθλιπτικο ειναι και το σεξ
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 03 Σεπ 2013 05:48 #5128

  • msilent
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της msilent
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 3
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω pad, γιατί ο κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός κ κάτι που μοιάζει ασήμαντο, για κάποιον άλλον, ίσως είναι σημαντικό. μπορεί να είναι κατάθλιψη, μπορεί όχι, δεν είμαστε γιατροί, ούτε μπορούμε να προσδιορίσουμε απο ένα κείμενο τη βαρύτητα κάποιας ίσως περίπτωσης.

απο εκεί κ πέρα θα ήθελα να σε καλησπερίσω James κ αν αισθάνεσαι πως κάτι 'δεν πάει καλά', καλό θα ήταν να το κοιτάξεις, γιατί όλα τα προβλήματα ξεκινούν απο κάπου κ καλό θα ήταν να μην αμελήσεις το εσωτερικό καμπανάκι που σε φέρνει στο σημείο να ψάχνεις τι μπορεί να συμβαίνει.. προσωπικά νομίζω πως πίσω απο μια καλή ψυχολογία κρύβεται το πως αισθανόμαστε με τον εαυτό μας κ τι πραγματικά κρύβουμε μέσα μας.. ύστερα υπάρχουν τόσες δραστηριότητες γύρω μας, που μπορούν να μας κινητοποιήσουν κ να κάνουμε πράγματα που μας γεμίζουν, ώστε να αισθανόμαστε καλά!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 09 Σεπ 2013 07:14 #5161

  • κραταιά
  • ( Διαχειριστής )
  • Το Άβαταρ του/της κραταιά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 32
  • Κάρμα: 8
James, καλώς όρισες και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τόσο δικά σου συναισθήματα. H κα Μενεδιάτου το υποστήριξε με επιστημονικό τρόπο, εμείς απλά καταθέτουμε την εμπειρία μας, η οποία ίσως βοηθήσει κάποιον να κατανοήσει, να εξηγήσει αλλά το πιο σημαντικό να νιώσει ότι τον καταλαβαίνουν τι περνάει και ότι δεν είναι μόνος.
Θα ήθελα, αν δεν σε πειράζει, να σε ρωτήσω δύο πράγματα. Πρώτον, τι εννοείς όταν λες οι ψυχολόγοι μου και δεύτερον ποιά είναι η ηλικία σου. Όχι επειδή είμαι περίεργη :) , αλλά επειδή βοηθάει να συνεχίσουμε μία συζήτηση ώστε να γνωριστούμε καλύτερα και να σε βοηθήσουμε σε οτιδήποτε για να νιώσεις καλύτερα.

Pad, αναφέρεις ότι είσαι ασθενής με εμπειρία. Αυτό και μόνο θα ήταν αρκετό, ώστε να αποφύγεις την κριτική, τη "διάγνωση" και την άδικη "επίθεση" στον James. Εδώ είμαστε όλοι για να διευκολύνουμε τους συνανθρώπους μας να μας εμπιστευτούν και να μας μιλήσουν και όχι να τους φέρνουμε σε δύσκολη θέση...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άλλος ένας από τα ίδια.. 09 Σεπ 2013 08:34 #5163

  • James
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της James
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για όλες τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Συνεχίζω την προσπάθεια με αρκετή αποτυχία θα έλεγα, αλλά σύντομα θα δοκιμάσω κάτι κι αν έχει καλά αποτελέσματα εννοείται ότι θα ενημερώσω κι εδώ..

Κραταιά, να σου απαντήσω σε αυτά που με ρώτησες:

Δεν εννοώ ότι πηγαίνω σε πολλούς ψυχολόγους ταυτόχρονα, απλά αυτά τα χρόνια έχω αλλάξει διάφορους ψυχολόγους, όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι..

Είμαι 28 και 'χοντρικά' έχω κατάθλιψη, δυσθυμία ή ό,τι άλλο είναι αυτό απ'τα 17 μου. Λέω 'χοντρικά' γιατί δεν ήρθε απ'την μία μέρα στην άλλη. Ήρθε σιγά σιγά, με αφετηρία ίσως την μετάβαση απ'το δημοτικό στο γυμνάσιο. Και κάπου στα 17 άρχισα πλέον να νιώθω για τα καλά ότι έχω πρόβλημα, εξ ού και η πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο στα 18 μου.

Αυτά λοιπόν για τώρα, αν αλλάξει κάτι (το ελπίζω), θα ενημερώσω!
Τελευταία διόρθωση: 09 Σεπ 2013 08:36 από James.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα