Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη

Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη 04 Σεπ 2013 11:20 #5148

  • Recovery
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Recovery
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία που είχα κι ελπίζω να βοηθήσω κι άλλους που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

Αφού άρχισα το μεταπτυχιακό μου, μετά από 1 μήνα περίπου άρχισα να σκέφτομαι ότι δε μου αρέσει αυτό που κάνω, απογοητεύτηκα επειδή οι συνθήκες ήταν πολύ διαφορετικές από αυτές που είχαν συμφωνηθεί, άρχισα να πιέζομαι. Αρχισα να αποπροσανατολίζομαι πολύ εύκολα,να μπερδεύομαι πολύ ακόμα και σε απλά πράγματα, να πανικοβάλλομαι εύκολα, μιλούσα μανιωδώσ κάποιεσ φορές, εκδήλωσα αγοραφοβικές τάσεις, δε μπορούσα να κοιμηθώ σιγά σιγά, εκνευριζόμουν πολύ εύκολα, απέφευγα να βγαίνω και να βλέπω οποιονδήποτε, στενοχωριόμουν συνέχεια και πολύ ακόμα και για το τίποτα και τελικά κόλλησε το μυαλό μου εντελώς, πονούσα σε πολλά σημεία του σώματος και κυρίως στο κεφάλι πολύ έντονα και εκδήλωσα έντονες αυτοκτονικές τάσεις γιατί ένιωθα ότι υπέφερα και πονούσα... Σε αυτή την περίοδο κι ενώ ζήτησα τη συνδρομή ειδικού, την οποία μου αρνιόταν ο υπεύθυνος (ήθελε να μου δώσει μόνος του αγωγή ενώ δεν είναι ιατρός, ουσίες για να μην κοιμάμαι και να δουλεύω δίχως πολύ ύπνο και προσπαθούσε να με αποτρέψει από το να φύγω...) τελικά πήγα μόνος σε γιατρό, ο οποίος διέγνωσε βαριά κατάθλιψη και παραιτήθηκα γιατί πλέον φοβήθηκα ( τη συμπεριφορά του υπευθύνου που μου φάνηκε σκληρή αν όχι απάνθρωπη...). Άλλος γιατρός διέγνωσε "ψυχωτική κατάθλιψη" λέγοντας πως κάποιες από τις σκέψεις που έκανα τότε (ότι ο υπεύθυνος αρνιόταν να με βοηθήσει και ότι προσπαθούσε να με αποτρέψει από το να φύγω και μερικές ακόμα πεποιθήσεις μου...) δεν στέκουν πολύ και πως τις συνδύασα λάθος και ήμουν υπερβολικός! Μετά από 8+ μήνες θεραπείας με αντικαταθλιπτικά τώρα έφυγαν τα συμπτώματα, αλλά νιώθω πως έχω γίνει πολύ οξύθυμος! Αν και ο ιατρός λέει πως είμαι μια χαρά και μάλιστα κάνω αλλού μεταπτυχιακό, δεν έχω απορρίψει κάποιους συνειρμούς που έκανα αν και δεν αποκλείω κάποιοι συνδυασμοί πληροφοριών που έκανα να ήταν τραβηγμένοι ή και ανυπόστατοι. Πάντως, ο ιατρός είπε πως Αν προέβαινα σε θεραπεία με αντιψυχωσικά φάρμακα λόγω εσφαλμένες διαγνώσεως (π.χ. Καθαρά ψυχωσικό επεισόδιο) δε θα ξέμπλεκα ποτέ ίσως και θα γινόμουν και σα ζόμπι! Γι ´ αυτό προσοχή συνforumίτες/-ίτισσες...

Αναμένω σχόλια-ερωτήσεις-επισημάνσεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη 05 Σεπ 2013 03:58 #5151

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
φιλε ελα πεσ την αληθεια πλακα μασ κανεισ ο καθηγητησ πανεπιστημιου ασχοληθηκε μαζι σου και του αρεσεσ τοσο που θα σου εδινε φαρμακα για να δουλευεισ και να μην κοιμασαι
ελα ενταξει το παρατραβηξεσ αυτοι τουσ παρακαλασ για να σ δωσουν σημασια πλακα μασ κανεισ που γινεται αυτο στην ελλαδα δε γινεται
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη 05 Σεπ 2013 04:01 #5152

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
kata τα αλλα περιγραφεισ την απορυθμιση οκ αυτο ειναι ιατρικο θεμα τωρα πωσ εισαι
εισαι καλα αμα εισαι καλα ολα οκ
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη 05 Σεπ 2013 22:31 #5155

  • Recovery
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Recovery
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 1
pad έγραψε:
φιλε ελα πεσ την αληθεια πλακα μασ κανεισ ο καθηγητησ πανεπιστημιου ασχοληθηκε μαζι σου και του αρεσεσ τοσο που θα σου εδινε φαρμακα για να δουλευεισ και να μην κοιμασαι
ελα ενταξει το παρατραβηξεσ αυτοι τουσ παρακαλασ για να σ δωσουν σημασια πλακα μασ κανεισ που γινεται αυτο στην ελλαδα δε γινεται

Δεν ήταν στην Ελλάδα! Και μακάρι να μη μου έδινε σημασία, από αυτά που έκανε φιλαράκο... Απλά, κάποιοι άλλοι "γιατροί" επέμεναν να λάβω μόνο αντιψυχωσικά ενώ αυτός μόνο αντικαταθλιπτικά. Αυτός είπε πως αν λάμβαναν αντιψυχωσικά αφενός θα ήμουν σα ζόμπι τώρα, αφετέρου δε θα ξέμπλεκα για πάρα πολλά χρόνια...

Αισθάνομαι μια χαρά προς το παρόν και ελπίζω να μην εμφανιστεί κάτι ξανά... Με ενδιέφερε να μάθω πάντως πού παρατηρήθηκε το κομμάτι "στρεβλώσεως της πραγματικότητος"... Δε το έμαθα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσωπική εμπειρία- ψυχωτική κατάθλιψη 13 Σεπ 2013 18:58 #5190

  • matt21
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της matt21
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
eimai 20 xronon h istoria pou me talepori edw kai 7 xronia einai me mia kopela stin arxi pitsirikas sto gimnasio akoma den to eixa parei sta sovara kai idika auti ilikia htan les kai isoun ston kosmo sou pragmatika molis tin ida omws trela8ika apo tin prwti stigmi eniosa kt pou pote den eixa niosei auti 2 xronia mikroteri mou egw tote imoun paidi pou den xampariaza katalipsis sto sxolio pories kai genika alitia opws ta lew egw..stin kopela ekana polles vlakies t xoriza gia na ta ftiaxw me ales kai tetoia meta t deuteri fora pou xwrisame se ligo megaliteri ilikia arxize kai orimaze to mialo mou kai tote katalavena ti itan ekeino pou eixa niosei otan tin proto ida apo tote...!kolisa gia ta kala auti den i8ele me to dikiotis vevea apo ta pola tin katafera ales tris fores na ta ftiaxoume h sxeseis autes krataga peripou ena mina me xorize isos epidi tin tetarti fora pou xorisame tis eipa oti 8a autoktonisw auti trela8ike ta ide ola mou eipe oti an to kanw auti 8a trela8ei etsi epapsa na to skeutome mesa mou omws ponaga para polu kai afou den i8ele na eimaste mazi eprepe na vrw kati gia na apalinw ton ponw oso to dinato perisoteri tote arxise h kata8lipsi giro sta 17 epsaxna spiti mou gia xapia san narkomanis tpt omws kai ena vradu mou mpike h idea na parw ena maxeri kai na xarako8w to ekana o ponos perase gia ligo oti eixa xekinisei na pigeno gipedo to evlepa san ektonosi kai ontos mou ekane pl kl xilo ntou fasaries kai tetoia den ginotan omws na pigeno sinexeia gt h omada mou einai makria apo ekei pou menw etsi siga siga xana kilisa eixame vre8ei kt fores me tin kopela alla liga pragmata opou erxete h stigmi kai xana eimaste mazi den i8ela tpt allo imoun 8eos ekopsa to gipedo pou xwris auto den mporousa ekopsa tis fasaries mexri kai tatou tis omadas mou eixa kanei sta 16 h kopela me ola auta pou eixan sinvei den enio8e kai polu aneta kai to mono pou tis zitaga einai na ta leme ola kai oti provlima exei na to linoume mazi h apantisitis den mporw den mou vgenei egw neuriaza den to edixna giti eixa to megalitero oniro mou.eixa tin eukeria na figo na paw exoteriko treis fores alla den mporesa emina edw meta apo ena xrono pou eixame xorisei tin teleutaia fora piga se psixologo mou ekane kalo alla kai auto gia ligo meta vrika san ektonosi tis mixanes megali agapi kai auto oti evriska to pigena terma sozes pantilikia kontres kai tetoia alla kai auto den gia ligo.prin 1,5 mina sinantiomaste tixea kai leme na vre8oume kapou moni mas.exw arxisei kai tis lew ti egine se auto to diastima pou den milagame evale ta klamata trela8ika piga na ta valw kai egw alla krati8ika kapia stigmi mou leei "prepei na fugo" kai ekana to megalitero la8os pou ekana sinexeia kai den to ixera tin afisa na fugei alla prin tis zitisa mia aggalia kai ena fili to pws eniosa den xriazete na perigrapsw kan.meta xa8ikame pali egw anivika a8ina gia ligo kairo logo enos simvan po eixe tuxi kai otan katevika tis estila minima den mou apantise tis estelna sinexeia tin triti fora apantaei kai arxizw kai tis lew oti 8elw na vre8oume auti olo stin arnisi deka meres twra tis stelnw sinexei mono duo fores exei apantisei kai ema8a oti ta exei me allon.egw exw arxisei kai 8imame ta palia an den pio to vradu 8a trela8w kanonika kai skaei h fasi kai vgenw exw me kati gnostous se ena club kato ap to trapezi eixe ena spasmeno potiri kai molies akouw ena tragoudi to pernw kai arxizw na kovw to xeri mou sto club egine xamos..kai to xirotero mou pernaei polles fores ti mera ap to mialo h autoktonia den xerw t na kanw pia....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα