Αρχική Forum ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ Χρονιο προβλημα υγείας, κατάθλιψη κ αυτοκτονικος ιδεασμος
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Χρονιο προβλημα υγείας, κατάθλιψη κ αυτοκτονικος ιδεασμος

Χρονιο προβλημα υγείας, κατάθλιψη κ αυτοκτονικος ιδεασμος 04 Μαϊ 2016 21:55 #6176

  • JohnKln
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της JohnKln
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Γειά σας.

Με λενε Γιάννη. Ειμαι 29 ετων. Θα προσπαθήσω να ειμαι οσο πιο συντομος μπορω. Εχω τυχει σωματικης κακοποίησης απο τοτε που θυμάμαι τον εαυτό μου κ σε ολη την παιδική μου ηλικια. Ταυτόχρονα κ μεσα στην παιδικη μου αθωότητα εγινα ο προστατης της μικρης μου αδερφης κ καπως ετσι το ξυλο για μενα ηταν επι δυο. Η κακοποίηση ηταν μονο απο την μητέρα μου. Ο πατέρας μου ήταν εκει αλλα ταυτόχρονα κ απων. Οταν το ξυλο τελειωσε άρχισε η λεκτικη βια. Οταν εγινα 18 εφυγα απο το σπιτι. Με πολυ κοπο σπουδασα κ πηγα φανταρος. Ολα αυτα τα χρόνια καμια χαρα κ πολυ μοναξια. Προφανως ειχα απο παιδι καταθλιψη η οποια μεχρι κ σημερα με ακολουθεί. Καπου στα 25 γνωρισα εκείνη κ για πρωτη φορα ειπα να επιτρεψω σε καποιον να με αγαπήσει ή οτι εχω το δικαίωμα να αγαπηθω... Δυστυχώς ανοιξα την πορτα σε μια κοπια της μητέρας μου, φαντάζομαι δεν σας ξαφνιαζει. Δε βαριέσαι, μια απο τα ιδια.

Το κρίσιμο στοιχείο ειναι αλλου. Λιγο μετα αρχισα να εχω προβληματα υγείας ανδρολογικης φυσεως (για πρωτη φορα στη ζωη μου) μετα απο 2 ανευθυνους γιατρους κ αφου το πραγμα χρονισε ανακάλυψα ενα σεξουαλικως μεταδιδομενο πιυ το κολλησα απο την κοπέλα. Η κοπέλα δεν δέχθηκε να κανει ποτε θεραπεία, μαλλον έτσι μου εδειχνε την πορτα... Απο τα 4 χρονια που ημασταν μαζι τα 3 ημουν άρρωστος. Από τα 3 τον εναν εψαχνα να βρω τι εχω με τους δυο απαραδεκτους γιατρους, τον εναν να παρακαλαω την κοπελα να παρει αντιβιωση κ να προσπαθω να φυγω αλλα κ που να παω κ τον τριτο να δεχομαι την λεκτικη της κακοποιηση οπως της μαμας μου.

Στο σημερα λοιπον ειμαι μονος, χωρις ουσιαστηκα οικογενεια, να ζω σε μια ξενη πολη, συναισθήματικα άδειος απο την πρωην σύντροφο, εχω χρονια προστατιτιδα με φρικτους καθημερινους πονους, στυτικη δυσλειτουργια, τσουξιματα κ γενικα την συμπτωματολογια της προστατιτιδας. Εχω πιει τονους αντιβιωσεις κ εχω αλλαξει 7ουρολογους. Πλεον ολοι λενε να μαθω να ζω ετσι. Οι αντιβιωσεις μου εχουν τσακίσει το στομαχι.

Ταυτόχρονα και μεσα σε ολα αυτα η κατάθλιψη φουντωσε, πηγα σε ψυχολογο κ το παλεψα αλλα δεν ειδα φως.

Ειμαι πολυ κουρασμενος απο ολα, άδειος ανθρωπος. Νιωθω οτι εκαψα οτι ψυχικο αποθεμα ειχα. Οταν εχω κριση πονου ειμαι τραγικός. Ειμαι εξαρτήμενος απο τα παυσιπονα. Με το ζορι παω για δουλειά κ την υπόλοιπη μερα ειμαι στο σπιτι, πινω πολυ αλκοολ κ κλαιω. Λογω γιατρων ειμαι χαλια οικονομικά.

Πιστεύω οτι μετα απο 28 χρονια δεν γίνεται να αλλάξει κατι. Και αν γινόταν η προστατιτιδα το τελειωσε. Ξεχασα να πω οτι ειμαι κ υπογονιμος πλεον. Αλλα τεσπα κ γονιμος να ήμουν καμια δεν θα με επελεγε τετοιο ρακος που εχω γινει.

Σκέφτομαι καθημερινά να αυτοκτονισω. Το μονο που με αποτρεπει ειναι ο φοβος πιθανης αποτυχίας που θα κάνει την πράξη υπερβολικα επιπονή. Κ πιστεψτε με ξερω απο πολυ πονο. Σιγα σιγα ωστόσο βλεπω οτι προσεγγιζω την ιδεα ολο κ πιο πολυ. Το πασχα εκανα την διαθήκη μου για παν ενδεχόμενο ενω εχω γραψει κ το καθιερωμένο γραμμα... Δε ξερω, με φοβιζω πολυ...
Τελευταία διόρθωση: 04 Μαϊ 2016 21:58 από JohnKln.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρονιο προβλημα υγείας, κατάθλιψη κ αυτοκτονικος ιδεασμος 06 Μαϊ 2016 00:27 #6179

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Γιάννη πράγματι καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου και όντως νιώθω ότι περνάς οδυνηρές στιγμές. Γράφεις ότι έχεις πάει σε 8-9 ουρολόγους και λύση δε βρήκες. Τι να πω; Βέβαια είμαι σίγουρος πως οι γιατροί σου είπαν ότι σε περιπτώσεις σαν κι αυτή που περνάς το ποτό απαγορεύεται. Πάντως τέτοια ζητήματα ή παρόμοια αργά ή γρήγορα χτυπούν την πόρτα κάθε άνδρα. Εκείνο που θέλω να σου γράψω είναι να μην εγκαταλείψεις και πρώτιστα να μιλήσεις με ειδικό για τις κακές σου σκέψεις σχετικά με τη ζωή. Κάνε κουράγιο και θα έρθουν και τα καλά. Και μη νομίζεις ότι αυτές οι λέξεις βγαίνουν αβίαστα. Σε αυτό τον ιστότοπο οι περισσότεροι γνωρίζουμε και από πόνο και από παρόμοιες κακές σκέψεις. Η ζωή έχει σκαμπανεβάσματα και εύχομαι σύντομα να έρθουν τα καλύτερα για σένα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JohnKln

Χρονιο προβλημα υγείας, κατάθλιψη κ αυτοκτονικος ιδεασμος 10 Μαϊ 2016 00:10 #6184

  • tiger
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της tiger
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
JOHN εισαι μεσα?μην χανεις το κουραγιο σ παιδι μ,...αφου δυστυχως δεν βοηθηθηκες απο ψυχολογους να βρεις καποιον καλο πνευματικο ιερεα να συζητησεις μαζι του,η εξομολογηση κ η προσευχη θα σε βοηθησουν να παρεις δυναμη..εγω οταν δεν ειμαι καλα εκει πηγαινω ...προσπαθησε να διωχνεις αυτες τις σκεψεις αντικαθιστωντας με ομορφες.. δυναμη θελει βρε παιδι μ..δεν θα σε κανει αυτο οτι θελει.!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.042 δευτερόλεπτα