Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ??

ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 21 Μαϊ 2011 22:38 #867

  • klairi
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της klairi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σας
Τον τελευταίο καιρό δεν αισθάνομαι καθόλου καλά και έχω νομίζω την ανάγκη να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό. Από μικρό παιδί, ήμουν αρκετά μοναχική, εσωστρεφής και κλειστή σαν χαρακτήρας. Γενικά δεν είμαι πολύ κοινωνική, ακόμη και στις παρέες "εξαναγκάζω" τον εαυτό μου να είμαι κοινωνική και να μιλάω με τους άλλους, για να μην νομίζουν πως δεν τος συνπαθώ. Τους τελευταίους δύο μήνες, έχω κλειστεί πολύ στον εαυτό μου. Τόσο από προσωπική επιλογή (απομακρύνθηκα από τους φίλους μου), όσο και λόγω φόρτου εργασίας. Το θέμα είναι όμως ότι νιώθω πως παραιτούμαι από τη ζωή. Ενώ έχω ότι μπορεί να θελήσει ένας άνθρωπος και γενικά μία ήρεμη και καλή ζωή, νιώθω πολύ δυστυχισμένη και μόνη μέσα μου. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, απλά νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να ζω, ότι δεν έχω κάτι να κάνω στη ζωή μου. Ακόμη και δραστηριότητες που με ευχαριστούσαν παλιά, τώρα με αφήνουν αδιάφορη. Δε θέλω ούτε να βγαίνω από το σπίτι, το κάνω με το ζόρι για τις διάφορες υποχρεώσεις μου. Δεν είναι ότι βαριέμαι. Έχει καιρό που συμβαίνει και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Απλά έχω παραιτηθεί από όλα. Όλη μέρα κοιμάμαι, όχι γιατί είμαι κουρασμένη από κάποια φυσική ή πνευματική δραστηριότητα, απλά δε βρίσκω το λόγο για να ζω. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ, προσπάθησα να μιλήσω στη μητέρα μου και μου το έκοψε λέγοντάς μου πως δε μου λείπει τίποτα, δεν έχω κανένα πρόβλημα και να κόψω τις χαζομάρες. Δε νιώθω κανέναν δίπλα μου και ας περιτριγυρίζομαι από κόσμο. Τα προβλήματά μου μου φαίνονται βουνό, παρόλο που παλιότερα ήμουν πολύ δραστήρια και αποφασιστική. Νομίζω πως πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό, αλλά δεν ξέρω που να πάω.
Ελπίζω να μην σας κούρασα, αν κάποιος είχε κάποια παρόμοια εμπειρία θα ήθελα ένα σχόλιο, κάτι.
Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 22 Μαϊ 2011 00:57 #868

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
κλαίρη, καλώς ήρθες.
από όσα λες περνάς μια φάση κατάθλιψης.
ακριβώς τα ίδια κ χειρότερα περνάω οταν βρίσκομαι σε κατάθλιψη.
επειδή ρωτάς για κάποιον ειδικο θα σε ρωτήσω αν ενδιαφέρεσαι για ιδιώτη ή για κάποιο κέντρο υγείας.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 22 Μαϊ 2011 01:31 #870

  • klairi
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της klairi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
νιώθω την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον (όχι φίλο, γιατί δεν θα κατλάβει έτσι και αλλιώς), αλλά δεν ξέρω σε ποιόν.. να ψάξω για κάποιον ψυχολόγο? ή ψυχοθεραπευτή? ποιά είναι η κατάλληλη ειδικότητα? θέλω πολύ να περάσει όλο αυτό, δεν αισθάνομαι καλά.. πάνε πίσω όλες μου οι υποχρεώσεις, αγχώνομαι αλλά δεν κάνω τίποτα για αυτό.. και κλείνομαι ολοένα και περισσότερο στον εαυτό μου. ακόμη και τα άτομα που πάνε να με προσεγγίσουν, τα διώχνω με τον τρόπο μου και βρίσωκ χαζές δικαιολογίες για να μένω σπίτι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 22 Μαϊ 2011 01:49 #871

  • arktos
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της arktos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 13
κοιτα οι ψυχολογοι κανουν συνηθως κ ψυχοθεραπεια.
απευθυνσου λοιπον κ μν αφηνεις τον ευατο σου έτσι.
μν τυρρανιεσαι άδικα.
καταλαβαινω απολυτα αυτό που λες γιατί το έχω ζήσει παραπάνω από μια φορες.

αν δν θελεις να μιλησεις σε φίλους, να σου πω πως υπάρχει κ σελιδα του μαζι στο φεις
κ εκει μπορεις να μιλας με αλλους ανθρωπους που πάσχουν απο κατάθλιψη.
φυσικά ή σελιδα ειναι κλειστή σε άλλους.
αν σε ενδιαφερει μπορω να σε βάλω.
'Μια από τις πιο σημαντικές φάσεις της ωρίμανσης είναι η ανάπτυξη από τον εγωκεντρισμό στην κατανόηση των σχέσεων με τους άλλους. Ένας άνθρωπος δεν είναι ώριμος,...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 27 Μαϊ 2011 02:28 #886

  • efilatifi
  • ( Επισκέπτης )
  • Το Άβαταρ του/της efilatifi
Γεια σου Κλαίρη,
παίρνω το θάρρος και σου απαντώ γιατί μου θυμίζεις πάρα πολύ τον εαυτό μου στα πρώτα δείγματα κατάθλιψης και άγχους στην εφηβεία μου όπου δεν ήξερα που να απευθυνθώ και οι γονείς μου δε δέχονταν πώς είναι κάτι σοβαρό. Ώσπου τους ανάγκασα να το δουν σοβαρά και χωρίς ταμπού μετά απο μήνες. Μπορείς να πας σε κάποιο ψυχολόγο ή ψυχίατρο σε δημόσιο φορέα και δε θα χρειαστεί να πληρώσεις.( Τώρα δεν μπορώ να σου πω σε ποιο απο τα δυο, είναι που θα πέσεις, καλό είναι να έχεις κάποιες συστάσεις) Εφόσον είσαι ενήλικη δε χρειάζεσαι κηδεμόνα, ίσως χρειαστεί να το κάνεις μόνη σου την πρώτη φορά. Μετά θα σε κατευθύνει ο ψυχολόγος ή γιατρός για το πώς θα το χειριστείς και τι θα πεις στους δικούς σου. Αν χρειαστεί να πάρεις κάποιο αντικαταθλιπτικό μη φοβηθείς. Τώρα δεν είμαι ειδική και δε σε συμβουλεύω επίσημα, σου μιλάω σύμφωνα με δικά μου βιώματα , και μπορεί κάποιο από αυτά να σου φανεί χρήσιμο.(για να μη με κράξει και κανένας ειδικός, με ποια αρμοδιότητα σου γράφω) Δε βιώνουν όλοι την κατάθλιψη με τον ίδιο τρόπο. Απλά το να σου πω κι εγω απλά πήγαινε σε ψυχολόγο όπως οι υπόλοιποι είναι λίγο ανούσιο. Μιας και είσαι εδώ όμως και ρωτάς εμάς θα σου πω κάποια πορίσματα από χρόνια μάχη μου με καταθλίψεις, που υπογραμμίζω δεν είναι αυθεντίες:
Όταν αισθάνεσαι οτι δεν είσαι καλά γενικά έχεις τις κλειστές σου, είσαι λιγομήλιτος,δε θες να βγεις μπορεί να είναι φυσιολογικό. Ξέρω ανθρώπους που τη βρίσκουν σχεδόν πάντα έτσι. Όταν όμως βασανίζεται και δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στη δουλειά σου έχεις πρόβλημα, το βλέπεις εσύ καλύτερα από τον καθένα. Είναι όπως όταν ξεχωρίζεις οτι έχεις πονοκέφαλο και με έναν ύπνο θα σου περάσει ή όταν ξέρεις οτι αν δεν πάρεις ασπιρίνη υποφέρεις. Κάποιοι άνθρωποι αρνούνται να πάρουν αντικαταθλιπτικά. Προτιμούν να υποφέρουν και να κάνουν υπομονή. Όταν όμως αυτό έχει επιπτώσεις στη δουλειά σου, στις σπουδές σου και θες ένα βοήθημα πίστεψέ με το αντικαταθληπτικό δεν έχει παρενέργειες ούτε προκαλεί εθισμό. Παίρνω πολλά χρόνια όταν και όσο χρειάζεται. Βέβαια η δική μου περίπτωση είναι άλλη. Εσένα μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό. Καλό είναι να το πάρεις όμως με υπόδειξη γιατρού για να νιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια. Είναι όπως με την περίοδο. Όταν είσαι ήρεμη σπίτι έχεις όλο το χρόνο να κοιμηθείς και να χαλαρώσεις δε χρειάζεται πασίπονο, αν είσαι όμως σε φάση τρεξίματος δε γίνεται, υποφέρεις.
Αυτό είναι όλο. Δεν είμαι γιατρός αλλά μπορώ να σου πω οτι θα ζήσεις:) Κάνε λίγη υπομονή όπως όταν έχεις πυρετό και ξέρεις οτι σίγουρα θα σου περάσει. Ίσως είναι αφορμή και ευκαιρία να πάρεις ένα ρεπό, να ηρεμήσεις να ξεκουραστείς. Σκέψου πως είναι για καλό. Το σώμα σου ζητάει ένα διάλειμα.Θέλει να ασχοληθείς λίγο μαζί του, να το φροντίσεις. Μήπως η δουλειά σου είναι πολύ πνευματική και το έχεις παραμελήσει?
Θα βρεις πολλά σάιτ για διαχείριση άγχους. Όλα πάνω κάτω τα ίδια λένε. Κάτι τέτοιο πιστεύω πως θα σου πει και ο γιατρός , και σίγουρα αν σε δει θα καταλάβει πολλά περισσότερα από οτι κατάλαβα εγώ με ένα κείμενο.
Μη διστάζεις να τον επισκεπτείς δε δαγκώνει.;) Όλα θα πάνε καλά, και σκέψου πως και απο αυτή τη διαδικασία κάτι μαθαίνεις και βγαίνεις πιο δυνατή;)
Φιλιά , να προσέχεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 31 Μαϊ 2011 04:50 #901

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
κλαίρη, αποφάσισες τελικά να δεις κάποιον ειδικό?
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 06 Ιουν 2011 20:58 #923

  • klairi
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της klairi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,
τις τελευταίες μέρες ανάγκασα τον εαυτό μου να ξεχαστεί. Προσπάθησα και βγήκα έξω, μήπως και με πιάσει το καλοκαιράκι. Και νόμιζα ότι κάπως πέτυχε. Αλλά πάλι νιώθω τα ίδια.. Το καλό βέβαια, είναι ότι η μητέρα μου άρχισε και δέχεται κάπως ότι κάτι δεν πάει καλά. Αποφάσισα να επισκεφθώ κάποιον ειδικό και ψάχνω για κάποιον στην πόλη που ζω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 09 Ιουν 2011 20:32 #931

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
καλή επιτυχία στην εύρεση ειδικού κλαίρη! :)
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 16 Ιουν 2011 04:09 #946

  • Τρυποκάρυδος
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Τρυποκάρυδος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • Γειά σας είμαι δυσθυμικός
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
Κλαίρη, δεν υπάρχει μόνο η μείζων κατάθλιψη αλλά και η δυσθυμία (ήπια χρόνια κατάθλιψη) ψάξε στο δίκτυο dysthymia
Μόνο στα ήρεμα νερά καθρεφτίζεται κάτι χωρίς ν αλλάζει μορφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 24 Οκτ 2011 02:41 #1728

  • Jenny
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Jenny
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 1
Καλησπερα Κλαιρη
Ακριβως το ιδιο περναω κι εγω...Παραιτηθηκα απο τα παντα απο εκει που καθε μερα ημουν ενας ανθρωπος που δεν προλαβαινε να κοιμηθει απο τα τοσα πραγματα που ηθελα να κανω με χαρα...Πανε πλεον 2μιση χρονια απο τοτε, εχω αλλαξει, εχω κλειστει στον εαυτο μου, ομως αμαθα ποια ειναι η αξια της ζωης...Για το τι αξιζει να ζουμε...Ακομη κ τωρα που σου γραφω προσπαθω να βρω μεσα μου τη δυναμη να παω σε ειδικο, σκοπευω να το κανω...Για το καλο μου...Ευχομαι με ολη μου την ψυχη ακομη κι ας μη σε ξερω να ξεπερασεις πολυ συντομα οποιαδηποτε μορφη προβληματος σε απασχολει...Ευτυχως υπαρχουν και αυτες οι διαδικτυακες κοινοτητες για να μην ξεχναμε οτι δεν ειμαστε μονοι και πως ολοι πρεπει να διατηρουμε τη θεληση κ την ελπιδα μεσα μας ασβεστη για ενα καλυτερο αυριο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?? 25 Οκτ 2011 05:45 #1749

  • Βασίλης
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Βασίλης
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πλατινένιος Boarder
  • ΜΑΖΙ στο στίγμα λέμε -όχι!
  • Δημοσιεύσεις: 893
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 92
  • Κάρμα: 22
κλαίρη τα νέα σου; είσαι καλλίτερα;
"Οι φίλοι είναι η συγγνώμη του θεού για την οικογένεια..."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα